Skip to main content

Lacné letenky Irán

Irán - Vstupné podmienky

Pred vycestovaním do Iránu odporúčame naštudovať si podmienky vstupu na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).
Návrat na Slovensko prebieha ako pred pandémiou, a to bez ohľadu na stav očkovania. Pre aktuálne informácie odporúčame sledovať stránku MZV SR.

Akciové letenky do Iránu

Zaujímavé info o Iráne

So svojou relatívne krátkou históriou, škaredou betónovou maskou, ulicami plných veľkých mašín, iránske hlavné mesto nepatrí medzi žiadané destinácie Stredného východu. Samotný Irán však patrí medzi to najlepšie, čo si môžete pripísať na zoznam navštívených miest. Kým sa však Isfahán a Perzepolis profilujú ako duše tejto krajiny, Teherán je jeho veľkým, chaotickým a nezastaviteľným srdcom.

Irán je miesto, ktoré vám otvorí oči a odmení vašu cestovateľskú odvahu dokonalými zážitkami. Je to totiž krajina, ktorá je úplne o niečom inom ako o tom, čo sa o nej hovorí a píše. Bezprostredne po prílete zistíte, že všetky stereotypy sú veľmi ďaleko od reality. Iránci sú bezpochyby tým najpriateľskejšom národom na svete.

Irán je krajina zasvätená islamu. K tomuto náboženstvo sa samozrejme viažu aj určité pravidlá, napríklad pri obliekaní. Aj napriek niektorým miestnym progresívnym ženám vo veľkých mestách, Irán nie je Dubaj alebo Malajzia. Ženy, aj turistky, musia mať zakryté vlasy, krk a paže. Stačí, aby si dali cez hlavu hidžáb alebo akúkoľvek šatku.

Lacné letenky do Iránu viete rezervovať aj s odletom z Viedne, Budapešti či Prahy. Priamy let do Iránu zabezpečuje letecká spoločnosť Austrian Airlines. Komfortne s jedným prestupom možno letieť aj so spoločnosťami Turkish Airlines, Qatar Airways, Lufhtansa, Pegasus, Aeroflot, Ukraine International.

Viac Zobraziť menej

Top mestá v Iráne

Teherán

Teherán postavili na upätí pohoria Alborz a je najliberálnejším miestom v Iráne, kam prichádzajú húfy študentov z celej krajiny. Je hlavným a najväčším mestom Iránu. Dnes ho možno považovať za kozmopolitné mesto, kde žije okolo 14 miliónov obyvateľov a je to jedna z najlacnejších metropol na svete.

Irán však veľmi často hádžu do vreca nebezpečných destinácii, a pritom patrí medzi tie najpokojnejšie na svete. Negatívny stereotyp, ktorý nás napadá pri počutí Iránu, vznikol pre jeho nešťastné politické debaty so Západom.

Mesto má skvelú gastronomickú scénu, vkusné kaviarne či galérie umenia a v okolí dychberúcu panorámu hôr. Ak ale chcete objaviť pravú tvár Teheránu, musíte bádať hlbšie ako štýlové kaviarne či luxusné reštaurácie, pravý Teherán spoznáte očami miestnych.

Lacné letenky do Teheránu viete zakúpiť s odletom z Viedne, Budapešti či Prahy. Priamy let do Teheránu zabezpečuje letecká spoločnosť Austrian Airlines. Komfortne s jedným prestupom možno letieť aj so spoločnosťami Turkish Airlines, Qatar Airways, Lufhtansa, Pegasus, Aeroflot, Ukraine International.

Isfahán

Najkrajšie mesto Iránu. Tak charakterizujú cestovateľské bedekre Isfahán. Miestni dodávajú: "Esfahan nesf-e Jahan" teda "Esfahan je pol sveta". Aj keď je tretím najväčším mestom Iránu, na jeho návštevu si vyhraďte pokojne dva dni a všetko dôležité stihnete vidieť.

Isfahán je hlavným mestom rovnomennej provincie. Čo teda nevynechať pri návšteve? Určite Námestie Emama Chomejního, ktoré je zapísané aj na zozname UNESCO. Rozkladá sa v úrodnej nížine na brehoch rieky Zájande, v nadmorskej výške 1570 m.

Isfahán je tiež významným centrom kultúry a vzdelanosti. Dokonca existuje návrh na presun hlavného mesta z Teheránu do Isfahánu.

Lacné letenky do Isfahánu viete rezervovať z Viedne, Budapešti či Prahy. Lacno a komfortne možno cestovať vďaka spoločnostiam ako Turkish Airlines, Qatar Airways, Pegasus, Aeroflot alebo Ukraine International.

Shiraz

Perzská ríša kedysi vládla vtedajšiemu svetu a rozkladala sa od Stredozemného mora k Indickému oceánu, navyše jej prvý kráľ Achaimenés bol podľa legendy synom poloboha Perzea, syna samotného Dia. Aj na jeho počesť sa hlavné mesto nazývalo Perzepolis.

Dnes Perzepolis, lepšie povedané to, čo z neho zostalo, nájdeme v iránskej provincii Fars, v antike známej ako Persida. Mesto bolo kedysi zničené Alexandrom Veľkým a Irán sa už desaťročia snaží ho rekonštruovať a prísne strážiť.

Hlavným pozostatkom je obrovský komplex, ktorý bol vybudovaný na umelej terase s rozmermi 450 x 300 metrov. Paláce, stĺpy či Brána národov museli byť vo svojej dobe výkvetom architektúry a toto miesto vás zasiahne fascinujúcou históriou.

Lacné letenky do Perzepolisu viete rezervovať aj s odletom z letísk Viedeň, Budapešť či Praha. Stačí sledovať akciové letenky spoločností Turkish Airlines, Qatar Airways či Emirates.

Užitočné info o Iráne

Cestovné doklady a víza do Iránu

Pri vstupe do krajiny sa budete musieť preukázať platným cestovným pasom. Minimálna platnosť dokladu musí byť aspoň 6 mesiacov odo dňa návratu na Slovensko.

Irán prednedávnom spustil elektronický systém vďaka ktorému obyvatelia vyše 180 krajín sveta môžu získať elektronické víza ešte pred odletom a cestovať tak omnoho jednoduchšie. Celý proces vám zaberie len pár minút. Víza môžete získať na oficiálnej stránke E-VISA.

Počasie v Iráne

Krajina má veľmi rozmanité podnebie. Zimy v Iráne sú chladné, husto sneží a naopak jar a jeseň sú relatívne mierne a leto veľmi suché a horúce.

Väčšina zrážok padne v krajine od októbra do apríla, no i tak je to pomerne málo. Juh krajiny je charakteristickými miernymi zimami a veľmi horúcimi letami. Priemerná teplota v júli môže dosahovať až 38°C, v púšti je to pokojne aj 50°C.

Ceny v Iráne

Oficiálnym platidlom v krajine je iránsky riál. Na krajinu je uvalených niekoľko medzinárodných embárg, takže kurz sa môže meniť aj viackrát za deň, je to bežná vec.

Svoje eurá a doláre môžete zameniť v Iráne ihneď po príchode na letisko. Buďte pripravení na väčšie množstvo hotovosti a státisícové bankovky.

V Iráne takmer vôbec nemožno platiť kartou a rovnako nepochodíte ani s výberom hotovosti v krajine. Je preto nevyhnutné priniesť hotovosť so sebou.

Ceny v Iráne sú všeobecne nižšie ako na Slovensku. Veľmi lacný spôsob dopravy sú autobusy a pri väčších vzdialenostich zvážte aj vnútroštátne letecké linky. Ceny leteniek v Iráne sú často veľmi výhodné.

Hľadáte lacné ubytovanie v Iráne? Ceny hotelov a apartmánov si môžete skontrolovať aj na Pelikáne.

Chcete si požičať auto v Iráne? Odporúčame urobiť tak v predstihu a auto si vydzdvihnúť priamo na letisku.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Iránu

Pred vstupom do krajiny nie je vyžadované žiadne špeciálne očkovanie. Stačí si ustrážiť všetky povinné očkovania na Slovensku.

Aktuálny čas v Iráne

V Iráne je o tri a pol hodiny viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť a zažiť v Iráne

10 zaujímavostí o Iráne

1
Irán je jednou z najmladších krajín sveta, až 70% z celkového obyvateľstva Iránu je mladších ako 30 rokov
2
Ak preložíme doslovne názov hlavného mesta Teherán, dostaneme: horúci svah
3
Ta’arof je spoločenský koncept celej pôvodnej perzskej kultúry, ktorý je založený na vyjadrení pokory a rešpektu k druhým - v Iráne sa považuje za neslušné, keď sa človek vyjadrí príliš priamym spôsobom
4
Jogurt sa v Iráne používa ako jedlo, liek a dokonca aj ako kozmetický produkt
5
Od roku 2012 Irán zaviedol veľmi prísnu kontrolu nad svojím internetom, väčšina stránok je zakázaných
6
Irán z perzštiny znamená „krajina Árijčanov“, ide však o slovo „aryan“ a to sa prvýkrát použilo na vyjadrenie etnického označenia kultúry, náboženstva a lingvistika Iránu
7
Perzské koberce sa na území dnešného Iránu tvoria už vyše 2500 rokov
8
Za posledných 30 rokov mal Irán okolo 25 štátnych sviatkov a každý rok pribúdajú ďalšie
9
Irán sa kedysi nazýval Perziou, k zmene došlo až v 20. storočí
10
Anglické slovo „paradise“ (po slovensky raj) pochádza z peržanského slova, ktoré znamená „uzavretá záhrada“