Skip to main content

Lacné letenky Baku

Akciové letenky do Baku

Zaujímavé info o Baku

Hlavné mesto Azerbajdžanu je spleť parížskeho šarmu a dubajského prepychu okorenená sovietskym nádychom minulosti. Baku je eklektická metropola s dedičstvom UNESCO v jeho srdci, a mesto superlatív mimo neho.

Kým za hradbami starého mesta plynie život pomaly, pod mrakodrapmi sa žije rýchlo. Poďte sa s nami pozrieť do krajiny, v ktorej objavili oheň, na mrakodrapy Flame Towers, ktoré symbolizujú tri horiace plamene, na extravagantné kultúrne centrum od slávnej Zahy Hadid, na prechádzku pri brehoch Kaspického mora, na nákup exotických korenín na miestnych trhoch.

Baku je dokonalá kombinácia minulosti a súčasnosti, kokteil luxusu s obyčajným, neobjavený kus sveta vhodný pre ozajstných cestovateľov.

Baku už objavilo aj mnoho Slovákov. Lacné letenky do Azerbajdžanu najčastejšie kúpite z Budapešti a Viedne. Letieť priamo do hlavného mesta môžete vďaka šikovnému spojeniu aeroliniek Wizz Air, ktoré ponúka lety práve zo spomínanej Budapešti. Z našich končín sa do Bergenu lieta najmä so spoločnosťami: Ukraine International, Aeroflot, Turkish Airlines alebo Austrian Airlines.

Medzinárodné letisko Baku Heydar Aliyev je situované neďaleko hlavného mesta, zaujme vás ihneď po prílete svojim nepravidelným tvarom. Od centra je vzdialené približne 20 kilometrov.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Baku

Víza do Azerbajdžanu

Pre vstup do Azerbajdžanu potrebujete platný cestovný pas a jeho doba platnosti musí byť dlhšia ako šesť mesiacov. Víza do Azerbajdžanu už viete vybaviť aj online na oficiálnej stránke – kliknete na APPLICATION, vyplníte potrebné údaje, zaplatíte správny poplatok 20 amerických dolárov a stiahnete si potvrdenie.

Počasie v Baku

V Azerbajdžane prevláda kontinentálne podnebie s miernymi zimami, teplým letom a zriedkavými zrážkami v nížinách. V horách a podhorí je však mráz bežným javom. Ideálny čas na návštevu tejto nádhernej krajiny je leto. Priemerná teplota v Baku je v zime okolo 4°C a cez leto naopak 26°C.

Ceny v Azerbajdžane

Národnou menou je azerbajdžanský manat. Slovo manat je pôvodom ruské (монета). Tento výraz sa bežne v azerbajdžančine a turkménčine používal aj pre sovietsky rubeľ.

Obe krajiny boli totiž súčasťou Sovietskeho zväzu. Najlepšie je vziať so sebou americké doláre - straty výmenou za manáty budú najmenšie. Ani pri prevode rubľov alebo eura na miestnu menu však nebudete mať žiadne problémy. Zmenárne sa nachádzajú takmer všade, ale odporúča sa meniť peniaze v pobočkách veľkých bánk - keďže komisia bude minimálna.

Bankomaty sa v Baku nachádzajú v dostatočnom počte. Bankové karty sa prijímajú na zaplatenie v mnohých supermarketoch, reštauráciách a hoteloch; v malých obchodoch a reštauráciách môžete zvyčajne platiť len v hotovosti.

Ak chcete z vášho výletu do Azerbajdžanu vyťažiť čo najviac, odporúčame naše tipy, čo treba vidieť v Baku.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Azerbajdžanu

Azerbajdžan nevyžaduje pre vstup do krajiny žiadne povinné očkovania. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

Aktuálny čas v Baku

V Baku je o tri hodiny viac, ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Baku

10 zaujímavostí o Azerbajdžane

1
Hlavné mesto Baku leží približne 28 metrov pod úrovňou mora, čo z neho robí najväčšie mesto sveta ležiace pod jeho hladinou
2
Baku je tvorené z dvoch hlavných častí, centra mesta a starého vnútorného mesta, obe zapísané v UNESCO
3
Väčšina Azerbajdžancov miluje čaj. Je to nápoj číslo jedna v tejto krajine a obyčajne sa pije z pohára hruškovitého tvaru
4
Azerbajdžan leží vo východnej časti Zakaukazska a s takmer 10 mil. obyvateľov je najľudnatejšou krajinou celého regiónu
5
Z prírodných zaujímavostí zaujme najväčšia koncentrácia bahenných sopiek na svete nachádzajúcich sa v Gobustáne i skalné petroglyfy datujúce svoj vznik do obdobia 8 000 rokov pred Kr.
6
Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z obdobia 3500 rokov pred naším letopočtom, z egyptskej „Knihy mŕtvych“ z obdobia vlády faraóna Meniho
7
Metropola je preslávená nielen minulosťou, ale aj svojimi drsnými vetrami a aj preto je označovaná ako „mesto vetrov“
8
Azerbajdžan je tiež známy ako „ropná krajina,“ čo láka mnohých turistov. Veď kto by si nechcel pozrieť ťažbu „čierneho zlata“ naživo
9
Množstvo obyvateľov Azerbajdžanu pochádza z Ruska, a rovnaké množstvo sú Arabi
10
Zaujímavosťou Azerbajdžanu je miešanie kultúr. Ide o veľmi liberálnu moslimskú krajinu a jednu z mála, kde si môžete kúpiť alkohol. Moslimovia nemôžu piť alkohol ani v Azerbajdžane, no tolerujú ho