Skip to main content

Lacné letenky Mongolsko

- Vstupné podmienky

Pred vycestovaním Mongolsko odporúčame naštudovať si podmienky vstupu na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).
Návrat na Slovensko prebieha ako pred pandémiou, a to bez ohľadu na stav očkovania. Pre aktuálne informácie odporúčame sledovať stránku MZV SR.

Akciové letenky

Zaujímavé info o

Mongolsko je obrovská krajina. Jeho plocha je 40 násobne väčšia ako Slovensko. Od púšte Gobi na juhu po fascinujúce tajgy na severe z jednej strany, od nekonečných stepí po zasnežené hory mongolského Altaja z druhej strany.

Mongolský spôsob života je život na koňoch. V tradičných odevoch a v jurtách roztrúsených po zelených pastierskych údoliach. Kočovanie patrilo k tejto krajine odjakživa. Dodnes tu nájdete stáda kôz, oviec, kráv, jakov či tiav v nekonečnom priestore.

Okrem Ulánbátaru sú všetky mestá len prašné osady s drevenými domčekmi, prašnými cestami a s obchodíkom, kde nečakane zoženiete všetko podstatné.

Lacné letenky do Mongolska viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti i Prahy. Priamy let do Mongolska z našich končín neexistuje, avšak pomerne komfortne môžete cestovať so spoločnosťami ako Aeroflot či Korean Air.

Viac Zobraziť menej

Top mestá

Ulánbátar

Hlavné mesto Ulánbátar bolo dlho kvôli komunistickému režimu uzavreté okolitému svetu. V súčasnosti predstavuje niečo nové a vzrušujúce. Generácia mladých ľudí tu vybudovala vibrujúcu hudobnú scénu, zahŕňajúcu všetko od hip hopu, cez indie rock, po elektrický pop.

Ulánbátar je vška najmä o histórii. Početné archeologické nálezy v meste a jeho okolí svedčia o dávnych stopách človeka. Unikátne paleolitické skalné kresby v Údolí modrého neba, archeologické objavy v kopci Machura alebo v mieste Šarchad, ktoré neskôr preslávilo viac ako verejné popravisko a dnes miesto liečenia duševne chorých.

Mesto zo všetkých strán obklopujú hory. Na východe je to pohorie Bajandzürch s horou Cagdúlt (1 670 m), na západe Songino, na severe Cingel s najvyššou horou 1 950 m. Najposvätnejšie medzi svätými horami boli a sú Bogd úl či Bogdchan úl na juhu. Zaujímavosťou tiež je, že v Ulánbátare končí jedna z trás Transsibírskej magistrály.

Lacné letenky do Ulanbátáru viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti i Prahy. Priamy let do Ulanbátaru z našich končín neexistuje, avšak pomerne komfortne môžete cestovať so spoločnosťami ako Aeroflot či Korean Air.

Užitočné info o Mongolsku

Cestovné doklady a víza do Mongolska

Na cestu do Mongolska budete potrebovať platný cestovný pas aj víza. Slováci môžu žiadať o ich vydanie na najbližšom Veľvyslanectve Mongolska, teda v Prahe.

Ak váš pobyt nepresiahne 30 dní, nemusíte sa po prílete prihlasovať na cudzineckej polícii. Pri odchode z Mongolsko budete na letisku platiť tzv. odletový poplatok.

Počasie v Mongolsku

Podnebie v Mongolsku je suché a studené s dlhou zimou, ktorá trvá až do apríla. Teploty v Ulánbátare klesajú v zime až k neuveriteľným -30°C. Krátke mierne obdobie dažďov trvá od polovice júla do konca septembra.

Na jar zase prichádzajú silné piesočné búrky.

Väčšina krajiny je extrémne horúca v lete a veľmi studená v zime. Návštevu preto odporúčame radšej na prelome jari a leta.

Ceny v Mongolsku

Oficiálnym platidlom v Mongolsku je mongolský tugrik. Do krajiny sa odporúča priletieť s eurami alebo americkými dolármi, na letisku alebo v mestách ich viete zameniť za tugrik.

Bankomaty nájdete takmer len v hlavnom meste. Platby kartami sú zriedkavé, a to aj v hlavnom meste.

Mongolsko je pre Slováka relatívne lacnou krajinou o čom svedčia napríklad aj ceny bežných potravín. Za 2l fľašu vody zaplatíte v prepočte 50 centov. Hlavné jedlo kúpite v občerstvení či reštaurácii už od 4 eur. Pivo stojí 1 euro.

Ceny ubytovania v Mongolsku si viete skontrolovať aj cez Pelikán.

Aktuálny čas v Mongolsku

V Mongolsku je o šesť hodín viac ako na Slovensku.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Mongolska

Pri vstupe do krajiny síce nie je povinné žiadne očkovanie, no rovnako ako v exotických krajinách, aj tu sa odporúča očkovanie proti hepatitíde typu A a B.

Zdravotníctvo a nemocnice sú v Mongolsku na veľmi nízkej úrovni.

Tipy, čo treba vidieť a zažiť v Mongolsku

10 zaujímavostí o Mongolsku

1
Mongolsko je najväčšou krajinou bez mora
2
V susednej Číne žije 2x viac Mongolov ako v samotnom Mongolsku
3
Názov Ulanbátár znamená: Červený hrdina
4
V Mongolsku žije posledný predchodca koňa
5
Mongolsko je krajina s najredším osídlením na svete
6
Krajina sa administratívne delí na kmene
7
Ulanbátár je najchladnejšie hlavné mesto na svete
8
Polovica obyvateľov Mongolska sa hlási k budhizmu
9
Do Mongolska sa dostanete aj vlakom, slávnou Transsibírskou magistrálou
10
Mongolsko je druhý najväčší vnútrozemský štát na svete, hneď po Kazachstane