Skip to main content

Lacné letenky Novosibirsk

Akciové letenky do Novosibirsku

Zaujímavé info o Novosibirsku

Novosibirsk je tretie najväčšie mesto v Rusku po Moskve a Petrohrade a administratívne centrum Novosibirskej oblasti. Je to najväčšie mesto na Sibíri a administratívne centrum Sibírskeho federálneho okruhu.

Ak chcete zažiť typickú ruskú zimu, a ešte k tomu na Sibíri, určite sa vyberte do Novosibirsku. Tretie najväčšie ruské mesto vás v zime môže prekvapiť aj teplotou -40°C.

Novosibirsk je zároveň najväčšie sibírske mesto na východ od Omsku, ležiace na rieke Ob. Mesto je dobrým východiskovým bodom do pohoria Altaj a aj pre tých, ktorí zamýšľajú vybrať sa odtiaľ do Kazachstanu. Asi 30 km od Novosibirsku leží akademické mesto Akademgorod, kde bola ubytovaná elita sovietskeho národa, najmä vedci a „mozgy“ národa.

Sibír z pohľadu Slovákov ešte nie je tak populárna destinácia, no z našich končín existuje výborné letecké spojenie z Viedne a Budapešti. Lacné letenky na Sibír viete rezervovať s jedným prestupom v Moskve, vďaka leteckej spoločnosti Aeroflot.

Priamy let z našich končín neexistuje. Čakajú vás približne 2 hodiny letu do Moskvy, odkiaľ ešte približne 4 hodiny letu na letisko Tolmachevo v lokalite Novosibirsk.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Novosibirsku

Víza do Ruska

Na územie Ruskej federácie môže vstúpiť občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas a platné víza. Pre cestovateľov sú najpoužívanejšie turistické víza a potom ešte tranzitné víza (ak v Rusku len prestupujete).

Žiadosť je potrebné podať osobne, čo je o niečo zložitejšie ako pri vízach do ostatných krajín. Nemožno ju zaslať poštou, ani elektronicky. Iná osoba vás môže pri vybavovaní víz zastúpiť jedine na základe overenej plnej moci a musí byť podrobne informovaná o ceste žiadateľa. Konzulárne poplatky sa uhrádzajú v deň podania žiadosti na pošte na základe poukážky, ktorá sa vydá pri podaní žiadosti.

Vízum do Ruska možno získať niekoľkými spôsobmi. Vždy ale musíte získať tzv. pozvanie.

To viete získať, ak vás:

  1. pozve občan Ruskej federácie
  2. si zabezpečíte ubytovanie v akomkoľvek zariadení, ktoré vám zašle pozvánku
  3. objednáte si zájazd cez cestovnú kanceláriu resp. agentúru

Kompletný návod, ako získať víza do Ruska nájdete na našom blogu.

Počasie na Sibíri

Sibír patrí k najchladnejším lokalitám na svete. Čo sa týka počasia a teplôt, určite sa dajú popísať rovnakými slovami ako charakter samotnej Sibíri, i keď v niektorých obdobiach je počasie, vzhľadom na danú oblasť, predvídateľné.

Rozdiel medzi letnými a zimnými teplotami predstavuje v priemere 68°C. To znamená, že v letných mesiacoch (jún- august) sa teploty vyšplhajú aj na 30 °C a v zime naopak klesajú hlboko pod bod mrazu – v priemere na hodnotu -30°C.

Rekord v mínusových teplotách bol nameraný v dedinke Oymyakon, kde ortuť teplomera klesla až na neuveriteľných -67°C.

Ceny v Rusku

V Rusku platí mena rubeľ. Pred návštevou Ruska si viete zmeniť eurá takmer kdekoľvek, to isté platí aj po pristátí. Mnoho obchodníkov a hotelov prijíma platby aj v týchto menách. Peniaze je najlepšie zmeniť v banke alebo serióznej zmenárni. Vyhnite sa podvodníkom, ktorí menia peniaze priamo na ulici.

Ak cestujete na Sibír, peniaze si zameňte ešte v Moskve. V meste Novosibirsk sú síce banky, ale kurzy veľmi zlé a všetko extrémne dlho trvá.

Hľadáte lacné ubytovanie na Sibíri? Ceny ubytovania a vzdialenosť od letiska si môžete skontrolovať a rezervovať priamo cez Pelikán. Lokalita Novosibirsk ponúka najmä ubytovanie v apartmánoch, ktoré možno rezervovať od 15 eur na noc/osoba.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Ruska

Rusko nevyžaduje po návštevníkoch žiadne povinné očkovanie.

Aktuálny čas na Sibíri

Na Sibíri je o 5 hodín viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Novosibirsku

10 zaujímavostí o Rusku

1
Rozloha Ruska činí 17,1 miliónov km2, zatiaľ čo v prípade Pluta ide o 16,6 km2. Až 70% plochy Ruska pritom tvorí Sibír
2
Populácia Ruska sa každým rokom scvrkáva. Od roku 1993  klesla o 6,6 miliónov ľudí , čo je naozaj vysoké číslo. Možno za tým stojí nižší počet mužov, keďže žien je v Rusku až o 10 miliónov viac
3
Nikdy sa nekúpte v  jazere Karachay v Rusku . Je prudko rádioaktívne. Už len obyčajné státie pri brehu vás dokáže “obohatiť” o 600 roentgenových jednotiek za hodinu
4
Rusi predali Aljašku  takmer zadarmo. Konkrétne ide o 7,2 milióna dolárov. Z jeden aker (4047 m2) si naúčtovali len 2 centy
5
Pivo v Rusku nebolo považované za alkoholický nápoj do roku 2013
6
Alkohol je v Rusku mimoriadne obľúbený. Hovorí o tom smutná štatistika. 15,1 litrov čistého alkoholu ročne  na jednu osobu, pričom počíta sa s vekom 15 a viac
7
Veľmi vysoká miera korupcie. Odhaduje sa, že až 50% policajtov berie úplatky
8
Tuhá zima sa nerieši iba tvrdým alkoholom, ale aj poriadne horúcim čajom, čo je úplne pochopiteľné. Rusi však  pijú až 3,5 násobne väčšie množstvo čaju  ako Angličania
9
Ak by došlo ku konfliktu svetového formátu, nepriatelia Ruska by sa mali mať na pozore, keďže Rusko vlastní viac ako 7000 jadrových hlavíc
10
Najväčšia pobočka americkej reštaurácie McDonald’s sa nenachádza v Amerike, ale v Moskve
Boli informácie na tejto stránke užitočné? (Ešte nehodnotené)