Skip to main content

Lacné letenky Somálsko

Somálsko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Somálska

Zaujímavé info o Somálsku

Viete, kde leží Somálsko? Krajina sa nachádza v tzv. Africkom rohu na severovýchode Afriky. Pobrežie Somálska je v dĺžke 3000 km omývané Indickým oceánom. Treba však povedať, že Somálsko je veľmi zaostalá krajina, často zužovaná suchom a hladom a je tiež vo veľkej miere závislá na zahraničnej potravinovej pomoci. Hranice so susednými štátmi sú s výnimkou Džibutska uzavreté.

Somálske pobrežie má síce jedny z najdlhších pláží na svete, avšak kúpanie tu kvôli žralokom nie je úplne bezpečné.

Čo treba vidieť a zažiť v Somálsku? Určite odporúčame múzeum v paláci Gares v hlavnom meste Mogadišo, početné pamiatky starovekých civilizácií, od staroegyptských a fenických a tiež osady starovekého Punta, ktoré sú rozptýlené po celej krajine.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Somálsku

Cestovné doklady a víza do Somálska

K vstupu do Somálska potrebujete platný cestovný pas a víza. Ak chcete navštíviť autonómnu oblasť Somaliland, budete potrebovať osobitné víza. Víza získate na veľvyslanectve v Addis Abeba v Etiópii alebo v Keni (Nairobi) na počkanie. Potrebuje mať jednu voľnú stranu v pase, jednu fotografiu a vyplniť formulár v angličtine.

Vízový poplatok je závislý od štátnej príslušnosti žiadateľa a teritória v Somálsku, v ktorom sa bude žiadateľ pohybovať (od 50 do 100 USD). Víza do Somálska nie sú platné pre teritórium Somaliland a Puntland. Cena za vízum do Somalilandu po prílete na letisku sa môže pohybovať od 60-100 USD).

Počasie v Somálsku

Pre Somálsko je typické tropické púštne podnebie. Niet sa čomu čudovať, väčšinu územia krajiny pokrýva púšť, a preto nie je prekvapením, že klíma je tu veľmi suchá. Od mája do septembra teploty kulminujú nad 40% stupňami Celzia.

Vlhkosť počasie na pobreží znepríjemňuje. Na juhu krajiny sú teploty prijateľnejšie, ale vysoká vlhkosť robí klímu rovnako neznesiteľnú ako v iných častiach krajiny.

Ceny v Somálsku

Oficiálnym platidlom je somalilandský šiling ale platiť možno aj americkým dolárom.

Zmenárne sa v Somálsku a Somalilande vyskytujú pomerne často - k hotovosti budete potrebovať väčšiu tašku a nie je problém vymeniť eurá či doláre. Platba kartou v Somálsku nie je vôbec možná.

Ceny v Somálsku nie sú nízke, a to aj napriek tomu, že ide o jednu z najchudobnejších krajín sveta. Určite je tu ale lacnejšie ako napríklad v Keni. Za jedlo v lokálnej reštaurácii zaplatíte v prepočte 2-3 eurá, za trojchodovú večeru pre dvoch v reštaurácii zaplatíte v prepočte 20 eur. Pivo stojí 3-4 eurá, fľaša vody 1 euro.

Lacné ubytovanie v Somalilande nájdete priamo vo vyhľadávaní na Pelikáne. Ponúkame hotely, ale aj ubytovanie za menej peňazí v skromnejších apartmánoch. Apartmány sú najlacnejší spôsob, ako sa ubytovať. Ubytujete sa už od 11 eur na noc.

Chcete si požičať auto v Somálsku? Neodporúčame to.

Aktuálny čas v Somálsku

V Somálsku sú o dve hodiny viac ako na Slovensku.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Somálska

Žltá zimnica sa v tejto krajine nevyskytuje avšak z nariadenia vlády Somálska záznam o platnom očkovaní môže byť vyžadovaný pri prílete z endemickej oblasti výskytu žltej zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika vrátane transferov). Pri prílete z Európy (alebo po viac ako 6 dňoch od opustenia endemickej oblasti) toto očkovanie nie je potrebné.

Odporúčame tiež očkovanie proti žltačke typu A, B a brušnému týfusu.

10 zaujímavostí o Somálsku

1
Somálsko je krajina s jedinečnou históriou. Kolonizovalo ju Taliansko, Francúzsko a Británia, pričom každá z nich si vytvorila svoje vlastné územie - taliansky Somaliland, francúzsky Somaliland a britský Somaliland
2
Keď sa ľudia v Somálsku oženia, neexistuje len puto medzi mužom a jeho manželkou, ale aj medzi klanami a rodinami
3
Hlavným jazykom, ktorým sa v Somálsku hovorí, je Somálčina. Niektorí tiež hovoria arabsky, taliansky a anglicky
4
V severnej časti Somálska sa našli starodávne skalné maľby, ktoré pochádzajú z 5000 rokov
5
Viac ako polovica obyvateľov Somálska je samostatne zárobkovo činná. Sú to poľnohospodári, pastieri a nezávislí vlastníci firiem
6
Reštaurácie sú populárne v mnohých mestách Somálska, ženy sa však do konca 90. rokov minulého storočia veľmi zriedka stravovali s mužmi
7
Najrozšírenejším symbolom v Somálsku je ťava. Je to preto, že ťava poskytuje mäso, mlieko, dopravu, príjem a status tým, ktorí ju vlastnia
8
Občianska vojna v Somálsku trvá už viac ako desať rokov
9
Somálsko je jednou z najchudobnejších krajín na svete
10
Somálsko je na juhu rovinatá, ale choďte na sever a uvidíte hory, ktoré siahajú viac ako 2 000 metrov