Skip to main content

Lacné letenky Bhutan

- Vstupné podmienky

Pred vycestovaním Bhután odporúčame naštudovať si podmienky vstupu na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).
Návrat na Slovensko prebieha ako pred pandémiou, a to bez ohľadu na stav očkovania. Pre aktuálne informácie odporúčame sledovať stránku MZV SR.

Akciové letenky

Zaujímavé info o

Himalájske kráľovstvo Bhután, miesto plné starobylých kláštorov a najznámejšie svojou myšlienkou Hrubého národného šťastia, patrí medzi najšťastnejšie krajiny sveta a zároveň medzi najizolovanejšie krajiny sveta. Nedisponuje žiadnym nerastným bohatstvom a je takmer nedotknutá priemyslom.

Bhután je približne tak veľký ako Švajčiarsko a na mape ho nájdete medzi Indiou a Čínou. Zo všetkých strán je tento miništát ohraničený obrovskými veľhorami, všetky siahajú nad sedem tisíc metrov nad morom.

Bhután znamená v preklade Zem hrmiaceho draka. Krajina sa hlási k budhizmu a počet jej obyvateľov sa pohybuje okolo 700-tisíc.

Slobodu získal Bhután až v 50. rokoch minulého storočia. Kráľovstvo sa ešte viac uzavrelo pred okolitým svetom, no paradoxne je to krajina, kde nie je zvykom zamykať dvere.

Lacné letenky do Bhutánu nekúpite len tak. Priamy let do Bhutánu z našich končín neexistuje a vy musíte absolvovať minimálne 2 prestupy. Ideálne je skombinovať letecké spoločnosti ako Turkish Airlines, prípadne Austrian Airlines a potom bhutánskymi kráľovskými aerolinkami Druk Air.

Viac Zobraziť menej

Top mestá

Thimphu

Jediné hlavné mesto na svete bez semaforov. Tak prezývajú Thimphu, hlavné mesto Bhutánu. To neexistovalo ešte do roku 1961, dovtedy bolo len jednou z ďalších väčších obcí v krajine. A prečo tu nie sú semafory? Miestni ich vraj nepotrebujú, dopravu doteraz riadia policajti.

Okrem toho, že je Thimphu najvyššie položené hlavné mesto v Ázii sa považuje aj za ekonomické i politické centrum krajiny, nachádza sa tu aj sídlo kráľa. Nájdete tu zaujímavé pamiatky, chrámy, pagody, a podmanivú atmosféru, ktorá vás prinúti zostať tu minimálne jeden či dva dni.

Bhután má len jedno medzinárodné letisko a tým je letisko v meste Paro, 55 kilometrov od hlavného mesta. Do Paro lietajú z okolitých krajín dve letecké spoločnosti: Druk Air a Bhutan Airlines. Ako najvýhodnejšie cestovať do Bhutánu? Najlepšie letenky nájdete z nepálskeho Káthmandu, indickej Kalkaty či Díllí alebo Bangkoku.

Bhután

Cestovné doklady a víza do Bhutánu

Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov odo dňa plánovaného návratu a platné vízum. Problém je, že na žiadnom zastupiteľskom úrade nie je možné o vízum požiadať. Víza sa vybavujú totiž len prostredníctvom bhutánskych cestovných kancelárií.

Žiadosti sa podávajú na Ministerstve zahraničných vecí Bhutánu, ktoré vízum na 15 dní udelí za poplatok 20 amerických dolárov. Víza sú udelené do cestovného pasu pri príchode do krajiny. Žiadna cestovná kancelária nevydá letenku bez schválenej žiadosti o udelenie víza.

Vízum je možné aj predĺžiť za poplatok 510 Nu v Thimphe. Na hraniciach je potrebné predložiť dve fotografie pasového formátu. Procedúra na udelenie víza trvá asi 10 dní.

Počasie v Bhutáne

Pre Bhután je veľmi typické chladné a suché vysokohorské podnebie, na juhu ale prevláda subtropické podnebie vlhkého monzúnového typu.

Obdobie dažďov trvá od apríla či mája do septembra až októbra. Priemerne v Bhutáne ročne spadne 1 500 až 3 000 mm zrážok.

Ceny v Bhutáne

Oficiálnym platidlom v Bhutáne je bhutánsky ngultrum. Jej ekvivalentom je indická rupia a tou môžete v Bhutáne aj bez problémov platiť. Peniaze odporúčame zameniť ihneď po príchode na letisko. V krajine nájdete aj množstvo bankomatov, avšak len vo väčších mestách. Platba kartou ešte vo väčšine prevádzok nie je možná, odporúča sa mať najmä hotovosť.

Bhután patrí medzi najmenej navštevované krajiny Ázie. Z vlastnej vôle. Najmä preto, že získať potrebné víza nie je vôbec jednoduché. Jediný spôsob, ako tento, ani nie miliónový štát navštíviť, je využiť služby miestnej cestovnej agentúry. Bhután tiež väčšine cudzincov neumožňuje vstup bez oficiálneho sprievodcu a potrebného finančného zabezpečenia. Po kontakte s miestnou agentúrou sa cestujúci dohodnú na konkrétnom programe a počte dní, ktoré v Bhutáne strávia.

Za každý deň strávený v krajine musí každý turista zaplatiť ďalší povinný poplatok. Ten pri minimálne trojčlennej skupine dosahuje výšku 250 USD počas hlavnej sezóny a 200 USD mimo sezóny. Na druhej strane, táto turistická daň už zahŕňa hotel, dopravu, sprievodný program, stravovanie i spomínaného sprievodcu. Takže s veľkou pravdepodobnosťou už ďalšie peniaze na pobyt potrebovať nebudete, všetko je all inclusive.

Aktuálny čas v Bhutáne

V Bhutáne je o 5 hodín viac ako na Slovensku.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Bhutánu

V prípade potreby ošetrenia či hospitalizácie v Bhutáne je potrebné počítať s úhradou na mieste v hotovosti. V Bhutáne neexistuje možnosť rýchlej lekárskej pomoci vrtuľníkom. Pred cestou sa nevyžaduje žiadne špeciálne očkovanie. Odporúčané sú vakcíny proti brušnému týfusu, žltačke typu A aj B a tetanu, prípadne proti japonskej encefalitíde.

Tipy, čo treba vidieť a zažiť v Bhutáne

10 zaujímavostí o Bhutáne

1
Bhután je jedinou krajinou na svete, ktorá absorbuje viac oxidu uhličitého ako vyprodukuje
2
Igelitové tašky sú na území krajiny zakázané už od roku 1999
3
Krajine neexistuje zločin a má zriadené aj Ministerstvo šťastia
4
Bhután má národný dress code. Mužský mundúr sa nazýva gho a pozostáva z rúcha po kolená a látkového opaska, ženské oblečenie sa nazýva kira
5
V krajine tiež nefunguje internetové pripojenie, to je zakázané od roku 1999
6
Vyše 65 percent krajiny pokrývajú hory
7
Každý obyvateľ má nárok na poskytnutie štandardnej zdravotnej starostlivosti zdarma
8
Ak vás v Bhutáne ponúknu jedlom, určite ho prijímite až po prehováraní. V Bhutáne je totiž slušné nezobrať si jedlo na prvýkrát
9
V Bhutáne je prísne zakázané fajčiť
10
Bhutánci si na svoje domy kreslia mužské penisy, aby odháňali zlých duchov