Skip to main content

Lacné letenky Grécko

Akciové letenky do Grécka

Grécko

Hľadáte lacnú letenku do Grécka? Výhodné ubytovanie v hoteli či apartmáne? Na Pelikan.sk si môžete porovnať ceny leteniek, ubytovania, požičania auta a pokojne aj kompletných dovoleniek v Grécku.

Grécko sa najmä v posledných rokoch radí k najžiadanejším turistickým destináciám v Európe. Svoju letnú dovolenku na nich trávia tí, ktorí hľadajú predovšetkým pohodu, slnko a čisté more. Nadchne nielen plážové typy, ale aj milovníkov starobylých pamiatok. Zároveň sa môžete tešiť z nádherného počasia, v Grécku totiž prší len veľmi zriedka.

Viac Zobraziť menej

Grécko

Atény

Vďaka svojej starobylej histórii patria Atény medzi tie najstaršie metropoly našej planéty. Mesto označujú aj ako kolísku modernej civilizácie. Práve v Aténach boli totiž položené základy demokracie, západnej filozofie, matematických objavov či divadla.

Dominanta polostrova Attika ponúka návštevníkom prehliadku tých najveľkolepejších historických pamiatok antických čias. Hrdo pripomínajú legendárnu dobu, keď bol svet ovládaný rozmarnými bohmi, ktorí často skúšali udatnosť gréckych hrdinov.

Po prehliadke pamiatok si v Aténach môžete oddýchnuť v mnohých zelených záhradách alebo načerpať energiu v tavernách, ktoré ponúkajú to najlepšie z povestnej gréckej kuchyne.

Tú budete potrebovať najmä večer, keď žije mesto bujarým nočným životom. Ak chcete spoznať nefalšované Grécko, voľba destinácie je jasná.

Atény sú veľmi obľúbené aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Atén kúpite už priamo z Bratislavy, odkiaľ lieta letecká spoločnosť Ryanair bez prestupu. Priemerná dĺžka priameho letu sú približne 2 hodiny a 10 minút.

Priame lety do Atén prevádzkuje spoločnosť Ryanair aj z Budapešti či letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne. Hoci s prestupom, ale často za prijateľné ceny, lietajú do Atén aj spoločnosti: Air Serbia (Viedeň), Ukraine International Airlines (Praha) a Turkish Airlines (Praha). Z našich končín sa do Atén najčastejšie lieta na letisko Eleftherios Venizelos.

Santorini

Santorini sa nachádza v azúrových vodách Egejského mora. Pre vskutku unikátny ostrov je ikonická najmä sopečná priehlbina (kaldera) zaliata morom, ktorá vytvára užasnú prírodnú scenériu.

Santorini sa označuje za jednu z najfotogenickejších a najromantickejších destinácií našej planéty. Pohľadu na zapadajúce slnko môže veru konkurovať len málo vecí na tomto svete. Mnohí tvrdia, že je to najkrajšie miesto celého Grécka.

Útesy kaldery, ktoré sa prudko zvažujú do mora, snehobiele kostolíky s modrými kupolami, kľukaté úzke uličky a výborná grécka kuchyňa – Santorini je záruka prvotriednej romantickej dovolenky.

Ostrov je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov, ktorí tu radi trávia svoje letné dovolenky. Lacné letenky na Santorini najčastejšie kúpite z Viedne. Letieť môžete aj z Budapešti a z Prahy. Lety sú buď priame, alebo s jedným prestupom. Priamy let trvá okolo dve a pol hodiny. Lety na Santorini z našich končín ponúkajú najmä spoločnosti: Eurowings, Laudamotion, Vueling Airlines a SWISS International Air Lines. Hlavným letiskom na Santorini je letisko Santorini Airport.

Korfu

Ostrov Korfu nájdete neďaleko gréckeho a albánskeho pobrežia, vyše 100 kilometrov od „opätku“ Apeninského polostrova. Korfu sa zvykne označovať aj ako zelený ostrov alebo smaragd Iónskeho mora, a to vďaka bujnej vegetácii, ktorej dominuje množstvo nádherne zelených olivových stromov.

Neveľký grécky ostrov si kedysi zamilovala aj samotná cisárovná Sissi, ktorá tu mala svoju letnú rezidenciu. Dnes je Korfu dovolenkovým rajom, ktorého sýtomodré zálivy sú priam stvorené na oddych a šnorchlovanie.

Ukrátení tu však nebudú ani milovníci histórie! Korfu sa totiž pýši mnohými historickými pamiatkami, v ktorých rozpoznáte vplyv niekdajšej benátskej, britskej či francúzskej nadvlády. Tradičné dedinky v zelených kopcoch, starobylé kláštory, podmanivé morské jaskyne a zálivy… Korfu je destinácia, ktorá nikdy „nevyjde z módy“.

Ostrov je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov, ktorí tu radi trávia svoje letné dovolenky. Lacné letenky na Korfu najčastejšie kúpite z Bratislavy a Budapešti. Priemerná dĺžka letu je približne 1 hodina a 45 minút bez prestupu. S prestupom môžete letieť aj s odletom z Košíc, odkiaľ lieta spoločnosť SmartWings.

Priamy let z Bratislavy prevádzkuje pre Slovákov letecká spoločnosť Ryanair a z Budapešti letecká spoločnosť Wizz Air. Okrem vyššie uvedených spoločností využívajú Slováci aj letecké spoločnosti Air Berlin a Aegean Airlines, ktoré lietajú na Korfu z Viedne.

Príletovým letiskom na Korfu je medzinárodné letisko Ioannis Kapodistrias. Užitočné info Víza na Korfu – Pri cestovaní na tento ostrov nepotrebujete

Solún (Thessaloniki)

Solún je druhým najväčším mestom v Grécku. Nie je tak rušné ako Atény a tak sa poznávanie miestnych historických krás odohráva v pokojnejšom duchu. V meste žije približne 700-tisíc obyvateľov, ale vzhľadom k tomu, že sú tu vyhlásené univerzity, tak sem prichádzajú počas akademického roka študenti z celej Európy.

Možno aj práve preto je centrum mesta plné renomovaných barov, módnych butikov a každú večer sa tu konajú koncerty a vernisáže. Mesto Solún leží v severnej časti Grécka a je jedným z najkulturnejších miest v krajine. Treba však povedať, že je tiež významným dopravným uzlom.

Okrem medzinárodného letiska sa tu nachádza aj dôležitý prístav. Kotvia tu nákladné lode, ktoré zásobujú celé severné Grécko. Navyše odtiaľto vedú trasy trajektov na známe a obľúbené grécke ostrovy. Solún sa stal domovom mnohých významných byzantských stavieb a kresťanských kostolov.

Nájdete tu aj budovy vystavané osmanskými Turkami a niekoľko synagóg. Vďaka týmto stavbám bol Solún zaradený v roku 1988 na zoznam UNESCO.

Solún sa stal obľúbenou destináciou Slovákov najmä po otvorení priameho leteckého spojenia z Bratislavy. Lacné letenky do Solúna tak kúpite z Bratislavy, odkiaľ lieta letecká spoločnosť Ryanair. Priemerná dĺžka priameho letu sú približne 2 hodiny. Priame lety do Solúna prevádzkuje spoločnosť Ryanair, a z Viedne sa dostanete bez prestupu aj s Austrian Airlines. Hoci s prestupom, ale často za prijateľné ceny, lietajú do Solúna aj spoločnosti: Air Serbia, Eurowings, Ukraine International Airlines a Turkish Airlines. Lieta sa na letisko Makedonia.

Ďalšie mestá
Kréta

Grécke ostrovy sa najmä v posledných rokoch radí k najžiadanejším turistickým destináciám v Európe. Svoju letnú dovolenku na nich trávia tí, ktorí hľadajú predovšetkým pohodu, slnko a čisté more.

Jedným z ostrovov, ktorý rozhodne stojí za návštevu, je Kréta, tá nadchne nielen plážové typy, ale aj milovníkov starobylých pamiatok. Zároveň sa môžete tešiť z nádherného počasia, na ostrove totiž prší len veľmi zriedka. Kréta je najväčším a zároveň najznámejším gréckym ostrovom. Súčasne je piatym najväčším ostrovom v Stredozemnom mori.

Podľa starogréckych mýtov je Kréta považovaná za miesto zrodenia Dia, vládcu olympských bohov. Tomu samozrejme nemusíme veriť. Podstatná a hlavne nepopierateľná je však skutočnosť, že tu prší len výnimočne. Nemusíte sa teda obávať toho, že svoju vysnívanú dovolenku strávite s dáždnikom v ruke.

Kréta patrí dlhé roky medzi obľúbené destinácie Slovákov. Lacné letenky na Krétu viete rezervovať napríklad z Viedne, odkiaľ prevádzkuje priame lety spoločnosť Eurowings. S jedným prestupom viete letieť napríklad aj s Austrian Airlines alebo gréckymi aerolinkami Aegean, či Olympic. Veľmi lacno sa viete na Krétu dostať aj z Budapešti, odkiaľ lieta nízkonákladová spoločnosť Wizz Air. Priamy let na Krétu trvá približne 2 hodiny.

Zakynthos

Grécky ostrov Zakynthos ponúka plážovú idylku aj bohatú večernú zábavu. Tretí najväčší z Iónskych ostrovov je zároveň ostrovom s najväčším počtom slnečných dní v Grécku. To je len jeden z dôvodov, prečo patrí Zakynthos medzi najobľúbenejšie dovolenkové oblasti v Stredomorí.

Ostrov, vzdialený nejakých 16 kilometrov od Peloponézu, je veľmi ľahko dosiahnuteľný trajektom. Návštevníkom z našich končín však šikovne slúži miestne letisko, kde pristávajú lety z celej Európy. Vzhľadom k tomu, že väčšina prázdninových letovísk sa sústreďuje na východnej strane ostrova, je cesta z letiska kamkoľvek pomerne krátka.

Hornaté vnútrozemie je ideálnym terénom pre tých, ktorí chcú kombinovať odpočinok pri mori s pešími turistickými výletmi. Pobrežie Zakynthosu je dlhé 123 kilometrov a prerušované strmými vápencovými skaliskami, ktoré sa striedajú s piesočnatými a štrkovými plážami. Niektoré sú dlhé a široké, iné tvorí len úzky pás medzi zástavbou a morom. Najromantickejšie (ale aj najťažšie prístupné) sú idylické piesočnaté zákutia, skrytá medzi skalami.

Zakynthos patrí medzi obľúbené destinácie Slovákov. Lacné letenky na Zakynthos sa zháňajú pomerne ťažko. Z Viedne lieta ideálne priame letecké spojenie s rakúskymi Austrian Airlines, ak však túžite po čo najlacnejšej letenke, vyberte si Wizz Air z Budapešti, tiež lieta priamo no v porovnaní z Viedňou za polovičné ceny. Dostanete sa tam aj s prestupom, z Viedne lietajú Aegean, Olympic, Lufthansa či Eurowings. Priamy let na Zakynthos trvá 2 hodiny.

Kefalónia

Ako charakterizovať grécky ostrov Kefalónia v jednej vete? Nadchne plážami, záhadami aj raritami. Grécke ostrovy sú medzi Slovákmi hitom, a k najnavštevovanejším patrí aj Kefalónia.

Aj vďaka jednej z mnohých prírodných rarít, pláži Xi, pokryté sýto červeným pieskom kontrastujúcim s bielymi skalami okolo nej. Kde sa vzal a prečo práve tu, nad tým si vedci dodnes bezvýsledne lámu hlavu. Teória, že ho sem zavial vietor zo Sahary, je skôr nepravdepodobná.

Na ostrov sa však jazdí hlavne kvôli pokoju, ktorý tu vládne – avšak až po hlavnej sezóne – na prelome septembra a októbra. Aj keď ani počas sezóny nie sú pláže prepchaté, navyše ich je veľa. Kto sem ide len za kúpaním a nádhernými plážami, nebude sklamaný. Dvestopäťdesiat kilometrov dlhé pobrežie s romantickými zátokami aj strmými skaliskami vám ponúkne skutočne rozmanitú dovolenku.

Obzvlášť vyzdvihovanou plážou je Myrtos, patrí medzi najfotogénickejšie v Grécku. Ďalšie pláže, ktoré stoja za zmienku sú určite Platia Ammos, kde nie sú bary, taverny, ležadlá či slnečníky. Ďalšie sa skrývajú pri dedinkách Atheras, Zola či Vout, vyhlásená je aj Skala.

Kto má rád čerstvé ryby či iné morské plody, môže ich kúpiť priamo na nábreží, kde pristávajú malé člny rybárov. Občas možno z móla pozorovať korytnačky, ktoré sem priplúvajú. Fakultatívne výlety na Kefalónii sú niečo, čo by bola škoda vynechať.

Kefalónia nie je tak obľúbená ako Korfu alebo Kréta. Avšak ponúka rovnako idylickú dovolenku. Lacné letenky na Kefalóniu sa zháňajú pomerne ťažko. Z Viedne lieta ideálne priame letecké spojenie s rakúskymi Austrian Airlines, avšak počas hlavnej sezóny za pomerne vyššie ceny. Dostanete sa tam aj s prestupom, z Viedne lietajú Aegean, Olympic, Lufthansa či Eurowings. Priamy let do Kefalónie trvá 2 hodiny.

Kos

Grécke ostrovy sa najmä v posledných rokoch radia k najžiadanejším turistickým destináciám v Európe. Svoju letnú dovolenku na nich trávia tí, ktorí hľadajú predovšetkým pohodu, slnko a čisté more. Jedným z ostrovov, ktorý rozhodne stojí za návštevu, je Kos, nadchne nielen plážové typy, ale aj milovníkov starobylých pamiatok.

Ostrov Kos patrí medzi tie najmenšie, ktoré v Grécku nájdete, vedľa takej Kréty vyzerá na mape ako malý hrášok. Ostrov ste schopný prejsť za jeden deň, má totiž len 40 kilometrov. Môže to teda vyzerať tak, že na Kose nebudete mať veľmi čo robiť. Každoročné húfy turistov však hovoria každý rok o opaku.

Ostrov Kos nie je u Slovákov tak populárny ako napríklad Rhodos a Kréta, napokona aj na ostrove najčastejšie počujete britskú angličtinu, holandčinu a nemčinu. Z našich končín doletíte na Kos doletíte zhruba za tri hodiny, leží totiž takmer nalepený na Turecko a geograficky to vyzerá, akoby ani Grécku nepatril.

Napokon Kos a Bodrum, turecké prístavné mesto, spája pravidelná lodná linka, na ktorej strávite len hodinku a pol. Kos žije len z turistického ruchu, preto sa hotelové rezorty snažia ponúknuť výborné služby. Hotely bývajú síce rozľahlé, ale ďaleko od seba. To, čo sem ženie turistov je však more. Na Kose nájdete jedny z najkrajších a najčistejších pláží v Grécku, ktoré nie sú preplnené, hoci hotely praskajú vo švíkoch. Na toto si Gréci dávajú pozor, a tak si za svoje ležanie pri mori zaplatíte, ale práve na Kose to má svoj význam.

Jednak si hotely platia upratovanie pláží a ich dohľad nad nimi, a potom to eliminuje stav, keď budete mať pocit, že na tú pláž už sa viac ľudí nezmestí. V mori môžete pokojne naraziť na na delfíny, morské korytnačky i na nádherné ryby, dohliadnete až na dno a horizont vám nebude rušiť žiadna budova, žiadna zátoka či obria kotviace loď.

Ostrov Kos nemá pravidelnú linku zo Slovenska. Lacné letenky na tento grécky ostrov preto musíme hľadať z iných odletových letísk. Ideálne letecké spojenie má Viedeň, Austrian Airlines ponúkajú priamy let trvajúci dve a pol hodiny, avšak v hlavnej sezóne si za letenky priplatíte. S jedným prestupom môžete na Kos letieť s aerolinkami Aegean, Olympic či Eurowings. Ani Budapešť nemá priame letecké spojenie.

Kalamata

Hlavným mestom gréckej provincie Messenia na polostrove Peloponéz je Kalamata. Má necelých 60 tisíc obyvateľov a z regionálneho hľadiska ide o veľmi dôležité prístavné mesto, ktoré vyváža najmä typické grécke špeciality. Najznámejšími sú tmavé olivy, olivový olej, med, figy a sladké pastelle z medu a sezamu.

Kalamata leží neďaleko miesta, kde kedysi stálo mykénske mesto Farai, ktoré spomínal aj Homér. Pretože len 60 km na východ odtiaľ sa nachádza Sparta, niet divu, že roku 720 pred n. l. sa práve mesto Farai dostalo pod jej kontrolu.

Samotná Kalamata však v tej dobe ešte neexistovala a ako jedno z mála gréckych miest tak nemá žiadnu antickú históriu. Nie je ani presne známe, kedy vlastne bola založená, v stredoveku však už existovala. K rozvoju turistického ruchu nepochybne prispieva tunajšie medzinárodné letisko. Okrem doteraz nie príliš obývaných okolitých pláží a čistého mora sa tu dá navštíviť množsvo zaujímavých miest.

Kalamata nie je z pohľadu slovenských cestovateľov tak známa, ako Atény či Solún, to sa však v dohľadnej dobe môže zmeniť. Lacné letenky do Kalamaty totiž viete rezervovať už aj z Viedne. Priamy let zabezpečuje letecká spoločnosť Laudamotion, ktorá v roku 2018 premáva bez prestupu. Priemerná dĺžka priameho letu sú približne 2 hodiny a niekoľko minút navyše.

Užitočné info o Grécku

Cestovné doklady do Grécka

Keďže Grécko je členom Európskej únie, na vstup do tejto krajiny vám stačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Počasie v Grécku

V Grécku panuje typické stredomorské počasie. Najteplejším mesiacom je august s priemernou teplotou okolo 29°C. Naopak najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou okolo 10°C. Najviac prší v decembri, priemerné zrážky tu vtedy dosahujú až 97,60 mm dažďa.

Kedy je teda dovolenka v Grécku tá správna voľba? V lete býva v Grécku mnoho turistov a teplota sa veľakrát vyšplhá nad 35°C. Ideálnym obdobím na návštevu je preto marec až máj a september a október, kedy je zvyčajne ešte stále slnečno a teplo.

Ceny v Grécku

Národnou menou je euro, peniaze teda pred cestou zamieňať nemusíte.

Hľadáte hotel na Kose? Ubytovanie tu viete nájsť aj za 20-30 EUR osoba/noc. Ceny ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Ak sa rozhodnete preskúmať okolie mesta či ostrov na vlastnú päsť, odporúčame vám požičať auto už priamo pri letisku. Auto si môžete rezervovať aj priamo cez Pelikán .

Zdravie a očkovanie pred cestou do Grécka

Grécko nevyžadujú po návštevníkoch žiadne povinné očkovanie. V horúcich letných mesiacoch je však potrebné chrániť sa pred úpalom a dodržovať pitný režim. Hoci voda z oficiálneho vodovodu je pitná, odporúčame piť radšej balenú vodu z obchodu.

Aktuálny čas v Grécku

V Grécku je o jednu hodinu viac ako na Slovensku.

10 zaujímavostí o Grécku

1
Gréci majú najviac archeologických múzeí na svete
2
Grécko je jedným z najväčších producentov olív a olivového oleja na svete
3
Trinásťmetrová Socha boha Dia, ktorá patrí k siedmim divom sveta, sa zachovala len v dobových dokumentoch
4
Počet pruhov na gréckej vlajke je zhodný s počtom písmen v slove eleftheria čo znamená sloboda
5
Najtypickejšou gréckou pochúťkou je Chalva, nazývaná Salonikos, vyrábaná z pomletého sezamu
6
Olympijským hrám dali podobu súťaže, ktoré boli usporadúvané v starovekej gréckej Olympii raz za štyri alebo päť rokov ako pocta bohu Diovi
7
Ku Grécku patrí okolo 2 000 ostrovov, 170 z nich je obývaných. Najväčším ostrovom je Kréta
8
Grécky ostrov Lesbos vyhľadávajú páry s lesbickou orientáciou, ktorá je podľa ostrova aj pomenovaná
9
Grécka drachma bola pred zavedením Eura v roku 2002 najstaršou menou na svete (2650 rokov)
10
Najtypickejšou gréckou pochúťkou je Chalva, nazývaná Salonikos, vyrábaná z pomletého sezamu