Skip to main content

Lacné letenky Svätý Tomáš a Princov ostrov

- Vstupné podmienky

Pred vycestovaním Svätý Tomáš A Princov Ostrov odporúčame naštudovať si podmienky vstupu na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).
Návrat na Slovensko prebieha ako pred pandémiou, a to bez ohľadu na stav očkovania. Pre aktuálne informácie odporúčame sledovať stránku MZV SR.

Akciové letenky

Zaujímavé info o

Nenápadný raj plný nádhernej prírody, krásnych pláží a jedinečných koralových útesov plných života situovaných pri pobreží. Taktiež druhý najmenší africký štát a súostrovie sopečného pôvodu, nachádzajúce sa približne 360 kilometrov od pevniny. Reč je o Svätom Tomášovi a Princovom ostrove, súostroví, ktoré prezývajú tiež Čokoládovými ostrovmi. Africká krajina ponúka prekrásnu a takmer panenskú prírodu so snehobielymi pieskovými plážami.

Dajme si zopár faktov. Administratívne je štát rozdelený na 2 provincie: Svätý Tomáš a Princov ostrov. Hlavným mestom je São Tomé. Najvyšším bodom štátu je vyhasnutá sopka Pico de Sao Tome (2024 m). Väčšiu časť ostrovov zaberajú rovníkové lesy, tie vo vyšších polohách prechádzajú do horských tropických pralesov. Na ostrovoch sa pestuje kakao, káva, banány, vanilka a kokosové palmy.

Lacné letenky na ostrov Svätého Tomáša a Princov ostrov viete rezervovať z Viedne, Budapešti a Prahy. Stačí sledovať akciové ponuky leteckej spoločnosti TAP Air Portugal. Priamy let na Svätý Tomáš a Princov ostrov zo Strednej Európy neexistuje.

Viac Zobraziť menej

Top mestá

São Tomé

Malebné městečko, které najdete na severovýchodním pobřeží ostrova Svatý Tomáš a téměř jistě bude vašim vstupním bodem pro návštěvu země. Najdete zde portugalské koloniální budovy a množství udržovaných parků a zahrad. Je kousek Portugalska při africkém pobřeží. V São Tomé doporučujeme vidět zejména místní katedrálu z 16. století a Národní muzeum ležící blízko centra města.

Projděte se starou čtvrtí Santo Antonio s úzkými uličkami a historickými budovami. Jedním z největších lákadel pro turisty je otvor ve skále Boca de Inferno. Nachází se poblíž pláží, kde si vlny našly svou cestu do úzké rokle končící v jeskyni s dírou ve stropě, přes kterou tryskají do vzduchu.

Levné letenky do São Tomé lze rezervovat z Prahy a Vídně. Stačí sledovat akční nabídky letecké společnosti TAP Air Portugal. Přímý let na Svatý Tomáš a Princův ostrov ze Střední Evropy neexistuje.

Užitočné info o súostroví Svätý Tomáš a Princov ostrov

Cestovné doklady a víza Svätý Tomáš a Princov ostrov

Pri vstupe do krajiny sa budete musieť preukázať platným cestovným pasom. Jeho platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov odo dňa návratu z krajiny.

Turisti, ktorí sa v krajine zdržia menej ako 15 dní nepotrebujú víza.

Počasie Svätý Tomáš a Princov ostrov

Pre súostrovie je typické rovníkové, veľmi tropické, horúce a vlhké podnebie. Zmierňujú ho oceánske prúdy, len s veľmi malými výkyvmi teplôt v priebehu roka.

Najchladnejšie a zároveň najsuchšie obdobie prevláda od júna do septembra.

Ceny na súostroví Svätý Tomáš a Princov ostrov

Oficiálnym platidlom je svätotomášska dobra. 1 euro je približne 25 tisíc STD.

Platobnú kartu tu však takmer nepoužijete. Na ostrove sa oficiálne nenechádzajú žiadne bankomaty a platby kartou nie sú možné. Na ostrovy si preto treba vziať hotovosť, eurá prípadne americké doláre.

Ceny služieb sú na rovnakej úrovni ako v Európe, nečakajte teda žiadnu lacnotu. Lacné ubytovanie na súostroví Svätý Tomáš a Princov ostrov viete rezervovať aj prostredníctvom Pelikána. V krajine nájdete lacné ubytovanie v apartmánoch, prenocovanie u miestnych i luxusné hotelové značky.

Ak si chcete požičať auto, rezervujte si ho vopred a vyzdvihnite po príchode na letisko.

Aktuálny čas Svätý Tomáš a Princov ostrov

Na Svätom Tomášovi a Princovom ostrove je o hodinu menej ako na Slovensku.

Zdravie a očkovanie pred cestou na súostrovie Svätý Tomáš a Princov ostrov

Pri vstupe do krajiny sa nevyžaduje žiadne špeciálne očkovanie. Stačí si postrážiť všetky povinné očkovania zo Slovenska.

Ak pricestujete z krajiny s rizikom prenosu žltej zimnice, vyžaduje sa medzinárodný očkovací preukaz s potvrdením očkovania proti žltej zimnici.

Tipy, čo treba vidieť na súostroví Svätý Tomáš a Princov ostrov

10 zaujímavostí o súostroví Svätý Tomáš a Princov ostrov

1
Podľa počtu obyvateľov ide o druhý najmenší štát Afriky
2
Jedna z mála krajín v Afrike, ktorá uplatňuje princípy demokracie
3
Najvyšším bodom štátu je vyhasnutá sopka Pico de Sao Tome (2024 m.n.m.)
4
Na súostroví demonštrovali Einsteinovu teóriu relativity počas zatmenia slnka
5
Úradným jazykom je portugalčina, tiež je veľmi rozšírený jazyk forro (miestny kreolský)
6
Svätý Tomáš a Princov ostrov patrí medzi 10 najmenej navštevovaných krajín sveta
7
Princov ostrov je zapísaný na svetovom zozname dedičstva UNESCO, najmä vďaka unikátnej faune a flóre
8
V krajine žije takmer 180 tisíc obyvateľov. Z toho 60 tisíc obyvateľov je sústredených v hlavnom meste São Tomé
9
Prvými európskymi osídlencami boli portugalskí moreplavci Pedro Escobar a Juan Gomes, ktorí sa vylodili na ostrovoch v rokoch 1470-1471
10
Od roku 1995 má Princov ostrov vlastnú vládu