Skip to main content

Lacné letenky Kalamata

Akciové letenky do Kalamaty

Kalamata

Hlavným mestom gréckej provincie Messenia na polostrove Peloponéz je Kalamata. Má necelých 60 tisíc obyvateľov a z regionálneho hľadiska ide o veľmi dôležité prístavné mesto, ktoré vyváža najmä typické grécke špeciality. Najznámejšími sú tmavé olivy, olivový olej, med, figy a sladké pastelle z medu a sezamu.

Kalamata leží neďaleko miesta, kde kedysi stálo mykénske mesto Farai, ktoré spomínal aj Homér. Pretože len 60 km na východ odtiaľ sa nachádza Sparta, niet divu, že roku 720 pred n. l. sa práve mesto Farai dostalo pod jej kontrolu.

Samotná Kalamata však v tej dobe ešte neexistovala a ako jedno z mála gréckych miest tak nemá žiadnu antickú históriu. Nie je ani presne známe, kedy vlastne bola založená, v stredoveku však už existovala. K rozvoju turistického ruchu nepochybne prispieva tunajšie medzinárodné letisko. Okrem doteraz nie príliš obývaných okolitých pláží a čistého mora sa tu dá navštíviť množsvo zaujímavých miest.

Kalamata nie je z pohľadu slovenských cestovateľov tak známa, ako Atény či Solún, to sa však v dohľadnej dobe môže zmeniť. Lacné letenky do Kalamaty totiž viete rezervovať už aj z Viedne. Priamy let zabezpečuje letecká spoločnosť Laudamotion, ktorá v roku 2018 premáva bez prestupu. Priemerná dĺžka priameho letu sú približne 2 hodiny a niekoľko minút navyše.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Kalamate

Cestovné doklady do Grécka

Na vstup do Grécka nepotrebuje vízum. Vzhľadom na to, že Grécko je členom Európskej únie, môžu Slováci cestovať do Grécka s platným pasom alebo občianskym preukazom.

Počasie v Kalamate

V Kalamate panuje typické stredomorské počasie. Najteplejším mesiacom je august s priemernou teplotou okolo 29 °C. Naopak najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou okolo 10 °C. Najviac prší v decembri, priemerné zrážky tu vtedy dosahujú až 97,60 mm dažďa.

Kedy je teda dovolenka v Kalamate tá správna voľba? V lete býva na gréckych ostrovoch mnoho turistov a teplota sa mnohokrát vyšplhá nad 35 °C. Ideálnym obdobím na návštevu je preto marec až máj a september a október, kedy je zvyčajne ešte stále slnečno a teplo.

Ceny v Grécku

Národnou menou je euro, peniaze teda pred cestou zamieňať nemusíte.

Hľadáte hotel na Kose? Ubytovanie tu viete nájsť aj za 20-30 EUR osoba/noc. Ceny ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Ak sa rozhodnete preskúmať okolie mesta či ostrov na vlastnú päsť, odporúčame vám požičať auto už priamo pri letisku. Auto si môžete rezervovať aj priamo cez Pelikán .

Zdravie a očkovanie pred cestou do Grécka

Grécko nevyžadujú po návštevníkoch žiadne povinné očkovanie. V horúcich letných mesiacoch je však potrebné chrániť sa pred úpalom a dodržovať pitný režim. Hoci voda z oficiálneho vodovodu je pitná, odporúčame piť radšej balenú vodu z obchodu.

Aktuálny čas v Kalamate

V Kalamate je o jednu hodinu viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Kalamate

10 zaujímavostí o Grécku

1
Gréci majú najviac archeologických múzeí na svete
2
Grécko je jedným z najväčších producentov olív a olivového oleja na svete
3
Trinásťmetrová Socha boha Dia, ktorá patrí k siedmim divom sveta, sa zachovala len v dobových dokumentoch
4
Počet pruhov na gréckej vlajke je zhodný s počtom písmen v slove eleftheria čo znamená sloboda
5
Najtypickejšou gréckou pochúťkou je Chalva, nazývaná Salonikos, vyrábaná z pomletého sezamu
6
Olympijským hrám dali podobu súťaže, ktoré boli usporadúvané v starovekej gréckej Olympii raz za štyri alebo päť rokov ako pocta bohu Diovi
7
Ku Grécku patrí okolo 2 000 ostrovov, 170 z nich je obývaných. Najväčším ostrovom je Kréta
8
Grécky ostrov Lesbos vyhľadávajú páry s lesbickou orientáciou, ktorá je podľa ostrova aj pomenovaná
9
Grécka drachma bola pred zavedením Eura v roku 2002 najstaršou menou na svete (2650 rokov)
10
Najtypickejšou gréckou pochúťkou je Chalva, nazývaná Salonikos, vyrábaná z pomletého sezamu

Objednajte si od Pelikána

Boli informácie na tejto stránke užitočné? (Ešte nehodnotené)