Skip to main content

Lacné letenky Uzbekistan

Uzbekistan - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Uzbekistanu

Zaujímavé info o Uzbekistane

Uzbekistan bol dlhšie nedostupný pre širší svet. Avšak zjednodušenie vízového režimu a pravidiel pobytu v krajine spolu s propagáciou turistického potenciálu Uzbekistanu a rozvojom infraštruktúry viedlo k dvojnásobnému nárastu počtu zahraničných turistov – z 2,6 miliónov v roku 2017 na 5,3 miliónov v roku 2018.

Uzbekistan je ako krajina z rozprávok o tisíc a jednej noci. Ak túžite navštíviť tak trochu inú exotiku s nádychom kultúry Strednej Ázie, Uzbekistan vám odporúčame všetkými desiatimi. Ponúka toho skutočne veľa, starobylé mestá ako Buchara alebo Samarkand sú zapísané na zozname UNESCO, zažijete šíre púšte, ale aj exotickú stredoázijskú atmosféru.

Uzbekistan je štát v Strednej Ázii, ktorý býval súčasťou Sovietskeho zväzu. Nezávislosťzískal v roku 1991. Je to najľudnatejšia krajina Strednej Ázie (27,5 mil. obyv.) s rozlohou 447 400 km2. Na západe a severe susedí s Kazachstanom, na východe s Kirgizskom a Tadžikistanom, na juhu s Afganistanom a Turkménskom. Hlavné mesto Uzbekistanu je Taškent.

Lacné letenky do Uzbekistanu viete rezerovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Stačí na Pelikáne sledovať akciové ponuky leteckých spoločností Turkish Airlines, Aeroflot či UTair. Priamy let do Uzbekistanu z našich končín neexistuje, avšak pomerne komfortne možno vďaka spomínaným aerolinkám cestovať s jedným prestupom v Istanbule či Moskve.

Viac Zobraziť menej

Top mestá v Uzbekistane

Taškent

Taškent je hlavným mestom Uzbekistanu. História osídlenia tejto oblasti siaha až do obdobia pred naším letopočtom. V 8. storočí začínali do oblasti prenikať Arabi a s nimi aj nové náboženstvo, islam. V 10. storočí mesto dostáva svoj súčasný názov – Taškent (TAŠ = kameň, kent = mesto). Počas nasledujúcich storočí sa tu vystriedalo mnoho vládcov – Sámánovci, Karachánidovci, Mongoli, Timúrovci a Šajbánovci.

Dnes možno obdivovať v Uzbekistane okrem historických pamiatok islamskej kultúry aj sovietsku architektúru. Zemetrasenie v roku 1966 takmer úplne zrovnalo so zemou celý Taškent a keďže sa písal rok, aký sa písal, vybudovali ho nanovo v sovietskom štýle. Výsledkom je mix sovietskej architektúry, zvyškov klasickej ruskej architektúry a zrekonštruovaných mešít. Asi najikonickejšou stavbou, ktorá hovorí za všetko je Hotel Uzbekistan.

Hlavné mesto Uzbekistanu, bývalá dôležitá zastávka na Hodvábnej ceste, dnes významné politické, ekonomické a kultúrne centrum krajiny, sa nachádza v údolí rieky Čirčik, na západ od neďalekého pohoria Ťan Šan. Súčasný počet obyvateľov tejto kozmopolitnej metropoly je niečo cez 2 milióny.

Lacné letenky do Taškentu viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti i Prahy. Stačí na Pelikáne sledovať akciové ponuky leteckých spoločností Turkish Airlines, Aeroflot, UTair. Priamy let do Taškentu z našich končín neexistuje.

Samarkand

Starobylé mesto Samarkand je zapísané na zozname UNESCO. Zažijete tu šíre púšte, ale aj exotickú stredoázijskú atmosféru. Ak chcete spoznať skutočný Uzbekistan, odporúčame ísť práve sem. Samarkand je druhé najväčšie mesto v Uzbekistane a nachádza sa v údolí rieky Zarevšan, na hranici púšte Kyzylkum.

Nájsť tu možno najkrajšiu islamskú architektúru z dávnych čias a dozviete sa, aké to bolo, keď boli tieto mestá centrom medzinárodného obchodu.

Lacné letenky do Samarkandu viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti i Prahy. Stačí, keď budete na Pelikáne sledovať akciové ponuky leteckých spoločností Turkish Airlines, Aeroflot či UTair. Priamy let do Samarkandu z našich končín neexistuje.

Užitočné info o Uzbekistane

Cestovné doklady a víza do Uzbekistanu

Na cestu do Uzbekistanu budete potrebovať platný cestovný pas. Jeho platnosť musí byť aspoň 6 mesiacov odo dňa návratu na Slovensko.

Od 1. februára 2019 môžu občania SR cestovať do Uzbekistanu bez víz, pobyt však nesmie presiahnuť 30 dní.

Počasie v Uzbekistane

Pre Uzbekistan je veľmi typické horúce a suché kontinentálne podnebie. Znamená to, že leto trvá pomerne dlho a je pomerne horúce a suché. Zimy sú v Uzbekistene mierne, s nestálym počasím a veľkými teplotnými rozdielmi.

Ceny v Uzbekistane

Oficiálnym platidlom v Uzbekistane je uzbecký sum. Ide o jednu z najslabších mien na svete, preto počítajte s tým, že zo zmenárne budete odchádzať s pomerne veľkým počtom bankoviek a s tisíckami sumov.

Peniaze odporúčame zameniť ihneď po príchode na letisko a taktiež odporúčame uschovať doklad o zmene meny. Keď budete odchádzať z krajiny a budete chcieť zameniť peniaze naspäť, budú od vás požadovať doklad o tom, že ste menu nadobudli od oficiálnej zmenárne a nie od pouličných kšeftárov.

Ceny v Uzbekistane sú omnoho nižšie ako u nás. Fľaša vody vás vyjde na 0,20 eura. Lístok na MHD 0,11 eura. Taxi vyjde zhruba 0,20-0,30 eura na kilometer. Vo všeobecnosti vám bude stačiť na jeden deň približne 20-30 amerických dolárov.

Hľadáte lacné ubytovanie v Uzbekistane? Odporúčame porovnať ceny prostredníctvom Pelikána. V ponuke nájdete luxusné hotely i ubytovanie v apartmánoch, či u domácich.

Chcete si požičať auto v Uzbekistane? Odporúčame tak urobiť vopred a auto vyzdvihnúť priamo na letisku.

Aktuálny čas v Uzbekistane

V Uzbekistane je o tri hodiny viac ako na Slovensku.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Uzbekistanu

Pred vstupom do krajiny sa nevyžaduje žiadne špeciálne očkovanie. Odporúčame očkovanie proti hepatitíde typu A a B a brušnému týfusu, tak ako to býva zvykom pred cestou do exotiky.

Letecké zaujímavosti o Uzbekistane

  • Vedeli ste, že najlacnejšia letenka do Uzbekistanu za posledný týždeň stála iba 519,00 €?

  • Ste fanúšikom štatistík? Možno vás bude zaujímať, že počet medzinárodných letísk v Uzbekistane je: 1.

Tipy, čo treba vidieť a zažiť v Uzbekistane

10 zaujímavostí o Uzbekistane

1
Uzbekistan má jednu z najväčších zásob zlata na svete
2
Národným nápojom Uzbekistanu je zelený čaj
3
Je jednou z najľudnateľších krajín Strednej Ázie, zároveň však najmenej rozvinutou
4
V roku 2002 objavili v Uzbekistane niekoľko starovekých pyramíd starých zrejme 2 700 rokov
5
Národným jedlom je tzv. Palov, vyrobené z baraniny, ryže, cibule, mrkvy
6
Uzbekistan a Lichtenštajnsko sú jediné dve krajiny dvojnásobne uzavreté krajinami bez mora
7
Rukou sa tu zdravia len muži. Ženu pozdravíte úklonom a rukou dlaňou položenou na srdci
8
V krajine vyrábajú autá General Motors-Daewoo a Isuzu
9
Krajina je druhým najväčším vývozcom bavlny na svete
10
To, že ste cenný hosť v Uzbekistane zistíte podľa toho, ako ďaleko sedíte od vstupných dverí