Skip to main content

Lacné letenky Severná Amerika

Akciové letenky do Namíbie

Severná Amerika

New York

New York je jedno z najväčších a najnavštevovanejších miest sveta. Epicentrum moderného svetového umenia, hlavné mesto výhodných nákupov a gastronomické nebo. Má neobyčajnú atmosféru dvadsaťštyri hodín denne. Možno aj preto si vyslúžilo prezývku: Mesto, ktoré nikdy nespí.

New York je kozmopolitný, hlučný a plný mrakodrapov. Rozprestiera sa v ústí rieky Hudson a tvorí ho 5 mestských štvrtí: veľkolepý Manhattan, ľudnatý Brooklyn, rôznorodý Queens, chudobnejší Bronx a zabudnutý Staten Island.

Je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do New Yorku najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka letu je približne desať hodín zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma. Priamy let do New Yorku pre Slovákov prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne.

Slováci najčastejšie lietajú do New Yorku spoločnosťami Air France, American Airlines, British Airways, Lufthansa, Swiss International Air Lines a United Airlines. Z našich končín sa do New Yorku najčastejšie lieta na letisko JFK, prípadne na letisko Newark International Airport a napokona aj na LaGuardia.

Chicago

Chicago, známe aj pod prezývkami Veterné mesto či Druhé mesto, nikdy nehralo druhé husle. Je jedným z najvplyvnejších miest sveta, z ktorého vzišlo množstvo vynálezov a slávnych osobností.

Chicago, ako ho poznáme dnes, sformoval požiar, ktorý v roku 1871 zničil tretinu mesta. Chicago však povstalo z popola, ktorý nahradili prvé mrakodrapy planéty. Metropola neďaleko Michiganského jazera diktuje dodnes trendy v architektúre, umení a kulinárstve.

S mrakodrapovým centrom mesta Loop, 109 múzeami a 267 michelinskými reštauráciami je Chicago svetovým lídrom, ktorý ročne ohuruje milióny návštevníkov.

Chicago čoraz viac objavujú aj Slováci. Lacné letenky do Chicaga najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Dĺžka priameho letu je 10 a pol hodiny. Priamy let do Chicaga prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne. Lacné lety však budú zvyčajne s jedným, prípadne dvoma prestupmi.

Slováci najčastejšie lietajú do Chicaga spoločnosťami Air Berlin, Air France, United Airlines a Lufthansa. So spoločnosťou Turkish Airlines môžete letieť do Chicaga aj z Košíc. Z našich končín sa do Chicaga najčastejšie lieta na letisko O'Hare International Airport, ktoré je vzdialené 27 km od mesta. Po menej na letisko Midway International Airport, ktoré je vzdialené 16 km od mesta.

Miami

Miami sa nachádza na juhovýchodnom cípe štátu Florida v USA. Preslávené biele pláže Miami Beach a vody zaplnené jachtami v zálive Biscayne Bay sú priam stvorené na ideálny oddych.

Luxusná časť South Beach ohromuje štýlovými Art Deco budovami a tými najtrendovejšími klubmi Severnej Ameriky. Hovorí sa, že toto miesto je skvelé na pozorovanie hviezd, hoci tentokrát ich treba hľadať v kluboch a nie na oblohe.

Historické budovy vo vzdialenejšom Coral Gables či skvelé nákupné centrá v Coconut Grove, v tomto meste si prídu na svoje úplne všetci. Miami, vzdialené od Kuby vzdušnou čiarou len 531 kilometrov, pulzuje dynamickou kubánskou atmosférou. Obchody s cigarami a kávou na Calle Ocho v Little Havana a všadeprítomná čierna fazuľa jasne demonštrujú, prečo sa toto mesto nazýva aj „Hlavné mesto Latinskej Ameriky.“

Miami začínajú pomaly objavovať aj našinci. Lacné letenky do Miami najčastejšie kúpite z Prahy a Budapešti. Akciové letenky však môžete nájsť aj z Viedne. Dĺžka letu je minimálne trinásť hodín, zvyčajne však bude let podstatne dlhší. Bežný je jeden alebo dva prestupy, často v New Yorku.

Priamy let do Miami prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne a trvá priemerne jedenásť hodín. Slováci najčastejšie lietajú do Miami spoločnosťami Lufthansa, Brussels Airlines, Air France, United Airlines, Swiss International Air Lines, a Turkish Airlines. Z Európy sa do Miami najčastejšie lieta na letisko Miami International Airport (MIA).

Los Angeles

Los Angeles je najväčším mestom Kalifornie a po New Yorku druhým najväčším mestom USA. Metropola známa aj ako mesto anjelov už vyše storočie diktuje trendy svetovému šoubiznisu. Aj vďaka krásnemu počasiu tu našlo domov množstvo celebrít, ktoré pri troche šťastia môžete stretnúť v baroch na Sunset Boulevard.

Samotné Los Angeles City má 4 milióny obyvateľov a je tvorené mnohými mestskými časťami. Najslávnejšími sú Hollywood, Downtown Los Angeles či Brentwood.

Avšak, keď sa hovorí o Los Angeles, častokrát sa tým rozumie celý mestský konglomerát ‘Los Angeles County‘ rozpínajúci sa v okruhu vyše 100 kilometrov od centra Los Angeles. Konglomerát má okolo 11 miliónov obyvateľov a skladá sa z vyše 80 miest, z ktorých najznámejšie sú (okrem Los Angeles City): Beverly Hills či West Hollywood.

Pod konglomerát spadajú aj slávne Malibu, Long Beach a Santa Monica, ktoré sa pýšia vskutku nádhernými plážami.

Najlacnejšie letenky do Los Angeles zvyčajne kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Lacné letenky však môžete nájsť aj s odletom z Košíc. Priemerná dĺžka letu do Los Angeles je približne od 13 do 17 hodín s jedným prestupom, prípadne dvoma. Dĺžka letu však môže byť výrazne dlhšia v závislosti od individuálnej letenky. Priamy let do Los Angeles prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne a trvá 12 hodín.

Slováci najčastejšie lietajú do Los Angeles spoločnosťami British Airways, Lufthansa, Austrian Airlines, LOT Polish Airlines a Turkish Airlines. Z našich končín sa do Los Angeles lieta na letisko Los Angeles International Airport LAX.

Ďalšie mestá
San Francisco

Nachádza sa na západnom pobreží Spojených štátov, je prepletené kľukatými uličkami a pozemnými lanovkami, ktoré predstavujú jedinú pohyblivú historickú pamiatku v USA. So svojimi takmer 800 000 obyvateľmi patrí medzi najľudnatejšie, ale i najhustejšie obývané mestá v USA.

Americkí obyvatelia sa tu pôvodne usadili približne pred 10 000 rokmi. V roku 1906 otriaslo základmi mesta také silné zemetrasenie, že zničilo jeho takmer tri štvrtiny. Neskôr sa mesto revitalizovalo a v druhej polovici 20. storočia prilákalo veľké množstvo maliarov, spisovateľov, hippies a muzikantov.

V súčasnosti je San Francisco považované za mesto boháčov a dopĺňa tak spolu s Londýnom, Moskvou a New Yorkom rebríček miest s najväčším počtom miliardárov. San Francisco je vďaka svojej polohe dôležitou dopravnou križovatkou a hlavnou námornou centrálou severnej Kalifornie.

Nerovný terén a viac než päťdesiat kopcov. Dôvodom tejto charakteristiky mesta je jeho poloha na zlome San Andreas.

Lacné letenky do San Francisca zvyčajne kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Lacné letenky však môžete nájsť aj s odletom z Košíc. Priemerná dĺžka letu do Los Angeles je približne od 13 do 17 hodín s jedným prestupom, prípadne dvoma. Dĺžka letu však môže byť výrazne dlhšia v závislosti od individuálnej letenky. Priamy let do San Francisca za našich končín neexistuje.

Slováci najčastejšie lietajú do Los Angeles spoločnosťami British Airways, Lufthansa, Austrian Airlines, United Airlines, LOT Polish Airlines a Turkish Airlines. Z našich končín sa do Los Angeles lieta na letisko Los Angeles International Airport LAX. Novinkou je možnosť letieť veľmi lacno aerolinkami LEVEL, avšak letí sa až z Barcelony.

Las Vegas

Pokiaľ vo svojom americkom itinerári vynecháte Las Vegas, rozlúčte sa s najväčšou zábavou, ktorú za Veľkou mlákou môžete zažiť. Samozrejme, keď necháte celú výplatu pri stole s blackjackom tak to možno až taká zábava nebude, ale ak sa budete riadiť pravidlo všetko s mierou, všetko dobre dopadne.

Las Vegas ponúka všetky poklady sveta - nespútanú radosť z gamblerstva, luxusné hotely za babku, značkové outlety, svetové koncerty a show, fantastické kulinárske dobroty, adrenalínové zážitky a je to skutočne len na skok ku krásnym prírodným pokladom. Za nás je to miesto, ktoré by jednoznačne nemalo chýbať na vašom cestovateľskom zozname.

Las Vegas je čoraz viac obľúbenou destináciou aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Las Vegas, ale aj celej Kalifornie najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka letu je približne pätnásť hodín zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma.

Priamy let do Las Vegas Francisca z našich končín neexistuje. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať do Las Vegas so spoločnosťami Austrian Airlines, Air Canada, United Airlines, American Airlines a British Airways. Najlacnejšie letenky sa dajú rezervovať z Prahy či Budapešti s nízkonákladovými aerolinkami Norwegian.

Washington

Washington alebo Washington D.C. je hlavné mesto Spojených štátov amerických a Federálneho dištriktu Kolumbia. Ak ste sa teda niekedy pozastavili nad skratkou D.C., ide o pôvodnú verziu – District of Columbia. Svoje meno toto mesto zdedilo po Georgeovi Washingtonovi, vojnovom vodcovi Americkej revolúcie a prvom prezidentovi Spojených štátov.

Nájdete tu množstvo budov verejných inštitúcií a administratívnych centier. Čo tu však budete hľadať márne, sú mrakodrapy. Vo Washingtone je totiž zakázané, aby bola nejaká budova v rámci mesta vyššia ako budova Kapitolu.

Ako si teda spravíte dokonalý deň vo Washingtone? Nasadnite do metra a nechajte sa odviezť do Eastern Marketu, najstaršieho a nepretržite prevádzkovaného trhu s čerstvými potravinami. Ak máte chuť na poriadnu dávku palaciniek, zvoľte si Market Lunch, známy svojimi pohánkovými variáciami s čučoriedkami. Strávte zvyšok svojho nevšedného rána v národnom parku National Hall, nadýchajte sa čerstvého vzduchu. Pokračujte v Národnom múzeu americkej histórie, kde nájdete fascinujúcu exhibíciu amerických prezidentov.

Washington je čoraz viac obľúbený aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Washingtonu najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka letu je približne dvanásť hodín zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma. Priamy let do Washingtonu pre Slovákov prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines (United Airlines) z Viedne.

Slováci najčastejšie lietajú do Washingtonu spoločnosťami Austrian Airlines, KLM, Delta, British Airways, Lufthansa či Air France. Hlavné letisko vo Washingtone sa volá Washington Dulles International Airport.

Philadelphia

Mesto sa nachádza v juhovýchodnej časti štátu Pennsylvania na rieke Delaware, približne 130km juhovýchodne od New Yorku; na tzv. línii zlomu. Oddeľuje Atlantické pobrežné nížiny od náhornej plošiny Piedmont (pozdĺž východného okraja Apalačského pohoria).

Mimochodom, názov mesta pochádza z gréčtiny a znamená bratská láska a mesto tak pomenoval William Penn, zakladateľ provincie Philadelphia.

Vedeli ste? Philadelphia je šiestym najľudnatejším mestom USA a najväčším v štátom Pennsylvanie. Celá oblasť má cez šesť miliónov obyvateľov. Mesto hralo veľmi dôležitú úlohu v histórii USA, okrem iného tam bola spísaná Deklarácia nezávislosti a Ústava Spojených štátov. V rokoch 1790 - 1800 slúžilo ako dočasné hlavné mesto USA (druhé historicky, po New Yorku), než bol dostavaný Washington DC.

V meste sa nachádza množstvo univerzít a vysokých škôl, medzi nimi aj University of Pennsylvania, a tiež rad múzeí a vedeckých inštitúcií - napr. Franklin Institute s pamätníkom Benjamina Franklina, Akadémie prírodných vied a ďalšie.

Ak tu budete, nevynechajte južnú časť mesta a koloniálnu štvrť Society Hill s historickými krivolakými uličkami a stromoradím, kde sa podarilo zachrániť a zreštaurovať viac ako 600 pôvodných víl. Východne od Society Hill leží South Street, známa stará štvrť vyznávačov hnutia hippies s množstvom butikov, kaviarní a barov.

Philadelphia nie je tak obľúbenou destináciou východného pobrežia, ako New York či Washington, no rozhodne má čo ponúknuť. Lacné letenky do Philadelphie najčastejšie rezervujete z Viedne, Budapešti a Prahy.

Výborné priame lety do Philadelphie ponúkajú American Airlines z Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka priameho letu je deväť a pol hodiny. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať do Philadelphie aj so spoločnosťami Austrian Airlines, Lufthansa, SWISS, či British Airways.

San Diego

San Diego je druhým najväčším mestom štátu California a šiestym najväčším v USA. Nachádza sa na pobreží Tichého oceánu, na samom juhu štátu California, veľmi blízko hraniciam s Mexikom. Do severne ležiaceho Los Angeles je to odtiaľto asi 180 km, približne dve hodiny jazdy autom po diaľnici.

San Diego je krásne a pokojné mesto na západnom pobreží. My sme pri jeho návšteve nevynechali mestskú štvrť La Jolla na severe mesta a vy by ste nemali tiež. Túlajte sa sa po vrcholkoch pobrežných útesov a sledujte neutíchajúcich pelikánov (našich kamošov ;) a lenivé tulene. Dokonca si môžete požičať kajak a prezrieť si týchto tučných krásavcov naozaj zblízka.

Krátka prechádzka na sever vás potom zavedie k piknikovým stolom, grilom a výhľadom na zátoku La Jolla Cove, ktorá je priamo pod chodníkom. Prostredie je tam naozaj malebné, takže to určite nevynechajte! Jednou z ďalších vecí, ktorú na San Diegu ceníme, je Old Town, ktorý sa celý nesie v mexickom duchu. Architektúra, biznis, reštaurácie, hotely. A Mexiko ochutnáte aj na tanieri, mexická kuchyňa je tu autentická a výborná.

Pláže v okolí sú nádherné a nemôžu im odolať ako turisti, tak aj surferi. Ak chcete mať o zážitok navyše, dopravte sa na Coronado trajektom. Ten premáva každú hodinu medzi prístavným mólom Broadway Pier v prístavisku Embarcadero a prístaviskom Coronado Ferry Landing pri ústí ulice First Street, kde si môžete napríklad v Bikes & Beyond požičať bicykel.

San Diego nie je tak obľúbenou destináciou západného pobrežia, ako Los Angeles, Las Vegas či San Francisco, no je rovnako krásne. Lacné letenky do San Diega najčastejšie rezervujete z Viedne, Budapešti a Prahy. Keďže San Diego je z našich končín pomerne náročne dostupné, väčšinou absolvujete počas cesty jeden či dva prestupy, priamy let do San Diega neexistuje. Priemerná dĺžka letu je približne pätnásť hodín. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať do San Diega so spoločnosťami Austrian Airlines, Lufthansa, SWISS, či British Airways.

Seattle

Luxusné hotely, exkluzívne reštaurácie, rozkvitajúce umelecké galérie, či stále živá a zároveň výživná hudobná scéna (i keď zo seba postupne vylúčila grunge) robia Seattle turisticky atraktívnejším, než kedykoľvek predtým. Pod jeho novým leskom však mesto ostáva verné svojmu bývalému ja i zavedeným stereotypom: je miestom, kde sú skrine módnych fajnšmejkrov plné vlny a vetruvzdorného materiálu, kde si hipisáci ulietavajú na broadwayskom The Man.

Je to práve jeho rozpoltenosť notoricky známeho a familiárneho so šokom z nového, ktoré dodávajú Seattlu ten správny šmrnc. Navštívte Seattle, mesto, ktoré vonia kávou a hrá najrôznejšími hudobnými štýlmi. Za čím by ste sa do Seattlu mali vybrať? Keď sa hrejivé lúče dotknú mesta, miestni sa schádzajú okolo parkov a jazier; v ostatné dni si môžete vybrať zo širokej ponuky eklektických múzeí, venovaných kadečomu, od pinballu po rockovú hudbu.

Ak ste dostali chuť na croissant, brioche, feuilletés či iný nadýchaný pekárenský výrobok, namierte si to do obľúbenej La Panier. Na kofeínovú vzpruhu vám odporúčame navštíviť Tin Umbrella Café, Street Bean Espresso či Ghost Alley Espresso. Určite tiež nepremeškajte happy hours drinky (od štvrtej do šiestej večer) v reštaurácii Manolin, ktorá nesie meno po učňovi Hamingwayovho rybára z knihy Starec a more a ktorá sa sama vyznačuje námorníckou atmosférou.

Seattle nie je tak turisticky obľúbenou destináciou západného pobrežia, ako Los Angeles, Las Vegas či San Francisco, no je rovnako krásny. Lacné letenky do Seattle najčastejšie rezervujete z Viedne, Budapešti a Prahy. Keďže Seattle je z našich končín pomerne náročne dostupný, väčšinou absolvujete počas cesty jeden či dva prestupy, priamy let do Seattle od nás neexistuje. Priemerná dĺžka letu je približne pätnásť hodín. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať do Seattle so spoločnosťami Austrian Airlines, Lufthansa, Air Canada, SWISS, či British Airways a veľmi výhodnou alternatívou sú letenky nízkonákladovej spoločnosti Eurowings.

Boston

Pre niektorých je symbolom hokeja, kde našu krajinu zastupuje hádam náš najvyšší hráč – Zdeno Chára. Pre iných je známejší organizovaním maratónu, ktorý sa v roku 2013 premenil na teroristický útok, no väčšine z nás zrejme prídu na um hodiny dejepisu, kedy nás učili o „Bostonskom pití čaju“, ktoré odštartovalo americkú revolúciu za nezávislosť.

Vitajte v jednom z najčarovnejších miest najmladšieho kontinentu sveta, v Bostone. „Fazuľové mesto“ či „Atény Ameriky“, ako ho niektorí nazývajú, leží v americkom štáte Massachusetts. Bolo založené v roku 1630, puritánmi z Anglicka. Do roku 1755 bolo najväčším mestom Spojených štátov.

Je ekonomickým i kultúrnym centrom. Žije v ňom približne 617 000 obyvateľov, ktorým ponúka množstvo vysokých škôl, nemocníc s vysokou úrovňou či početné kultúrne a profesionálne športové organizácie. Väčšina z nich pracuje v oblasti financií, zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a v oblasti služieb.

Boston sa podľa turistov vymyká svojou atmosférou typickému obrazu amerických miest, urbanisticky skôr pripomína európske mesto.

Honolulu

Havajské ostrovy ležia v centrálnej časti Tichého oceánu, juhovýchodne od Japonska a severovýchodne od Austrálie. Do únie Spojených štátov boli Havajské ostrovy prijaté 20.8.1959 ako 50. štát. Hlavné mesto Honolulu sa nachádza na ostrove Oahu.

Havajské ostrovy sú štátom, ktorý leží najďalej od hlavného mesta USA. Od pobrežia Kalifornie sú vzdialené 3800 kilometrov na juhozápad.

Na Havaji leží najjužnejšie miesto celých Spojených štátov amerických (konkrétne ho nájdete na Big islande a býva označovaný ako South Point či v havajčine Ka Lae). Toľko k faktom. A teraz si predstavme Havaj z tej stránky, ktorá láka ľudí najviac.

O Havaji sa hovorí, že je to perla Pacifiku a vôbec sa tomu nebudete čudovať. Dovolenka na Havaji splní vaše sny o prekrásnych piesočnatých plážach, kúpaní v azúrovom mori a na každom kroku sa budete kochať krásami havajskej prírody. Tento čarovný raj na zemi, vytvorený sopkami, vodopádmi, koralovými útesmi, tropickými pralesmi a nádhernými kvetmi, zostane nezabudnuteľným zážitkom.

Havaj vás skrátka očarí priateľskou atmosférou, polynézsku pohostinnosťou a kultúrnymi tradíciami. Súostrovie tvorí 132 ostrovov vulkanického pôvodu v reťazci 2400 kilometrov, z ktorých najdôležitejších je osem hlavných ostrovov - Hawaii, Maui, Oahu, Kauai, Molokai, Niihau, Lanai, Kahoolawe. Názov Havajské ostrovy nesú podľa svojho najrozsiahlejšieho ostrova Hawaii (nazývaného tiež Big island, aby ho bolo možné odlíšiť od názvu celého súostrovia).

Havaj je čoraz viac obľúbenou destináciou aj v očiach Slovákov. Lacné letenky na Havajské ostrovy viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Bežná cena leteniek sa pohybuje v priemer okolo 1 500 eur spiatočne. Priemerná dĺžka letu je až 25 hodín zvyčajne s dvomi a viacerými prestupmi.

Priamy let na Havajské ostrovy z našich končín neexistuje. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať na ostrov Hawaii (Big Island) so spoločnosťami Austrian Airlines a United, prípadne KLM, Air France a American Airlines. Na ostrove Hawaii resp. Big Island sa nachádzajú dve letiská – Kona a Hilo.

Pittsburgh

Snáď každý, kto pár dní cestoval po východnom pobreží Ameriky, navštívil Washington a Niagarské vodopády. Mesto Pittsburgh leží takmer uprostred medzi týmito destináciami.

Samotné mesto nie je tak extrémne veľké ako New York, alebo preplnené turisticky známymi pamiatkami ako Washington D.C. i tak si však zachováva svoj šarm malého veľkomesta. Centrum je predelené dvoma riekami a ich sútok je priamo v centre mesta, ktoré tvarovo pripomína trojuholník. Nepovie sa mu inak, než Golden Triangle.

Chcete zaujímavosť? Pittsburgh je známy svojím oceliarskym priemyslom, ktorý tu zažíval zlaté časy v prvej polovici 20. storočia. Až do roku 1960 populácia mesta neustále rástla. Mesto bolo ekonomicky stabilné a prosperujúce. V oceliarskom priemysle pracovala viac ako polovica obyvateľov. V roku 1950 žilo v meste vyše 676 000 ľudí. V súčasnej dobe je to asi 300 000 obyvateľov.

Pittsburgh nie je tak obľúbenou destináciou východného pobrežia, ako New York či Washington, no rozhodne má čo ponúknuť. Lacné letenky do Pittsburghu najčastejšie rezervujete z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let do Pittsburghu z našich končín prakticky neexistuje. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať do Pittsburghu so spoločnosťami Austrian Airlines, American Airlines, Air France, Condor, Delta, KLM či Air Canada. Priemerná dĺžka letu do Pittsburghu je trinásť hodín.

Anchorage

Anchorage. Najväčšie mesto Aljašky je mestom mladých ľudí, priemerný vek je tu okolo tridsať rokov a na aljašské pomery je veľkomesto. Prežilo si niekoľko období rozmachu, najskôr to bola stavba aljašskej železnice, potom obrovská vojenská základňa za 2. svetovej vojny, neskôr prudký nárast počtu staníc skorej výstrahy počas studenej vojny a koncom šesťdesiatych rokov to bol nález ropy v Prudhoe Bay a stavba Transaljašského ropovodu.

A to najdôležitejšie – je to vstupná brána pre turistov z celého sveta do tejto dobrodružnej destinácie. Pôvodnými obyvateľmi oblasti, v ktorej sa dnes Anchorage nachádza, boli Eskimáci a Indiáni kmeňa Athabasca. V 18. storočí sem dorazili prví prieskumníci z Ruska, ktorí s týmito ľuďmi obchodovali - mali záujem najmä o meď, železo, ryby i kožušiny. Roku 1778 pristál pri pobreží kapitán Cook, ktorý hľadal domnelú severozápadnú skratku medzi Atlantickým a Tichým oceánom.

Anchorage je len krok do divočiny. Rozkladá sa medzi ramenami Cookovho zálivu a pri úpätí pohoria Chugach Mountains. Okolo mesta sa tak rozprestiera doslova rozprávková krajina a ľuďmi nedotknutá divočina. Dôkazom toho je, že sa nezriedka priamo v meste, alebo v jeho bezprostrednom okolí, môžete stretnúť s medveďom grizly, losom či iným severským zvieraťom. Anchorage je tiež mestom, v ktorom sa každoročne koná množstvo športových súťaží, festivalov a mnoho ďalších akcií. V zime si tu na svoje prídu milovníci zimných športov, na ktoré tu čakajú zasnežené hory, kvalitný systém bežkárskych chodníčkov a kilometre neporušeného snehu.

Užijete si tu alpské a severské lyžovanie, snowboarding, jazdu so psím záprahom, výlety na snežniciach a mnoho ďalšieho. V lete je oblasť zase rajom pre všetkých nadšených rybárov a peších turistov. To potvrdzuje pravidlo, že v Anchorage si pobyt užijete bez ohľadu na ročné obdobie.

Anchorage nie je tak masovou destináciou ako New York či Los Angeles, jeho krásy lákajú skôr dobrodružnejšie povahy. Lacné letenky do Anchorage viete rezervovať z Viedne, Budapešti a Prahy. Keďže priamy let na Aljašku z našich končín neexistuje, budete musieť letieť minimálne s jedným či dvoma prestupmi. Priemerná dĺžka letu aj s prestupom je približne devätnásť hodín. Veľmi pohodlné spojenie ponúka spoločnosť Lufthansa a Condor s prestupom vo Frankfurte a odletom z Prahy, prípadne Austrian a United Airlines z Viedne s jedným prestupom v Chicagu. Slováci lietajú na Aljašku spoločnosťami KLM, Delta, United, Austrian a Lufthansa.

Nachádza sa tu medzinárodné letisko Ted Stevens Anchorage International Airport, ktoré je tretím najvyťaženejším svetovým letiskom, pokiaľ ide o nákladnú dopravu.

Montreal

Druhé najväčšie mesto Kanady a americký Paríž. Tak možno v skratke opísať metropolu Montreal. Miesto, kde sa kostoly z 19. storočia prelínajú s modernými mrakodrapmi a miesto, kde je asi najviac cyklistických chodníkov na svete.

Nie nadarmo ho zvyknú vyhlasovať ako najlepšie miesto pre život. Je zaujímavé aj tým, že leží na rozsiahlom ostrove a sútoku dvoch riek, Ottawy a Rieky Sv. Vavrinca. A prečo ten Paríž? Ide o frankofónnu provinciu, takže francúzštinu tu budete počut častejšie, ako by ste si mysleli. Ak chcete spoznať skutočnú Kanadu, potom by ste nemali v žiadnom prípade zabudnúť ani na Montréal. Ide totiž o mesto, ktoré vám má čo ponúknuť.

Montréal predstavuje mesto s rozlohou takmer päťsto kilometrov štvorcových mimochodom ležiace na montrealskom ostrove pri sútoku rieky Ottawy a rieky Sv. Vavrinca. Patrí do provincie Québec. Počet obyvateľov dosahuje takmer dva milióny.

Montreal začínajú objavovať aj Slováci. Lacné letenky do Montrealu najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let do Montrealu trvá približne 9 hodín, musíte však kvôli nemu cestovať do Prahy, lieta odtiaľ spoločnosť Air Transat. Lacné lety však zvyčajne viete rezervovať s jedným, prípadne dvoma prestupmi.

Slováci najčastejšie lietajú do Montrealu so spoločnosťami, Air France, KLM, Delta, SWISS, Air Canada či Lufthansa. Z našich končín sa do Montrealu najčastejšie lieta na Medzinárodné letisko Pierra Elliotta Trudeau (YUL).

Toronto

Toronto kopíruje až 43 kilometrov pobrežia kanadsko-amerického jazera Ontario. Mestskej pobrežnej panoráme kraľuje kedysi najvyššia veža sveta CN Tower, ktorá poskytuje prekrásny výhľad na jazero.

V meste plnom promenád, pláž a parkov vás prekvapí obrovská zmes kultúr. Vyše polovica obyvateľov Toronta sa totiž narodila mimo Kanady. Títo tu však žijú vo vzácnej harmónii, ktorá radí mesto medzi tie najbezpečnejšie a najčistejšie metropoly celého sveta.

Mimoriadne priateľskí domáci obyvatelia, množstvo prvotriednych reštaurácií, skvelé nákupné možnosti a neďaleké dychvyrážajúce Niagarské vodopády – Toronto je miesto, ktoré sa skutočne oplatí vidieť.

Toronto začínajú objavovať aj Slováci. Lacné letenky do Toronta najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka priameho letu je približne 9 a pol hodiny.

Priamy let do Toronta prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines, Lufthansa a Air Canada z Viedne. Lacné lety však budú zvyčajne s jedným, prípadne dvoma prestupmi.

Slováci najčastejšie lietajú do Toronta so spoločnosťami Turkish Airlines, Air France, Air Berlin, LOT Polish Airlines, Lufthansa, KLM Royal Dutch Airlines, TAP Air Portugal, Delta Airlines a Brussels Airlines. Z našich končín sa do Toronta najčastejšie lieta na letisko Lester B. Pearson International Airport.

Vancouver

Na svete zrejme ani nie je veľkomesto, ktoré by krásu divokého Pacifiku a vysokých hôr skĺbilo tak špecificky a veľkolepo, ako Vancouver. Najdôležitejšie metropola Britskej Kolumbie je vďaka svojej unikátnej polohe východiskovým bodom pre lyžiarov, surfistov, turistov a všetkých milovníkov prírody, ktorých doslova fascinuje rozsiahlosť a neporušenosť kanadskej divočiny.

Pre Európanov je kanadská krajina veľmi blízka a najmä lesnaté ostrovy pobrežia Tichého oceánu akoby z oka vypadli škandinávskej scenérii. A napriek tomu je toto miesto na druhej strane zemegule úplne jedinečné a návštevníci neraz odchádzajú s pocitom, že sa tak ďaleko po čase opäť vrátia.

Vancouver sa každoročne umiestňuje v rebríčkoch najpriaznivejších miest pre život. A má na to právo. Ako najteplejšie kanadské mesto nezápasí s návalmi snehu tak, ako napríklad veľké mestá východného pobrežia a príjemné podnebie stále láka nových turistov i migrujúcich predovšetkým z Ázie.

Mrakodrapy sú obrastené zeleňou a známy Stanley Park nabáda k nekonečným prechádzkam. Prstenec hôr okolo mesta a nie príliš vzdialené Rocky Mountains so slávnymi národnými parkami umožňujú záujemcom využiť Vancouver ako ideálnu základňu pre najrôznejšie výlety.

Vancouver má však aj výhodu, že za vysokými horami nemusí milovník pešej turistiky jazdiť ďaleko. Zhruba hodinu cesty od mesta sa nad azúrovo modrým fjordom tyčí jeden z najpopulárnejších turistických vrcholov The Cheff.

Vancouver začínajú objavovať aj Slováci. Lacné letenky do Vancouveru najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. Lacné lety však zvyčajne viete rezervovať s jedným, prípadne dvoma prestupmi.

Slováci najčastejšie lietajú do Vancouveru so spoločnosťami, Air Canada, Air France, KLM, Delta, SWISS či Lufthansa. Z našich končín sa do Vancouveru najčastejšie lieta na medzinárodné letisko (YVR) na ostrove Sea Island v Britskej Kolumbii v Kanade, asi 12 kilometrov od vancouverského Downtownu.

Calgary

Calgary je najväčším mestom provincie Alberta a zároveň tretím najväčším v celej Kanade. Leží na juhu až juhozápade provincie v oblasti medzi Skalnatými vrchmi vzdialenými asi 80 km a prériami ďalej na východ. Vzdialenosť od hlavného mesta Alberty Edmontonu je zhruba 300 km na sever.

Calgary má takmer milión obyvateľov a je jedno z najrýchlejšie rastúcich kanadských miest. Pomenované je podľa jednej zo zátok s názvom Calgary Bay na škótskom ostrove Mull. V starogalštine znamená v preklade "trávnatá pláž".

Ekonomika mesta a priľahlé oblasti je založená predovšetkým na ropnom priemysle. Z ďalších odvetví je potom určite významný turistický ruch, pretože mesto ročne navštívi približne až päť miliónov turistov.

Pohľad na mesto z vtáčieho pohľadu umožňuje vyhliadková veža Calgary Tower. Je vysoká 191 m a za dobrého počasia uvidíte aj zasnežené vrcholky Skalistých hôr. Vo výške 155 metrov je umiestnená reštaurácia, ktorej zaujímavosťou je to, že sa jedná o otočnú reštaurácii.

Calgary síce nie je tak populárne ako Toronto, či Vancouver, no už ho začínajú objavovať aj Slováci. Lacné letenky do Calgary najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. Lacné lety však zvyčajne viete rezervovať s jedným, prípadne dvoma prestupmi.

Slováci najčastejšie lietajú do Calgary so spoločnosťami, Air Canada, Air France, KLM, Delta, SWISS či Lufthansa. Z našich končín sa do Calgary lieta na medzinárodné letisko (YYC) na pôvodne nazývané Letisko McCall, v provincii Alberta v Kanade a priľahlého regiónu Calgary.

Edmonton

Edmonton je hlavným mestom kanadskej provincie Alberta, leží v jej centrálnej časti zhruba 300 kilometrov od mesta Calgary. Je to síce rozľahlé mesto, ale nie je toľko ľudnaté, a preto sa tu dobre darí najmä poľnohospodárom.

Hneď po Calgary predstavuje Edmonton druhé najväčšie mesto Alberty. Vďaka viac ako 30 pravidelne konaným festivalom je mesto známe ako "kanadské mesto festivalov". A poteší ešte jedna zaujímavosť: Edmonton je jedným z najslnečnejších miest Kanady s priemerom 2 300 hodín slnečného svitu za rok.

Edmonton síce nie je tak populárny ako Toronto, či Vancouver, no už ho začínajú objavovať aj Slováci. Lacné letenky do Edmontonu najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. Lacné lety však zvyčajne viete rezervovať s jedným, prípadne dvoma prestupmi.

Slováci najčastejšie lietajú do Edmontonu so spoločnosťami, Air Canada, Air France, KLM, Delta, SWISS či Lufthansa. V Edmontone sa nachádzajú dve letiská: Edmonton International Airport (YEG) a Edmonton City Centre (Blatchford Field) Airport. Ak budete mať letenku do Edmontonu, dobre sa uistite, na aké letisko budete prilietať. Vzhľadom na medzinárodný spojenie z Európy možno počítať s Edmonton International Airport,

Quebec

Mesto Quebec leží v juhovýchodnej časti rovnomennej provincie na severnom brehu rieky Svätého Vavrinca kúsok od sútoku s riekou St. Charles River. Dajme si na úvod zopár zaujímavostí, ktorý vám lepšie priblížia toto nádherné mesto.

Zloženie populácie podľa materinského jazyka hovorí za všetko: 95% francúzština a 1,5% angličtina. Zhruba 2/3 obyvateľstva fungujú dvojjazyčne. Zaujímavé tiež je, že 90% populácie je rímskokatolíckeho vyznania.

Quebec City má najstaršiu vzdelávaciu inštitúciu pre ženy v celej Severnej Amerike v kláštore Ursulines. Staré mesto je od roku 1985 na Zozname svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Mesto navštívi ročne cez 4,5 milióna turistov, z toho je 3,5 milióna domácich a viac ako 1 milión zo zahraničia (zo 75 štátov sveta). Turisti prinesú ročne takmer 1,5 miliardy kanadských dolárov.

Quebec treba aj ochutnať. Len ťažko zvládnete za krátku návštevu absolvovať úplne všetko. Je tu však mnoho reštaurácií a kaviarničiek, ktoré doslova nabádajú k tomu, aby ste si sadli a kochali sa pohľadom na všetky tie krásy okolo.

Quebec síce nie je tak populárny ako Toronto, či Vancouver, no objavujú ju aj Slováci. Lacné letenky do Quebecu najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. Lacné lety však zvyčajne viete rezervovať s jedným, prípadne dvoma prestupmi. Slováci najčastejšie lietajú do Quebecu so spoločnosťami, Air Canada, Air France, KLM, Delta, SWISS či Lufthansa. Druhé najfrekventovanejšie letisko v provincii Québec, má práve mesto Québec,

Medzinárodné letisko Jean Lesage (YQB) sa nachádza približne 7 kilometrov západne od mesta Québec, obsluhuje približne tucet dopravcov, vrátane Air Canada Express, Air Transat, Pascan Aviation, Porter Airlines, Sunwing Airlines a WestJet.

Mexico City

Ak chcete zažiť skutočné Mexiko, vydajte sa do jeho srdca, do Mexico City. S rozlohou vyše 1 500 metrov štvorcových sa radí k najväčším mestám na svete. Nájdete tu obrovské množstvo pamiatok, skvelú kulinársku scénu a žije tu jedna pätina celkového obyvateľstva Mexika, teda okolo 25 miliónov ľudí.

Krajine Mayov a Aztékov dominuje jedno z najväčších miest sveta. Rušná metropola vám ponúkne atraktívny koktejl nespočetných historických pamiatok a luxusných moderných častí. Mexico City je skutočným gigantom nielen počtom obyvateľov, ale aj prastarou metropolitnou tradíciou.

Medzi najväčšie svetová mestá patrilo už v dobách aztéckej ríše, vtedy pod menom Tenochtitlán. Španieli ho dobyli a zrovnali so zemou len tridsať rokov po objavení Ameriky Krištofom Kolumbom, vzápätí však mesto obnovili. Rad pamiatok z tejto doby sa zachoval až dodnes.

Centrálne námestie Plaza de la Constitución je známe skôr pod prezývkou El Zócalo. Alternatívny názov vzišiel od pamätníka, ktorý tu mal byť v polovici 19. storočia postavený ako pripomienka mexickej nezávislosti. Realizácia však, boh vie prečo, pokrivkávala. Podarilo sa vybudovať iba podstavec, teda "sokel" (v španielčine Zócalo). Dnes už tam nie je ani ten. El Zócalo Španieli vybudovali na ruinách samého srdca Tenochtitlánu v snahe zmazať spomienky na bývalú slávu Aztékov.

Hľadáte lacnú letenku do Mexico City? Rezervovať letenky viete z Viedne, Budapešti či Prahy. Priamy let do Mexika z našich končín neexistuje. Veľmi komfortne však možno letieť s jedným prestupom s aerolinkami Eurowings, Condor, Aeromexico, Iberia, Air France, SWISS, Air Canada, Austrian Airlines či British Airways. Priemerná dĺžka letu je 15 hodín.

Cancún

Cancún je najluxusnejšie letovisko Mexika. Je o relaxe, vyvaľovaní sa na pláži, opaľovaní sa a tequile. Ak túžite po krásnom počasí a dokonalom oddychu na neskutočných plážach, asi nenájdete lepšie miesto. Pláž je život. Týmto mottom sa riadia miestni, ktorí sa na pláži zobúdzajú, ktorých pláž živí, a ktorí tu trávia aj voľné chvíle po práci. A naozaj, pláž je presne tá vec, pre ktorú sa sem cestuje.

Kým pláže sú tu čisto okupované ľuďmi, miestne koralové útesy už majú celkom iných panovníkov. Cancún je rozhodne miestom, kam sa oplatí vziať si šnorchel, alebo si zaplatiť potápačský kurz. Okrem širokého spektra pestrofarebných rýb vás s otvorenou náručou privítajú aj ohrozené druhy morských korytnačiek, raje a majestátne žraloky citrónové.

Cancún je pre všetkých, ktorí nevedia, čo chcú. Pizza, cestoviny, španielska paella, americké hamburgery, čerstvé ryby, indické karí, luxusné sushi. Všetko, na čo si vaša myseľ pomyslí, tu aj tiež nájde, a to v obdivuhodnej kvalite. Či už sa rozhodnete pre večeru v päťhviezdičkovom hoteli alebo drobnú desiatu v pouličnom mexickom stánku, budete mať pocit, že to pre vás uvaril michelinský šéfkuchár.

Hľadáte lacnú letenku do Cancúnu? Rezervovať letenky viete z Viedne, Budapešti či Prahy. Priamy let do Mexika z našich končín neexistuje. Veľmi komfortne však možno letieť s jedným prestupom s aerolinkami Eurowings, Condor, Air France, SWISS, Air Canada, Austrian Airlines či British Airways. Letisko Cancún sa nachádza približne 14 kilometrov od mesta Cancún. Priemerná dĺžka letu je 15 hodín.

Havana

Romantické a veľkolepé mesto a jedna z najkrajších metropol sveta. Tak sme si zapamätali najväčšie kubánske mesto, Havanu. Priláka ťa predovšetkým nezameniteľnou atmosférou, históriou dýchajúcou na každom rohu, hudbou, tancom, architektúrou a priateľskými ľuďmi.

Dvojmiliónové mesto jedného z posledných komunistických režimov na svete je aj medzi Slovákmi veľmi obľúbenou dovolenkovou destináciou. Je tu všetko, čo od dovolenky v Karibiku môžeš očakávať. Nádherné pláže, fascinujúca história, cigáry, rum a salsa.

Nemusíte byť ani historik, aby ste chápali, že dejiny Kuby sú bohaté a svojrázne. Ostrov objavený Krištofom Kolumbom, dejisko španieslko-americkej vojny, Che Guevara a Kubánska revolúcia, socializmus a vláda Fidela Castra. Len málo pojmov, ktoré definujú bohatú históriu jednej z najvýznamnejších krajín, ktoré ovplyvnili Studenú vojnu. História Kube dodáva punc jedinečnosti a neopakovateľnej atmosféry.

Kuba je domovom mnohých slávnych rumov, ktorých kvalitu pozná celý svet. Ich arómou a chuťou sa nechal opantať aj slávny milovník rumu Ernest Heminqway, ktorý zvykol rum piť v drinku daiquiri alebo čistý. Kvalitný tmavý mok zrejúci v dubových sudoch zanechá v každom človeku, čo niekedy navštívil toto magické miesto nezameniteľnú atmosféru každého večera. Kuba je jednoznačne aj rajom fajnšmekrov a nadšencov kvalitného tabaku.

Havana je nepochybne jednou z najnavštevovanejších destinácií Karibiku. To dobre vedia aj cestujúci zo Slovenska, pre ktorých je roky mimoriadne obľúbenou destináciou. Lacné letenky do Havany sa objavujú najmä z Viedne, Budapešti, Košíc ale aj Prahy. Priamy let z Viedne zabezpečuje letecká spoločnosť Austrian Airlines. S jedným prestupom možno komfortne lietať najmä s aerolinkami Air France, KLM, Air Canada Airways, Aeroflot, British Airways, SWISS či Iberia. Priemerná dĺžka letu do Havany je 13 hodín.

Varadero

Najkrajšia pláž Kuby na osem písmen? Nepochybne Varadero. Rozprestiera sa na šesťnástich kilometroch pobrežia a medzi jej najväčšie lákadlá patrí kombinácia jemného bieleho koralového piesku, číreho karibského mora a hrejivého slnka. Skvelá voľba aj pre fanúšikov šnorchlovania, potápania a vodných športov.

Kuba je zastaralá, ale predsa krásna, ošarpaná, ale s neuveriteľnou atmosférou, zábavná, no chvíľami frustrujúca. Je to krajina s nevysvetliteľným šarmom. Je ako princ v kabáte chudobného človeka. Za stenami schátralých budov zlaté lustre, pri starom rozpadnutom bufete dokonalá pláž. Rozdiely na Kube robia túto destináciu neuveriteľne zaujímavou. Kuba stíhaná ekonomickým embargom je vo zvláštnom časopriestore, v ktorom sa zastavil čas.

V tejto krajine zabudnite na samozrejmosti života na západe, tešte sa z každodenných maličkostí a užívajte si život na kubánsky spôsob. Keby bola Kuba kniha, bola by ako román Ulysses od Jamesa Joycea, neľahko spracovateľná, vážne nepochopená, ale napriek všetkému klasika. Kubánska hudba a kubánsky tanec je niečo, čo na vás bude číhať za každým rohom tejto slnečnej krajiny. Kubánci majú nezameniteľný temperament a neboja sa ho použiť a vyzvať vás do tanca hoci aj na ulici uprostred dňa. Tak neodmietajte!

Varadero je nepochybne jednou z najnavštevovanejších destinácií Karibiku. To dobre vedia aj cestujúci zo Slovenska, pre ktorých je roky mimoriadne obľúbenou plážovou destináciou. Lacné letenky do Varadera sa objavujú najmä z Viedne, Budapešti, ale aj Prahy. Priamy let z Viedne zabezpečuje letecká spoločnosť Condor. S jedným prestupom možno komfortne lietať s aerolinkami Eurowings, Lufthansa či Air Canada. Priemerná dĺžka letu do Varadera je 14 hodín.

Aruba

Pätnásť kilometrov od severného pobrežia Venezuely nájdete maličký ostrov s rozlohou 179 kilometrov štvorcových. Áno presne tam, v exotickom Karibiku existuje nádherné miesto, kde je celý rok príjemných 27-30 stupňov Celzia a počasie takmer úplne bez zrážok. Ten zázračný ostrovček sa volá Aruba a milujú ho najmä potápači, vyznávači golfu a všetci tí, ktorí hľadajú dokonalé pláže. A je veľmi pravdepodobne, že si ho zamilujete aj vy a to hneď na prvý pohľad.

Ostrov bol objavený v roku 1499 Španielmi. Aruba sa v polovici 17. storočia stala po španielskej nadvláde spoločne s blízkymi ostrovmi holandskou kolóniou. Až roku 1986 sa od "Holandských Antíl" odtrhla a získala štatút zámorského územia s vnútornou autonómiou. V 19. storočí prebehla na ostrove zlatá horúčka. Holandskú kráľovnú tu zastupuje guvernér.

Ostrov je 30 km dlhý a 9 km široký a je plný nádherných dlhých pláží s jemným pieskom, blankytne modrým morom, koralovými útesmi a úchvatnou flórou a faunou, ktorá je tu zastúpená vysokými kaktusmi a sukulentmi, kokosovými palmami a rastú tu posvätné stromy Divi Divi. Na južnom a západnom pobreží sa tiahnu kilometrové biele piesočné pláže, ktoré patria medzi najkrajšie na svete.

Dovolenka na Arube poskytuje popri leňošení na plážach možnosť neobmedzenej zábavy. Je tu nespočetné množstvo reštaurácií, kaviarní, karibských barov, kasín a obchodov a obrovská ponuka športového vyžitia ako windsurfing, potápanie, šnorchlovanie, vodné lyžovanie alebo osemnásťjamkové golfové ihrisko svetovej kvality.

Aruba ponúka famóznu exotickú dovolenku v nádhernom prostredí. To dobre vedia aj cestujúci zo Slovenska, ktorí ju za posledné roky postupne objavujú. Lacné letenky na Arubu sa objavujú najmä z Viedne, Budapešti, ale aj Prahy. Priamy let na Arubu z našich končín neexistuje. S jedným prestupom možno komfortne lietať s aerolinkami KLM, Air France, American Airlines, Delta či United. Priemerná dĺžka letu na Arubu je 15 hodín.

Guadeloupe

Guadeloupe je zámorským regiónom Francúzska, čo so sebou prináša niekoľko výhod. S Francúzskom ho napríklad spájajú priame lety a pre vstup na neho platia benevolentnejšie podmienky, rovnako to je pri vstupe do krajín Európskej únie. Nie je potrebné vybavovať žiadne víza ani povinné očkovanie. Výhodou je aj mena, ktorou sa na ostrove platí - je ňou totiž euro. Za francúzskym šarmom pod palmami mieria do letoviska Gosier každoročne turisti z Ameriky i Európy.

Často sem zavítajú tiež gurmáni, ktorých láka vôňa vynikajúcej kreolskej kuchyne alebo miestny rum. Z dedinky, kde sa život obyvateľov točil okolo pestovania kakaa, kávy alebo bavlny sa stalo najväčšie letovisko na Guadeloupe a obyvatelia sa teraz plne sústredia na spokojnosť turistov. Tí tu môžu striedať odpočinok pod rozpáleným slnkom s relaxom v tieni paliem alebo rôzne druhy vodných i pozemných športov.

Guadeloupe je jednou z najnavštevovanejších destinácií Karibiku. To dobre vedia aj cestujúci zo Slovenska, pre ktorých je čoraz viac obľúbenou destináciou. Lacné letenky na Guadeloupe sa objavujú najmä z Budapešti, Viedne, ale aj Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. S jedným prestupom však možno komfortne lietať najmä s aerolinkami Air France, KLM a Austrian Airlines s jedným prestupom v Paríži. Priemerná dĺžka letu na Guadeloupe je 15 hodín. Medzinárodné letisko sa nachádza v meste Pointe-à-Pitre (PTP).

Fort de France

Francúzska pevnosť. Tak znie doslovný preklad hlavného mesta s názvom Fort de France. Žije v ňom približne 100-tisíc obyvateľov, čo je asi štvrtina z celkového počtu obyvateľov tohto ostrova. Jeho základy boli položené ešte v roku 1640.

Obľúbeným miestom návštevy je napríklad miestny park La Savane alebo prístav Saint Louis. Centrum tvoria rušné obchodné zóny a úzke uličky lemované typickými budovami s balkónmi zdobené liatinovým zábradlím, ktoré si určite prejdite pešo.

Martinik je jednou z najnavštevovanejších destinácií Karibiku. To dobre vedia aj cestujúci zo Slovenska, pre ktorých je čoraz viac obľúbenou destináciou. Lacné letenky na Martinik sa objavujú najmä z Budapešti, Viedne, ale aj Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. S jedným prestupom však možno komfortne lietať najmä s aerolinkami Air France, KLM a Austrian Airlines s jedným prestupom v Paríži. Priemerná dĺžka letu na Martinik je 15 hodín. Medzinárodné letisko (Martinique Aimé Césaire International Airport) sa nachádza v meste Fort-de-France (FDF)

Boli informácie na tejto stránke užitočné? (Ešte nehodnotené)
Boli informácie na tejto stránke užitočné? (Ešte nehodnotené)