Skip to main content

Lacné letenky Mjanmarsko

Mjanmarsko - Vstupné podmienky

Pred vycestovaním do Mjanmarska odporúčame naštudovať si podmienky vstupu na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).
Návrat na Slovensko prebieha ako pred pandémiou, a to bez ohľadu na stav očkovania. Pre aktuálne informácie odporúčame sledovať stránku MZV SR.

Akciové letenky do Mjanmarska

Zaujímavé info o Mjanmarsku

Krajina s viac ako 100 etnickými skupinami, kde sa muži stále obliekajú do tradičných košieľ Longyou a ženy si už stovky rokov krášlia tváre v štýle thanakha, také je Mjanmarsko. Miesto, kde sa ľudia prevážajú trojkolkami (tzv. trishaw) a vo vidieckych oblastiach dokonca na vozoch s koňmi. Obrovský počet čajovní je v tejto oblasti výsledkom vplyvu britskej koloniálnej správy. Mjanmarsko, krajina melanchólia i zlatého lesku.

V Mjanmarsku akoby sa zastavil čas. Alebo sa aspoň trochu spomalil. Tempo zmien, ktorým krajina podlieha našťastie nie je natoľko ohromujúci, aby skomplikovalo jednoduché potešenie z cestovania. Ešte stále si môžete vychutnať plavbu starým parníkom, dole riekou Iravadi, kúsok pláže v Bengálskom zálive alebo túru naprieč borovicovými lesmi na horskom pásme Shan Hills, bez toho aby ste sa pritom strkali s desiatkami ďalších turistov. Veľkým zážitkom pre vás určite bude stretnutie s miestnymi obyvateľmi. Sú jemní, vtipní, pútavo, ohľaduplní a nadchnutí svetom, do ktorého chcú patriť a stať sa tak súčasťou aj Vášho sveta.

Oficiálnym jazykom v krajine je barmština. Vo väčších centrách sa však dohovoríte aj anglicky. Mjanmarsko obklopujú vysoké pohraničneé vrchy a krajiny sa teda otvára iba smerom k pobrežiu. Najvyšší vrch v krajine je Hkakabo Razi v Arkanských vrchoch, ktorý dosahuje 5 881 m. Delta rieky Iravadi ústia do Martabanského zálivu a jej vody zavlažujú jedny z najväčších ryžoviská na svete.

Túto ázijskú metropolu majú stále viac v obľube aj naši turisti. Lacné letenky do Mjanmarska veľmi často kúpite aj z Viedne (Emirates, Qatar Airways, EVA Air, Thai Airways) a Prahy (Emirates, Qatar Airways). Dĺžka letu je približne 15 hodín, zvyčajne s prestupom, prípadne dvoma. Priamy let do Mjanmarska z našich končín neexistuje.

Slováci lietajú najmä do dvoch miest: Rangún a Mandalay.

Viac Zobraziť menej

Top mestá v Mjanmarsku

Yangon

Z rybárskej dedinky v 11. storočí vyrástlo koloniálne hlavné mesto. V súčasnosti je Rangún (Yangon) najdôležitejším obchodným centrom krajiny. Mix rušných tradičných trhov, moderného rastu a infraštruktúry z koloniálnej éry (mesto údajne vlastní najväčší počet budov z koloniálnej éry v regióne).

Medzi historické pamiatky, ktoré stoja za návštevu patrí na vrchole stojaca Shwedagon Pagoda, najposvätnejšie budhistické miesto v krajine, viditeľné takmer z každého miesta v meste. Nahliadnite do histórie v Národnom múzeu Mjanmarska a objavte mestskú pestrofarebnú indickú štvrť s dychberúcimi hinduistickými chrámami.

Túto ázijskú metropolu čoraz viac obľubujú aj našinci. Lacné letenky do Mjanmarska veľmi často kúpite aj z Viedne (Emirates, Qatar Airways, EVA Air, Thai Airways), Budapešti (Qatar Airways, Emirates Airlines) a Prahy (Emirates, Qatar Airways). Dĺžka letu je približne 15 hodín, zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma.

Priamy let do Mjanmarska z našich končín neexistuje. Slováci lietajú najmä do dvoch miest: Rangún a Mandalay.

Mandalay

Mjanmarsko sice patrí k najchudobnejšim krajinám Juhovýchodnej Ázie, no takúto koncentráciu dobrosrdečných ľudi sme nestretli nikde inde na sveta. A o Mandalay to platí dvojnásobne.

Je to druhé najväčšie mesto po Yangone známe aj ako kráľovske mesto kvôli nespočetnému množstvu palácov a pagod. Medzi najvačšie pamiatky určite patrí Mandalay hill či U Bein Bridge – 200 ročný most s dlžhou 1,2 km ktorý je najdlhšim drevenným mostom na svete. Mandalay je obklopený aj starobylými mestami: Sagaing, Amarapura, Ava a Mingun. A určite si treba vyhradiť aspoň jeden den na ich návštevu.

Lacné letenky do Mandalay viete rezervovať aj z našich končín. Priamy let do Mandalay síce z Viedne, Budapešti či Prahy neexistuje, no veľmi komfortne možno letieť s jedným alebo dvomi prestupmi so spoločnosťami ako Emirates, Qatar Airways či Turkish Airlines.

Užitočné info o Mjanmarsku

Víza do Mjanmarska

Občania SR potrebujú na vstup do krajiny platný cestovný pas a vízum, ktoré je možné získať pre turistické cesty do Mjanmarska s max. pobytom do 28 dní elektronickou formou. Pri tejto forme si žiadateľ vopred vybaví povolenie a vízum mu do pasu bude vlepené na letiskách v Rangúne, Mandalay, Neipyijto.

Pre vstup do krajiny cez pozemnú hranicu je možné získať vízum na príslušnom zastupiteľskom úrade v Berlíne alebo v Bangkoku. Cestovný doklad musí mať platnosť o tri mesiace dlhšiu, než je platné vízum. Servisný poplatok za vybavenie víz je 20 EUR na osobu. Potrebné je mať okrem pasu aj vyplnený dotazník, fotografiu, potvrdenie ubytovania z hotela alebo CK a spiatočnú letenku.

Počasie v Mjanmarsku

Klimatické podmienky sa pre rôznorodosť krajiny v jednotlivých oblastiach od seba veľmi líšia. Blízko pobrežia prevláda rovníkové, ale na severe už skôr subtropické podnebie. Monzúny tu pretrvávajú od mája do októbra. Najvhodnejšia doba na cestovanie je preto november až marec. Mjanmarsko obklopuje zo severovýchodu Čína, zo severozápadu India a Bangladéš, jeho južné hranice lemuje Thajsko a na východnej strane s ním susedí Laos.

Ceny v Mjanmarsku

Oficiálna mena v Mjanmarsku je 1 Kyat.

Hľadáte hotel v Mjanmarsku? V obrovskej ponuke sa dá ľahko stratiť. Ceny ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať priamo cez Pelikán.

Cena atrakcií a transportu je relatívne nízka. Mestská doprava ponúka širokú škálu dopravných prostriedkov od autobusov cez vlaky až po plavbu po riekach. Krajinu môžete prejsť aj na vlastnú päsť. Ak si chcete požičať auto, odporúčame tak urobiť priamo pri letisku.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Mjanmarska

Očkovanie nie je povinné, ale odporúča sa proti hepatitíde A a B, tetanu a týfusu. Rovnaká rada platí pre antimalariká, ak plánujete cestovať na vlastnú päsť do vnútrozemia.

Aktuálny čas v Mjanmarsku

Časový posun v Mjanmarsku je +4 hodiny a 30 minút.

10 zaujímavostí o Mjanmarsku

1
Vojenská vláda nielen že zmenila nielen názov krajiny, ale rovno aj hlavné mesto, ktorým bol predtým dlhé roky Yangon (Rangún). Hlavné mesto sa v roku 2005 presťahovalo do umelo vybudovaného Neipyijto (Neipyijto)
2
Vpravo či vľavo? Dlhé roky sa v Mjanmarsku jazdilo vľavo, ale keďže bývalý diktátor Nie Win považoval takú jazdu za prežitok koloniálnej nadvlády Britov, toto pravidlo zmenil v sedemdesiatych rokoch a od tej doby sa tu jazdí vpravo, rovnako ako u nás
3
Typickým znakom (nielen) mužského pokolenia je krvavý úsmev, ktorý však nie je spôsobený brutálnou krčmové bitkou, ale žuvaním betelu, ktorý sa tu teší veľkej popularite. Ide o ľahkú drogu
4
Hoci sú obyvatelia veľmi chudobní, každý deň niečo darujú chrámom
5
Jedným z väčších problémov Mjanmarčanov zostáva ochorenie AIDS, ktoré zapríčiňuje nižšiu dĺžku života (64 rokov u mužov a 69 u žien)
6
Neipyijto je zvláštne hlavné mesto, často prezývané aj mestom duchov. Vybudovali ho na mieste, kde bola predtým džungľa a niekoľko menších dedín a na jeho vytvorení sa podieľali desiatky tisíc robotníkov a stavbárov. Aj dnes zíva prázdnotou
7
Aj tu nájdete chlapov v sukniach. Ide o tradičný odev domorodého obyvateľstva, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou pánskej módy
8
Charakteristickým znakom mjanmarských žien (občas aj mladých chlapcov) je tvár pomaľovaná bielou farbou. Ide o rozdrvenú kôru stromu tanaka.
9
S budhizmom sa spája aj ďalšia zaujímavosť Mjanmarska - zlatý balvan Kyaiktyo, ktorý doslova balansuje na hrane šikmej skaly a pôsobí tak, ako keby sa mal každú chvíľu zrútiť dole do údolia
10
Najväčším národným sviatkom v Mjanmarsku je 4. január, lebo v tento deň v roku 1948 získala krajina nezávislosť od Veľkej Británie