Skip to main content

Lacné letenky Ázia

Akciové letenky

TOP mestá v

Bangkok

Hlavné mesto Thajska Bangkok je výkladnou skriňou Ázie. Leží na východnom brehu rieky Chao Phraya, ktorá v ňom vytvára celú sieť kanálov. Práve kvôli ním si vyslúžil prezývku Benátky východu.

Moderné možno trochu chaotické mesto pulzuje neopakovateľnou zmesou vôni a chutí. Mnohí ho preto právom považujú za gastronomické nebo. Hoci je tvorený až 50 štvrťami, za najvýznamnejšie mestské časti sa považujú: backpackersky Khao San Road, noblesný Bangkok Riverside, kozmopolitný Sukhumvit, prírodou dýchajúci Silom, módny Siam, nákupný raj Pratunam a rušná čínska štvrť (Chinatown).

Túto ázijskú metropolu čoraz viac obľubujú aj našinci. Lacné letenky do Bangkoku najčastejšie kúpite z Viedne (Turkish Airlines, Emirates Airlines), Budapešti (Qatar Airways, Emirates Airlines) a Prahy (Air France, Air Berlin, Turkish Airlines). Akciové letenky do Bangkoku však môžete nájsť aj s odletom z Bratislavy (flydubai) alebo Košíc (Turkish Airlines). Dĺžka letu je približne 14 až 19 hodín, zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma. Priamy let do Bangkoku prevádzkujú viaceré letecké spoločnosti - mimoriadne obľúbené sú lety EVA Air, Thai Airways či Austrian Airlines z Viedne v trvaní približne 11 hodín.

Hlavné letisko v Bangkoku je Suvarnabhumi International Airport. Z tohto letiska môžete ľahko odletieť do druhého najväčšieho thajského mesta Chaing Mai, exotickej provincie Krabi a na slávne ostrovy Koh Samui či Phuket. Lety do týchto destinácií sú priame a trvajú v rozmedzí od hodiny do hodiny a pol. Uvažujete o dovolenke v známej potápačskej destinácii Pattaya? Nemusíte riešiť extra letenku. Z Bangkoku sa sem dostanete autobusom do 2 hodín.

Phuket

Phuket. Pri vyslovení tohto slovíčka nás zahrejú slnečné lúče, počujeme šum mora a ovalí nás horúci thajský vzduch. Na tomto nádhernom ostrove sme strávili zhruba týždeň, no program naplánovali tak starostlivo, že sme videli všetko to, čo robí z tohto miesta dovolenkový raj.

Mysleli sme si, že to preto ho prezývajú perlou Andamanského mora, no neskôr sme zistili, že odtiaľto kedysi vyvážali najviac perál široko-ďaleko. Ale späť k Phuketu. Je to prekrásny ostrov a ak chcete zažiť to najkrajšie, čo Thajsko ponúka, určite by ste ho nemali vynechať.

Phuket je exotický ostrov ležiaci juhozápadne od pobrežia Thajska. Je najväčším thajským ostrovom a zároveň jediný ostrov, ktorý je aj provinciou. A nie hociakou, ale rovno najbohatšou v krajine. Phuket je zároveň jedna z najnavštevovanejších oblastí Juhovýchodnej Ázie, no nenechajte sa odradiť – stále si zachováva svoj šarm, nádherné pláže a krásne azúrové more. Phuket vás proste nesklame.

Lacné letenky na Phuket viete rezervovať najmä z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let na ostrov z našich končín neexistuje, avšak letieť možno veľmi komfortne s jedným prestupom s aerolinkami Emirates, Qatar Airways, Thai Airways, Turkish Airlines, EVA Air či Aeroflot. Let trvá aj s krátkym prestupom približne trinásť hodín.

Phuket má druhé najväčšie letisko v Thajsku a spája populárny turistický ostrov so svetom. Aj s miestami ako Bangkok, Chiang Mai, Ko Samui, Pattaya, malajským Kuala Lumpurom, Singapurom a čoskoro napríklad aj s Macau. Letisko ročne vybaví okolo 16 miliónov pasažierov. Obrovský nápor turistov a problémy s parkovaním si pred časom vyžiadali otvorenie nového terminálu. Phuket International Airport, medzinárodný terminál, pristavili hneď vedľa starého, ktorý dnes slúži vnútroštátnym letom.

Koh Samui

Koh Samui alebo v preklade kokosový ostrov s rozlohou takmer 230 kilometrov štvorcových je jedným z najvychytenejších miest v Thajsku, ktoré má aj vlastné medzinárodné letisko. Asi najviac ho vystihuje veta zo soundtracku k filmu Pláž – Trust me, it´s a paradise! Je to skrátka raj.

Nachádza sa pri východnom pobreží a je obkolesený približne 60 ďalšími ostrovmi a ostrovčekmi. Ostrov je olný nádherných pláží, perfektného jedla, búrlivého nočného života a všetkého toho dobrého, čo charakterizuje Thajsko. Hneď po prílete na ostrov vás obklopí príjemné teplo a dokonale vlhký vzduch.

Už len samotná letisková hala vyzerá ako 4* hotel uprostred džungľe vyrobený z bambusu. Najlepšie na tomto ostrove je, že vôbec nezáleží na tom, na ktoré miesto sa vyberiete.

Lacné letenky na Koh Samui viete rezervovať najmä z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let na ostrov z našich končín neexistuje, avšak letieť možno veľmi komfortne s jedným prestupom s aerolinkami Emirates, Qatar Airways, Thai Airways, EVA Air či Austrian Airlines. Let trvá aj s krátkym prestupom približne trinásť hodín.

Medzinárodné letisko Samui Airport je zážitok sám o sebe. Tí, ktorí sa rozhodnú tráviť dovolenku na Koh Samui už od začiatku, letisko určite neminú. Garantujeme vám, že krajšie ste ešte nevideli. Je neprekonateľným unikátom. Fúziou všetkého moderného a prírody.

Krabi

Jedna z najkrajších provincií Thajska. Tak možno charakterizovať Krabi, miesto, ktoré vo voľnom preklade z thajčiny znamená: „V mori kameňov“. Kúzlo tejto ostrovčekmi posiatej destinácie nepoškvrnila ani ničivá prílivová vlna v roku 2004, ani húfy dovolenkárov, batôžkarov a športovcov, ktorí sa sem každoročne vracajú. Krabi si skrátka stále zachováva svoj šarm a my ho za to milujeme.

Pretože okrem bielych pláží lemovaných parádnou scenériou a jedinečnými skalnými útvarmi ponúka ešte omnoho viac. V oblasti Krabi je vyše 200 ostrovov. Niektoré sú menšie než vaša obývačka, na iné sa budete s úžasom a pokorou pozerať a niektoré neuvidíte vôbec, pretože je na nich zakázané chodiť. Ak pôjdete na Krabi, odporúčame využiť služby niektorého z miestnych sprievodcov, požičať si loď a prejsť ich čo najviac.

Krabi je nepochybne jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov. Lacné letenky do thajskej provincie Krabi viete rezervovať najmä z Viedne, Budapešti alebo Prahy. Priamy let na ostrov z našich končín neexistuje, avšak letieť možno veľmi komfortne s jedným prestupom s aerolinkami Emirates, Qatar Airways, Thai Airways, EVA Air či Austrian Airlines.

Let trvá aj s krátkym prestupom približne trinásť hodín. Medzinárodné letisko Krabi je od mesta vzdialené približne 11 kilometrov a slúži predovšetkým na vnútroštátne lety. Terminál je na pomery letiska veľký a veľmi dobre udržiavaný.

Ďalšie mestá
Pattaya

Ak chcete skutočne zažiť modernejšie Thajsko, je Pattaya priamo pre vás. Aj tu nájdete pláže pre svoju letnú dovolenku. Zatiaľ čo čo v samotnom meste môžete využiť služby jedného z najväčších obchodných centier v Ázii, len niekoľko desiatok minút môžete objavovať thajský vidiek, vďaka ktorému môžete získať jedinečnú kontakt s miestnou a ich príjemnou mentalitou.

Pattaya mixuje thajskú dovolenku pri mori s príchuťou ázijského veľkomesta. Pattayu vo svete preslávil najmä sexturizmus, časom sa toto miesto rozšírilo o ďalšie druhy zábavy, takže dnes tu vedľa vyhlásených nočných klubov nájdeme aj atrakcie, ako tigria zoo alebo rôzne bizárne múzeá, kterých zmysel budete hľadať veľmi dlho.

V Pattayi je však všetko naopak. Noc je tu stredobodom všetkého diania. Za svetla sa síce odohráva veľa kultúrnych akcií pre turistov, všetko to podstatné sa ale odohráva, akonáhle padne tma, a zábava trvá pomerne dlho. Spať sa chodí tak okolo piatej ráno. Vtedy totiž začína neoficiálny nočný kľud. So zábavnou špičkou totiž prichádza aj veľký hluk, odvšadiaľ znie hudba, hlasný smiech, semtam ohňostroj. O piatej ráno ale skutočne nastáva "ranná večierka" a pokoj vydrží až do deviatej večer. Potom mesto pozvoľna začína opäť ožívať, aby sa zase v noci opäť vybúrilo.

Na prelome tisícročí prekonala Pattaya magickú hranicu piatich miliónov návštevníkov ročne. Ak vezmeme do úvahy, že má mesto cca sto tisíc obyvateľov, vyjde nám, že turistov sa tu priemerne pohybuje asi toľko, ako miestnych. V sezóne sú skrátka domorodci v menšine. Najviac to "žije" na Walking Street, čo je ulica uprostred asi kilometer dlhej oblasti plnej barov, reštaurácií a nočných klubov, kde si možno užiť zábavu rozmanitého druhu vrátane tej najviac obľúbenej.

Lacné letenky do Pattaye viete rezervovať najmä z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje, avšak letieť možno veľmi komfortne s jedným prestupom s aerolinkami Emirates, Thai Airways, EVA Air, Bangkok Airways či Qatar Airways. Priemerná dĺžka letu je 17 hodín.

Dubaj

Dubaj. Už len pri vyslovení názvu tohto mesta sa nám ihneď vybavia luxusné obchody, veľkolepé mrakodrapy, prepychové hotely a tropické teploty. V meste akým je Dubaj, je prakticky nemožné sa nudiť. Je ideálnou destináciou ako pre mladých cestovateľov, tak aj pre rodiny s deťmi.

Ak sa bojíte, že jediné čo v Dubaji môžete robiť je prechádzať sa v tieni výškových budov, ste na omyle. Vyberte sa na nádhernú pláž Jumeirah alebo si zalyžujte na zasneženom svahu v obchodnom centre zatiaľ, čo vonku panujú tropické teploty. Nezahoďte ani chvíľku voľného času a pokračujte na miestne trhy so zlatom alebo korením, alebo sa vydajte za nákupmi do nákupného centra Dubai Mall.

Spoznajte Dubaj z vtáčej perspektívy a vyvezte sa na najvyšší mrakodrap na svete Burj Khalifa s úžasným výhľadom na Perzský záliv. Ak vás zaujíma tá viac tradičná stránka Dubaja, rozhodne nevynechajte plavbu loďou v zátoke Dubai Creek.

Dubaj je mimoriadne obľúbená destinácia Slovákov. Lacné letenky do Dubaja viete rezervovať najmä z Bratislavy, Viedne, ale aj z Budapešti a Prahy. Priamy let trvá približne päť a pol hodiny. Slováci lietajú do Dubaja najradšej s leteckými spoločnosťami Emirates, Royal Jordanian – ale aj nízkonákladovými aerolinkami Flydubai a Wizzair.

Hlavné medzinárodné letisko v Dubaji sa nachádza bezprostredne v blízkosti mesta a je výborne dostupné. Použiť však možno aj vzdialenejšie medzinárodné letisko Al Maktoum, ktoré je od centra vzdialené približne 50 kilometrov.

Kolombo

Srí Lanka je zmesou nekonečných pláží, prívetivých miestnych, osviežujúceho čaju, tisícročnej histórie, skvelého jedla a jedinečných zážitkov. Na svete je iba pár takých miest, kde nájdete tak veľa lokalít na zozname UNESCO a na takom malom území ako na Srí Lanke.

Na Srí Lanke žije cez dvadsať miliónov ľudí, z toho 750-tisíc obyvateľov žije práve najväčšom meste Kolombo. Mesto, ktoré je na severovýchode ohraničené riekou Kelani, leží na západnom pobreží Srí Lanky. Ostrov je malý a neskutočne rozmanitý, krajina sa tu mení každým kilometrom. Ak chcete utiecť z tropickej klímy srílanskej nížiny, urobte si výlet do hôr, kde sa pestuje svetoznámy srílanský čaj. Nazbierajte si čajové listy, zalejte ich horúcou vodou a užívajte si pokoj v duši na krikľavo zelených čajových plantážach s európskou klímou.

A potom, samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na skvelé rodinné pláže na západe, na surférske pláže na juhu a na stále neprebádané, no o to krajšie pláže na východe ostrova. Srí Lanka je ultimátny cestovateľský raj. Je malá, ale bohatá, je exotická, ale rovnako aj osviežujúca, pohladí dušu tradičného dovolenkára aj cestovateľa, ktorý si ju chce užívať plnými dúškami.

Lacné letenky na Srí Lanku? Z našich končín sa tam viete najlepšie dopraviť z Viedne, Bratislavy, Budapešti či Prahy. Pre mnohých ľudí je rozhodujúca cena letenky, iný vyhľadávajú komfortný palubný servis a logické časy odletov resp. príletov.

S Emirates viete letieť na Srí Lanku komfortne z Viedne, Budapešti, ale aj Prahy a v cene leteniek je zahrnutá podpalubná batožina (najmenej 20kg), cestujete s jedným prestupom v Dubaji. Qatar Airways, podobne ako ich najväčší konkurent z Emirátov, lietajú z Viedne, Budapešti a Prahy na Srí Lanku s jedným prestupom v Dohe. Opäť je v cene letenky zahrnutá aj podpalubná batožina (30 kg). Turkish Airlines lietajúce do najviac destinácií na svete samozrejme nemôžu chýbať. Sú známi svojou tureckou pohostinnosťou na palube a pri ceste na Srí Lanku umožňujú vziať si so sebou až 2 batožiny s váhou do 23 kilogramov. Lietajú z Viedne, Košíc, Budapešti a Prahy.

Nízkonákladová letecká spoločnosť flydubai teší Slovákov veľmi výhodnými letenkami do exotických destinácií s jedným prestupom v Dubaji. Letieť možno z Bratislavy alebo Prahy a štandardne s jedným kusom podpalubnej batožiny. Na palube lietadla však nie je štandardný palubný servis. Letecká spoločnosť Austrian Airlines lieta medzi Viedňou a Kolombom bez prestupu. Priemerná dĺžka letu je približne 10 hodín s jedným prestupom.

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya je jedno z najchladnejších miest na celom ostrove. Prezývajú ho aj “malé Anglicko”, no nielen kvôli spojitosti s pestovaním čajú, ale britské vplyvy sú tu veľmi viditeľné. Je to miesto, kam sa určite musíte ísť pozrieť, ak cestujete na Srí Lanku.

Mesto je situované v nádhernom prostredí hôr a dolín so zurčiacimi vodopádmi a zelenými čajovníkovými plantážami. Milujete pikniky? Viktóriin park v centre mesta si jednoducho zamilujete.

Spravte si zastávku na svetoznámych čajových plantážach a v továrni na výrobu čaju. Celá história čaju na Srí Lanke siaha do roku 1824, kedy tu bol čaj prvýkrát vysadený. Išlo vtedy o pár rastlín privezených z Číny.

Verili by ste, že v roku 1873 sa z vtedajšieho Cejlónu priviezlo do Anglicka len skromných 23 libier čaju? Napríklad v roku 1996 to bolo už takmer 258 miliónov kilogramov a Srí Lanka tak patrí medzi najväčších výrobcov čaju na svete.

Anurádhapura

Anurádhapura je často označovaná za najznámejšie historické mesto na Srí Lanke. Jej paláce boli svedkami ako vlád sinhálskych kráľov, tak aj príležitostných juhoindických „votrelcov“. Svojho času bola najrozľahlejším a najdôležitejším kráľovským hlavným mestom Srí Lanky.

Anurádhapura získala dôležitosť za vlády Dévánampija (247-207 pred n. l.), kedy na Srí Lanku prenikol budhizmus. Jej osudom bolo podľahnúť invázii z južnej Indie, čo sa v histórii mesta mnohokrát zopakovalo. Medzi mužov, ktorí najviac ovplyvnili jej minulosť, patrí napr. sinhalský hrdina Dutthagámaní (vládol v rokoch 161-137 pred n. l.), ktorý ju dobyl späť a postaral sa o stavbu niektorých najpôsobivejších pamiatok dnešnej Anurádhapury.

Za návštevu stojí mnoho pamiatok, ako je Srí Mahá Bodhi (posvätný strom budhistov), ​​Dagoba, Ruvanvelisaya, Dagoba Thuparama, Mosadzný palác alebo Issarasamana Vihare.

Galle

Galle patrí medzi najzachovalejšie portugalské mestá v Ázii - pýši sa koloniálnymi pamiatkami a niektoré jeho časti majú zvláštne európsky nádych. Nájdete ho na južnom pobreží Srí Lanky. Celé mesto je obohnané hradbami a zanechá vo vás unikátny dojem.

Dnes je mesto Galle právom považované za najkrajšie mesto Srí Lanky, čo dokazujú mohutné hradby a historické ulice, vďaka ktorým si tu vychutnáte pravú atmosféru holandskej koloniálnej architektúry. Z historického hľadiska možno mesto rozdeliť na starú a novú časť.

Nájdete tu zároveň jedny z najkrajších pláží na Srí Lanke.

Male

Maldivy sú často označované ako „Raj na zemi“ a za jedno z najkrajších miest pre trávenie dovolenky. Môžete si tu vychutnať absolútny relax medzi palmami, popíjať kokosové mlieko, pozorovať delfíny či objavovať neobyčajne pestrý podmorský svet. Lode dopravia dovolenkárov na ostrovy s rozľahlými plážami s bielym pieskom a nedotknutou prírodou.

Čo robí toto miesto tak výnimočným? Predovšetkým pláže. Nikde inde na svete nenájdete tak biely piesok a tak belaso zafarbenú vodu. Doslova raj v Indickom oceáne. Maldivy ponúkajú úžasný podmorský svet. Aj preto sa umiestňujú v rebríčkoch najlepších destinácií pre potápačov na top pozíciách.

Hľadáte lacnú letenku na Maldivy? Z našich končín sa tam viete najlepšie dopraviť z Viedne, Bratislavy, Budapešti či Prahy, no obľúbené sú aj letecké spojenia zo vzdialenejších letísk ako Rím, Benátky, Miláno alebo Krakov. Pre mnohých ľudí je rozhodujúca cena letenky, iný vyhľadávajú komfortný palubný servis a logické časy odletov resp. príletov.

S Emirates viete letieť na Maldivy super komfortne z Viedne, Budapešti, ale aj Prahy a v cene leteniek je zahrnutá podpalubná batožina (najmenej 20kg), cestujete s jedným prestupom v Dubaji. Qatar Airways, podobne ako ich najväčší konkurent z Emirátov, lietajú z Viedne, Budapešti a Prahy na Maldivy s jedným prestupom v Dohe. Opäť je v cene letenky zahrnutá aj podpalubná batožina (30 kg). Turkish Airlines lietajúce do najviac destinácií na svete samozrejme nemôžu chýbať. Sú známe svojou tureckou pohostinnosťou na palube a pri ceste na Maldivy umožňujú vziať si so sebou až 2 batožiny s váhou do 23 kilogramov. Lietajú z Viedne, Košíc, Budapešti a Prahy.

Nízkonákladová letecká spoločnosť flydubai teší Slovákov veľmi výhodnými letenkami do exotických destinácií s jedným prestupom v Dubaji. Letieť možno z Bratislavy alebo Prahy a štandardne s jedným kusom podpalubnej batožiny. Na palube lietadla však bez príplatku nie je štandardný palubný servis.

Tokio

Mesto gejší a neónov Tokio, je dokonalým mixom tradičnej japonskej kultúry a moderny. Vďaka neustálemu hladu po inováciách, neustále posúva hranice toho, aké dômyselne premyslené budovy je možné vybudovať v preľudnenom meste postavanom na mieste so sklonom k zemetraseniam.

Utopistické mega obchodné domy, dizajnérske butiky najlepších oceneniami ovenčených architektov sveta, a najväčšia veža na svete - Tokio Sky Tree, ktorá je postavaná na základe tradičných staviteľských techník. Hoci Tokio pôsobí na jednej strane veľmi futuristicky, stále si tu môžete vychutnať sumo turnaj pod zakvitnutými stromami čerešní.

Je to moderné mesto postavené podľa starého modelu, a v tieni mrakodrapov môžete nájsť staré drevené bary a tiché uličky. V starých štvrtiach sa môžete prechádzať po vydlaždených uličkách ako Geiše v minulosti, a obdivovať krásne tradične vyrobené suveníry. Vyhladli ste? Tokio má najviac Michelinových reštaurácií na svete, a japonská kuchyňa je taká bohatá, že bola dokonca pridaná na UNESCO list kultúrneho bohatstva.

Tokio je jednou z najnavštevovanejších destinácií sveta. To dobre vedia aj cestujúci zo Slovenska, pre ktorých je Tokio obľúbenou destináciou. Lacné letenky do Tokia viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. S jedným prestupom však možno komfortne lietať najmä s aerolinkami Emirates, Lufthansa a ANA, Qatar Airways, Singapore Airlines, EVA Air, Air China či Korean Air. Priemerná dĺžka letu do Tokia je 15 hodín. Slováci zväčša lietajú na letisko Haneda (HND).

Osaka

Keď sme o Tokiu hovorili, že je mäkkou japonskej gastronómie, musíme povedať, že Osaka má ešte o kúsok navrch. Slovné spojenie kuidaore vás bude sprevádzať počas celého vášho výletu do Osaky. Znamená: jedz, kým neodpadneš. Je to tak trochu aj motto tohto nádherného mesta. Tretieho najväčšieho v Japonsku!

Osaka si vás získa svojou jedinečnou architektúrou, energickými nákupnými zónami a tým všetkým, čo sa tu deje po polnoci. Vtedy totiž všetci vyrážajú do ulíc za zábavou a výborným jedlom. Centrum Osaky je tvorené dvoma hlavnými štvrťami, ktoré sú plné hotelov, reštaurácií a nákupných komplexov.

Osaka možno nie je tak známa ako Tokio, no taktiež patrí medzi najnavštevovanejšie destinácie Ázie. Postupne ju objavujú aj Slováci. Lacné letenky do Osaky viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. S jedným prestupom však možno komfortne lietať najmä s aerolinkami Emirates, Lufthansa a ANA, Qatar Airways, China Airlines, EVA Air, Air China či Korean Air.

Priemerná dĺžka letu do Osaky je 15 hodín. Slováci zväčša lietajú na letisko Kansai (KIX). Letisko Kansai leží na umelom ostrove, 5 km od pobrežia mesta Osaka v Japonsku. Ročne toto letisko odbaví asi 160 000 letov, je hlavným centrom leteckých spoločností ANA a Japan Airlines. Recenzenti spoločnosti Skytrax ocenili najmä jeho modernú architektúru, nápomocný personál a vybavenie.

Peking

Dvadsaťmiliónový Peking je dnes považovaný za mozog a srdce Číny. Je kultúrnym a politickým centrom, ale aj strediskom propagandy. Oficiálny názov Pej-ťing znamená Severné hlavné mesto, pomenovanie Peking vzniklo z výslovností podľa juhočínskych kantónskych dialektov.

Peking je metropola, ktorú môžete navštíviť stokrát a vždy na vás zanechá iný dojem. Nie je tým mestom, ktoré vás očarí na prvý pohľad, no má v sebe niečo zvláštne a príťažlive. Čína je o nádherných palácoch, múzeách a chrámoch na jednej strane, o ultra moderných stavbách, veľkolepých športových areáloch a mrakodrapoch na druhej.

A samozrejme jedlo! Kto by nepoznal čínske tradičné jedlá plné ryže, rezancov skombinovaných s kuracím či kačacím mäsom. Nájdete tu však aj iné, menej tradičné špeciality – vyprážaný škorpión a mačacie uši. Ak patríte k nedávno vzniknutej skupine tých "divných" ľudí tzv. foodies, ktorí skôr ako jedlo zjedia, ho nechajú vychladnúť, lebo sa snažia nájsť ten najlepší uhol, z akého ho odfotiť, Peking bude pre vás rajskou destináciou. Jedlo je totiž aj pre Číňanov totálnou obsesiou, a rôznorodá ponuka jedál, ktorú nájdete v Pekingu, je iba dôkazom toho, že Čínania patria k najväčším gurmánom sveta.

V Pekingu sa môžete stratiť v staručkých uličkách vydlaždených históriou, spraviť si selfie pred socialistickými monumentmi z 50tich rokov (keďže na Slovensku ich už takmer odvšadiaľ zlikvidovali), a zároveň je to mesto tých najnovších a najinovatívnejších budov od najlepších svetových architektov ako napr. CCTV Building, Galaxy Soho, koncertná hala alebo Olympijský štadión.

Peking je takisto kultúrnym srdcom Číny, kde sa združujú tí najlepší čínski umelci, režiséri, hudobníci, nájdete tu nádherné galérie, múzeá, ako aj tradičné čínske umenie. Za návštevu určite stojí aj námestie Tiananmen. Námestie nebeského pokoja. Leží priamo v centre Pekingu a meria 880 x 500 metrov. Na severnom konci nájdeme symbol Pekingu – červenú Bránu nebeského pokoja.

Lacné letenky do Pekingu viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z Viedne do Pekingu prevádzkujú letecké spoločnosti Austrian Airlines a Air China a trvá približne 9 a pol hodiny. Veľmi komfortne s jedným prestupom možno letieť aj s Emirates, spoločnosťou Aeroflot, Qatar Airways, Lufthansa, KLM, Finnair a China Southern.

Šanghaj

Šanghaj je najmodernejšie čínske mesto a jedno z najľudnatejších miest sveta. Prejsť ho na jeden záťah sa vám síce nepodarí, no môžete to skúsiť!

Oriental Pearl Tower je najpozoruhodnejšou pamiatkou tohto mesta. Ide o televíznu vežu stojacu na brehu rieky Chuang-pchu. Nemožno si ju nevšimnúť – nájdete ju v ekonomickej zóne Pudong a je taká neprehliadnuteľná, že ju pokojne budete vidieť zo všetkých častí tohto obrovského mesta. Je to preto, že meria 468 metrov a jedná sa o najvyššiu dokončenú vežu v celej Ázii a tretiu najvyššiu vežu na svete! Slúži ako televízny vysielač, rozhľadňa, reštaurácia a dokonca aj ako hotel.

Yuyuan je nepochybne jednou z najväčších atrakcií tohto mesta s návštevnosťou viac ako tisíc turistov denne. Rozprávkové miesto, ktoré tvorí vyše 30 pavilónov a miesto, v ktorom každý jeden krík, stromček, či jazierko vytvárajú dokonalú harmóniu. A pozor! Harmónia tohto miesta sa automaticky prenesie aj na vás, tak ho určite nevynechajte!

Šhanghajské Benátky alebo Zujiajiao. Ak sa vám tento názov podarilo prečítať na prvýkrát, gratulujeme. Zhujiajiao je veľmi obľúbeným cieľom návštevníkov Šhanghaja. Nachádza sa na predmestí tohto veľkomesta a jeho história sa začala písať pred 1 700 rokmi. Nájdete tu obrovské množstvo drevených, kamenných a mramorových mostov, ktoré križujú riečne systémy tohto mestečka. Špecialitou miesta sú rybári, ktorí vám povolia zachrániť rybku tým, že ju vypustíte z mosta na „slobodu“.

To, čo sem láka milióny turistov z celého sveta sú moderné stavby a najnovšia časť mesta – Nanjing Road. Síce vznikla už v prvej polovici 19. storočia, nákupnou tepnou sa stala až o storočie neskôr. Ak sa tadiaľto prejdete večer alebo v noci, odnesiete si tie najkrajšie zážitky. Nanjing Road sa delí na Západnú a Východnú a ak vás omrzí tradičné čínske jedlo, práve v tej druhej spomínanej narazíte na čisto európske reštaurácie a bary.

Lacné letenky do Šanghaja viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z Viedne prevádkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines v spolupráci s Air China – trvá približne desať hodín. Prípadne veľmi obľúbené sú priame lety z Prahy od špičkovej leteckej spoločnosti Hainan Airlines.

Veľmi komfortne s jedným prestupom možno letieť z Viedne s aerolinkami Lufthansa, SAS, China Eastern, prípadne z Budapešti s aerolinkami Emirates a Aeroflot a z Prahy napríklad do Šanghaja lietajú aj Qatar Airways a SWISS.

Kanton

Podľa legendy založilo mesto Kanton päť nesmrteľných, ktorí prišli z neba na kozách a zachránili miestnych obyvateľov od hladovania. Preto je tiež niekedy Kanton nazývaný Kozím mestom.

Dnes je Kanton hlavným mestom najbohatšej čínskej provincie a jedným z najväčších čínskych miest. Budujú sa tu supermoderné výškové budovy, medzi ktorými dominuje Kantonská televízna veža, ktorá je so svojimi 610 m momentálne druhou najvyššou vežou na svete (nie budovou).

Kanton je kulinársky raj, krásne letovisko a zároveň aj jedno z najľudnatejších miest Číny. Veľmi príjemné subtropické podnebie očarí najmä tých, ktorí milujú teplé a priaznivé počasie. A má to ešte jednu ďalšiu výhodu, nájdete tu veľké množstvo exotického ovocia a zeleniny. Čerstvá cukrová trstina, durian, guave, kaktusová figa, pitahaya, karambola alebo liči hurmikaki. Keď vám bude miestna kuchyňa alebo čokoľvek čo si tu dáte chutiť, nezabudnite to ohodnotiť dostatočne hlasitým grgnutím, nie je to mýtus! A ak sa Kantonu nasýtite, máte to odtiaľto len na skok do Hongkongu a Macaa!

Lacné letenky do Kantonu viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. Veľmi komfortne s jedným prestupom však možno letieť z Viedne s Air France/KLM, China Southern, Finnair, China Airlines, Turkish Airlines a Austrian Airlines. Z Budapešti lietajú do Kantonu napríklad aj Emirates, Qatar Airways alebo Air China a z Prahy aj obľúbené Hainan Airlines.

Chengdu

Chengdu (Čcheng-tu) je miesto, kde pandy dávajú dobrú noc. Ale v prvom rade treba povedať, že Chengdu je hlavné mesto provincie Sečuan. A práve túto oblasť vo svete preslávili dve veci: pandy a miestna kuchyňa.

Chengdu je modernou 4-miliónovou metropolou juhozápadnej Číny a jej veľkou výhodou je aj to, že všetky pamiatky sa nachádzajú v centre mesta. Nájdete tu veľké množstvo budhistických a taoistických chrámov, krásnych parkov a hrobov panovníkov.

Asi 10 km severovýchodne od centra sa nachádza svetoznáma chovná stanica pandy veľkej. O pandy sa tu starajú omnoho lepšie ako kdekoľvek inde v Číne, a toto miesto si určite nenechajte ujsť.

Milovníci mäsitých a pikantných jedál si tu tiež prídu na svoje – sečuánske jedlo so svojim špecifickým korením tu všade krásne rozvoniava a vy ho jednoducho musíte ochutnať!

Lacné letenky do Chengdu viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let možno rezervovať z Prahy vďaka šikovnej linke Sichuan Airlines a trvá približne 9 hodín a 15 minút. Veľmi komfortne s jedným prestupom však možno letieť aj z Viedne s EVA Air, Thai Airways, Austrian Airlines a Air China.

Hangzhou

„V nebi je raj a na zemi je Hangzhou a Suzhou,“ tvrdí staré čínske príslovie. Hangzhou je hlavné mesto provincie Zhejiang a nachádza sa 180 km od Šanghaja.

Oproti ostatným preplneným čínskym metropolám je však toto mesto plné stromov a parkov a keďže je to jedno zo siedmich starovekých hlavných miest Číny, je aj historicky veľmi zaujímavé.

Zaujímavosťou je aj 3 kilometre dlhé a 3 kilometre široké jazero Xihu (zapísané aj v UNESCO), kde sa mladé páry vydávajú na romantickú plavbu loďkou, a vy by ste ju tiež nemali vynechať.

Okrem starobylých chrámov odporúčame navštíviť aj neďaleké čajové plantáže, kde si môžete dopriať jeden z najznámejších čínskych čajov – Longjing (Dračia studňa).

Lacné letenky do Hangzhou viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. Veľmi komfortne s jedným prestupom však možno letieť z Viedne s EVA Air, Korean Air a Air China. Prípadne z Prahy s KLM, Sichuan Airlines a Xiamen Airlines.

Moskva

Hlavné mesto Ruska Moskva je tak veľké, že by mohlo byť kľudne aj samostatným štátom. Oslňuje, inšpiruje či poburuje, rozhodne však nenechá nikoho chladným.

Bývalá hlava komunistického impéria je plná megalomanských stavieb, ktorým kontrastujú supermoderné biznis centrá. Sochy Lenina či Stalina však už viac nenájdete na piedestáloch, ale v historických múzeách. Turisti si do svojich cestovateľských fotoalbumov najčastejšie pridávajú fotky z miest ako sú Červené námestie, Kremeľ, Chrám Vasilija Blaženého, prípadne z niektorého z monumentálnych moskovských parkov – Moskva silne odráža históriu ťažko skúšaného ruského národa.

Prítomnosť sa však tvorí dnes, a to v Moskve platí viac ako hocikde inde na svete. Moskovský nočný život je natoľko okázalý a bujarý, že poľahky strčí do vrecka aj New York, ktorý údajne nikdy nespí. Metropola kontrastov a najmä silných dojmov sa zahrá s vašou mysľou veľkým štýlom, na ktorý sa len tak nezabúda.

Moskva je obľúbená aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Moskvy kúpite už aj z Bratislavy, odkiaľ priamo lieta spoločnosť Pobeda. Lacné letenky však kúpite aj z Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka priameho letu sú približne dve hodiny a 35 minút.

Priame lacné lety do Moskvy prevádzkujú spoločnosti: Wizz Air (Budapešť), Aeroflot (Viedeň, Budapešť), UTAir Aviation JSC (Viedeň), Czech Airlines (Praha), Smartwings Travel Service (Praha). S prestupom môžete z Prahy lacno letieť do Moskvy aj so spoločnosťou LOT Polish Airlines a Air Serbia. Z našich končín sa do Moskvy najčastejšie lieta na letisko Vnukovo a na letisko Sheremetyevo.

Petrohrad

„Akoby ste vstúpili do ruského románu,“ opisuje Petrohrad v zime anglický The Telegraph. Či už sa vyberiete na objavnú plavbu elegantnými kanálmi, zanechávajúc za sebou tristoštyridsaťdva mostov, či ich len tak pozorujúc pri rannom slnku ponad Nevu, druhé najväčšie mesto Ruska vás ani v tomto ročnom období zaručene nenechá chladnými.

Dôvodov, prečo by ste sa mali do tohto čarovného mesta, prezývaného i Benátky severu vybrať, už máte určite na mysli niekoľko, zahŕňajúc Štátne múzeum Ermitáž. Zimy tu bývajú zväčša kruté, v lete je tu naopak teplúčko a noc vyzerá ako deň. Druhé najväčšie ruské mesto si vás získa ihneď po vystúpení z lietadla.

Nádherné ulice zaplnené domami pripomínajúce paláce, stovky mostov ponad rieku zase pripomínajú talianske Benátky a matriošky všetkých veľkostí na vás vyskočia skôr ako stihnete povedať: добрый день (Dobrý deň).

Nie nadarmo patrí Petrohrad do päťdesiatky najlepších destinácií sveta. Petrohrad je najvýznamnejším mestom kultúry v Rusku, hrdo prekonávajúc aj hlavné mesto Moskvu. Zrodil sa tu legendárny ruský balet a pôsobia tu významní hudobní skladatelia a tanečníci z celého sveta.

Petrohrad je obľúbená destinácia Slovákov, najmä pre tých, ktorí milujú kultúru, umenie a ruskú architektúru. Lacné letenky do Petrohradu viete rezervovať veľmi výhodne z Budapešti, ale aj neďalekej Viedne. Priamy let trvá približne dve a pol hodiny. Slováci lietajú do Petrohradu najradšej s leteckými spoločnosťami Aeroflot, Austrian Airlines a Wizz Air.

Medzinárodné letisko Petrohrad – Pulkovo sa nachádza približne 23 kilometrov južne od centra mesta Petrohrad. Letisko má dve pristávacie dráhy a jeho služby ročne využíva viac ako 13 miliónov pasažierov, pre ktorých je k dispozícií 1 terminál. Základňu tu má napríklad letecká spoločnosť Rossiya Airlines.

Irkutsk (jazero Bajkal)

Bajkalské jazero alebo Bajkal je najhlbšie a najstaršie jazero na svete. Možno vám to však lepšie ukážeme na konkrétnom príklade – v jazere je sústredená jedna pätina svetových zásob povrchovej sladkej vody.

Bajkal sa nachádza južnej časti Východnej Sibíri a ideálne letecké spojenie smeruje do mesta Irkutsk. Po Kaspickom mori ide o druhé najväčšie ruské jazero a v roku 1996 bolo zapísané do svetového zoznamu dedičstva UNESCO.

Ak sa na Bajkal vyberiete v zime, pribaľte si teplé oblečenie a doprajte si prechádzku po jazere, hrúbka ľadu dosahuje v niektorých miestach až niekoľkých metrov. A pokiaľ sa sem chystáte v lete, vedzte, že budete odmenení úžasnými panorámami.

Lonely Planet o Bajkale napísal, že je to niečo, čo musíte vidieť pred tým, než sa pominiete.

Bajkal z pohľadu Slovákov ešte nie je tak populárna destinácia, no z našich končín existuje výborné letecké spojenie z Viedne aj Budapešti. Lacné letenky do mesta Irkutsk viete rezervovať s jedným prestupom v Moskve, vďaka leteckej spoločnosti Aeroflot.

Priamy let z našich končín neexistuje. Čakajú vás približne 2 hodiny letu do Moskvy, odkiaľ ešte približne 5 hodín letu na letisko Irkutsk.

Novosibirsk

Novosibirsk je tretie najväčšie mesto v Rusku po Moskve a Petrohrade a administratívne centrum Novosibirskej oblasti. Je to najväčšie mesto na Sibíri a administratívne centrum Sibírskeho federálneho okruhu.

Ak chcete zažiť typickú ruskú zimu, a ešte k tomu na Sibíri, určite sa vyberte do Novosibirsku. Tretie najväčšie ruské mesto vás v zime môže prekvapiť aj teplotou -40°C.

Novosibirsk je zároveň najväčšie sibírske mesto na východ od Omsku, ležiace na rieke Ob. Mesto je dobrým východiskovým bodom do pohoria Altaj a aj pre tých, ktorí zamýšľajú vybrať sa odtiaľ do Kazachstanu. Asi 30 km od Novosibirsku leží akademické mesto Akademgorod, kde bola ubytovaná elita sovietskeho národa, najmä vedci a „mozgy“ národa.

Sibír z pohľadu Slovákov ešte nie je tak populárna destinácia, no z našich končín existuje výborné letecké spojenie z Viedne a Budapešti. Lacné letenky na Sibír viete rezervovať s jedným prestupom v Moskve, vďaka leteckej spoločnosti Aeroflot.

Priamy let z našich končín neexistuje. Čakajú vás približne 2 hodiny letu do Moskvy, odkiaľ ešte približne 4 hodiny letu na letisko Tolmachevo v lokalite Novosibirsk.

Soči

Soči je prístavné a kúpeľné mesto a spolu s prímestskými oblasťami sa ťahá do dĺžky 147 kilometrov, a preto môže byť označované za najdlhšie mesto v Európe.

Zároveň sa považuje za hlavné mesto luxusnej ruskej rekreácie. Tristo slnečných dní v roku, teplé more a prekrásne pláže, ktoré sú v nádhernom kontraste so snehom zasypanými horskými vrcholmi – aj tak môže vyzerať dovolenka v Rusku.

Málokto vie, že v Soči sú ideálne podmienky pre potápanie alebo, že si tu skvelo zalyžujete od decembra do mája. V bezprostrednej blízkosti Soči nájdete rozmanitú prírodu. Napriek tomu, že u nás ho poznáme ako typický letný rezort, iba pár kilometrov od slnečných pláží a paliem začínajú vysoké hory.

Z každej ulice v meste vidíte vždy biele vrcholky Kaukazu. Iba desať kilometrov od centra na rieke Agura nájdete vyhliadku na 30 metrové vodopády, fascinujúce kaňony a jaskyne. Milovníci horolezectva si tu prídu tiež na svoje, v okolí sa nachádza množstvo zaujímavých príležitostí, napokon aj samotný Elbrus (5 642 m), najvyššia hora Ruska a zároveň Európy.

Ešte taká pikoška – Soči je najsevernejším miestom planéty, kde sa dá pestovať čaj.

Soči z pohľadu Slovákov ešte nie je tak populárna destinácia, no z našich končín existuje výborné letecké spojenie z Viedne a Budapešti. Lacné letenky do mesta Soči viete rezervovať s jedným prestupom v Moskve, vďaka leteckej spoločnosti Aeroflot.

Priamy let z našich končín neexistuje. Čakajú vás približne 2 hodiny letu do Moskvy, odkiaľ ešte približne 2 hodiny letu na letisko Adler Sochi.

Nursultan

Hovorí sa o nej ako o najzvláštnejšom hlavnom meste sveta. Nesie totiž v sebe čosi fantazmagorické. Astana sa stala hlavným mestom Kazachstanu v roku 1997, v roku 2019 sa premenovala na Nursultan. Tvary a dizajn jej modernej architektúry výrazne kontrastujú s rozsiahlymi otvorenými stepami v okolí.

Mesto obklopuje tisícdvesto kilometrov najväčších stepí na svete, v kombinácii s rozľahlými hustými trávnatými plochami, posypanými hrsťou provinčných mestečiek. Teploty tu dosahujú skutočne extrémne čísla; v zime to môže byť i – 40° Celzia, v lete sa dokážu vyšplhať na horúcich 35° Celzia.

Aj taký je Nursultan. Pustatina v okolí pôsobí v protiklade s masou futuristických štruktúr najčudnejších tvarov.

Nursultan začínajú postupne objavovať aj turisti zo Slovenska. Lacné letenky do hlavného mesta Kazachstanu Nursultanu viete rezervovať z Viedne, Budapešti a Prahy. Z Budapešti tam lieta nízkonákladový prepravca Wizz Air alebo môžete využiť aj šikovné lety s poľskými aerolinkami LOT, z Viedne do Kazachstanu premáva Aeroflot, Ukraine International či Belavia a z Prahy taká istá ponuka leteckých spoločností. Priamy let trvá zhruba 4 a pol hodiny.

Almaty

Bývalé hlavné mesto Kazachstanu, Almaty, sa nachádza na úpätí pohoria Ťan Šan. Vedeli ste, že Almaty v preklade znamená jablko? Priamo z mesta máte nádherný výhľad na zasnežené vrcholky hôr. Je to ideálny východiskový bod pre turistiku a spoznávanie nádherného a nedoceného Kazachstanu.

Mesto Almaty má 1,7 milióna obyvateľov a hoci je od roku 1997 hlavným mestom Kazachstanu „umelá“ Astana, Almaty je modernou metropolou, ktorá je podľa mnohých dušou aj srdcom celej krajiny.

Kazachstan je skrátka nádherná a cenovo veľmi dostupná krajina, rovnako ako Kirigzsko, budete si tu kraľovať za veľmi málo peňazí. A čo kuchyňa? Obsahuje veľa mäsa, najmä jahňacieho a konského (áno, vidíte dobre). Typické jedlá sú plov, šašlik, pirôžky, lepjoška alebo boršč.

Almaty začínajú postupne objavovať aj turisti zo Slovenska. Lacné letenky do mesta Almaty viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Lietajú sem najmä aerolinky Aeroflot, Ukraine International, Turkish Airlines, S7 či Pegasus. Priamy let z našich končín neexistuje. Priemerná dĺžka letu do mesta Almaty je 10 hodín.

Yangon

Z rybárskej dedinky v 11. storočí vyrástlo koloniálne hlavné mesto. V súčasnosti je Rangún (Yangon) najdôležitejším obchodným centrom krajiny. Mix rušných tradičných trhov, moderného rastu a infraštruktúry z koloniálnej éry (mesto údajne vlastní najväčší počet budov z koloniálnej éry v regióne).

Medzi historické pamiatky, ktoré stoja za návštevu patrí na vrchole stojaca Shwedagon Pagoda, najposvätnejšie budhistické miesto v krajine, viditeľné takmer z každého miesta v meste. Nahliadnite do histórie v Národnom múzeu Mjanmarska a objavte mestskú pestrofarebnú indickú štvrť s dychberúcimi hinduistickými chrámami.

Túto ázijskú metropolu čoraz viac obľubujú aj našinci. Lacné letenky do Mjanmarska veľmi často kúpite aj z Viedne (Emirates, Qatar Airways, EVA Air, Thai Airways), Budapešti (Qatar Airways, Emirates Airlines) a Prahy (Emirates, Qatar Airways). Dĺžka letu je približne 15 hodín, zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma.

Priamy let do Mjanmarska z našich končín neexistuje. Slováci lietajú najmä do dvoch miest: Rangún a Mandalay.

Phnom Penh

Dych vyrážajúca a exotická krajina, ktorá si vás získa ohromnou prírodnou scenériou, búrlivou históriou a dokonalými plážami. Ako ste sa už z nadpisu mohli dozvedieť, reč je o Kambodži. Krajina Kmérov, ktorá ešte stále nie je tak preplnená turistami ako napríklad Thajsko či Vietnam, je výbornou kombináciou lacnej dovolenky spojenej so spoznávaním neznáma a nádherných pláží.

Krajina, ktorú v sedemdesiatych rokoch takmer zdecimoval jeden z najkrutejších diktátorských režimov na svete sa už zo svojej temnej minulosti pomaly spamätáva a nastupuje na cestu kapitalizmu. Aj preto môžete v hlavnom meste Phnom Penh vidieť kontrasty, ktoré sú v Ázii absolútne bežné. Na jednej strane luxusné hotely a najnovšie automobily, na druhej strane chudobné a preplnené ulice. Ale žiaden strach, z pohľadu bezpečnosti sa nemusíte vôbec báť.

Ak pôjdete do Kambodže, nespravte rovnakú chybu, ktorú robí približne 90% ľudí. Väčšina turistov totiž chodí len do svetoznámeho chrámového komplexu Angkor Wat, ktorý sa nachádza na severozápade krajiny a iba malá časť ľudí ide na juh. Prečo by ste tam mali ísť? Napríklad aj preto, že má približne 430 kilometrov pobrežia a krása miestnych pláží sa dostala aj do merítka National Geographic a magazínu Forbes, ktorý medzi top 22 ázijských pláží zaradil práve tri z Kambodže. Odporúčame prenajať si skúter a navštíviť ich čo najviac!

Kambodža je jednou z najnavštevovanejších destinácií Juhovýchodnej Ázie. To dobre vedia aj cestujúci zo Slovenska, pre ktorých je čoraz obľúbenejšoou destináciou. Lacné letenky do Kambodže viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy.

Priamy let z našich končín neexistuje. S jedným prestupom však možno komfortne lietať najmä s aerolinkami EVA Air, Thai Airways, Austrian Airlines, China Airlines a s dvoma prestupmi spoločnosťami Qatar Airways či Turkish airlines. Priemerná dĺžka letu do Phnom Penh je 16 hodín.

Hanoj

Na prvý pohľad vám môže pripadať Hanoj ako chaotické mesto. Má však svoj pevný poriadok, ktorý cudzincom zostane navždy nevypovedaný. Je to veľmi zachovalé staré mesto s neopakovateľnou atmosférou.

Pre veľa cestovateľov bude Hanoj prvým zoznamovacím miestom so severným Vietnamom. Hanoj je miesto, ktoré sa zatiaľ zubami nechtami snaží udržať svoj punc bohatej histórie, pamiatok a atraktivity oproti Hočiminovmu mestu. Celý Vietnam však zažíva veľký ekonomický rast a krajina sa nebývalo rýchlo premieňa a s tým súvisí aj premena tohto mesta. V Hanoji sa stavajú nové stavby, komerčné budovy a otvárajú sa tiež značkové zahraničné obchody.

Je tu veľmi zachovalé staré mesto s neopakovateľnou atmosférou. Napríklad na chodníku tu toho zažijete oveľa viac, ako kdekoľvek inde. Používa sa na všetko iné, len nie na chodenie. Napríklad na takú jazdu na skútri je chodník ideálnym miestom a domáci vás o tom budú veľmi často presviedčať. A nie je problém sa kdekoľvek rozložiť a urobiť si piknik v strede chodníka.

Vietnam si posledné roky zamilovali aj Slováci. Lacné letenky do Hanoja veľmi často kúpite aj z Viedne (Emirates, Qatar Airways, Thai Airways, Turkish Airlines), Budapešti (Qatar Airways, Emirates) a Prahy (Aeroflot, Qatar Airways). Dĺžka letu je približne 15 hodín, zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma. Priamy let do Vietnamu z našich končín neexistuje.

Hočiminovo mesto

Vietnamský Hočimin alebo po anglicky Ho Chi Minh City je hlučný, prekvapivo zelený, lacný a nádherný. Motorové vozidlá sa valia zovšadiaľ, sú ich tu milióny, rovnako ako ponúk na masáže, kvalitné jedlo, slnečné okuliare či oblečenie. Aleje s obrovskými stromami lemujú takmer každú ulicu a miestni váš európsky vzhľad ocenia úsmevom a milým kývaním.

Vietnam je plný nádherných miest a srdečných ľudí. Oplatí sa naň vyhradiť omnoho viac času. Je tu toho omnoho viac, čo by ste chceli vidieť, verte mi. Ho Či Minovo mesto, tiež známe pod názvom Saigon, leží na juhu krajiny. Turistov príjemne šokuje, pokojne totiž môže konkurovať našim európskym mestám. Vysoké moderné budovy sa tam striedajú s historickými a medzi nimi sa kde-tu objavia aj rôzne pagody (budhistické chrámy).

Vietnam si posledné roky zamilovali aj Slováci. Lacné letenky do Hočiminu alebo Hanoja veľmi často kúpite aj z Viedne (Emirates, Qatar Airways, Thai Airways, Turkish Airlines), Budapešti (Qatar Airways, Emirates) a Prahy (Aeroflot, Qatar Airways). Dĺžka letu je približne 15 hodín, zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma. Priamy let do Vietnamu z našich končín neexistuje.

Da Nang

Da Nang, známy pod názvom „mesto mostov je štvrté najväčšie mesto Vietnamu, na polceste medzi Hanojom a Hočimonom. Je celkom možné, že toto číslo sa čoskoro zmení. Rastie totiž veľmi rýchlo. Stačí sa prejsť po brehu rieky Han. Nové, žiarivé hotely svedčia o tom, že sa mesto neustále hýbe dopredu a vyvíja sa. Ešte nedávno to nebolo takto, preto Da Nang stále vonia nejakým spôsobom po nepoškvrnenosti turizmom.

To, že nie je preplnený turistami, neznamená však, že návštevníkom nemá čo ponúknuť. Da Nang sa nachádza na pobreží Juhočínskeho mora, a teda môžete si tu urobiť aj parádnu plážovú dovolenku. Pieskové pláže sú známe čistou vodou, výbornými reštauráciami ponúkajúcimi tie najlepšie jedlá z morských plodov, ale niektoré veľakrát aj davom miestnych. Je ich veľa, určite si nájdete takú, ktorá bude pre vás ideálna.

Lacné letenky do destinácie Da Nang viete rezervovať aj z Viedne, Budapešti a Prahy, avšak priamy let by ste hľadali márne. Komfortne s jedným prestupom možno letieť s Qatar Airways, ktorý v lete 2018 predstavili novú linku do tejto vietnamskej destinácie. Dĺžka letu je približne 18 hodín.

Phu Quoc

Kiedyś był obozem dla około 40 000 członków Wietkongu, dziś uważany jest za idealne miejsce na najbardziej luksusowe wakacje w Wietnamie. Spotkamy tam jedynie takich wczasowiczów, którzy chcą uniknąć tłumów na plażach. Charakteryzuje się małymi, stylowymi i luksusowymi kurortami oraz praktycznie pustymi plażami. Taka jest właśnie wyspa Phu Quoc.

Phu Quoc, po odejściu wojska amerykańskiego i usunięciu więźniów, na początku lat siedemdziesiątych stał się ospałym miejscem, które stało poza głównym celem przyjazdu turystów. Woleli oni udać się do kurortów w Tajlandii. Ale czasy się zmieniają. Dzisiaj Phu Quoc staje się ulubionym miejscem dla tych, którzy chcą uciec od tłumu i nacieszyć się ciszą i spokojem.

Phu Quoc to największa wietnamska wyspa w Zatoce Tajlandzkiej, z której jest najbliżej do Kambodży. Do wybrzeża tego państwa jest tylko kilka kilometrów. Turyści przyjeżdżają tu także z Sajgonu w Wietnamie - po jedynie pięćdziesięciu minutach lotu, gładko lądują na jedynym lokalnym lotnisku na wyspie.

Większość ośrodków koncentruje się na Long Beach na zachodnim wybrzeżu wyspy. Już sama nazwa sugeruje, że jest to naprawdę długa plaża, a Long Beach to nawet coś więcej, niż jej nazwa - jest to najdłuższa plaża na wyspie. Możesz się tam zakwaterować bez większych problemów - jeśli dbasz o środowisko, wybierz na przykład jeden z ekologicznych kurortów, które się tutaj znajdują.

Przyprawy uprawiane i zbierane na wyspie Phu Quoc, są uważane za jedne z najlepszych jakościowo na świecie. Smakosze twierdzą, że ich smak jest lekko słodki, co odróżnia je od reszty przypraw. W przeszłości wyspa Phu Quoc zabezpieczała do 60 procent światowej produkcji przypraw.

Na zachodnim wybrzeżu wyspy leży plaża Cua Can, prawie pusta, z minimalną liczbą ludzi, którzy łapią na niej brąz.

Warto również odwiedzić plażę Sao Beach na południowo-wschodnim wybrzeżu. Przewodnicy często nazywają ją jedną z najpiękniejszych plaż w Wietnamie, a hotelarze, logicznie, też chcą wykorzystać ten potencjał. Niektóre kurorty mają wiele wspólnego z atmosferą francuskiego Lazurowego Wybrzeża. Jednak tuż za ich murami czeka na ciebie prawdziwa wietnamska egzotyka.

Oprócz odizolowanych plaż, na wyspie są oczywiście o wiele bardziej żywe miejsca - żyje tutaj około osiemdziesiąt tysięcy mieszkańców. Wczesnym rankiem i wczesnym wieczorem miasto jest bardzo ruchliwe na przykład w Duong Dong, czyli w porcie, do którego przybywają łodzie z połowami. W momencie wyrasta w tym miejscu improwizowany ryneczek, na którym ludzie się przekrzykują, gdzie jest niezwykle duży ruch i z każdej strony czuć jest odmienny intensywny zapach. Część połowu, a konkretniej pewien rodzaj sardeli, trafia do lokalnej fabryki sosów rybnych, która jest uważana za najlepszą na świecie. Koniec końców wszyscy smakują ten właśnie sos, ponieważ kucharze dodają go do praktycznie każdej potrawy.

Skosztuj Wietnamu i zobacz jego najpiękniejsze plaże. Tanie loty do Phu Quoc można zarezerwować z Warszawy, lotami linii lotniczych Qatar Airways lub Aeroflot. Loty do Phu Quoc w większości są z dwiema przesiadkami. Tanie bilety do Phu Quoc kupicie także z Katowic, lotami głównie z przewoźnikiem Lufthansa, także z dwiema przesiadkami w drodze do Wietnamu. Czas trwania lotu do Phu Quoc to około 18 godzin.

Tchaj-Pej (Taipei)

Malý ostrov v Juhočínskom mori ukrýva zatiaľ turistami nie príliš objavený poklad. Tchaj-pej. Mesto obklopené sýto zelenými horami a obývané siedmimi miliónmi obyvateľov, rovnako ako Hongkong.

Nech už sa v tomto meste zatúlate kdekoľvek, najspoľahlivejším orientačným bodom pre vás bude Taipei 101. Slávny mrakodrap, ktorý bol donedávna najvyššou budovou sveta, kým tento titul neprevzal dubajský Burj Khalifa. Vyviesť sa najrýchlejším výťahom na svete a pozrieť si výhľad z Taipei 101 je jeden z najsilnejších momentov, ktoré toto mesto ponúka.

Ale zďaleka to nie je všetko. Je tu skvelé a lacné jedlo, polnočné trhy, milí ľudia. Zaujímavosťou je, že Taiwan má vlastnú vládu, aj prezidenta, no Čína ho stále považuje za jednu zo svojich provincii a neuznáva jeho samostatnosť. Samotné mesto začalo vznikať až za vlády Japoncov, teda niekedy v 19. storočí a do dnešnej podoby sa dostáva zhruba pred 60 rokmi. Vďaka histórii Taiwanu tu stretneš to najlepšie z Číny a to najlepšie z Japonska.

Lacné letenky do Tchaj-pej viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z Viedne prevádkuje špičková letecká spoločnosť EVA Air a China Airlines, trvá presne dvanásť hodín. Veľmi komfortne s jedným prestupom možno však letieť z Viedne aj s aerolinkami Austrian Airlines, Cathay Pacific, Emirates či Air France. Z Budapešti sú to najmä KLM, Air France, Turkish Airlines a z Prahy potom okrem iného aj China Eastern.

Macao

Macao je súčasťou Čínskej ľudovej republiky, ale vízum do neho nepotrebujete. Prekvapí vás kombináciou hypermodernej architektúry, portugalskej koloniálnej histórie a gemblerského raja. To všetko na malom území, kde je najväčšia hustota osídlenia na svete.

Zabudnite na Las Vegas, hlavné mesto hazardu sa nachádza v Číne a volá sa Macau. Že to nie je len nejaká slovná hračka potvrdzuje aj tento údaj: 7-krát vyššie tržby z h azardu ako povestné Las Vegas! Ale bol by to hazard zaškatuľkovať Macau tak rýchlo. Toto mesto patrilo vyše 500 rokov Portugalsku a od roku 1999 je administratívnou oblasťou Číny. Aj preto možno v meste vidieť akýsi čínskoportugalský mix dvoch kultúr.

Zaujímavosťou Macau je napríklad aj pristávacia dráha vybudovaná priamo na mori. A priamo v meste nájdete obchodné centrum Venetian postavené v benátskom štýle a verte-neverte premávajú tadiaľto aj gondolieri. P.S.: Návštevu Macau môžete pokojne spojiť aj s návštevou Hongkongu, ktorý je vzdialený loďou alebo vrtulníkom len 70 km!

Letenky do Hongkongu bývajú v sezóne lacnejšie ako napríklad do Thajska a hoci sú obe krajiny od seba celkom ďaleko, tak sú navzájom pomerne dobre dostupné leteckou dopravou. Spolu s dovolenkou v Thajsku tak môžete navštíviť práve aj obe spomínané čínska územia. Macao sú dva svety na veľmi malom priestore. Na návštevu stačia dva dni, ale môžete podľa chuti zostať aj oveľa dlhšie a neoľutujete.

Hoci má Macao vlastné letisko na ostrove Taipa, ktoré je navyše zaujímavé tým, že pristávacia dráha je vybudovaná v mori, tak z Európy priamo do Macaa žiadne aerolinky nelietajú. Avšak z Thajska, Malajzie alebo Singapuru sa do Macaa dostanete ľahko a často aj lacno.

Lacné letenky do Macau viete však rezervovať z Viedne, Budapešti či Prahy. Veľmi komfortne možno letieť s jedným prestupom z Viedne s aerolinkami EVA Air, Korean Air či Austrian Airlines. Z Budapešti a Prahy sa do Macau lieta vo väčšine až s dvomi či tromi prestupmi.

Hongkong

Hongkong vás privíta neuveriteľnou siluetou mrakodrapov, očarí ultimátnou kuchyňou, šokuje chaotickou dopravou a prekvapí krásne udržiavanými parkmi.

Aj za relatívne krátky čas tu stihnete zažiť neskutočne veľa! Okúpať sa v mori, vybehnúť na niektorý z okolitých kopcov, nakúpiť najnovšie módne výstrelky či zažiť typickú nočnú párty. To všetko ste schopní stihnúť za jeden deň. Navyše každý večer o ôsmej začína show symfónie svetiel – svietiace a blikajúce mrakodrapy vám predstavia energiu, ducha a rozmanitosť tohto mesta.

Hongkong, alebo po čínsky voňavý prístav, pozostáva z vyše 200 ostrovov a je to jedno z najľudnatejších miest na svete. Aj preto patrí medzi mestá s najväčšou koncentráciou výškových budov na svete na km2. Bývalá britská kolónia sa vrátila do područia Číny ako osobitná administratívna oblasť v roku 1997.

Hongkong je známy predovšetkým ako významné ekonomické a obchodné centrum. Vysoké mrakodrapy a rušný život sa tu mieša s zachovanou tradíciou. V tomto modernom veľkomeste sa snúbi zdanlivo nemožné - moderná architektúra s historickými a kultúrnymi pamiatkami, panelová zástavba s nedotknutou prírodou i bohatstvo s chudobou.

Lacné letenky do Hongkongu viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z Viedne prevádkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines, trvá približne jedenásť hodín. Veľmi komfortne s jedným prestupom možno letieť z Viedne s aerolinkami Lufthansa, SWISS, Emirates či Finnair. Z Budapešti sú to najmä Emirates a Qatar Airways, ale aj KLM či Aeroflot a z Prahy potom Air France a ČSA.

Manila

S viac ako 7 000 tropickými ostrovmi, Filipíny sú rajom plážových povaľačov. Nech je už váš vkus akýkoľvek, určite si tu nájdete ten svoj "vysnívaný" ostrov - od "naviatych kopčekov piesku" v strede oceánu, cez exotické vulkanické ostrovy s modrými lagúnami, po megaostrovy s mestami takými preplnenými, že pripomínajú ľudské mraveniská.

Či sa už chcete potápať, postavať si stan na opustenom ostrove, alebo si užiť ruch veľkomiest, cestovanie je lacné, zábavné, a slnko vám môže zatieniť len tak tropická monzúnová búrka. Našťastie je tu toľko cestovateľov, že vždy nájdete zábavný plán B. Filipíny sú neoficiálne hlavnou ziplajnovou destináciou sveta, kde sa môžete šmýkať medzi korunami stromov ako Tarzan, Boracay a Pagudpud (v severnej časti ostrova Luzon) sú destinácie kam miera za vetrom a vlnami tí najlepší svetoví kitesurferi.

Ani hlavné mesto Manila pre vás nemusí byť len výstupným a nástupným bodom odletu. Hoci ide o jedno z najpodceňovanejších ázijských megamiest, no jej prezývka "Perla Orientu", by nemohla byť ani výstižnejšia - pod nepeknou ulitou sa skrýva poklad, ktorý však uvidíte len vtedy ak jej dáte šancu.

Napriek tomu, že sa Filipínami preháňajú všetky možné naturálne pohromy, táto chaotická metropola sa vždy zo všetkého pozbiera - je to cool mesto moderných mrakodrapov týčiacich sa medzi oblakmi, a s nimi ostro kontrastujúcej chudoby, no očarí vás kreatívnym nábojom, skvelými galériami, nezávislou hudobnou scénou, či bohémskymi kaviarničkami.

Filipíny sú jednou z najnavštevovanejších destinácií Juhovýchodnej Ázie. To dobre vedia aj cestujúci zo Slovenska, pre ktorých sú Filipíny veľmi obľúbenou destináciou. Lacné letenky do Manily viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. S jedným prestupom však možno komfortne lietať najmä s aerolinkami Thai Airways, Qatar Airways, Emirates, EVA Air, Turkish Airlines či Austrian Airlines. Priemerná dĺžka letu do Manily je 16 hodín.

Cebu

S viac ako 7 000 tropickými ostrovmi, Filipíny sú rajom plážových povaľačov. Nech je už váš vkus akýkoľvek, určite si tu nájdete ten svoj "vysnívaný" ostrov - od "naviatych kopčekov piesku" v strede oceánu, cez exotické vulkanické ostrovy s modrými lagúnami, po megaostrovy s mestami takými preplnenými, že pripomínajú ľudské mraveniská.

Ostrov Cebu je jednou z najrozvinutejších provincií na Filipínach. Môžete tu stráviť na jednej strane aktívnu, na druhej strane absolútne pokojnú exotickú dovolenku na skvelých plážach severného a južného pobrežia ostrova. Ostrov ponúka ideálne podmienky pre potápanie, šnorchlovanie i leňošenie. Pre potápanie je najvýhodnejším miestom severné pobrežie, najmä ostrov Moalboal. Odporúčame navštíviť reštaurácie s miestnou kuchyňou a pozrieť si najmä filipínsku architektúru. A určite nezabudnite navštíviť hlavné mesto Cebu City.

Cebu je podlhovastý ostrov s dĺžkou zhruba 220 kilometrov a najväčší šírkou 40 kilometrov. Domáci túto oblasť často s nadsádzkou nazývajú kráľovnou juhu. Na hrdých miestnych obyvateľov, potomkov náčelníka Lapa Lapa, tu zanechala svoje stopy španielska koloniálna história. V blízkosti Cebu, na krásnych ostrovoch Malaspascua alebo Camotes, môžete nájsť prázdne pláže len a len pre seba.

Stredom ostrova Cebu prechádza pohorie. Pobrežia na severe aj na juhu je upravené pre turistov zo všetkých kútov sveta. Malý ostrovček Bantayan ležiaci na juhu, je zase vhodným miestom pre organizovanie turistických výletov. Ostrovček Moalboal vyhľadávajú najmä potápači. Aj ostrovček Mactan je potápačským rajom, no smerujú sem aj pozorovatelia vtákov.

Hlavným mestom ostrova je Cebu City. Je staršie ako Manila a je tiež druhým najväčším filipínskym mestom. V minulosti bolo mestom kráľov a vôbec prvou španielskou usadlosťou na Filipínach. Dnes je významným obchodným prístavom, ale hlavne turistickým rajom. Získalo si povesť najobľúbenejšieho filipínskeho turistického centra, pretože v jeho blízkosti sa rozprestierajú nádherné pláže s možnosťami potápania. Na svoje si prídu aj priaznivci histórie. Nájdete tu čínske taoistické chrámy, pevnosť.

Filipíny sú jednou z najnavštevovanejších destinácií Juhovýchodnej Ázie. To dobre vedia aj cestujúci zo Slovenska, pre ktorých sú Filipíny veľmi obľúbenou destináciou. Lacné letenky na ostrov Cebu viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. S jedným prestupom však možno komfortne lietať najmä s aerolinkami EVA Air, Emirates či Korean Air. Priemerná dĺžka letu na ostrov Cebu je 17 hodín.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur je jedno z najmodernejších miest Juhovýchodnej Ázie. Plné mrakodrapov, skvelého street-foodu a ešte lepších zážitkov. Kombinuje sa tu luxus Západu okorenený ázijskými vôňami a európskym životným štýlom. Kuala Lumpur je vo všeobecnosti výborný východiskový bod pre cestovanie po Juhovýchodnej Ázii.

Multikulturalizmus je práve to, čo na Malajzii fascinuje najviac. Nájdete tu vzrušujúci mix indickej, čínskej a malajskej kultúry, rôznych náboženstiev, ale aj prírodných a gurmánskych zážitkov. A pre mnohých je najväčším lákadlom práve fakt, že sa tu na rozdiel od mnohých iných destinácií Juhovýchodnej Ázie nebudete potkýnať o turistov - stále je akosi mimo hlavných turistických trás.

Hlavné mesto Kuala Lumpur, síce nedosahuje krásu Singapuru, či atmosféru Bangkoku, ale má svoje čaro. Je plné historických budov (najstaršia mešita v meste, Jamek, patrí medzi najkrajšie architektonické diela v KL), mrakodrapov, zelených parkov, rušných pouličných trhov, nočného života, a najmä obrovitánskych obchodných domov, kde sa domáci venujú svojím dvom najobľúbenejším aktivitám - jedeniu alebo nakupovaniu.

Kuala Lumpur je jednou z najnavštevovanejších destinácií Juhovýchodnej Ázie. To dobre vedia aj cestujúci zo Slovenska, pre ktorých je Malajzia veľmi obľúbenou destináciou. Lacné letenky do Kuala Lumpur viete rezervovať z Viedne, Budapešti, Košíc aj Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. S jedným prestupom však možno komfortne lietať najmä s aerolinkami Qatar Airways, Emirates, EVA Air, Turkish Airlines, Thai Airways či KLM. Priemerná dĺžka letu do Kuala Lumpur je 15 hodín.

Singapur

Mestský ostrovný štát, Singapurská republika, zaberá plochu iba 580 km2, žije tu niečo cez 5 miliónov ľudí a dnes je to jedno z najvýznamnejších miest obchodu, dopravy a financií. Singapur je kozmopolitnou metropolou budúcnosti.

Na jednej strane mesto s najvyššou kvalitou života na svete, na druhej strane mesto zákazov. Pokutu môžete dostať za odhadzovanie cigaretových ohorkov, žuvačiek, ba dokonca aj vtedy, keď pôjdete cez cestu mimo vyznačeného prechodu – no je plné farieb, chutí a nádherných vôní a poznáme ho tiež ako mesto parkov, záhrad a nakupovania!

Singapur možno voľne preložiť ako levie mesto. Jeho najznámejší symbol je Merlion – mýtické zviera s hlavou leva a telom ryby. Mimochodom. Singapur bolo prvé mesto na svete, ktoré v 70. rokoch zaviedlo mýto pri vjazde do centra.

Navyše sem môžu vojsť len autá mladšie ako 10 rokov, čím sa Singapur elegantne vyhýba smogu a nečistotám. Tokio je priekopníkom vo svete elektroniky, v Singapure však nájdete všetky veľké technologické outlety v priestoroch dvoch obrovských nákupných centier. Kamery, notebooky, fotoaparáty, telefóny za skvelé ceny sú vo Funan Digitalife Mall a Sim Lim Square. Ceny sú väčšinou o 20% nižšie ako tie európske.

Singapur láka každoročne mnoho Slovákov a je výbornou vstupnou bránou vašej dovolenku v Juhovýchodnej Ázii. Lacné letenky do Singapuru viete rezervovať najmä z Viedne, Budapešti a Prahy. Do Singapuru možno letieť veľmi komfortne s jedným prestupom s aerolinkami Emirates, Qatar Airways, Turkish Airlines, EVA Air, Thai Airways, Austrian Airlines, British Airways či SWISS. Let trvá aj s krátkym prestupom približne šesťnásť hodín.

Medzinárodné letisko Changi leží v juhovýchodnej Ázii, na východnom konci Singapuru. Lieta cezeň viac ako 100 leteckých spoločností. Na základe ukazovateľov ako je check-in, príchody letov, doprava a nákupné zariadenia bolo v posledných rokoch súverenne zvolené za najlepšie letisko sveta. Okrem toho bolo zvolené za najlepšie letisko, čo sa voľnočasových aktivít týka. Spája pasažierov naprieč 200 destináciami. Letisko Changi ponúka svojim zákazníkom rôznych vekových kategórií množstvo hotelov, bazénov, tematických záhrad a zábavy pre deti.

Penang

Pestrý kokteil kultúr, v ktorom sa mieša to najzaujímavejšie z Východnej Ázie u Európy, taký je Penang. Objavte malajský štát, ktorý vďaka svojej polohe otvoril brány vzájomného obchodu pre európskych obchodníkov, a ktorý si do dnešnej doby uchováva jedinečné čaro miešajúce architektúry budhistických chrámov s neoklasickými koloniálnymi prkvami.

Malý, ale šikovný. Aj to by sa dalo povedať o druhom najmenšom štáte Malajzie, ktorý si toho s rozlohou niečo málo cez 1000 kilometrov štvorcových príliš nekonkuruje s jeho veľkými susedmi, čo ale stráca na veľkosti, spoľahlivo doháňa na atraktívnosti. Penang sa nachádza na severozápadnom pobreží Malajského polostrova s ​​hlavným mestom George Town, ktorého názov aj dnes pripomína jeho koloniálniu históriu.

Samotný Penang sa vyznačuje zvláštnym geografickým rozložením, kde menšia polovica štátu leží na Penangskom ostrove, zatiaľ čo tá druhá a o niečo väčšia leží na vyššie spomenutom polostrove. Aj keď archeologické počiatky Penangu nájdeme už v neolite, a jedny z prvých zmienok sa nám dochovali od čínskych moreplavcov z 15. storočia, moderná a viacmenej oficiálna história Penangu začala až v roku 1786 z popudu Britskej Východoindickej spoločnosti, ktorá tu založila dôležitý obchodný uzol.

Malajzia je jednou z najnavštevovanejších destinácií Juhovýchodnej Ázie. To dobre vedia aj cestujúci zo Slovenska, pre ktorých je ostrov Penang čoraz obľúbenejšoou destináciou. Lacné letenky na Penang viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. S jedným prestupom však možno komfortne lietať najmä s aerolinkami Qatar Airways, Thai Airways, Austrian Airlines či China Airlines. Priemerná dĺžka letu do Penagu je 18 hodín.

Bali

Najkrajší ostrov Indonézie. Tak zvyknú prezývať Bali. Ostrov bohov a démonov, krásnych pláží, azúrového mora, ryžových polí a vulkanických hôr. Mnohí sa domnievajú, že ide o samostatný štát. No v skutočnosti je len jedným zo 17 000 ostrovov Indonézie.

Odporúčame požičať si skúter alebo motorku a prejsť si ostrov na vlastnú päsť. Síce sa tu jazdí vľavo a vládne mierny dopravný chaos, na to si ale rýchlo zvyknete. Bali je ten ostrov, na ktorý sa dokážete zbaliť do jedného batôžteku. Mnoho cestovateľov si zbalí iba pár kusov oblečenia, a domov sa potom vracajú s vecami nakúpenými za viac než prijateľné ceny. Ak vás omrzí pláž, stačí ísť kúsok do stredozemia, kde nájdete džungľu, hory, sopku, krásne chrámy alebo ryžové polia.

Z našich končín sa viete na Bali (letisko Denpasar) najlepšie dopraviť z Viedne, Budapešti a Prahy, no obľúbené sú aj letecké spojenia zo vzdialenejších letísk ako Rím, Benátky, Miláno alebo zo susedných letísk z Poľska. Pre mnohých ľudí je rozhodujúca cena letenky, iný vyhľadávajú komfortný palubný servis a logické časy odletov resp. príletov.

S Emirates viete letieť na Bali super komfortne z Viedne, Budapešti, ale aj Prahy a v cene leteniek je zahrnutá podpalubná batožina (najmenej 20 kg), cestujete s jedným prestupom v Dubaji. Qatar Airways, podobne ako ich najväčší konkurent z Emirátov, lietajú z Viedne, Budapešti a Prahy na Bali s jedným prestupom v Dohe. Opäť je v cene letenky zahrnutá aj podpalubná batožina (30 kg).

Na dovolenku na Bali môžete letieť aj špičkovou päťhviezdičkovou aerolinkou Eva Air. Aerolinka kladie veľký dôraz na bezpečnosť a servis v prevádzkovaní letov. Na Bali vás dopravia s jedným prestupom aj Thai Airways s najlepšou ekonomickou triedou na svete. Turkish Airlines lietajúce do najviac destinácií na svete samozrejme nemôžu chýbať. Sú známe svojou tureckou pohostinnosťou na palube a pri ceste na Bali umožňujú vziať si so sebou až 2 batožiny s váhou do 23 kilogramov. Lietajú z Viedne, Košíc, Budapešti a Prahy.

Soul

Celým názvom Soul tchukpjolsi, teda Zvláštne mesto Soul. Hlavné a najväčšie mesto štátu Južná Kórea opisujú ako mesto moderných technológií a prestížnej módnej scény, no zároveň mesto, ktoré si hlboko ctí svoju kultúru a tradície.

Hovorí sa, že čokoľvek potrebujete a chcete, v Soule to zoženiete 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Mesto Soul skutočne funguje 24 hodín denne. Pokojne môžete v skorých ranných hodinách navštíviť napríklad aj miestne chrámy, nakupovať alebo len tak popíjať drinky v tých najvychytenejších baroch Juhovýchodnej Ázie.

Nevynechajte kúsky histórie. Spoznajte príbeh Fénixa a pungsu-jiri alebo to, čomu u nás hovoríme feng-shui. Kórejčania sú výborní dizajnéri a dôkazom toho je aj Soul. Záležať si dávajú najmä na zveľadovaní a vylepšovaní priestorov, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí. Aby sa skrátka cítili príjemne.

A napokon skvelé jedlo. V Soule chutí výborne street-food a vysokú kvalitu ponúkajú aj miestne zážitkové reštaurácie. Určite sa oplatí skúsiť aj kórejský čaj v šarmantných „čajových domčekoch“, v ktorých sa údajne ukrýva duša Soulu.

Lacné letenky do Soulu viete rezervovať z Viedne, Budapešti či Prahy. Super pohodlný priamy let z Viedne a Prahy zabezpečuje letecká spoločnosť Korean Air. Jeho dĺžka je takmer 10 hodín. Veľmi komfortne však možno letieť s jedným prestupom z Viedne s aerolinkami Austrian Airlines, Aeroflot, LOT, Qatar Airways či Air France.

Boli informácie na tejto stránke užitočné? (Ešte nehodnotené)