Skip to main content

Lacné letenky Skopje

Akciové letenky do Skopje

Zaujímavé info o Skopje

Skopje, hlavné mesto Macedónska, najväčšie a najrozmanitejšie miesto v krajine, podlieha po svojej bohatej historickej metamorfóze, modernej premene. Macedónčania, Albánci, Turci, Rumuni, Bosniaci, Srbi a mnoho iných národností, ktoré tu nájdete z neho robia internacionálne a pestrofarebné centrum.

Najvýraznejšiu stopu ale v meste zanechali Turci, ktorí Macedónsku vládli stovky rokov a vybudovali tu množstvo mešít ale i iných dôležitých budov. Každá z eklektického mixu kresťanskej a islamskej kultúry sa v tomto meste snažila roky prejaviť sa. Práve táto kultúrna zmes tu vytvára živú a pestrú spoločnosť.

Pri rannej prechádzke popri kaviarňach stretnete napríklad ľudí hrajúcich šach. Keď sa zvečerí, Skopje opäť ožíva, miestni sa zhrnú do reštaurácií a neskôr mieria na pohárik či dva do barov, hudobných klubov, z ktorých mnohé sú otvorené až do svitania.

Skopje sa ihneď po oznámení priameho leteckého spojenia z Bratislavy stalo hitom medzi slovenskými cestovateľmi. Lacné letenky do Skopje viete rezervovať veľmi výhodne z Bratislavy a z neďalekej Viedne viete letieť do macedónskeho mestečka Ohrid.

Priamy let do Skopje trvá približne hodinu a pol. Slováci lietajú do Skopje najmä leteckou spoločnosťou Wizzair. Medzinárodné letisko Skopje, predtým pod názvom Letisko Alexandra Veľkého Skopje, je medzinárodné letisko nachádzajúce sa pri obci Petrovec, 17 km od macedónskej metropoly Skopje.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Skopje

Cestovné doklady do Macedónska

Do Macedónska môžete cestovať aj na občiansky preukaz, prípadne cestovný pas. Dieťa musí mať svoj vlastný pas. Vízová povinnosť neplatí.

Počasie v Skopje

Macedónsko ležiace na Balkánskom polostrove má rozmanitú nielen krajinu, ale aj počasie. Macedónsko je zaujímavé tým, že na tak malú krajinu má viacero klimatických pásiem.

Nížiny majú mierne zimy s dažďovými prehánkami okolo 7ºC a horúce slnečné letá s priemernými teplotami 32ºC. Hornaté oblasti bývajú počas zimy pokryté vrstvou snehu. Na počasie majú vplyv aj vetry a rozdielna nadmorská výška, preto je potrebné si pozerať predpoveď počasia na presnú lokalitu.

Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou maximálnou teplotou 30ºC. Najslnečnejším mesiacom je júl s 11 hodinami jasného slnečného svitu.

Ceny v Skopje

Menou v Macedónsku je macedónsky denár a jej štandardné označenie je MKD. Zameniť peniaze za eurá nie je žiaden problém, kdekoľvek sa budete nachádzať.

Niektoré reštaurácie a podniky berú aj eurá. Väčšinou však zameniť peniaze viete len priamo v Macedónsku, máloktorá slovenská banka alebo finančná inštitúcia disponuje denármi.

Hľadáte lacné ubytovanie v Skopje? Ceny ubytovania a vzdialenosť od centra si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán. Mesto má širokú škálu ubytovania, od veľmi lacných hostelov po luxusné hotely. Najlacnejšie ponúkajú svoje služby za 5 eur na noc/osobu.

Ak sa rozhodnete preskúmať okolie Skopje či dokonca celé Macedónsko, auto si môžete rezervovať aj priamo cez Pelikán – kde si môžete porovnať ceny viacerých autopožičovní.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Macedónska

Pri cestovaní do Macedónska nie sú povinné žiadne očkovania.

Aktuálny čas v Skopje

V Skopje je toľko isto hodín, ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Skopje

10 zaujímavostí o Macedónsku

1
Z dvoch miliónov obyvateľov Macedónska je podľa oficiálnych štatistík 67 percent Macedóncov pravoslávneho vierovyznania a 23 percent Albáncov vyznávajúcim islam
2
V roku 1963 došlo k masívnemu zemetraseniu, ktoré pochovalo veľkú časť dnešného hlavného mesta Macedónska
3
Obyvatelia Skopje a celého Macedónska si radi prisvojujú Alexandra Macedónskeho, čím hnevajú svojich gréckych susedov. Gréci totiž tvrdia, že Alexander je čisto helénska postava, preto patrí Grécku
4
To nie je všetko. Skopje a Atény sa sporia o názov Macedónsko. Rovnaký názov má totiž aj grécka oblasť na severe krajiny. Atény tvrdia, že názov Macedónsko je výlučne gréckym kultúrnym dedičstvom
5
Alexander Macedónsky bol kráľom Macedónska, Faraónom Egypta, kráľom Perzie a kráľom Ázie. Za 12 rokov dobývania neprehral ani jedinú bitku. Začal svoju vládu tým, že eliminoval potenciálnych záujemcov o jeho trón
6
Dejiny Macedónska sú úzko späté s dejinami Byzancie a Turecka až do balkánskych vojen v rokoch 1912 až 1913, po ktorých bolo rozdelené medzi Srbsko, Bulharsko a Grécko
7
Skopje je o niečo väčšie ako Bratislava. Má aj približne rovnaký počet obyvateľov
8
To nie je všetko. Skopje a Atény sa sporia o názov Macedónsko. Rovnaký názov má totiž aj grécka oblasť na severe krajiny. Atény tvrdia, že názov Macedónsko je výlučne gréckym kultúrnym dedičstvom
9
V meste Ohrid je chrám a hrobka Svätého Klementa, učenca Cyrila a Metoda, ktorý po smrti svojich učiteľov prišiel do Macedónska, kde pokračoval v ich šľapajách
10
Skopje je jedna z najvyťaženejších leteckých liniek z bratislavského letiska