Skip to main content

Lacné letenky Srí Lanka

Srí Lanka - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky na Srí Lanku

Zaujímavé info o Srí Lanke

Hľadáte lacnú letenku na Srí Lanku? Výhodné ubytovanie v hoteli či apartmáne? Na Pelikan.sk si môžete porovnať ceny leteniek, ubytovania, prenájmu áut, poistiť sa pred cestou, no ponúkame aj kompletnú dovolenku na Srí Lanke. Medzi najvyhľadávanejšie oblasti patrí Kolombo, Nuwara Eliya, Anurádhapura, Jaffna, Gal Oya, Kandy, Galle.

Viac Zobraziť menej

Top mestá na Srí Lanke

Kolombo

Srí Lanka je zmesou nekonečných pláží, prívetivých miestnych, osviežujúceho čaju, tisícročnej histórie, skvelého jedla a jedinečných zážitkov. Na svete je iba pár takých miest, kde nájdete tak veľa lokalít na zozname UNESCO a na takom malom území ako na Srí Lanke.

Na Srí Lanke žije cez dvadsať miliónov ľudí, z toho 750-tisíc obyvateľov žije práve najväčšom meste Kolombo. Mesto, ktoré je na severovýchode ohraničené riekou Kelani, leží na západnom pobreží Srí Lanky. Ostrov je malý a neskutočne rozmanitý, krajina sa tu mení každým kilometrom. Ak chcete utiecť z tropickej klímy srílanskej nížiny, urobte si výlet do hôr, kde sa pestuje svetoznámy srílanský čaj. Nazbierajte si čajové listy, zalejte ich horúcou vodou a užívajte si pokoj v duši na krikľavo zelených čajových plantážach s európskou klímou.

A potom, samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na skvelé rodinné pláže na západe, na surférske pláže na juhu a na stále neprebádané, no o to krajšie pláže na východe ostrova. Srí Lanka je ultimátny cestovateľský raj. Je malá, ale bohatá, je exotická, ale rovnako aj osviežujúca, pohladí dušu tradičného dovolenkára aj cestovateľa, ktorý si ju chce užívať plnými dúškami.

Lacné letenky na Srí Lanku? Z našich končín sa tam viete najlepšie dopraviť z Viedne, Bratislavy, Budapešti či Prahy. Pre mnohých ľudí je rozhodujúca cena letenky, iný vyhľadávajú komfortný palubný servis a logické časy odletov resp. príletov.

S Emirates viete letieť na Srí Lanku komfortne z Viedne, Budapešti, ale aj Prahy a v cene leteniek je zahrnutá podpalubná batožina (najmenej 20kg), cestujete s jedným prestupom v Dubaji. Qatar Airways, podobne ako ich najväčší konkurent z Emirátov, lietajú z Viedne, Budapešti a Prahy na Srí Lanku s jedným prestupom v Dohe. Opäť je v cene letenky zahrnutá aj podpalubná batožina (30 kg). Turkish Airlines lietajúce do najviac destinácií na svete samozrejme nemôžu chýbať. Sú známi svojou tureckou pohostinnosťou na palube a pri ceste na Srí Lanku umožňujú vziať si so sebou až 2 batožiny s váhou do 23 kilogramov. Lietajú z Viedne, Košíc, Budapešti a Prahy.

Nízkonákladová letecká spoločnosť flydubai teší Slovákov veľmi výhodnými letenkami do exotických destinácií s jedným prestupom v Dubaji. Letieť možno z Bratislavy alebo Prahy a štandardne s jedným kusom podpalubnej batožiny. Na palube lietadla však nie je štandardný palubný servis. Letecká spoločnosť Austrian Airlines lieta medzi Viedňou a Kolombom bez prestupu. Priemerná dĺžka letu je približne 10 hodín s jedným prestupom.

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya je jedno z najchladnejších miest na celom ostrove. Prezývajú ho aj “malé Anglicko”, no nielen kvôli spojitosti s pestovaním čajú, ale britské vplyvy sú tu veľmi viditeľné. Je to miesto, kam sa určite musíte ísť pozrieť, ak cestujete na Srí Lanku.

Mesto je situované v nádhernom prostredí hôr a dolín so zurčiacimi vodopádmi a zelenými čajovníkovými plantážami. Milujete pikniky? Viktóriin park v centre mesta si jednoducho zamilujete.

Spravte si zastávku na svetoznámych čajových plantážach a v továrni na výrobu čaju. Celá história čaju na Srí Lanke siaha do roku 1824, kedy tu bol čaj prvýkrát vysadený. Išlo vtedy o pár rastlín privezených z Číny.

Verili by ste, že v roku 1873 sa z vtedajšieho Cejlónu priviezlo do Anglicka len skromných 23 libier čaju? Napríklad v roku 1996 to bolo už takmer 258 miliónov kilogramov a Srí Lanka tak patrí medzi najväčších výrobcov čaju na svete.

Anurádhapura

Anurádhapura je často označovaná za najznámejšie historické mesto na Srí Lanke. Jej paláce boli svedkami ako vlád sinhálskych kráľov, tak aj príležitostných juhoindických „votrelcov“. Svojho času bola najrozľahlejším a najdôležitejším kráľovským hlavným mestom Srí Lanky.

Anurádhapura získala dôležitosť za vlády Dévánampija (247-207 pred n. l.), kedy na Srí Lanku prenikol budhizmus. Jej osudom bolo podľahnúť invázii z južnej Indie, čo sa v histórii mesta mnohokrát zopakovalo. Medzi mužov, ktorí najviac ovplyvnili jej minulosť, patrí napr. sinhalský hrdina Dutthagámaní (vládol v rokoch 161-137 pred n. l.), ktorý ju dobyl späť a postaral sa o stavbu niektorých najpôsobivejších pamiatok dnešnej Anurádhapury.

Za návštevu stojí mnoho pamiatok, ako je Srí Mahá Bodhi (posvätný strom budhistov), ​​Dagoba, Ruvanvelisaya, Dagoba Thuparama, Mosadzný palác alebo Issarasamana Vihare.

Jaffna

Ľudská pamäť je nevyspytateľná, ale napriek tomu kdesi vzadu stále vnímame polostrov Jápané na severe Srí Lanky ako niečo, čo po roky súviselo s násilím a utrpením.

Lenže občianska vojna je vďaka bohu v tejto nádhernej už pasé a vaše kroky vás konečne môžu bezpečne zaviesť do miest, ktoré boli takmer tri desaťročia pre turistov tabu. Jaffna je nielen geograficky, ale aj v mnohých ďalších ohľadoch bližšie Indii než metropole Kolombo. Máte záruku, že uvidíte úplne inú Srí Lanku, než na akú ste zvyknutí.

Nevynechajte monumentálny chrám Nallur Kandaswamy Kovil, ktorého interiér vás uchváti. Asi najväčšou devízou mesta Jaffna sú však jeho obyvatelia a čo najviac času by malo patriť im. Hoci (alebo práve pretože) mladá a stredná generácia vlastne takmer nemala šancu sa s turistami stretnúť, sú najmä tí najchudobnejší z najnižších kást veľmi priateľskí a ich znalosť angličtiny je často nečakaná.

Ďalšie mestá
Gal Oya

Národný park Gal Oya na Srí Lanke bol založený v roku 1954 a slúži ako hlavná spádová oblasť pre Senanayake Samudraya, teda najväčšiu nádrž na Srí Lanke. Senanayake Samudraya bola vybudovaná v rámci rozvojového projektu Gal Oya v roku 1950.

Dôležitou črtou národného parku Gal Oya je jeho stádo slonov, ktoré je možné vidieť počas celého roka. Je to významné miesto pre Srí Lanku, vyskytujú sa tu napríklad významné bylinky z pohľadu ajurvédskej medicíny.

Národný park sa nachádza 314 km od mesta Colombo a aj keď transfer do týchto miest nie je úplne jednoduchý, oblasť patrí medzi vyhľadávané a avšak ešte stále málo poznané.

Galle

Galle patrí medzi najzachovalejšie portugalské mestá v Ázii - pýši sa koloniálnymi pamiatkami a niektoré jeho časti majú zvláštne európsky nádych. Nájdete ho na južnom pobreží Srí Lanky. Celé mesto je obohnané hradbami a zanechá vo vás unikátny dojem.

Dnes je mesto Galle právom považované za najkrajšie mesto Srí Lanky, čo dokazujú mohutné hradby a historické ulice, vďaka ktorým si tu vychutnáte pravú atmosféru holandskej koloniálnej architektúry. Z historického hľadiska možno mesto rozdeliť na starú a novú časť.

Nájdete tu zároveň jedny z najkrajších pláží na Srí Lanke.

Kandy

Kandy leží v krásnej kopcovitej krajine rovnomennej plošiny v centre Srí Lanky, obklopené prevažne čajovníkovými plantážami. Toto posvätné budhistické miesto, známe tiež ako Senkadagalapura, bolo posledným hlavným mestom kráľov Sinhala a patrí k ich najsvätejším miestam, keďže „Temple of the Sacred Tooth Relic of Lord Buddha“ – Chrám Budhovho zuba, ukrýva túto posvätnú relikviu.

Chrám, postavený v 16. storočí, je dodnes významným pútnickým miestom. Samozrejme, že aj tento chrám navštívite s vašim sprievodcom. V blízkosti sú pozostatky kráľovského paláca Maha Wasala, paláca Palle Wasala, ktorý obývali blízki kráľovskej rodiny.

V Kandy nájdete aj krásnu botanickú záhradu. Je plná netopierov, ktoré sa po západe slnka vydajú na lov mušiek. Jedlo na Srí lanke je výborné a o Kandy to platí dvojnásobne. Hlavným rozpoznávacím znakom srílanskej kuchyne je kari. Dáva sa do všetkých jedál.

Trincomalee

O mestečku Trincomalee sa traduje, že jeho súčasťou je vôbec ten najlepší prístav na svete. Jeho úctyhodná hĺbka a rozloha dokáže poňať nielen rybárske bary miestnych starousadlíkov, ale aj obrie nákladné lode aj honosné jachty multimilionárov. Mesto Trincomalee je veľmi obľúbené pre zmes kultúr, ktorá sem priniesla množstvo nového.

Medzi najnavštevovanejšie miesta Trincomalee patrí tunajší prístav prezývaný tiež Holandská zátoká (Dutch Bay), najobľúbenejšou činnosťou je prechádzka okolo nádrže Dhobi, turisticky zaujímavá pevnosť Frederick, Chrám Koneswaram a napokon najdôležitejšie - východné pobrežie, kde nájdete jedny z najkrajších pláží na Srí Lanke. Medzi tie najvychytenejšie pláže východného pobrežia patria Uppuveli a Nilaveli a obľúbený je aj rybolov v Manyaweliskej plytčine.

Ak sa na východné pobrežie vyberiete v letných mesiacoch, urobíte dobre. Každý, kto navštívi Srí Lanku v letných mesiacoch, vám potvrdí, že najkrajšie pláže tejto úžasnej krajiny sa nachádzajú práve na východe, v oblastiach Nilaveli, Passikudah a Kalkudah. To, že tam nejazdí toľko turistov má v podstate dve príčiny. Tou prvou je pomerne veľká vzdialenosť – z letiska na západe je potrebné počítať s dlhším presunom na východ, letoviská na juhozápade sú vzdialené maximálne dve či tri hodiny, v prípade východnej časti je to približne raz toľko (čo však ponúka možnosť spojiť dovolenku s poznávačkou – ako si ukážeme nižšie).

Napokon v hlavnej sezóne, teda od novembra až do marca, panuje práve na východe monzúnové počasie, ktoré dažďom a rozbúreným morom dokáže poznamenať vašu dovolenku. Nič z toho sa však nedeje v lete, práve naopak, medzi aprílom a septembrom tu zažijete parádnu exotickú dovolenku, so všetkým čo k tomu patrí.

Minneriya

Mestečko Minneriya na Srí Lanke je známe predovšetkým dvomi vecami - veľkým jazerom Minneriya postaveným kráľom Mahasenom a národným parkom Minneriya, ktoré je absolútne jedinečným miestom pre milovníkov safari. Prečo? Nachádza sa tu obrovské množstvo voľne žijúcich slonov.

Minneriyu nájdete v blízkosti turisticky priateľskej dediny Habarana. Neďaleko sú známe mestá Anurádhapura, Polonnaruwa a svetoznáma skala Sigiriya.

Národný park patrí k tým najkrajším na Srí Lanke. Po parku sa budete prepravovať v prenajatých džípoch a čaká vás ultimátna prehliadka toho najlepšieho, čo tamojšia príroda ponúka. Okrem toho budeme môcť pozorovať aj makaky, alebo veľké množstvo exotických vtákov.

Bentota

Stredisko Bentota leží na juhozápadnom pobreží Srí Lanky, asi 60 km južne od hlavného mesta Kolombo, kde sa nachádza aj medzinárodné letisko. Bentota je pôvodne rybárske mestečko a väčšina miestnych obyvateľov ešte stále žije tradičným spôsobom života a tak si oblasť, aj cez množstvo turistov, stále zachováva svoj pokojný ráz.

Turistov do Bentoty lákajú predovšetkým krásne piesočnaté pláže a bohatý podmorský život s množstvom koralových útesov. Ponúka sa tu tiež množstvo vodných športov. V letovisku nájdete celý rad hotelových komplexov, z ktorých predovšetkým tie luxusné bývajú uzavreté len pre ich návštevníkov a ponúka do istej miery súkromia a "ochranu" pred miestnymi predajcami.

Ak sa chystáte surfovať na Srí Lanke, potom je Bentota určená práve pre vás.

Koggala

Koggala je pokojné letovisko v najjužnejšej časti Srí Lanky asi 12 km od historického mesta Galle a vďaka svojej polohe má tak výborné klimatické podmienky po celý rok. V mesiacoch máj až august málo ovplyvňované častejšími dažďami. Pritom je to pokojnejšie stredisko s menším počtom hotelov.

Koggala leží na dlhej krásnej pláži. Nájdete tu absolútny pokoj a nikým nerušený odpočinok. V bezprostrednej blízkosti sa nachádza lagúna Koggala, ktorá je vhodná na prechádzky, pozorovanie vtákov a výlety na lodiach.

Tamojšia široká a dlhá pláž so zlatistým pieskom je lemovaná palmami a patrí k tým najúžasnejším na Srí Lanke vôbec. Občas sa na pláži objaví veľká korytnačka, aby nakládla vajcia do piesku, a keď máte šťastie, narazíte aj na malé korytnačky, ako sa snažia dostať do mora. V oblasti Koggala vás skrátka čaká nezabudnuteľná dovolenka.

Užitočné info o Srí Lanke

Víza na Srí Lanku

Na vstup do krajiny je potrebné mať platný cestovný pas. Platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas. Pre vstup do krajiny je potrebné mať platné vízum.

Turistické víza na 30 dní získate aj pred odjazdom na dovolenku prostredníctvom internetovej aplikácie ETA alebo po prílete na imigračnom oddelení. Za internetové víza zaplatíte 35 amerických dolárov, za vízum priamo na letisku 40 amerických dolárov. Deti do 12 rokov majú víza bezplatne, a to v oboch prípadoch. Samotné víza môžete bezplatne predĺžiť aj na 3 mesiace na imigračnom úrade v Kolombe.

Počasie na Srí Lanke

Celoročne horúce a tropické s veľmi vlhkým vzduchom. Je to preto, že ostrov leží v tropickom pásme, v ktorom sa strieda obdobie sucha s obdobím dažďov. Od mája do augusta ovplyvňuje počasie na ostrove monzún Yalaa má vplyv najmä na juhozápadnú časť Srí Lanky. Tu trvá najsuchšie obdobie, teda hlavná sezóna od decembra do marca. Druhý monzún prezývaný Maha zasahuje severovýchodnú časť ostrova a trvá od septembra do januára.

Obdobie sucha potom v tejto časti ostrova panuje od mája do septembra. Keďže sa monzúny striedajú, treba si iba správne vybrať lokalitu dovolenky, Srí Lanka je vhodná na cestovanie počas celého roka. Priemerná teplota vzduchu sa pohybuje okolo 27°C a teplota vody od 27 do 30°C.

Každý, kto navštívi Srí Lanku v letných mesiacoch, vám potvrdí, že najkrajšie pláže tejto úžasnej krajiny sa nachádzajú práve na východe, v oblastiach Nilaveli, Passikudah a Kalkudah.

Ceny na Srí Lanke

Národnou menou je srílanská rupia. Pri ceste do krajiny sa neodporúča mať pri sebe bankovky veľkej hodnoty, málokde vám z nich vydajú. Obchodníci často nemajú dostatok hotovosti na vrátenie. V miestnych zmenárňach bez problémov zameníte dolár, euro aj libru za miestnu menu a naopak.

Pri odchode zo Srí Lanky si zameňte všetky peniaze naspäť, srílanskú menu totiž v našich končinách nezameníte.

Lacné ubytovanie na Srí Lanke? Pelikán sa kamoší s mnohými srílanskými rezortmi, ale aj slovenskými a zahraničnými cestovnými kanceláriami.

Vďaka tomu si na Pelikan.sk viete pozrieť a skontrolovať aktuálnu ponuku dovoleniek v najväčšom množstve hotelov a rezertov. Ubytovanie kombinuje letenky, hotel a často aj transfer či all inclusive služby.

Zdravie a očkovanie pred cestou na Srí Lanku

Pri cestovaní na Srí Lanku nie sú vyžadované žiadne očkovania. Je však potrebné upozorniť, že lekárska starostlivosť je na relatívne nízkej úrovni a náročnejšie zákroky sa v krajine nevykonávajú. Turisti si za lekárske ošetrenie musia zaplatiť a poplatky sú pomerne drahé. Preto je vhodné uzatvoriť pred cestou zdravotné poistenie.

Aktuálny čas na Srí Lanke

Srí Lanka sa nachádza v časovej zóne UTC +05:30. Zjednodušene povedané: na Srí Lanke je vždy o štyri a pol hodiny viac ako u nás na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť na Srí Lanke

10 zaujímavostí o Srí Lanke

1
Srí Lanka sa ešte pred 50 rokmi volala Cejlón. Slovíčko pochádza zo slova Ceilao, resp. názvu krajiny pod prvými koloniálnymi vládcami ostrova z Portugalska. Srí Lanka zmenila svoj názov až vo chvíli, keď sa stala republikou v roku 1972
2
Najstarší strom na svete sa nachádza na Srí Lanke, odhaduje sa, že ho zasadili ešte pred 2000 rokmi
3
V roku 2016 sa podarilo krajine znížiť riziko malárie na 0%. A pritom v 20. storočí patrila medzi krajiny s najvyšším počtom nakazených ľudí
4
Najvyšši vrch Srí Lanky, Adam’s peek, je považovaný za jedno z najposvätnejších miest ostrova. Budhisti, hinduisti, moslimovia, ale aj kresťania tvrdia, že stopy na vrchole sú stopami ich Boha
5
Srí Lanka je štvrtý najväčší producent a tretí najväčší vývozca čajov na svete
6
Srí Lanku kolonizovali Portugalci (1505), Holanďania (1658) a Briti (1796), samostatnosť nadobudli až v roku 1948
7
Srí Lanka je prvou krajinou, ktorá na post premiéra parlamentu menovala ženu
8
Hinduisti veria, že Srí Lanka bola kedysi prepojená s Indiou
9
Pri ničivej vlne v roku 2004 zomrelo vyše 30-tisíc ľudí. Šokujúce bolo zistenie, že všetky zvieratá príchod tsunami predpovedali a ešte hodinu predtým, než vlna udrela, mnohé z nich utiekli do vnútrozemia
10
Americký raper Akon dostal doživotný zákaz vstupu na Srí Lanku. V roku 2010 totiž v jednom zo svojich klipov žúroval priamo pod sochou Budhu. To vyvolalo masívne protesty v hlavnom meste