Skip to main content

Ako sa zbaliť do príručnej batožiny? Prinášame základné tipy

 

Dnes, keď stále viac ľudí lieta nízkonákladovými leteckými spoločnosťami ako sú Ryanair a WizzAir, každý potrebuje vedieť ako sa zbaliť do príručnej batožiny. Ryanair a aj WizzAir totiž majú v cene letenky väčšinou len príručnú batožinu a za podpalubnú batožinu je potrebné si priplatiť. Na krátke dovolenky a cestovanie v rámci Európy vám príručná batožina bude väčšinou postačovať. Napriek tomu môže byť balenie sa do nej občas náročné, keďže sa pri nej musíme všetci riadiť pravidlami leteckých spoločností. Nižšie uvádzame infografiku a základné tipy na efektívne a rýchle zbalenie sa do príručnej batožiny. 

 

Rozdiel medzi príručnou a podanou batožinou

Príručná batožina je tá, ktorú máte počas letu pri sebe a väčšinou ju umiestňujete v lietadle pod sedadlo alebo do priestoru nad hlavami cestujúcich. Ide spravidla o batoh, kabelku, tašku s notebookom, igelitku s nákupom z duty free a podobne. Podanú batožinu naopak odovzdávate pri check-in pulte pred nástupom do lietadla. Podaná batožina je počas letu umiestnená v batožinovom priestore lietadla. WizzAir a Ryanair povolujú mať pri základnej cene letenky so sebou len jednu príručnú batožinu. Ak si na palubu lietadla chcete vziať 2 príručné batožiny, musíte si vopred zakúpiť prioritný nástup. 

Cenník poplatkov pre batožinu - Ryanair

  

Rozmery príručnej batožiny

V prvom rade budete potrebovať povolené rozmery príručnej batožiny, ktorá je pri väčšine spoločností rozdielna. Rozmery batožiny niektorých leteckých spoločností:

Ryanair: 40cm x 20cm x 25cm

WizzAir: 40cm x 30cm x 20cm

EasyJet: 45cm x 36cm x 20cm

Austrian Airlines: 55cm x 40cm x 23cm

Emirates: 55cm x 38cm x 20cm

 

Oblečenie v príručnej batožine

WizzAir a takisto Ryanair majú pomerne malý povolený priestor v príručnej batožine. Ak si toho so sebou chcete na dovolenku pribaliť dostatok, zíde sa vám baliť efektívne. Osvedčeným spôsobom ako si efektívne a jednoducho zbaliť oblečenie či už do kufra alebo batohu, je rolovanie oblečenia, ktoré dokáže ušetriť v batožine veľa priestoru na ďalšie predmety. Populárnou metódou je aj tzv. bundle packing, čiže zviazanie všetkých kúskov oblečenia do jedného zväzku. Nech si už vyberiete akýkoľvek spôsob ukladania oblečenia, určite ich do kufra nehádžte len tak bez usporiadania - tým by ste zbytočne zmenšili priestor v batožine. 

Topánky môžete využiť tak, že do nich vložíte maličkosti, ako napríklad ponožky, suveníry alebo bižutériu.

Oblečenie v príručnej batožine

 

Drobná elektronika, lieky a malé predmety v príručnej batožine

Batožina na každom letisku prechádza prísnou kontrolou a nie všetko do nej preto môžeme zabaliť. Ľudia často nevedia, či si môžu so sebou na palubu vziať napríklad pinzety, jednorázové holiace strojčeky, klieštiky na nechty, epilátory a podobne. Tieto vymenované predmety si do príručnej batožiny zbaliť kľudne môžete. Takisto ako knihy, nabíjačku na telefón alebo notebook, žehličku na vlasy, či leukoplasty a vatové tyčinky. Dajte si však pozor na množstvo liekov - ak ich potrebujete zobrať so sebou viac, prípadne potrebujete aj injekcie, tak je potrebné mať so sebou lekársky predpis v angličtine.

Drobné predmety v príručnej batožine

 

Jedlo a tekutiny v príručnej batožine WizzAiru a Ryanairu

Či už letíte Ryanairom, Wizzairom alebo inou leteckou spoločnosťou, na tekutiny platia v lietadle jednoznačné pravidlá. V každej flaške môžete mať maximálne 100ml tekutín, pričom celkové množstvo tekutín v príručnej batožine nesmie presiahnuť 1 liter. Medzi tekutiny sa počítajú samozrejme okrem vody aj šampóny, mydlá, dezinfekčné gély, zubná pasta a podobne. Patria sem aj niektoré druhy jedla, o ktorých píšeme nižšie pod obrázkom.

Jedlo a tekutiny v príručnej batožine

 

Jedno z najčastejších otázok ohľadom príručnej batožiny je, či je možné v nej prepravovať jedlo. Krátka odpoveď je "áno". Keď sa na to pozrieme detailnejšie, všimneme si, že nie všetky jedlá sú v príručnej batožine povolené. Pozor si treba dávať na jedlá, ktoré nie sú pevné, ako napríklad tvaroh, džem, majonéza a treska. Tieto si do lietadla v príručnej batožine nemôžete vziať - jedine že by ste si ich zakúpili až po kontrole batožiny v odletovej hale. Jedlo je potrebné mať hermeticky uzatvorené v pôvodnom obale. Platí, že pre cestovanie v rámci Európskej únii platia o niečo jemnejšie pravidlá, ako pri letoch do zvyšku sveta. 

Mlieko a iná tekutá strava pre bábätká je v príručnej batožine povolená a to aj vo väčšej kvantite, presné pravidlo tu neexistuje. 

 

Zakázané predmety v príručnej batožine

Predmetov, ktoré sa v lietadle nemôžu prepravovať, je veľké množstvo. Ako samozrejmosť berieme zákaz strelných zbraní, nožov a iných nebezpečných predmetov. Do príručnej batožiny si však so sebou nemôžete vziať ani nasledovné veci:

vývrtku na víno

nožnice

spreje

tekutiny nad 100ml

skalpely

injekčné striekačky (ak nemáte povolenie od svojho lekára)

Zakázané predmety v príručnej batožine