Skip to main content

Lacné letenky Bolívia

- Vstupné podmienky

Pred vycestovaním Bolívia odporúčame naštudovať si podmienky vstupu na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).
Návrat na Slovensko prebieha ako pred pandémiou, a to bez ohľadu na stav očkovania. Pre aktuálne informácie odporúčame sledovať stránku MZV SR.

Akciové letenky

Zaujímavé info o

Bolívia je najvyššia položená a najizolovanejšia krajina Južnej Ameriky. Mestá Sucre a La Paz patria k najvyššie položeným mestám na svete.

Krajina bola kedysi domovom Tiwanakov, čo bola prvá významná andská kultúra do roku 1000 p.n.l. Neskôr toto územie kontrolovali Ajmari a Inkovia a napokon ho kolonizovali Španieli. Kedysi tu boli najväčšie náleziská striebra na svete, dnes je však už všetko inak a krajina patrí medzi najchudobnejšie v Južnej Amerike.

Bolívia je skutočný raj pre dobrodruhov a fotografov. Ponúka zasnežené vrcholky Ánd, neobývané savany i neprístupné dažďové pralesy Amazónie. Aj napriek veľkej chudobe patrí krajina medzi najbezpečnejšie v Južnej Amerike.

Lacné letenky do Bolívie viete rezervovať aj z našich končín. Priamy let do Bolívie síce z našich končín neexistuje, do hlavného mesta La Paz budete letieť pravdepodobne s dvomi prestupmi. Ak hľadáte letenku do Bolívie, odporúčame na Pelikáne sledovať akciové ponuky leteckých spoločností KLM, Air France, Lufthansa v kombinácii s aerolinkami Avianca.

Viac Zobraziť menej

Top mestá

La Paz

Najvyššie položené hlavné mesto na svete sa nachádza v Bolívii a volá sa La Paz. La Paz leží v kaňone vyhĺbenom riekou Choqueyapu a obklopujú ho vysoké hory. To je jeden z dôvodov, prečo som lietadlá nelietajú – do mesta sa musíte vydať zo spomínaného mestečka El Alto, ktoré leží asi 15 kilometrov od La Paz.

Treba však povedať, že La Paz nie je oficiálne hlavné mesto krajiny. V meste La Paz sídli vláda, parlament a prezident, ale legislatívne orgány sa nachádzajú v meste Sucre, ktoré je oficiálne chápané ako hlavné mesto.

V La Paz vás čakajú neuveriteľne strmé kopce aj neďaleké vysoké hory. Do vyššie položených štvrtí mieria prudké lanovky, o ktoré sa postaral Evo Morales. Prvý domorodý prezident Bolívie bol zvolený už tretíkrát a vo funkcii je od roku 2006. Čo je ale na La Pazu jedinečné, je počet pouličných predajcov. Bude vám pripadať, že mesto je jedno veľké trhovisko.

Lacné letenky do La Paz resp. do El Alto viete rezervovať aj z našich končín. Na priamy let však zabudnite. Budete prestupovať minimálne dvakrát. Lietajú sem napríklad Lufthansa, British Airways, KLM, Air France.

Užitočné info o Bolívii

Cestovné doklady a víza do Bolívie

Pri vstupe do krajiny budete potrebovať platný cestovný pas, jeho platnosť by mala byť minimálne 6 mesiacov odo dňa plánovaného návratu z krajiny.

Do Bolívie nebudete potrebovať víza, ak vaša turistická cesta skončí do 90 dní. V opačnom prípade treba ešte pred cestou do Bolívie vybaviť dlhodobé vízum na veľvyslanectve vo Viedni.

Počasie v Bolívii

Bolívia ponúka veľmi pestrú klimatickú zónu. Horúčavy, vysokú vlhkosť, ale aj arktickú zimu. Obdobie dažďov začína v novembri a končí v apríli, vtedy sú tiež niektoré miesta menej dostupné, hrozí množstvo blata na cestách, hmyz a tropické búrky. Kedy teda navštíviť Bolíviu? Najlepší čas na návštevu Bolívie je máj až október, považuje sa to za obdobie sucha.

Ceny v Bolívii

Oficiálním platidlem v Bolívii je boliviano, domácí však často používají spíše výraz peso. Peníze (zejména eura a dolary) lze zaměnit ihned po příletu na letiště. Ve větších městech existuje množství bankomatů a všechny akceptují i ​​evropské karty. Platby kartou jsou možné velmi ojediněle, doporučuje se mít zejména hotovost.

Ceny v Bolívii jsou přibližně o dvacet procent nižší než u nás. Levné jsou zejména potraviny, městská hromadná doprava a stravování se v lokálních restauracích. Levné ubytování v Bolívii lze rezervovat přímo přes Pelikán. Cena na osobu na noc se snídaní již od 10 eur. Chcete si půjčit auto v Bolívii? Doporučujeme tak učinit předem a auto si vyzvednout po příjezdu na letiště.

Aktuálny čas v Bolívii

V Bolívii je o 5 hodín menej ako na Slovensku.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Bolívie

Podobne ako pri cestách do iných juhoamerických krajín, aj do Bolívie treba očkovanie proti žltačke typu A a B, brušný týfus a žltú zimnicu.

Tipy, čo treba vidieť a zažiť v Bolívii

10 zaujímavostí o Bolívii

1
Bolívia patrí medzi krajiny s najnižším hrubým domácim produktom v celej Latinskej Amerike
2
V Bolívii sa nachádza najnebezpečnejšia cesta na svete. Volá sa Yungas, nemá žiadne zvodidlá ani ochranu, jej priemer je miestami len 3 metre a roklina má niekde aj 900 metrov. Ročne si vyžiada v priemere 300 obetí
3
V reštauráciach bežne podávajú čaj z lístkov koky, na zmiernenie problémov z výškových chorôb
4
Síce nemá more, ale vo výške 3600 m.n.m. má obrovskú slanú púšť Salar de Uyuni
5
Bolívijské San Pedro slúži ako väzenie. Väzni tu žijú v komunite aj so svojimi rodinami a ide v podstate o mesto v meste
6
Hlavné mesto Bolívie La Paz La Paz sa nachádza v nadmorskej výške 3 640 metrov
7
Cholitas sú miestne dámy oblečené vo svojich tradičných dlhých sukniach zápasiace v ringu
8
Bolívia je jednou z dvoch krajín Južnej Ameriky, ktoré nemajú prístup k moru. Druhou je Paraguaj
9
V Salar de Uyuni sa nachádza 50 – 70% všetkých doposiaľ objavených lítiových rezerv na svete
10
V bolívijskom Parque Cretácico objavili kedysi stopy dinosaurov