Skip to main content

Lacné letenky Macedónsko

Macedónsko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Macedónska

Zaujímavé info o

Macedónsko je malá, ale vnútorne veľmi bohatá krajina: jej rôznorodá architektúra a príroda odrážajú komplexnú históriu a vytvárajú inšpiratívnu a vibrujúcu atmosféru, ktorá spája domácich i cudzincov.

Reštaurácie sú väčšinou otvorené do neskorej hodiny a najmä zahraniční návštevníci sa tešia z toho, že pri stravovaní von ani nemusia pozerať na ceny. Samozrejme záleží od konkrétneho podniku a typu jedla, aké si objednáte, väčšina pokrmov sa však pohybuje v cene do piatich eur.

Podľa svetovo najväčšej databázy dát o konkrétnych mestách a krajinách Numbeo, sú náklady na život v Macedónsku o približne o 29% nižšie než na Slovensku.

V hlavnom meste Skopje či v nemenej známom macedónskom Ochride, nájdete množstvo priam fascinujúcich trhov a bazárov takmer na každom kroku. Ak navštívite práve spomínanú lokalitu Ochrid, určite sa pozrite po regionálne známych perlách, ktoré nájdete ako súčasť náhrdelníkov a šperkov v rôznych farbách a tvaroch.

Lacné letenky do Macedónska rezervujete aj z našich končín. Do Skopje viete letieť super lacno z Bratislavy, vďaka leteckému spojeniu spoločnosti Wizz Air.

Viac Zobraziť menej

Top mestá

Skopje

Skopje, hlavné mesto Macedónska, najväčšie a najrozmanitejšie miesto v krajine, podlieha po svojej bohatej historickej metamorfóze, modernej premene. Macedónčania, Albánci, Turci, Rumuni, Bosniaci, Srbi a mnoho iných národností, ktoré tu nájdete z neho robia internacionálne a pestrofarebné centrum.

Najvýraznejšiu stopu ale v meste zanechali Turci, ktorí Macedónsku vládli stovky rokov a vybudovali tu množstvo mešít ale i iných dôležitých budov. Každá z eklektického mixu kresťanskej a islamskej kultúry sa v tomto meste snažila roky prejaviť sa. Práve táto kultúrna zmes tu vytvára živú a pestrú spoločnosť.

Pri rannej prechádzke popri kaviarňach stretnete napríklad ľudí hrajúcich šach. Keď sa zvečerí, Skopje opäť ožíva, miestni sa zhrnú do reštaurácií a neskôr mieria na pohárik či dva do barov, hudobných klubov, z ktorých mnohé sú otvorené až do svitania.

Skopje sa ihneď po oznámení priameho leteckého spojenia z Bratislavy stalo hitom medzi slovenskými cestovateľmi. Lacné letenky do Skopje viete rezervovať veľmi výhodne z Bratislavy a z neďalekej Viedne viete letieť do macedónskeho mestečka Ohrid.

Priamy let do Skopje trvá približne hodinu a pol. Slováci lietajú do Skopje najmä leteckou spoločnosťou Wizzair. Medzinárodné letisko Skopje, predtým pod názvom Letisko Alexandra Veľkého Skopje, je medzinárodné letisko nachádzajúce sa pri obci Petrovec, 17 km od macedónskej metropoly Skopje.

Ohrid (Ochrid)

Po hlavnom meste, Skopje, je azda najznámejším miestom v Macedónsku oblasť s názvom Ochrid (v angl. Ohrid). Ochrid je najväčším mestom, ležiacim nad rovnomenným jazerom a ôsmym najrozľahlejším mestom v krajine. Vďaka množstvu kostolov, ktoré v ňom nájdete (365 chrámov), ho mnohí nazývajú i „Jeruzalem Balkánu“.

Od roku 1980 je mestečko i jazero Orchid zapísané v zozname kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V skutočnosti existuje iba 28 takýchto lokalít, teda kultúrnych a zároveň prírodných miest, ktoré sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Jazero Orchid vytvára prírodnú hranicu medzi juhozápadným Macedónskom a východným Albánskom. Je jedným z najhlbších a najstarších jazier v Európe, zachováva si svoj jedinečný vodný ekosystém a s viac ako dvesto endemickými druhmi je vzácne v celosvetovom význame. Jazero je v oboch panvách krajín obklopené hustým osídlením dedín a rezortov.

Lacné letenky do oblasti Ochrid rezervujte z Viedne. Od roku 2019 tam lieta nízkonákladová spoločnoť Wizz Air 3-krát do týždňa a spiatočné letenky sa skutočne predávajú veľmi lacno. Priamy let do mesta Ochrid trvá približne hodinu a pol.

Užitočné info o Macedónsku

Cestovné doklady do Macedónska

Do Macedónska môžete cestovať aj na občiansky preukaz, prípadne cestovný pas. Dieťa musí mať svoj vlastný pas. Vízová povinnosť neplatí.

Ceny v Macedónsku

Menou v Macedónsku je macedónsky denár a jej štandardné označenie je MKD. Zameniť peniaze za eurá nie je žiaden problém, kdekoľvek sa budete nachádzať.

Niektoré reštaurácie a podniky berú aj eurá. Väčšinou však zameniť peniaze viete len priamo v Macedónsku, máloktorá slovenská banka alebo finančná inštitúcia disponuje denármi.

Hľadáte lacné ubytovanie v Macedónsku? Ceny ubytovania a vzdialenosť od centra si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán. Mesto má širokú škálu ubytovania, od veľmi lacných hostelov po luxusné hotely. Najlacnejšie ponúkajú svoje služby za 5 eur na noc/osobu.

Ak sa rozhodnete preskúmať okolie Skopje či dokonca celé Macedónsko, auto si môžete rezervovať aj priamo cez Pelikán – kde si môžete porovnať ceny viacerých autopožičovní.

Aktuálny čas v Macedónsku

V Macedónsku je toľko isto hodín, ako na Slovensku.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Macedónska

Pri cestovaní do Macedónska nie sú povinné žiadne očkovania.

Tipy, čo treba vidieť v Skopje

10 zaujímavostí o Macedónsku

1
Z dvoch miliónov obyvateľov Macedónska je podľa oficiálnych štatistík 67 percent Macedóncov pravoslávneho vierovyznania a 23 percent Albáncov vyznávajúcim islam
2
V roku 1963 došlo k masívnemu zemetraseniu, ktoré pochovalo veľkú časť dnešného hlavného mesta Macedónska
3
Obyvatelia Skopje a celého Macedónska si radi prisvojujú Alexandra Macedónskeho, čím hnevajú svojich gréckych susedov. Gréci totiž tvrdia, že Alexander je čisto helénska postava, preto patrí Grécku
4
To nie je všetko. Skopje a Atény sa sporia o názov Macedónsko. Rovnaký názov má totiž aj grécka oblasť na severe krajiny. Atény tvrdia, že názov Macedónsko je výlučne gréckym kultúrnym dedičstvom
5
Alexander Macedónsky bol kráľom Macedónska, Faraónom Egypta, kráľom Perzie a kráľom Ázie. Za 12 rokov dobývania neprehral ani jedinú bitku. Začal svoju vládu tým, že eliminoval potenciálnych záujemcov o jeho trón
6
Dejiny Macedónska sú úzko späté s dejinami Byzancie a Turecka až do balkánskych vojen v rokoch 1912 až 1913, po ktorých bolo rozdelené medzi Srbsko, Bulharsko a Grécko
7
Skopje je o niečo väčšie ako Bratislava. Má aj približne rovnaký počet obyvateľov
8
To nie je všetko. Skopje a Atény sa sporia o názov Macedónsko. Rovnaký názov má totiž aj grécka oblasť na severe krajiny. Atény tvrdia, že názov Macedónsko je výlučne gréckym kultúrnym dedičstvom
9
V meste Ohrid je chrám a hrobka Svätého Klementa, učenca Cyrila a Metoda, ktorý po smrti svojich učiteľov prišiel do Macedónska, kde pokračoval v ich šľapajách
10
Skopje je jedna z najvyťaženejších leteckých liniek z bratislavského letiska