Skip to main content

Lacné letenky Tbilisi

Akciové letenky do Tbilisi

Zaujímavé info o Tbilisi

Leží na križovatke medzi Áziou a Európou a jeden by neveril, koľko sa do tejto neveľkej krajiny zmestí; od zasnežených vrcholkov hôr, cez piesočnaté brehy, po kopcovité vinice, starobylé mestečká a kláštory, zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Gruzínsky národ nedávno oslávil deväťdesiate deviate výročie nezávislosti od Ruského impéria. Kde inde začať v Gruzínsku, ak nie v jeho hlavnom meste? S populáciou cez milión obyvateľov a dychberúcim starým mestom, ťahajúcim sa k prírodným údoliam, ktoré mesto ohraničujú, toho majú Tbilisi ponúknuť omnoho viac, než mnohé iné európske metropoly.

V Gruzínsku sa za posledných niekoľko tisícročí vystriedalo viacero odlišných civilizácií. Či už to boli Peržania, Mongoli, Rimania, rôzne iránske dynastie či Ruské impérium; všetky na ňom zanechalo svoju stopu. V spojení s gruzínskou vlastnou kultúrou sa dnes môžete prechádzať vydláždenými uličkami s prvkami strednej Európy, s architektúrou, ovplyvnenou tou arabskou, či popri stredovekej pevnosti, ponad starým mestom, ktoré v sebe kombinuje historickú a kultúrnu varietu turistického nakupovania, reštaurácií a barov pod holým nebom a príznačnú gruzínsku pohostinnosť.

Lacné letenky do Tbilisi možno rezervovať veľmi výhodne z Bratislavy alebo Viedne. Georgian Airways spustili v marci 2018 novú pravidelnú priamu linku z Bratislavy do hlavného mesta Gruzínska s frekvenciou 2 x týždenne, a to každý utorok a piatok. Priame lety do gruzínskej metropoly sú prevádzkované novým typom lietadla Embraer 190 JET 94-106 s kapacitou 88 miest v ekonomickej triede a 9 miest v biznis triede. Priamy let trvá približne 3 hodiny.

Medzinárodné letisko Tbilisi je hlavným gruzínskym letiskom. Nachádza sa približne 17 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Tbilisi. Pre lietadlá je k dispozícii jedna pristávacia dráha s dĺžkou 3000 metrov. Služby letiska ročne využíva okolo 2 miliónov pasažierov.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Tbilisi

Cestovné doklady do Gruzínska

Do Gruzínska potrebujete cestovný pas. Jeho platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas. Slovenskí občania nepotrebujú vstupné víza na pobyty v Gruzínsku až do 360 dní.

Počasie v Gruzínsku

Gruzínsko, podobne ako ostatné kaukazské štáty, poskytuje ideálnu možnosť pre predĺženie si leta, pretože podnebie je tu teplejšie ako u nás. Preto sú najlepšími obdobiami pre jeho návštevu jar a jeseň. Letá bývajú značne horúce, zima je ideálna na návštevu v prípade záujmu o lyžovačku.

Ceny v Tbilisi

Hlavnou menou je gruzínske lari. Gruzínsko je pomerne chudobná krajina a ceny služieb a tovarov sú pre našinca vcelku nízke. Jedlo v lokálnych reštauráciách je extrémne lacné, večera v hlavnom meste vyjde i s nápojom bez problémov do 10 lari (4 eur). Doprava i so šoférom (v podstate prenajatý taxík) vyjde v Tbilisi napríklad zhruba 20 lari (8 eur) za celé auto pre 4 osoby za 3- hodinový výlet do Mcchety a Džvari.

Hľadáte lacné ubytovanie v Tbilisi? Ceny ubytovania a vzdialenosť od centra si môžete skontrolovať a rezervovať priamo cez Pelikán. Ubytovanie je pomerne lacné, hotelová izba pre dve osoby v centre Tbilisi sa dá zohnať za menej ako 100 lari (40 eur).

Ak sa rozhodnete preskúmať okolie Tbilisi, auto si môžete rezervovať aj priamo cez Pelikán.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Gruzínska

Gruzínsko nevyžaduje pre vstup do krajiny žiadne povinné očkovania. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

Aktuálny čas v Gruzínsku

V Tbilisi je o tri hodiny viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Tbilisi

10 zaujímavostí o Gruzínsku

1
Gruzínsko má rozlohu 69 700 kilometrov štvorcových, čo je takmer ako rozloha Írska
2
Gruzínsko má zhruba 3,7 milióna obyvateľov. Takmer tretina býva v hlavnom meste Tbilisi
3
Katedrála svätej Trojice v Tbilisi má výšku 100 metrov
4
Gruzínska abeceda má 41 znakov, 8 z nich sa už nepoužíva. Písmená sa používajú aj ako číslovky
5
Tajomný kostolík na 40 metrov vysokej skale. Miesto sa nazýva Stĺp Kacchi, je to vápencový monolit, na jeho vrchu je malý kostolík
6
Domáci názov pre krajinu je Sakartvelo. Koreň slova je Karvel, čo je meno, ktorým Gruzínci označujú samých seba
7
Vyše 80 percent Gruzíncov sa hlási ku gruzínskej pravoslávnej cirkvi
8
Gruzínčina sa nepodobá na iné jazyky. Gruzínčina sa do rodiny kartvelských jazykov, čo je samostatná jazyková rodina
9
Najvyšším vrchom je Šchara. Má výšku 5201  metrov nad morom a je to tretí najvyšší vrch na Kaukaze
10
Národným jedlom Gruzínska je plnený chlieb zvaný Chačapuri
Boli informácie na tejto stránke užitočné?