Skip to main content

Lacné letenky Kluž

Rumunsko - Základné COVID-19 informácie

Rumunsko sa aktuálne nachádza medzi bezpečnými krajinami. Podmienky návratu na Slovensko: ak ste zaočkovaní, tak sa vás karanténa ani povinnosť testu nevzťahuje. Stále však platí, že sa musíte zaregistrovať v systéme eHranica. Ak ste očkovanie ešte neabsolvovali, musíte sa povinne registrovať v systéme eHranica a nastúpiť na 14-dňovú karanténu. Tú si môžete skrátiť negatívnym PCR testom, ktorý si môžete urobiť najskôr na 5. deň po príchode.

Odporúčame si naštudovať aj podmienky vstupu do Rumunska na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa júl (COVID-19).

Akciové letenky do Klužu

Zaujímavé info o Kluži

Transylvánia je jedna z najkrajších oblastí Rumunska. Rozlohou sa približuje k takým krajinám ako Belgicko či Švajčiarsko, a zaujímavá je aj aj z hľadiska miešania rôznych kultúr – nemeckej, maďarskej, slovanskej i byzantskej. Kraj je nádherný, príroda divoká, ľudia na dedinách dodnes žijú tradičným životom.

Dracula a tajomná Transylvánia je pre mnohých tým najsignifikantnejším znakom charizmatického Rumunska. Krajina je deviatym najväčším producentom vína a domovom množstva čarovných hradov. Okrem toho si uchováva i veľké prírodné bohatstvo; rumunský lesný biotop, ktorý obývajú vlky, rysy a asi 60% európskej populácie medveďa hnedého, patrí k najzachovalejším na našom kontinente.

Vyberte sa na dovolenku do dobrodružného Rumunska. V prvom rade, táto krajina nie je žiadnym preplneným turistickým „trhákom“. Aj napriek tomu, že jej pláže sú výkladnou skriňou bielych pieskov a blankytného mora, medzi Čechmi a Slovákmi je Chorvátsko stále rodinnou destináciou číslo jedna. Pravdou síce je, že cesta autom by vám sem trvala podstatne dlhšie, avšak existujú tu výborné spoje vlakom, autobusom, ale i letecky z Prahy, Viedne, či z Budapešti.

Ak máte radi aktívnu dovolenku; rumunské Karpaty, jazerá, kláštory či hrady vás zaručene očaria. Vidiecka duša vo vnútri tejto krajiny pulzuje dodnes, čo jej len pridáva na autenticite. Rumunsko leží na Balkánskom polostrove a obklopujú ho hranice s Maďarskom, Srbskom a na juhu s Bulharskom. Hory sú jednou z hlavných motivácií turistov cestujúcich do Rumunska. Nedotknuté vrcholky, horské jazerá, jaskyne či turistické chodníky, kde sa pokojne môže stať, že nestretnete ani nohu.

Lacné letenky do destinácie Kluž možno rezervovať výhodne z Viedne alebo Budapešti. Bez prestupu sa do Transylvánie dostanete vďaka aerolinke Wizz Air, prípadne s jedným prestupom so spoločnosťami Lufthansa, Austrian alebo TAROM. a Austrian Airlines. Priamy let trvá približne hodinu a dvadsať minút.

Medzinárodné letisko v destinácií Kluž sa nachádza len 10 kilometrov od centra mesta. Medzinárodné letisko Kluž – Napoca (CLJ) sa nachádza v Rumunsku, 9 kilometrov východne od centra mesta Kluž. Lokálne ho nazývajú aj po rumunskom revolucionárovi – Avram Lancum. Po letisku v Bukurešti je Kluž druhé najrušnejšie letisko v Rumunsku. Pre cestujúcich je bránou do Transylvánie.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o meste Kluž

Cestovné doklady do Rumunska

Do Rumunska nepotrebujete pas, bude vám stačiť platný občiansky preukaz. Platnosť občianského preukazu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas.

Počasie v Rumunsku

Rumunsko leží na rozhraní strednej a východnej Európy, čím sa radí medzi Balkánske krajiny. Jeho územie tvoria rozsiahle hrebene a kotliny Východných a Južných Karpát. Kontinentálne podnebie, ktoré prevláda na severe krajiny, prechádza na juhu do stredomorského podnebia. Studené zimy a horúce letá sú typické pre väčšinu územia. 378 km dlhé pobrežie Čierneho mora sa vyznačuje miernym podnebím. V lete sa udržiava väčšinou slnečné a teplé počasie.

Ceny v Rumunsku

Národnou menou je leu. Ceny sú v Rumunsku sú približne rovnaké ako u nás. Naozaj veľmi záleží na tom, kde sa nachádzate a aké máte požiadavky na kvalitu tovaru alebo služieb. Bežná rumunská reštaurácia, kde nájdete po celej krajine takmer totožný výber, vám ponúkne hlavný chod za cca 10 lei. Nenechajte sa zaskočiť, že polievka (ciorbă) je skoro rovnako drahá ako hlavný chod - rumunské polievky sú veľmi výdatné a porcie sú naozaj veľké.

Najmä v prímorských letoviskách a Bukurešti sú ceny oveľa vyššie - bohužiaľ sa tu už nedá hovoriť o vyššej kvalite pokrmov. Pivo v reštaurácii stojí okolo 2,5 až 4 lei, takmer vždy je fľaškové. Čo v Rumunsku zoženiete za výhodné ceny, to je kožený tovar. Platí to obzvlášť o obuvi, ktorá je kvalitná a veľmi lacná.

Hľadáte lacné ubytovanie v Rumunsku? Ceny ubytovania a vzdialenosť od centra si môžete skontrolovať a rezervovať priamo cez Pelikán. Mesto má širokú škálu ubytovania, od lacných hostelov po 5-hviezdičkové hotely. Najlacnejšie ponúkajú svoje služby za 8 eur na noc/osobu. Ak sa rozhodnete preskúmať Transylvániu, auto si môžete rezervovať aj priamo cez Pelikán.

Aktuálny čas v Rumunsku

V Rumunsku je o hodinu viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v meste Kluž

10 zaujímavostí o Rumunsku

1
Rumunsko sa radí medzi prvé krajiny s najvyšším počtom áut na osobu na svete
2
Rumunsko má spomedzi európskych štátov najväčšie ložiská zlata. Paradoxne však po ekonomickej stránke patrí medzi najchudobnejších členov Únie
3
Rumunským národným hrdinom je posledný dácky kráľ Decebalus. Jeho skalná socha pri mestečku Orșova je najvyššia svojho druhu v celej Európe
4
Stopovanie je v Rumunsku rozšírená praktika.  Cestujúci v každom veku , ktorí sa nemôžu dočkať (meškajúcich) autobusoch, vyčakávajú na kraji vozovky, až kým im nejaká dobrotivá duša nezastaví
5
Zavedenie elektrického verejného osvetlenia v Temešvári na západe republiky bolo významnou udalosťou a došlo k nej už v 19. storočí, konkrétne v roku 1889. Predbehol aj také slávne mená ako Londýn, Paríž, Berlín, Amsterdam či Viedeň
6
Zhruba 60% európskej populácie medveďa hnedého žije v rumunských Karpatoch
7
Palác, v ktorom zasadá rumunský parlament - Palatul Parlamentului - je druhou najväčšou administratívnou budovou na svete
8
Transfăgărășan, alebo, ak chcete, Štátna cesta 7C, patrí k najkrajším cestným ťahom v krajine (podľa relácie Top Gear dokonca na svete)
9
Gróf Drakula nikdy neexistoval. Je spájaný s Vladom Tretím prezývaným „Vlad Napichovač“. Toto sympatické pomenovanie získal vďaka svojej obľúbenej metóde popravovania vykonávanej proti svojim nepriateľom. Zaživa ich napichával na koly
10
Prebuď sa, Rumun! je slovenský preklad názvu rumunskej hymny, ktorý pôvodne znie ako Deșteaptă-te, române!