Skip to main content

Lacné letenky Gruzínsko

Gruzínsko - Vstupné podmienky

Pred vycestovaním do Gruzínska odporúčame naštudovať si podmienky vstupu na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).
Návrat na Slovensko prebieha ako pred pandémiou, a to bez ohľadu na stav očkovania. Pre aktuálne informácie odporúčame sledovať stránku MZV SR.

Akciové letenky do Gruzínska

Zaujímavé info o Gruzínsku

Hlboko nedocenená destinácia. S týmto faktom zrejme jej návštevníci robiť veľa netúžia, aby sem náhodou nezačali prichádzať masy ľudí a celú pokojnú atmosféru Gruzínska nezničili.

Leží na križovatke medzi Áziou a Európou a jeden by neveril, koľko sa do tejto neveľkej krajiny zmestí; od zasnežených vrcholkov hôr, cez piesočnaté brehy, po kopcovité vinice, starobylé mestečká a kláštory, zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Gruzínsko je euroázijská kráska a bola by škoda ju vynechať! Lacné letenky do Gruzínska viete rezervovať aj z našich končín. Do hlavného mesta Tbilisi sa dostanete vďaka priamej linke z Bratislavy od Georgian Airways, z Viedne a Budapešti zase viete letieť do nádherného Kutaisi.

Viac Zobraziť menej

Top mestá v Gruzínsku

Tbilisi

Tbilisi leží na križovatke medzi Áziou a Európou a jeden by neveril, koľko sa do tejto neveľkej krajiny zmestí. Od zasnežených vrcholkov hôr, cez piesočnaté brehy, po kopcovité vinice, starobylé mestečká a kláštory, zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Gruzínsky národ nedávno oslávil deväťdesiate deviate výročie nezávislosti od Ruského impéria. Kde inde začať v Gruzínsku, ak nie v jeho hlavnom meste Tbilisi? S populáciou cez milión obyvateľov a dychberúcim starým mestom, ťahajúcim sa k prírodným údoliam, ktoré mesto ohraničujú, toho má Tbilisi ponúknuť omnoho viac, než mnohé iné európske metropoly.

V Gruzínsku sa za posledných niekoľko tisícročí vystriedalo viacero odlišných civilizácií. Či už to boli Peržania, Mongoli, Rimania, rôzne iránske dynastie či Ruské impérium; všetky na ňom zanechali svoju stopu. V spojení s gruzínskou vlastnou kultúrou sa dnes môžete v Tbilisi prechádzať vydláždenými uličkami s prvkami strednej Európy, s architektúrou, ovplyvnenou tou arabskou, či popri stredovekej pevnosti, ponad starým mestom, ktoré v sebe kombinuje historickú a kultúrnu varietu turistického nakupovania, reštaurácií a barov pod holým nebom a príznačnú gruzínsku pohostinnosť.

Lacné letenky do Tbilisi možno rezervovať veľmi výhodne z Bratislavy alebo Viedne. Georgian Airways spustili v marci 2018 novú pravidelnú priamu linku z Bratislavy do hlavného mesta Gruzínska s frekvenciou 2 x týždenne, a to každý utorok a piatok. Priame lety do gruzínskej metropoly sú prevádzkované novým typom lietadla Embraer 190 JET 94-106 s kapacitou 88 miest v ekonomickej triede a 9 miest v biznis triede. Priamy let trvá približne 3 hodiny.

Medzinárodné letisko Tbilisi je hlavným gruzínskym letiskom. Nachádza sa približne 17 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Tbilisi. Pre lietadlá je k dispozícii jedna pristávacia dráha s dĺžkou 3000 metrov. Služby letiska ročne využíva okolo 2 miliónov pasažierov.

Kutaisi

Chcete spoznať inú kultúru? Milujete turistiku? Zimné športy? Máme pre vás perfektnú destináciu - gruzínske mesto Kutaisi.

Druhé najväčšie mesto Gruzínska a kedysi aj jeho hlavné mesto je známe svojimi pamiatkami zapísanými v celosvetovom dedičstve UNESCO a výbornými možnosťami na horskú turistiku či lyžovanie. Ak sa vyberiete do Kutaisi, okúsite Kaukaz v jeho plnej kráse.

Okrem Kutaisi môžete jednou cestou zažiť aj hlavné mesto Tbilisi, Batumi, gruzínsky vidiek, ale aj lyžovať či snowboardovať v strediskách Gudauri a Mestia.

Lacné letenky do Kutaisi odporúčame rezervovať z Viedne, Budapešti, ale aj okolitých letísk ako Katovice či Krakov. Priame letecké spojenie prevádzkuje letecká spoločnosť Wizz Air. Priamy let do Kutaisi trvá vyše 3 hodín.

Užitočné info o Gruzínsku

Cestovné doklady do Gruzínska

Do Gruzínska potrebujete cestovný pas. Jeho platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas. Slovenskí občania nepotrebujú vstupné víza na pobyty v Gruzínsku až do 360 dní.

Počasie v Gruzínsku

Gruzínsko, podobne ako ostatné kaukazské štáty, poskytuje ideálnu možnosť pre predĺženie si leta, pretože podnebie je tu teplejšie ako u nás. Preto sú najlepšími obdobiami pre jeho návštevu jar a jeseň. Letá bývajú značne horúce, zima je ideálna na návštevu v prípade záujmu o lyžovačku.

Aktuálny čas v Gruzínsku

V Tbilisi je o tri hodiny viac ako na Slovensku.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Gruzínska

Gruzínsko nevyžaduje pre vstup do krajiny žiadne povinné očkovania. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

Tipy, čo treba zažiť v Gruzínsku

10 zaujímavostí o Gruzínsku

1
Gruzínsko má rozlohu 69 700 kilometrov štvorcových, čo je takmer ako rozloha Írska
2
Gruzínsko má zhruba 3,7 milióna obyvateľov. Takmer tretina býva v hlavnom meste Tbilisi
3
Katedrála svätej Trojice v Tbilisi má výšku 100 metrov
4
Gruzínska abeceda má 41 znakov, 8 z nich sa už nepoužíva. Písmená sa používajú aj ako číslovky
5
Tajomný kostolík na 40 metrov vysokej skale. Miesto sa nazýva Stĺp Kacchi, je to vápencový monolit, na jeho vrchu je malý kostolík
6
Domáci názov pre krajinu je Sakartvelo. Koreň slova je Karvel, čo je meno, ktorým Gruzínci označujú samých seba
7
Vyše 80 percent Gruzíncov sa hlási ku gruzínskej pravoslávnej cirkvi
8
Gruzínčina sa nepodobá na iné jazyky. Gruzínčina sa do rodiny kartvelských jazykov, čo je samostatná jazyková rodina
9
Najvyšším vrchom je Šchara. Má výšku 5201  metrov nad morom a je to tretí najvyšší vrch na Kaukaze
10
Národným jedlom Gruzínska je plnený chlieb zvaný Chačapuri