Skip to main content

Lacné letenky Edinburgh

Veľká Británia - Základné COVID-19 informácie

Veľká Británia sa aktuálne nachádza na zozname rizikových krajín. Podmienky návratu na Slovensko: ak ste zaočkovaní, tak sa musíte najneskôr pri prechode hranicami na Slovensko registrovať v systéme eHranica. Do karantény zaočkovaní ľudia ísť nemusia. Ak ste očkovanie ešte neabsolvovali, musíte sa povinne registrovať v systéme eHranica a nastúpiť na 14-dňovú karanténu. Tú si môžete skrátiť negatívnym PCR testom, ktorý si môžete urobiť najskôr na 5. deň po príchode.

Či už ste očkovanie absolvovali alebo nie, platí, že ak sa na Slovensko vraciate letecky, potrebujete najviac 72 hodín starý PCR test. Pokiaľ sa však na Slovensko vraciate inou dopravou (napríklad autobusom z letiska vo Viedni), tak PCR test nepotrebujete.

Odporúčame si naštudovať aj podmienky vstupu do Veľkej Británie na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy.

Akciové letenky do Edinburgu

Zaujímavé info o Edinburgu

Edinburgh sa rozpína na siedmych zelených kopcoch pri zálive Firth of Forth. Mesto býva prezývané aj ako „Atény severu“ vďaka stavbám inšpirovaným rímskou architektúrou a reputácii ideologického centra v oblasti filozofie, ekonomiky a medicíny, ktorú získalo v 18. storočí.

O histórii mesta by vedeli najlepšie rozprávať tajuplné uličky mesta, ktoré zažili mnoho záhadných udalostí a strašidelných postáv. Edinburgh má prosto vlastnú tajomnú príchuť, ktorú dotiahne ku dokonalosti pohárik povestnej škótskej whisky.

Tajuplné uličky, majestátny zámok, zelené parky, úžasné festivaly a pouliční umelci. Edinburgh je jednoducho perfektná destinácia na strávenie predĺženého víkendu.

Je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Edinburghu najčastejšie kúpite už z Bratislavy, odkiaľ lieta letecká spoločnosť Ryanair. Priemerná dĺžka priameho letu sú približne dve hodiny a štyridsať minút.

Lacné letenky do Edinburghu kúpite aj z Viedne, Budapešti a Prahy. Lety sú zvyčajne buď priame, alebo s jedným prestupom. Lety do Edinburghu prevádzkujú z našich končín obvykle letecké spoločnosti: Easyjet, Lufthansa a Brussels Airlines. Do Edinburghu sa lieta na letisko Edinburgh Airport.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Edinburghu

Cestovné doklady do Škótska

Pre vstup do krajiny vám stačí platný občiansky preukaz alebo pas.

Počasie v Edinburghu

Pre Edinburgh sú typické mierne letá a dlhé studené zimy. S vetrom a oblačnou oblohou rátajte počas celého roka. Najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 15 °C. Naopak, najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou 3 °C. Najdaždivejším mesiacom je október s priemernými 80 mm zrážok.

Kedy je teda dovolenka v Edinburghu správna voľba? Ideálnym obdobím na návštevu je z hľadiska počasia leto (jún-september).

Ceny v Edinburghu

Národnou menou je britská libra, zameníte ju bezproblémovo v ktorejkoľvek zmenárni alebo na letisku.

Hľadáte hotel v Edinburghu? V lete (najmä v auguste), keď mesto žije festivalmi, však počítajte s vyššou cenou. Ubytovanie si preto rezervujte s dostatočným časovým predstihom. Ceny ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Staré mesto je pomerne kompaktné. Ľahko ho prejdete i na pešo. Verejná doprava v Edinburghu je tvorená autobusmi a električkami. Autobusy sú klasicky označené číslami, pričom pri nočných spojoch je pripojené písmeno N. Jednorazový lístok platný pre autobusové a električkové spojenia (s výnimkou spojenia na letisko) stojí 1,60 £. Nočný lístok stojí 3 £. Lístky si môžete kúpiť vopred na niektorých zástavkách v automatoch alebo u vodiča, ktorý však nevydáva. Pripravte si preto presnú sumu v minciach. Pri častejších jazdách sa vám oplatí zvážiť kúpu denného lístka v sume 4 £.

Šoférovanie v meste sa v zásade neodporúča kvôli nedostatku parkovacích miest v historických uličkách centra. Ak sa však rozhodnete preskúmať okolie mesta alebo Škótsko, auto vám odporúčame požičať už pri letisku. Rezervovať si ho môžete aj priamo cez Pelikán.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Škótska

Po návštevníkoch sa nevyžaduje žiadne povinné očkovanie. Riziko nákazy je v tejto krajine minimálne. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

Aktuálny čas v Edinburghu

Na Slovensku je o jednu hodinu viac ako v Edinburghu.

Letecké štatistiky o Edinburgu

  • Vedeli ste, že najlacnejšia letenka do Edinburgu za posledný týždeň stála iba 41,00 €?

  • Ste fanúšikom štatistík? Možno vás bude zaujímať, že počet medzinárodných letísk v Edinburgu je: 1.

Tipy, čo treba vidieť v Edinburghu

10 zaujímavostí o Edinburghu

1
Edinburgh sa stal hlavným mestom Škótska v roku 1437, keď nahradil Scone
2
Edinburgh bolo prvé mesto na svete, ktoré zaviedlo vlastnú požiarnu službu
3
V roku 1724 tu bola obesená Margaret Dickson, ktorá sa však po obesení prebrala. Margaret bola prepustená, avšak od tejto doby sa v rozsudkoch smrti obesením pridával dodatok „až ku smrti”
4
Narodil sa tu otec Sherlocka Holmesa – Sir Arthur Conan Doyle
5
V Edinburghu sa koná každoročne festival Fringe, ktorý je najväčším umeleckým festivalom na svete
6
Edinburský hrad je postavený na mieste vyhasnutej sopky
7
Edinburgh má až 112 parkov, čo z neho činí jedno z najzelenejších miest ostrova
8
Edinburgh je domovom Kameňa osudu, na ktorom boli po stáročia korunovaní anglickí monarchovia
9
Edinburgh má blízky vzťah k literatúre. Žili tu mnohí významní spisovatelia, ako napríklad aj samotná J.K. Rowling, pričom mesto sa stalo prvým Mestom literatúry pod záštitou UNESCO
10
Z Edinburghu pochádza herec Sir Sean Connery a vynálezca telefónu Alexander Graham Bell