Skip to main content

Lacné letenky Kiruna

Švédsko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Kiruny

Zaujímavé info o Kirune

Pomerne malé, ale pre Švédsko nesmierne dôležité mesto. Dá sa povedať, že Kiruna je centrom švédskeho severu, resp. Laponska. Najdôležitejším a najvyššie položeným mestom na severe tejto krajiny. Nachádza sa 145 kilometrov za polárnym kruhom a celý svet ho pozná vďaka najväčšej železnej bani v Európe s najkvalitnejšou rudou na svete. Kvôli spomínanej rude sa časť mesta zbúrať a presunúť.

Zaujímavosťou je, že v kirunskej bani sa vyťaží takmer 90% všetkej železnej rudy v Európe za rok. A tak ako ťažba pokračuje, mesto sa pomaly začalo prepadávať, preto ho v roku 2014 začali presúvať o tri kilometre ďalej. Aj preto sa napríklad môžete čudovať, keď prídete do Kiruny vlakom, stanica v podstate prestala existovať a vás po vystúpení odvezie do mesta autobus.

Prečo cestovať do Kiruny? Napríklad ak si chcete spraviť exkurziu do najväčšej železnej bane v Európe, chcete vidieť a zažiť tajomné Laponsko alebo vás to skrátka ťahá niekam na sever za polárnym dobrodružstvom.

Lacné letenky do Kiruny viete rezervovať z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let z našich končín do Kiruny neexistuje. Avšak s jedným prestupom možno letieť napríklad s leteckou spoločnosťou SAS alebo Austrian Airlines.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Švédsku

Cestovné doklady do Švédska

Keďže Švédsko je krajinou Európskej únie, na vstup do krajiny na obdobie kratšie ako 3 mesiace vám postačí platný občiansky preukaz alebo pas.

Počasie vo Švédsku

Napriek severnej polohe, Švédsko má počas roka pomerne mierne teploty. Dramatické zmeny však môžete vidieť v počte hodín denného svetla. Počas zimy zažijete vo Švédsku len 6 hodín denného svetla. Naopak v lete sa budete tešiť z denného svetla až 18 hodín denne.

Kedy je teda dovolenka vo Švédsku tá správna voľba? Ideálnym časom na návštevu bude obdobie od polky mája až do polovice septembra. Úplne najideálnejšie mesiace sú však júl a august. Počas leta má totiž Švédsko príjemnú priemernú teplotu v rozmedzí od 20 do 25 °C.

Jeseň a jar bývajú pomerne studené. Počas tohto obdobia zvykne i často pršať. V zime sa pripravte na depresívne počasie, kedy je prevažne stále tma (slnko svieti len pár hodín denne) a teplota sa pohybuje v rozmedzí od -3 do 3 °C. Od novembra do začiatku apríla bývajú bežné aj snehové prehánky.

Ceny vo Švédsku

Národnou menou je švédska koruna, za eurá ju zameníte bezproblémovo na ktoromkoľvek letisku. Peniaze však nemusíte zamieňať vo veľkom množstve, vo Švédsku sa dá platiť kartou takmer všade. A to aj v malých sumách.

Hľadáte hotel vo Švédsku? Počas leta je mesto plné turistov, čo sa odráža na cene ubytovania. Oplatí sa ho preto rezervovať vopred. Ak si ubytovanie rezervujete s predstihom, môže vás vyjsť na pomerne prijateľných 30-40 EUR osoba/noc. Ceny ubytovania a vzdialenosť od centra si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Pri požičaní auta si vopred overte, či je v prenájme zahrnuté aj mýto vzťahujúce sa na vstup do centra. Auto odporúčame požičať už pri letisku, rezervovať si ho môžete priamo cez Pelikán. Ak hľadáte cenovo výhodný balík letenky a ubytovania, oplatí sa vám pozrieť aj aktuálnu ponuku dovoleniek na Pelikáne.

Aktuálny čas vo Švédsku

Malmö sa nachádza v rovnakej časovej zóne ako Slovensko.

Tipy, čo treba vidieť v Kirune

10 zaujímavostí o Švédsku

1
Medzi Štokholmom a Helsinkami premáva výletná loď, ktorá je určená iba na nákup lacného alkoholu
2
Od stredoveku až do roku 1809 bolo Fínsko súčasťou Švédska
3
Oficiálny účet na Twitteri (@Sweden) vlastní každý týždeň náhodný občan Švédska
4
Švédi nemôžu dať svojim deťom mená ako „Elvis“ a „Ikea“
5
03. 09. 1967 nastal vo Švédsku „Deň H“. Prehodil sa smer jazdy z ľavej strany na pravú stranu cesty
6
89% Švédska rozpráva po anglicky
7
Vo Švédsku majú rodičia nárok na 480 dní platenej rodičovskej dovolenky, keď sa im narodí dieťa alebo si dieťa adoptujú
8
Kráľ Charles XIV mal tetovanie s nápisom Smrť kráľom (Death to Kings)
9
Iba jedno švédske priezvisko z TOP 20 sa nekončí na „son“: Lindberg
10
Na hranici Švédska a Fínska sa nachádza golfový klub, ktorého polovica je vo Švédsku a druhá polovica vo Fínsku