Skip to main content

Lacné letenky Larnaka

Cyprus - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Larnaky

Zaujímavé info o Larnake

Vo východných vodách Stredozemného mora leží ostrov bohyne Afrodity – Cyprus. Geograficky takmer Blízky východ, politicky však stále Európa. Ostrov kontrastov reflektuje stret kultúr cyperských Grékov a Turkov.

Má za sebou naozaj bohatú minulosť, ktorá siaha až do neolitických čias. Rímske vily, byzantské hrady či islamské mešity. Cyprus kombinuje nekombinovateľné. Pre celý ostrov je však spoločné skvelé počasie a krištáľovo čisté more, v ktorom bezstarostne pláva pozoruhodné množstvo veľkých korytnačiek.

Gastronómia s gréckymi a orientálnymi prvkami a slnkom zaliate piesočnaté pláže robia z Cypru ideálne miesto pre skvelú dovolenku.

Ostrov obľubujú aj Slováci. Lacné letenky na Cyprus najčastejšie kúpite z Viedne, Prahy a Budapešti. Lety sú zvyčajne s jedným prestupom. Priamy let prevádzkujú z Viedne spoločnosti: Laudamotion, Eurowings a Austrian Airlines. Trvá okolo tri hodiny. Z našich končín môžete letieť na Cyprus aj so spoločnosťami: Ukraine International Airline a Air Serbia.

Najviac využívané letiská na ostrove sú: Larnaka Airport a Pafos Airport. Na letisko Ercan (patrí pod správu Severocyperskej tureckej republiky) lietajú len lietadla z Turecka. Na toto letisko sa dostanete so spoločnosťou Turkish Airlines s prestupom z Košíc.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Cypre

Aké cestovné doklady budem potrebovať pri ceste na Cyprus?

Na územie Cyperskej republiky môžete vstúpiť buď s pasom, alebo občianskym preukazom. Doklad musí byť platný najmenej tri mesiace po dátume zamýšľaného odchodu z Cyperskej republiky.

Cyperská republika považuje vstup na ostrov cez územie Severocyperskej tureckej republiky za nelegálny (letisko Ercan v Nikózii alebo prístavy Kyrénia a Famagusta). Ak vstúpite na ostrov z tejto časti (zo severu), hrozí, že vám nebude umožnený vstup na územie Cyperskej republiky (juh).

Naši občania môžu cestovať na územie Severocyperskej tureckej republiky. Táto však nebola uznaná Slovenskou republikou a ani medzinárodným spoločenstvom, čo znamená výrazne limitovanú možnosť konzulárnej ochrany a prípadne problémy s uplatňovaním poistných nárokov, ak ku škodnej udalosti došlo na území tohto právne neuznaného štátu.

Kedy je najlepšie ísť na Cyprus na dovolenku a aké je tam počasie?

Cyprus má subtropickú klímu s horúcimi letami a miernymi zimami. Na pobreží sa tešia z vyše 300 slnečných dní v roku. Najchladnejší mesiac je január s priemernou teplotou okolo 12 °C. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august, kedy denná teplota bežne prekračuje 35 °C. Teplota mora sa počas roka pohybuje v rozmedzí 17 až 27 °C. Od mája do novembra zvyčajne prekračuje teplotu 20 °C.

Kedy je teda dovolenka na Cypre správna voľba? Cyprus môžete navštíviť počas celého roka. Ak vám však nevyhovujú horúčavy, vyhnite sa obdobiu júl – august. Ideálnym obdobím na návštevu je marec – jún a september – október.

Aké sú ceny na Cypre?

Národnou menou v Cyperskej republike je euro, na území Severocyperskej tureckej republiky je oficiálnou menou turecká líra. Ceny potravín sú na Cypre vyššie o prebližne 30-50 percent, reštaurácie a celkovo služby sú ešte drahšie.

Hľadáte hotel na Cypre? Ubytovanie na ostrove môžete nájsť aj za 25 EUR osoba/noc. Ceny a polohu ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Sú povinné očkovania pred cestou na Cyprus?

Cyprus nevyžaduje po návštevníkoch žiadne povinné očkovanie. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

Aký je aktuálny čas na Cypre?

Na Cypre je o hodinu viac ako na Slovensku.

Aká je kvalita dopravy na Cypre?

Doprava po ostrove je jednoduchá. Cesty sú kvalitné a dobre označené. Verejná doprava je limitovaná na autobusy a taxíky. Napriek dobrému stavu ciest sa odporúča jazdiť na ostrove veľmi opatrne. Dopravné nehody sú tu veľmi bežné, a to najmä kvôli nedbalostnej jazde.

Šoféruje sa na ľavej strane. Ideálnym prostriedkom na preskúmanie ostrova je rozhodne auto. Toto vám odporúčame požičať už pri letisku. Rezervovať si ho môžete aj priamo cez Pelikán.

Tipy, čo treba vidieť na Cypre

10 zaujímavostí o Cypre

1
Cyprus je fakticky rozdelený na dve časti: medzinárodne uznaná Cyperská republika a Severocyperská turecká republika, ktorú okrem Turecka neuznala žiadna z krajín medzinárodného spoločenstva
2
Cyprus a Kosovo sú jediné štáty, ktoré majú vo vlajke mapu krajiny
3
Cyprus má približne 1,1 milióna obyvateľov
4
Cyprus je považovaný za ostrov lásky. Legenda tvrdí, že práve tu sa narodila grécka bohyňa lásky Afrodita
5
Najvyšším vrcholom Cypru je Mt. Olympos, ktorý sa týči do výšky 1952 metrov nad morom
6
Cyprus je bývalá britská kolónia, ktorá získala nezávislosť v roku 1960
7
Z Cypru pochádza najstaršia svetová značka vína „Commandaria“, ktorej korene sú staré až 5000 rokov
8
Úradnými jazykmi na Cypre sú cyperská gréčtina a angličtina (Cyperská republika) a turečtina (Severocyperská turecká republika)
9
Cyprus je tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori (po Sicílii a Sardínii)
10
Hlavné mesto Nikózia je rozdelené tzv. „zelenou líniou“ na južnú (cyperskú) a severnú (tureckú) časť