Skip to main content

Lacné letenky Vilnius

Akciové letenky do Vilniusu

Zaujímavé info o Vilniuse

Vilnius bol založený na brehoch rieky Neris a takmer ihneď po svojom založení bol kultúrne i politicky závislý na Poľsku. Vilnius sa na rozdiel od Rigy a Tallinnu nenachádza v blízkosti morského brehu, ale na samom juhovýchodnom konci Litvy.

Mesto bolo založené v strategickej nížine obklopenej kopcami s hustými lesmi, čo platí vlastne až dodnes. Malebnosť Vilniusu nezaručuje len nedotknutá baroková výstavba v centre, ale aj kopce prerastené borovicovými hájmi, ktoré mesto chránia. Závislosť od Poľska a spoločná história s Nemeckom a Ruskom spôsobila, že v dnešnom viac ako polmiliónovom meste žije len niečo málo cez 50% Litovčanov, ostatní obyvatelia sú prisťahovalci najmä z Poľska a Ruska.

Vilnius je v súčasnej dobe asi najmenej navštevovaným hlavným mestom pobaltských republík. Oproti Rige a Tallinnu je v centre Vilniuse úžasne dochovaná baroková architektúra a je tu asi najzreteľnejšie viditeľná stopa Sovietskeho zväzu. Proste tu na vás ešte stále dýcha dedičstvo východného bloku.

Lacné letenky do Vilniusu viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z Viedne zabezpečujú letecké spoločnosti Austrian Airlines resp. Air Baltic. S jedným prestupom možno komfortne lietať aj s aerolinkami LOT, Finnair, Lufthansa či Ukraine International. Priemerná dĺžka letu do Vilniusu je hodina a štyridsaťpäť minút.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Vilniuse

Cestovné doklady do Litvy

Pri cestovaní do Litvy musí mať občan Slovenskej republiky platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme ID karty. Legislatíva nestanovuje minimálnu dĺžku platnosti cestovného dokladu; doklady musia byť platné pri vstupe aj výstupe z krajiny. Pobyt v Litve je možný bez registrácie po dobu maximálne 90 dní.

Počasie v Litve

Litva sa nachádza v miernom prímorskom až kontinentálnom podnebí. Teploty sa tu pohybujú okolo -5 stupňov v zime a 28-30 stupňov v lete.

Ceny v Litve

Platidlom na Litve bol kedysi litas, skratka Lt. Dnes sa tu platí eurom. Platba kartou je možná v podstate kdekoľvek.

Vo Vilniuse sa nachádza obrie nákupné stredisko Akropolis. Obchody sú otvorené do desiatej, tie väčšie do jedenástej hodiny večer. Napríklad po dvadsiatej druhej hodine už nekúpite alkohol.

Hľadáte hotel v Litve? V obrovskej ponuke sa dá ľahko stratiť. Ceny ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Ak si chcete požičať auto, odporúčame urobiť tak pri letisku, rezervovať si ho môžete priamo cez Pelikán.

Aktuálny čas v Litve

V Litve je o hodinu viac, ako na Slovensku.

Letecké zaujímavosti o Vilniuse

  • Vedeli ste, že najlacnejšia letenka do Vilniusu za posledný týždeň stála iba 67,00 €?

  • Ste fanúšikom štatistík? Možno vás bude zaujímať, že počet medzinárodných letísk vo Vilniuse je: 1.

Tipy, čo treba vidieť vo Vilniuse

10 zaujímavostí o Litve

1
Na severe Litvy, pri mestečku Siauliai, sa nachádza unikátne miesto, tzv. Krížový kopec. Na tejto vyvýšenine sa v minulosti nachádzala Domantai, teda pevnosť. Dnes je ale kopec posiaty vyše stotisíc krížmi rôznych veľkostí
2
Aj keď je dnes Litva rozlohou maličkým štátom, v 15. storočí bolo Litovské veľkovojvodstvo najväčšie v Európe
3
Podľa niektorých výpočtov sa presný geografický stred Európy nachádza práve v tejto krajine, zhruba 26 kilometrov od hlavného mesta Vilnius
4
Najstarším národným parkom v krajine je Aukstaitja. Neporušená príroda, množstvo jazier a riečok, rustikálne dedinky
5
V dedinke Stelmužė rastie jeden z najstarších stromov v Európe. Rovnomenný buk má približne 1500 rokov
6
Prvá zmienka o krajine pochádza už z roku 1009 z Quedlinburskej kroniky. Litovský jazyk je považovaný za jeden z najstarších na svete
7
V meste Kaunas sa nachádza múzeum určené pre nevidiacich ľudí. Nachádza sa v katakombách. Exponáty sa nachádzajú v tme a aj vidiaci človek si tak môže vyskúšať aké by to bolo, stratiť zrak
8
Lesy zaberajú približne tretinu rozlohy krajiny
9
Litva je, podobne ako celé Pobaltie, technologickou krajinoul. V roku 2011 sa umiestnila na prvom mieste na svete v rebríčku rýchlosti sťahovania a nahrávania dát
10
Litvu najsilnejšie charakterizujú dve slová: pohanská a rovinatá