Lacné letenky Zadar
Chorvátsko - Flexibilné letenky
Akciové letenky do Zadaru
Zaujímavé info o Zadare
Geografická poloha uprostred Jadranu robí zo Zadaru výborný východiskový bod na dovolenku v Chorvátsku. Považujeme ho za centrum Severnej Dalmácie a je veľmi ľahko dostupnou destináciou či už autom alebo letecky.
Vďaka svojej pozícii na mape, na rozmedzí viacerých zemepisne odlišných chorvátskych regiónov v susedstve historických mestečiek ako sú Nin, Pag, Biograd, Obrovac, Benkovac.
Mesto Zadar je v podstate šikovným spojením historických krás a všetkých výhod, ktoré potrebuje dnešný cestovateľ, pričom ponúka mnohé turistické atrakcie, ideálne ubytovanie, autochtónne gurmánske delikatesy, kultúrne pamiatky, moderné športoviská a pestrý program možných výletov.
Napokon, Zadar je jednou z najpopulárnejších chorvátskych turistických destinácií a podľa londýnskych novín Guardian je vysloveným “centrom zábavy na Jadrane”, respektíve “chorvátskou Mekkou cool atmosféry”.
Lacné letenky do Zadaru možno rezervovať výhodne najmä z Viedne. Dostanete sa tam komfortne s aerolinkami Croatia Airlines, Eurowings, Austrian Airlines či Lufthansa. Priamy let trvá približne hodinu. Letisko Zadar nájdete v mestečku Zemunik Donji. Od Zadaru je vzdialené len 8 km.
Letisko Zadar malo ako jedno z mála letísk na svete pristávaciu dráhu prepojenú s cestou verejnej komunikácie. Táto cesta bola však po nátlaku Európskej Únie v roku 2010 uzavretá.
Užitočné info o Zadare
Aké cestovné doklady potrebujem do Chorvátska?
Do Chorvátska nepotrebujete cestovný pas, bude vám stačiť platný občiansky preukaz. Platnosť občianského preukazu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas.
Aké je počasie v Chorvátsku?
Klíma v Chorvátsku pozdĺž jadranského pobrežia je mierna mediteránska. V lete je hlavne pekné počasie s priemernými dennými teplotami okolo 30 stupňov. Zimy sú na pobreží mierne s dennými teplotami okolo 5-10 stupňov. V auguste je teplota mora najvyššia a môže dosiahnuť aj 27 stupňov a v zime neklesá pod 9 stupňov.
Jadranské pobrežie má typické stredozemné podnebie podobné ostatným regiónom Jadranu. Po celý rok sa vyznačuje suchým, teplým a slnečným počasím, zima býva mierna. Letné teploty sa pohybujú v priemere maxima okolo 30°C. Východná časť krajiny máva teplé leto a chladnú zimu. Severozápadná časť krajiny zasahujú alpské podmienky so silnými zrážkami, miernym letom a veľmi chladnou zimou.
Ceny v Zadare
Národnou menou v Chorvátsku je Chorvátska kuna, no platiť možno takmer všade aj eurom. V porovnaní so Slovenskom sú v Chorvátskych obchodoch ceny za potraviny, približne ako u nás. Len pivári majú smolu, pivo je tam omnoho drahšie v reštauráciach a aj v obchodoch.
Mnoho ľudí ceny potravín v Chorvátsku zaujímajú z toho dôvodu, že na dovolenku do Chorvátska cestujú bez zabezpečenia stravy a chcú si ju pripravovať sami. Pred cestou do vašej konkrétnej destinácie si pozrite názov lokálneho supermarketu, aktuálne letáky s cenami jedál a pitia totiž nájdete aj priamo na ich webstránkach.
Hľadáte lacné ubytovanie v Zadare? Ceny ubytovania a vzdialenosť vášho apartmánu alebo hotela od Zadaru si môžete skontrolovať a rezervovať priamo cez Pelikán.
Oblasť Zadaru má širokú škálu ubytovania, od lacných apartmánov po luxusné dovolenkové rezorty. Cena za jednu noc v hlavnej letnej sezóne štartuje niekde na sume 10 eur.
Ak sa rozhodnete preskúmať okolie Zadaru, auto si môžete rezervovať aj priamo cez Pelikán.
Aký je aktuálny čas v Chorvátsku?
V Chorvátsku je toľko hodín, koľko je na Slovensku.
Tipy, čo treba vidieť v Zadare
Katedrála sväte Anastázie z 13. storočia patrí medzi najfotografovanejšie pamiatky Zadaru.
Zo všetkých minulých období sa zachovali kostoly a kultúrne pamiatky, na ktorých sa dajú sledovať umelecké slohy všetkých druhov historickej architektúry.
Jednou z nevynechateľných atrakcií Zadaru je aj Morský orgán – miesto, kde sa spája ľudská idea a zručnosť s energiou mora a vĺn, prílivom a odlivom, priestor na relaxáciu, úvahy, rozhovory pri nepretržitej hudbe mystických tónov “orchestra Prírody”.
Pozdrav Slnku je diele istého Nikolu Bašića, architekta ktorý vytvoril aj Morský orgán. Pozdrav Slnku sa skladá z troch stoviek vrstvených sklených dosiek, zasadených v rovnakej úrovni ako kamenné dláždenie nábrežia, tvoriaci kruhovitý útvar s priemerom 22 metrov.