Skip to main content

Lacné letenky Švédsko

Švédsko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Švédska

Zaujímavé info o

Hľadáte lacnú letenku do Švédska? Výhodné ubytovanie v hoteli či apartmáne? Na Pelikan.sk si môžete porovnať ceny leteniek, ubytovania, prenájmu áut, poistiť sa pred cestou, no ponúkame aj kompletnú dovolenku vo Švédsku.

Viac Zobraziť menej

Top mestá

Štokholm

Štokholm, prezývaný aj ako Kráska na vode, leží na hranici jazera Mälaren a Baltského mora. Azda najkrajšia metropola Škandinávie sa rozprestiera na 14 ostrovoch, ktoré sú pospájané až 57 mostami.

Štokholm býva prezývaný aj ako Benátky Severu, vďaka sieti malebných kanálov pretekajúcich cez celé mesto. Od vodnej hladiny sa odrážajú oranžovo-žlté budovy severskej architektúry, ktoré vyzerajú ako vystrihnuté z titulnej strany cestovateľského magazínu.

Krása Štokholmu dostala dokonca aj samotné UNESCO, ktoré zapísalo do zoznamu Svetového dedičstva hneď tri jeho mestské časti: Birka, Drottningholm a Woodland Cemetery. Inovatívna švédska kuchyňa, dláždené uličky starého mesta a neprekonateľné múzeá, Štokholm sa prosto nedá nemilovať!

Štokholm začína byť obľúbený aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Štokholmu najčastejšie kúpite z Budapešti, Viedne a Prahy. Priemerná dĺžka priameho letu je približne dve hodiny a 10 minút.

Priamy let do Štokholmu prevádzkujú z Budapešti letecké spoločnosti Wizz Air a Norwegian Air Shuttle, z Viedne spoločnosť Austrian Airlines a z Prahy opätovne spoločnosť Norwegian Air Shuttle. Z Košíc môžete letieť do Štokholmu za prijateľnú cenu aj so spoločnosťou LOT Polish Airlines, hoci s jedným prestupom.

Slováci zvyčajne lietajú do Štokholmu aj so spoločnosťami Lufthansa a Swiss International Air Lines. Z našich končín sa do Štokholmu najčastejšie lieta na letisko Arlanda, prípadne nízkonákladovými spoločnosťami na letisko Skavsta.

Göteborg

Majú most, ktorý vás dostane na kolená, aj tržnicu, kde milovníci morských plodov pokľaknú pred bohatstvom Severného mora. A po piatkovej návšteve tunajšej preslávenej štvrti klubov a pubov dúfajte, že sa postavíte na nohy. Vitajte v Göteborgu!

Gothenburg (Göteborg) si drží pozíciu druhého najväčšieho mesta Švédska a reputáciu priateľského miesta, ktoré mnohí považujú za otvorenejšie a prívetivejšie ako samotný Štokholm. Spoločenský a pohodový Gothenburg je príťažlivý ako pre turistov, tak i pre miestnych. Neoklasická architektúra spája jeho električkami rachotiace uličky, hukot z kaviarničiek a umenie, ktoré upúta vašu pozornosť. S takmer 60 000 študentmi je Gothenburg University tou najväčšou v celej Škandinávii.

Gothenburg, známy i ako malý švédsky Londýn je podľa Social Cities Index tým najspoločenskejším a najotvorenejším mestom sveta. Prvenstvo si jeho obyvatelia držia i v používaní sociálnych sietí a sú v poradí tretím národom, ktorý si stavia na dôvere v priateľov.

Göteborg začína byť obľúbený aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Göteborgu najčastejšie kúpite z Budapešti, Viedne a Prahy. Priemerná dĺžka priameho letu je hodina a 45 minút. Priamy let do Göteborgu prevádzkujú z Viedne letecká spoločnosť Austrian Airlines, z Budapešti letecká spoločnosť Wizz Air a z prahy Norwegian Air Shuttle. Ďalšie aerolinky lietajú komfortne s jedným prestupom – Lufthansa, SWISS, SAS, Brussels Airlines, KLM alebo ČSA.

Malmö

Keď sa povie Švédsko, väčšina z nás si asi predstaví Štokholm alebo jeden z 28 národných parkov, ktoré má táto krajina pod svojimi krídlami. Na Malmö, pôvodne dánsku oblasť, teraz tretie najväčšie mesto Švédska, sa často zabúda. Pritom je to nádherné miesto, ktoré s ľahkosťou a šarmom prepája staré s novým.

Historické budovy a uličky Starého mesta sa prirodzene menia v okázalé architektonické experimenty a vy tak nebudete vedieť, kam skôr pozerať. Gamla Staden alebo ak chete, Staré mesto. Nahusto naskladané dlažobné kocky pod starými farebnými domami vás v Starom meste zavedú k hlavnému námestí Stor Torget a trochu menšiemu, ale o to živšiemu námestíčku Lilla Torget.

Hovorí sa, že najlepšie si Malmö vychutnáte počas prehliadky na lodi. Tá vás prevezie miestnymi kanálmi a ukáže vám toto mesto z úplne inej perspektívy. Ak patríte medzi tých, ktorí potrebujú svoju dovolenku tráviť aktívne, požičajte si bicykel a vydajte sa napríklad k hradu Malmöhus Slott.

Malmö nie je tak populárna destinácia ako Štokholm či Göteborg, no postupne začína byť obľúbené aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Malmö najčastejšie kúpite z Budapešti, Viedne a Prahy. Priemerná dĺžka priameho letu je hodina a 50 minút. Priamy let do Malmö prevádzkuje z Budapešti letecká spoločnosť Wizz Air, ktorá zároveň ponúka najlacnejšie letenky. S jedným prestupom možno do Malmö cestovať aj z Viedne a Budapešti – Norwegian, Lufthansa, Finnair, SWISS, SAS alebo Austrian Airlines.

Kiruna

Pomerne malé, ale pre Švédsko nesmierne dôležité mesto. Dá sa povedať, že Kiruna je centrom švédskeho severu, resp. Laponska. Najdôležitejším a najvyššie položeným mestom na severe tejto krajiny. Nachádza sa 145 kilometrov za polárnym kruhom a celý svet ho pozná vďaka najväčšej železnej bani v Európe s najkvalitnejšou rudou na svete. Kvôli spomínanej rude sa časť mesta zbúrať a presunúť.

Zaujímavosťou je, že v kirunskej bani sa vyťaží takmer 90% všetkej železnej rudy v Európe za rok. A tak ako ťažba pokračuje, mesto sa pomaly začalo prepadávať, preto ho v roku 2014 začali presúvať o tri kilometre ďalej. Aj preto sa napríklad môžete čudovať, keď prídete do Kiruny vlakom, stanica v podstate prestala existovať a vás po vystúpení odvezie do mesta autobus.

Prečo cestovať do Kiruny? Napríklad ak si chcete spraviť exkurziu do najväčšej železnej bane v Európe, chcete vidieť a zažiť tajomné Laponsko alebo vás to skrátka ťahá niekam na sever za polárnym dobrodružstvom.

Lacné letenky do Kiruny viete rezervovať z Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let z našich končín do Kiruny neexistuje. Avšak s jedným prestupom možno letieť napríklad s leteckou spoločnosťou SAS alebo Austrian Airlines.

Ďalšie mestá
Luleå

Luleå je typické severské mestečko. Nájdete ho vo Švédsku v pokojnej lokalite, navyše s malebnými ostrovčekmi. V pokojnej lokalite preto, lebo sever Švédska nie je tak osídlený ako zvyšok krajiny. Preto ani mestá nie sú nijak obrovské. Súčasťou mesta je aj súostrovie pri pobreží, ktoré pozostáva z 1700 ostrovčekov.

Luleå leží len kúsok od polárneho kruhu a je hlavným mestom regiónu Norrbotten. Obklopuje ju nádherná rieka Luleälven, ktorá sa vlieva do trblietavých zátok s výdatnými zelenými ostrovčekmi v pozadí. Už v stredoveku bolo mesto dôležitým prístavom. Původne sa nachádzalo na území dnešného Gammelstadu. Luleå je zhruba päťdesiat tisícové mestečko, ktoré vám odporúčame navštíviť, ak chcete zažiť typický chladný sever Švédska. Nájdete tu tiež úžasné múzeá, neďaleké stredoveké mesto Gammelstad a vašu romantickú dušu určite potešia aj večerné výletné plavby do okolia mesta Luleå.

Lacné letenky do mesta Luleå viete rezervovať z Viedne, Budapešti I Prahy. Priamy let do Luleå z našich končín neexistuje, avšak s jedným prestupom možno letieť komfortne so spoločnosťami Norwegian, SAS Austrian Airlines či Lufthansa.

Užitočné info o Švédsku

Cestovné doklady do Švédska

Keďže Švédsko je krajinou Európskej únie, na vstup do krajiny na obdobie kratšie ako 3 mesiace vám postačí platný občiansky preukaz alebo pas.

Počasie vo Švédsku

Napriek severnej polohe, Švédsko má počas roka pomerne mierne teploty. Dramatické zmeny však môžete vidieť v počte hodín denného svetla. Počas zimy zažijete vo Švédsku len 6 hodín denného svetla. Naopak v lete sa budete tešiť z denného svetla až 18 hodín denne.

Kedy je teda dovolenka vo Švédsku tá správna voľba? Ideálnym časom na návštevu bude obdobie od polky mája až do polovice septembra. Úplne najideálnejšie mesiace sú však júl a august. Počas leta má totiž Švédsko príjemnú priemernú teplotu v rozmedzí od 20 do 25 °C.

Jeseň a jar bývajú pomerne studené. Počas tohto obdobia zvykne i často pršať. V zime sa pripravte na depresívne počasie, kedy je prevažne stále tma (slnko svieti len pár hodín denne) a teplota sa pohybuje v rozmedzí od -3 do 3 °C. Od novembra do začiatku apríla bývajú bežné aj snehové prehánky.

Ceny vo Švédsku

Národnou menou je švédska koruna, za eurá ju zameníte bezproblémovo na ktoromkoľvek letisku. Peniaze však nemusíte zamieňať vo veľkom množstve, vo Švédsku sa dá platiť kartou takmer všade. A to aj v malých sumách.

Hľadáte hotel vo Švédsku? Počas leta je mesto plné turistov, čo sa odráža na cene ubytovania. Oplatí sa ho preto rezervovať vopred. Ak si ubytovanie rezervujete s predstihom, môže vás vyjsť na pomerne prijateľných 30-40 EUR osoba/noc. Ceny ubytovania a vzdialenosť od centra si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Pri požičaní auta si vopred overte, či je v prenájme zahrnuté aj mýto vzťahujúce sa na vstup do centra. Auto odporúčame požičať už pri letisku, rezervovať si ho môžete priamo cez Pelikán. Ak hľadáte cenovo výhodný balík letenky a ubytovania, oplatí sa vám pozrieť aj aktuálnu ponuku dovoleniek na Pelikáne.

Aktuálny čas vo Švédsku

Malmö sa nachádza v rovnakej časovej zóne ako Slovensko.

  • Vedeli ste, že najlacnejšia letenka do Švédska za posledný týždeň stála iba 20,00 €?

  • Ak ste sa rozhodli cestovať do Švédska, odporúčame vám navštíviť mestá ako Štokholm, Gothenburg, Malmö, Lulea, Kiruna.

10 zaujímavostí o Švédsku

1
Medzi Štokholmom a Helsinkami premáva výletná loď, ktorá je určená iba na nákup lacného alkoholu
2
Od stredoveku až do roku 1809 bolo Fínsko súčasťou Švédska
3
Oficiálny účet na Twitteri (@Sweden) vlastní každý týždeň náhodný občan Švédska
4
Švédi nemôžu dať svojim deťom mená ako „Elvis“ a „Ikea“
5
03. 09. 1967 nastal vo Švédsku „Deň H“. Prehodil sa smer jazdy z ľavej strany na pravú stranu cesty
6
89% Švédska rozpráva po anglicky
7
Vo Švédsku majú rodičia nárok na 480 dní platenej rodičovskej dovolenky, keď sa im narodí dieťa alebo si dieťa adoptujú
8
Kráľ Charles XIV mal tetovanie s nápisom Smrť kráľom (Death to Kings)
9
Iba jedno švédske priezvisko z TOP 20 sa nekončí na „son“: Lindberg
10
Na hranici Švédska a Fínska sa nachádza golfový klub, ktorého polovica je vo Švédsku a druhá polovica vo Fínsku