Skip to main content

Lacné letenky Kirgizsko

Kirgizsko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Kirgizska

Zaujímavé info o Kirgizsku

Nie všetci milujú tuctové dovolenkové destinácie. Ak máte dobrodružnú povahu a chcete skúsiť niečo nové a nevšedné, siahnite po dovolenke v Kirgizsku. Kirgizsko je krajina vysokých hôr a rozsiahlych dolín. V uliciach Biškeku sa ľudia dodnes prechádzajú v tradičnom kroji a oproti nim kráčajú miestne fashionistky v poslednej kolekcii z dielne najväčších módnych domov na svete.

Pobyt v Biškeku je zážitok a na prvý kontakt s Kirgizskom nikdy nezabudnete. Najsilnejšou stránkou krajiny je ale jej príroda. A nemusíte ísť ďaleko od Biškeku, aby ste ju pocítili na vlastnej koži. Ľahký treking v národnom parku Ala-Archa je dobrým začiatkom.

Nezabudnite si na pobyt v Kirgizsku vziať aj lekárničku s aspoň základnými liekmi. Môžu sa Vám zísť napríklad lieky proti tráviacim ťažkostiam, prípadne na horúčku.

Viac Zobraziť menej

Top mestá v Kirgizsku

Biškek

Turistami výrazne podcenené nádherne zelené mesto plné stromov, parkov, nekonečných alejí, ktoré prežilo Lenina aj Stalina, a hoci je to už dávno, na rozdiel od Slovenska sa tu socialistické pomníky vynímajú stále tak hrdo ako zasnežené štíty nad mestom.

Hlavné mesto Kirgizska vás milo prekvapí svojou umeleckou scénou, nočným životom, a reštauráciami s ruskými kulinárskymi špecialitami, tak mu dajte šancu predtým ako sa vyberiete za hlavným turistickým lákadlom tejto destinácie. Je ním Issik Kul, druhé najväčšie alpínske jazero sveta obkolesené bielymi vrcholkami hôr. Presne takto vyzerá surová ruská krása bez botoxu.

V minulosti sem chodili dovolenkovať Rusi z celého sovietskeho zväzu, dnes sa tu rozhodne nebudete podkýňať o turistov. Práve naopak, dajte sa do reči s miestnymi pri šálke čaju, alebo miestnom koňaku, a vychutnajte si nostalgickú atmosféru tohto miesta celú pre seba.

Lacné letenky do hlavného mesta Kirgizska Biškeku viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z našich končín do Kirgizska neexistuje. Avšak veľmi komfortne môžete letieť z Viedne a Budapešti s jedným prestupom s aerolinkami Pegasus, Aeroflot, Turkish Airlines, z Budapešti a z Prahy lietajú týmto smerom napríklad aj Ural Airlines alebo flydubai.

Oš (Osh)

Oš je druhým najväčším mestom v Kirgizsku. Nachádza sa v údolí Fergana v juhozápadnej časti krajiny a osídlenie tohto mesta dosahuje viac ako 3000 rokov. V súčasnosti má okolo 220 000 (2003) obyvateľov a je známe svojou širokou etnicitou.

Oš je teda jedno z najstarších miest v krajine. Legendy hovoria, že mesto založil Šalamún alebo možno Alexander Veľký. Tak či onak, Osh bol pre kupcov a obchodníkov po tisícročia kľúčovým bodom. Bazár, ktorý sa nachádza pozdĺž rieky Ak-Bura, je už po stáročia na rovnakom mieste.

Kočovníci tadiaľto prichádzali z hôr na predaj dobytka a obchodníci prichádzali z Ázie a Európy s karavanmi tovaru. V roku 1762 sa Osh stal súčasťou Khanate a bol jedným zo šiestich hlavných obchodných centier v Khanate. V roku 1868 bol Khanate z Kokandu pripojený k Ruskej ríši. Pod ruskou vládou toto mesto ďalej expandovalo. pričom sa stavali domy v európskom štýle. Keď sa vytvorili hranice s cieľom vytvoriť moderné republiky, Osh skončil v južnom Kirgizsku neďaleko hranice s Uzbekistanom.

Ak chcete začať svoju cestu Kirgizskom, odporúčame letieť do mesta Osh a vrátiť sa naspäť z Biškeku. Lacné letenky do mesta Oš viete rezervovať s odletom z Viedne, Prahy či Budapešti. Obľúbené spojenie s Kirgizskom zabezpečuje letecká spoločnosť Aeroflot.

Užitočné info o Kirgizsku

Víza do Kirgizska

Ku vstupu slovenských občanov do Kirgizska je potrebný platný cestovný pas. Pre Slovákov platí bezvízový režim na pobyt v Kirgizsku nepresahujúci 60 dní.

Počasie v Kirgizsku

Najvhodnejšie na cestovanie sa javia mesiace máj – jún alebo september – október. Teploty sa pohybujú okolo 30°C a je tu veľmi sucho. Ak sa do tejto oblasti vyberiete v letných mesiacoch (júl, august) môžete očakávať teploty okolo 50°C.

November až apríl sa vyznačuje diametrálne odlišným počasím, teploty sú omnoho nižšie, často prší alebo sneží. V decembri a januári možno v oblasti Astany pozorovať teploty okolo -30°C.

Ceny v Kirgizsku

V Kirgizsku používajú menu kirgizský som. Odporúča sa zameniť si peniaze ešte pred vstupom do krajiny. Bankomaty totiž nemusia byť dostupné vo všetkých oblastiach krajiny.

Hľadáte hotel v Kirgizsku? V obrovskej ponuke sa dá ľahko stratiť. Ceny ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Ak si chcete požičať auto, odporúčame urobiť tak pri letisku, rezervovať si ho môžete priamo cez Pelikán.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Kirgizska

Kirgizsko nevyžaduje po návštevníkoch žiadne povinné očkovanie. Riziko nákazy je v tejto krajine minimálne. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

Aktuálny čas v Kirgizsku

V Kirgizsku je o 5 hodín viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Kirgizsku

10 zaujímavostí o Kirgizsku

1
Pohoria pokrývajú takmer 90 percent územia krajiny, lesy pokrývajú len štyri percentá rozlohy krajiny
2
V Kirgizsku sa nachádza jeden z najväčších divorastúcich orechových lesov na svete
3
Pri oslavách a pohreboch je zvykom zabiť ovcu alebo koňa. Mäso sa rozdelí na časti a každá časť pripadne určitému človeku
4
Kirgizsko má približne toľko isto obyvateľov, ako Slovensko
5
Kirgizsko má svoj vlastný jazyk: kirgizštinu, no takmer všade sa dohovoríte rusky
6
V Kirgizsku sa nachádza najvyšší vrch pohoria Ťanšan s nadmorskou výškou 7 439 metrov
7
V kirgizských rodinách sú zvyčajne tri alebo aj viac detí. Najmladší syn obyčajne zostáva s rodičmi aj po svadbe, a keď zostarnú, stará sa o nich
8
80 percent obyvateľstva vyznáva islam
9
Typickými vlastnosťami obyvateľov Kirgizska sú pohostinnosť a úctivé správanie
10
Národné jedlo, takzvaný bešbarmak, sa je rukami