Skip to main content

Lacné letenky Kazachstan

- Vstupné podmienky

Pred vycestovaním Kazachstan odporúčame naštudovať si podmienky vstupu na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).
Návrat na Slovensko prebieha ako pred pandémiou, a to bez ohľadu na stav očkovania. Pre aktuálne informácie odporúčame sledovať stránku MZV SR.

Akciové letenky

Zaujímavé info o

Kazachstan je najväčším štátom strednej Ázie. Pred časom bol súčasťou Sovietskeho zväzu, dnes hraničí s Ruskom, Čínou a štátmi strednej Ázie - Kirgizsko, Uzbekistan a Turkménsko. Väčšinu krajiny pokrývajú holé nekonečné stepi, ktoré sa postupne vyvyšujú v pohorí Ťan-šan a Altaj spo zasneženými vrcholkami a horskými jazerami.

Návštevníci krajiny budú uchvátení nádhernou prírodou a obrovskými pláňami, ktoré boli domovom nomádskych kmeňov. Kultúra týchto kmeňov zostáva stále zachovaná v miestnom folklóru a tradíciách. Preto neváhajte a navštívte Kazachstan teraz, keď ho ešte nepoznačil masový turizmus.

Predstavme si dve najzaujímavejšie destinácie Kazachstanu, Astanu a Almaty.

Viac Zobraziť menej

Top mestá

Nursultan

Hovorí sa o nej ako o najzvláštnejšom hlavnom meste sveta. Nesie totiž v sebe čosi fantazmagorické. Astana sa stala hlavným mestom Kazachstanu v roku 1997, v roku 2019 sa premenovala na Nursultan. Tvary a dizajn jej modernej architektúry výrazne kontrastujú s rozsiahlymi otvorenými stepami v okolí.

Mesto obklopuje tisícdvesto kilometrov najväčších stepí na svete, v kombinácii s rozľahlými hustými trávnatými plochami, posypanými hrsťou provinčných mestečiek. Teploty tu dosahujú skutočne extrémne čísla; v zime to môže byť i – 40° Celzia, v lete sa dokážu vyšplhať na horúcich 35° Celzia.

Aj taký je Nursultan. Pustatina v okolí pôsobí v protiklade s masou futuristických štruktúr najčudnejších tvarov.

Nursultan začínajú postupne objavovať aj turisti zo Slovenska. Lacné letenky do hlavného mesta Kazachstanu Nursultanu viete rezervovať z Viedne, Budapešti a Prahy. Z Budapešti tam lieta nízkonákladový prepravca Wizz Air alebo môžete využiť aj šikovné lety s poľskými aerolinkami LOT, z Viedne do Kazachstanu premáva Aeroflot, Ukraine International či Belavia a z Prahy taká istá ponuka leteckých spoločností. Priamy let trvá zhruba 4 a pol hodiny.

Almaty

Bývalé hlavné mesto Kazachstanu, Almaty, sa nachádza na úpätí pohoria Ťan Šan. Vedeli ste, že Almaty v preklade znamená jablko? Priamo z mesta máte nádherný výhľad na zasnežené vrcholky hôr. Je to ideálny východiskový bod pre turistiku a spoznávanie nádherného a nedoceného Kazachstanu.

Mesto Almaty má 1,7 milióna obyvateľov a hoci je od roku 1997 hlavným mestom Kazachstanu „umelá“ Astana, Almaty je modernou metropolou, ktorá je podľa mnohých dušou aj srdcom celej krajiny.

Kazachstan je skrátka nádherná a cenovo veľmi dostupná krajina, rovnako ako Kirigzsko, budete si tu kraľovať za veľmi málo peňazí. A čo kuchyňa? Obsahuje veľa mäsa, najmä jahňacieho a konského (áno, vidíte dobre). Typické jedlá sú plov, šašlik, pirôžky, lepjoška alebo boršč.

Almaty začínajú postupne objavovať aj turisti zo Slovenska. Lacné letenky do mesta Almaty viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Lietajú sem najmä aerolinky Aeroflot, Ukraine International, Turkish Airlines, S7 či Pegasus. Priamy let z našich končín neexistuje. Priemerná dĺžka letu do mesta Almaty je 10 hodín.

Užitočné info o Kazachstane

Víza do Kazachstanu

Ku vstupu slovenských občanov do Kazachstanu je potrebný platný cestovný pas. Od januára 2017 však zrušil Kazachstan povinnosť víz pre občanov 45 krajín, vrátane Slovenskej republiky, na pobyty nepresahujúce 30 dní.

Ceny sa pohybujú v akceptovateľných reláciách, takže vás ani každodenný obed a večerný drink určite príliš neomrzia. Pripravte si na každý deň vreckové najmenej tridsať eur, variujúcich samozrejme na individuálnych výdavkoch.

Počasie v Kazachstane

Najvhodnejšie na cestovanie sa javia mesiace máj – jún alebo september – október. Teploty sa pohybujú okolo 30°C a je tu veľmi sucho. Ak sa do tejto oblasti vyberiete v letných mesiacoch (júl, august) môžete očakávať teploty okolo 50°C. November až apríl sa vyznačuje diametrálne odlišným počasím, teploty sú omnoho nižšie, často prší alebo sneží. V decembri a januári možno v oblasti Astany pozorovať teploty okolo -30°C.

Ceny v Kazachstane

Luxus mestu cudzí nie je, a to sa odráža i na stále vzrastajúcom zozname mien veľkých hotelových sietí. Ubytovať sa tu však dokážete i za veľmi nízke ceny, pohybujúce sa okolo desiatich eur, napríklad v hosteloch.

V Kazachstane používajú menu tenge (KZT), pričom eurá a doláre sú akceptované nanajvýš na letisku či pri platení víz. Platobnú kartu tu však môžete použiť takmer všade.

Hľadáte hotel v Kazachstane? V obrovskej ponuke sa dá ľahko stratiť. Ceny ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán. Ak si chcete požičať auto, odporúčame urobiť tak pri letisku, rezervovať si ho môžete priamo cez Pelikán.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Kazachstanu

Kazachstan nevyžaduje po návštevníkoch žiadne povinné očkovanie. Riziko nákazy je v tejto krajine minimálne. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

10 zaujímavostí o Kazachstane

1
Americký film Borat bol pre Kazachstan natoľko degradujúci, že odozva vlády krajiny bola spočiatku kritická a odmietavá, film však, paradoxne, nesmierne pomohol turizmu. Počet žiadostí o víza sa krátko po premiére zvýšil údajne až desaťnásobne
2
Približne 150 kilometrov od východokazašského mestečka Semej testoval Sovietsky zväz svoje atómové bomby. Od roku 1949 do roku 1989 tú prebehlo vyše 450 jadrových skúšok
3
Kazašská uhoľná elektráreň Ekibastuz GRES-2 sa môže popýšiť najvyšším komínom na svete. Meria takmer 420 metrov
4
Archeologické nálezy hovoria o tom, že kôň bol prvýkrát domestikovaný práve v Kazachstane
5
V Kazachstane sa nachádza hlavný ruský kozmodróm Bajkonur, nachádzajúci sa pri rovnomennom mestečku
6
Viete, čo znamená Astana po kazašsky? Hlavné mesto
7
Populárnou hrou v Kazachstane je buzkaši, resp. kokpar. V zápase proti sebe stoja dva tímy jazdcov na koňoch, ktorých úlohou je zmocniť sa bezhlavého tela kozy z prostriedku ihriska a dopraviť ho do bránky súpera
8
V minulosti patrila krajina prvú priečku v ťažbe uránu na svete. Kazachstan disponuje približne jednou pätinou svetových zásob tohto kovu
9
Porušovanie ľudských práv a korupcia sú dva veľké problémy, ktoré dištancujú Kazachstan od vyspelých krajín
10
Kazachastan je deviata najväčšia krajina na svete