Skip to main content

Lacné letenky Rusko

Rusko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Ruska

Zaujímavé info o Rusku

Keď sa povie Rusko, väčšina si predstaví Moskvu alebo Petrohrad. No bola by škoda to uzavrieť len týmito dvoma nádhernými mestami.

Rusko je najväčšia krajina na svete a obrovské regionálne rozdiely môžu spôsobiť, že cestovaním po celej jej šírke sa stretnete s úplne odlišnými cenami, zážitkami, či mentalitou.

Skvelá správa pre Slovákov však je, že cestovanie do Ruska je rok čo rok jednoduchšie, pravidlá o niečo voľnejšie a výborné letecké spojenia z Viedne či Budapešti umožňujú zažiť aj našincom to, čo pred rokmi bolo pokryté rúškom tajomstva či nedostupnosti.

Viac Zobraziť menej

Top mestá v Rusku

Moskva

Hlavné mesto Ruska Moskva je tak veľké, že by mohlo byť kľudne aj samostatným štátom. Oslňuje, inšpiruje či poburuje, rozhodne však nenechá nikoho chladným.

Bývalá hlava komunistického impéria je plná megalomanských stavieb, ktorým kontrastujú supermoderné biznis centrá. Sochy Lenina či Stalina však už viac nenájdete na piedestáloch, ale v historických múzeách. Turisti si do svojich cestovateľských fotoalbumov najčastejšie pridávajú fotky z miest ako sú Červené námestie, Kremeľ, Chrám Vasilija Blaženého, prípadne z niektorého z monumentálnych moskovských parkov – Moskva silne odráža históriu ťažko skúšaného ruského národa.

Prítomnosť sa však tvorí dnes, a to v Moskve platí viac ako hocikde inde na svete. Moskovský nočný život je natoľko okázalý a bujarý, že poľahky strčí do vrecka aj New York, ktorý údajne nikdy nespí. Metropola kontrastov a najmä silných dojmov sa zahrá s vašou mysľou veľkým štýlom, na ktorý sa len tak nezabúda.

Moskva je obľúbená aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Moskvy kúpite už aj z Bratislavy, odkiaľ priamo lieta spoločnosť Pobeda. Lacné letenky však kúpite aj z Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka priameho letu sú približne dve hodiny a 35 minút.

Priame lacné lety do Moskvy prevádzkujú spoločnosti: Wizz Air (Budapešť), Aeroflot (Viedeň, Budapešť), UTAir Aviation JSC (Viedeň), Czech Airlines (Praha), Smartwings Travel Service (Praha). S prestupom môžete z Prahy lacno letieť do Moskvy aj so spoločnosťou LOT Polish Airlines a Air Serbia. Z našich končín sa do Moskvy najčastejšie lieta na letisko Vnukovo a na letisko Sheremetyevo.

Petrohrad

„Akoby ste vstúpili do ruského románu,“ opisuje Petrohrad v zime anglický The Telegraph. Či už sa vyberiete na objavnú plavbu elegantnými kanálmi, zanechávajúc za sebou tristoštyridsaťdva mostov, či ich len tak pozorujúc pri rannom slnku ponad Nevu, druhé najväčšie mesto Ruska vás ani v tomto ročnom období zaručene nenechá chladnými.

Dôvodov, prečo by ste sa mali do tohto čarovného mesta, prezývaného i Benátky severu vybrať, už máte určite na mysli niekoľko, zahŕňajúc Štátne múzeum Ermitáž. Zimy tu bývajú zväčša kruté, v lete je tu naopak teplúčko a noc vyzerá ako deň. Druhé najväčšie ruské mesto si vás získa ihneď po vystúpení z lietadla.

Nádherné ulice zaplnené domami pripomínajúce paláce, stovky mostov ponad rieku zase pripomínajú talianske Benátky a matriošky všetkých veľkostí na vás vyskočia skôr ako stihnete povedať: добрый день (Dobrý deň).

Nie nadarmo patrí Petrohrad do päťdesiatky najlepších destinácií sveta. Petrohrad je najvýznamnejším mestom kultúry v Rusku, hrdo prekonávajúc aj hlavné mesto Moskvu. Zrodil sa tu legendárny ruský balet a pôsobia tu významní hudobní skladatelia a tanečníci z celého sveta.

Petrohrad je obľúbená destinácia Slovákov, najmä pre tých, ktorí milujú kultúru, umenie a ruskú architektúru. Lacné letenky do Petrohradu viete rezervovať veľmi výhodne z Budapešti, ale aj neďalekej Viedne. Priamy let trvá približne dve a pol hodiny. Slováci lietajú do Petrohradu najradšej s leteckými spoločnosťami Aeroflot, Austrian Airlines a Wizz Air.

Medzinárodné letisko Petrohrad – Pulkovo sa nachádza približne 23 kilometrov južne od centra mesta Petrohrad. Letisko má dve pristávacie dráhy a jeho služby ročne využíva viac ako 13 miliónov pasažierov, pre ktorých je k dispozícií 1 terminál. Základňu tu má napríklad letecká spoločnosť Rossiya Airlines.

Vladivostok

Mesto na konci legendárnej Transsibírksej magistrály alebo tam, kde „koľaje končia v mori”.

Vladivostok má z pohľadu geografie úžasnú polohu. Je to na skok loďou do Japonska alebo do Južnej Kórei. Okrem nádhernej železničnej stanice tu môžete obdivovať aj Svetlanskaju ulicu či most Zolotoy.

Zaujímavosťou je, že Vladivostok je obľúbenou destináciou ruských turistov, ktorí sem jazdia najmä za výborným jedlom, morskými plodmi, ale aj možnosťou zažiť tradičnú čínsku kuchyňu. Okrem Japonska a Kórei je totiž Čína, tak povediac, „za rohom”.

Do Vladivostoku sa dá dostať medzi inými aj slávnou Transsibírskou magistrálou. V tomto prípade však musíte počítať s približne 2 týždňami strávenými vo vlaku z Moskvy do Vladivostoku.

Vladivostok z pohľadu Slovákov ešte nie je tak populárna destinácia, no z našich končín existuje výborné letecké spojenie z Viedne aj Budapešti. Lacné letenky do Vladivostoku viete rezervovať s jedným prestupom v Moskve, vďaka leteckej spoločnosti Aeroflot.

Priamy let do Vladivostoku z našich končín neexistuje. Čakajú vás približne 2 hodiny letu do Moskvy, odkiaľ ešte približne 9 hodín letu na letisko vo Vladivostoku.

Soči

Soči je prístavné a kúpeľné mesto. Spolu s prímestskými oblasťami sa ťahá do dĺžky 147 kilometrov. Soči preto môže byť označované za najdlhšie mesto v Európe.

Zároveň sa Soči považuje za hlavné mesto luxusnej ruskej rekreácie. Tristo slnečných dní v roku, teplé more a prekrásne pláže, ktoré sú v nádhernom kontraste so snehom zasypanými horskými vrcholmi – aj tak môže vyzerať dovolenka v Rusku.

Málokto vie, že v Soči sú ideálne podmienky pre potápanie alebo, že si tu skvelo zalyžujete od decembra do mája. V bezprostrednej blízkosti Soči nájdete rozmanitú prírodu. Napriek tomu, že u nás ho poznáme ako typický letný rezort, iba pár kilometrov od slnečných pláží a paliem začínajú vysoké hory.

Z každej ulice v meste vidíte vždy biele vrcholky Kaukazu. Iba desať kilometrov od centra na rieke Agura nájdete vyhliadku na 30 metrové vodopády, fascinujúce kaňony a jaskyne. Milovníci horolezectva si tu prídu tiež na svoje, v okolí sa nachádza množstvo zaujímavých príležitostí, napokon aj samotný Elbrus (5 642 m), najvyššia hora Ruska a zároveň Európy.

Ešte taká pikoška – Soči je najsevernejším miestom planéty, kde sa dá pestovať čaj.

Soči z pohľadu Slovákov ešte nie je tak populárna destinácia, no z našich končín existuje výborné letecké spojenie z Viedne a Budapešti. Lacné letenky do mesta Soči viete rezervovať s jedným prestupom v Moskve, vďaka leteckej spoločnosti Aeroflot.

Priamy let z našich končín neexistuje. Čakajú vás približne 2 hodiny letu do Moskvy, odkiaľ ešte približne 2 hodiny letu na letisko Adler Sochi.

Ďalšie mestá
Novosibirsk

Novosibirsk je tretie najväčšie mesto v Rusku po Moskve a Petrohrade a administratívne centrum Novosibirskej oblasti. Je to najväčšie mesto na Sibíri a administratívne centrum Sibírskeho federálneho okruhu.

Ak chcete zažiť typickú ruskú zimu, a ešte k tomu na Sibíri, určite sa vyberte do Novosibirsku. Tretie najväčšie ruské mesto vás v zime môže prekvapiť aj teplotou -40°C.

Novosibirsk je zároveň najväčšie sibírske mesto na východ od Omsku, ležiace na rieke Ob. Mesto je dobrým východiskovým bodom do pohoria Altaj a aj pre tých, ktorí zamýšľajú vybrať sa odtiaľ do Kazachstanu. Asi 30 km od Novosibirsku leží akademické mesto Akademgorod, kde bola ubytovaná elita sovietskeho národa, najmä vedci a „mozgy“ národa.

Sibír z pohľadu Slovákov ešte nie je tak populárna destinácia, no z našich končín existuje výborné letecké spojenie z Viedne a Budapešti. Lacné letenky na Sibír viete rezervovať s jedným prestupom v Moskve, vďaka leteckej spoločnosti Aeroflot. Ďalšou možnosťou ako sa do Novosibirsku dostať, je Transsibírska magistrála, ktorá mesto prechádza. V tomto prípade však musíte počítať s niekoľko dňovou cestou.

Priamy let z našich končín neexistuje. Čakajú vás približne 2 hodiny letu do Moskvy, odkiaľ ešte približne 4 hodiny letu na letisko Tolmachevo v lokalite Novosibirsk.

Kamčatka

Dvadsaťdeväť aktívnych sopiek, asi najviac divokých medvedov na svete a úžasné treky. A keď hovoríme o aktívnych sopkách, tak jeden z najväčších zážitkov je vidieť vytekajúcu lávu z jednej z najaktívnejších sopiek na svete – Ploskij Tolbačik.

Ak hľadáte aktívnu a tak trošku adrenalínovú dovolenkovú destináciu, trafili ste do čierneho. Kamčatka je považovaná za drahšiu destináciu, ale to len preto, že zážitky, treky a výlety sú tu veľkolepé. Napokon aj takmer všetky výlety smerujú do veľmi izolovaných a vzdialených miest. Napríklad do slávneho Údolia gejzírov sa viete dostať len vrtulníkom! Ak teda máte dobrodružnú povahu, Kamčatka je ideálne miesto na vašu realizáciu.

Kamčatka z pohľadu Slovákov ešte nie je tak populárna, no z našich končín existuje výborné letecké spojenie z Viedne a Budapešti. Lacné letenky na Kamčatku viete rezervovať s jedným prestupom v Moskve, vďaka leteckej spoločnosti Aeroflot. Priamy let z našich končín neexistuje. Čakajú vás približne 2 hodiny letu do Moskvy, odkiaľ ešte približne 8 hodín letu na letisko Petropavlovsk Kamchatskiy Jelizovo.

Irkutsk (jazero Bajkal)

Bajkalské jazero alebo Bajkal je najhlbšie a najstaršie jazero na svete. Možno vám to však lepšie ukážeme na konkrétnom príklade – v jazere je sústredená jedna pätina svetových zásob povrchovej sladkej vody.

Bajkal sa nachádza južnej časti Východnej Sibíri a ideálne letecké spojenie smeruje do mesta Irkutsk. Po Kaspickom mori ide o druhé najväčšie ruské jazero a v roku 1996 bolo zapísané do svetového zoznamu dedičstva UNESCO.

Ak sa na Bajkal vyberiete v zime, pribaľte si teplé oblečenie a doprajte si prechádzku po jazere, hrúbka ľadu dosahuje v niektorých miestach až niekoľkých metrov. A pokiaľ sa sem chystáte v lete, vedzte, že budete odmenení úžasnými panorámami.

Lonely Planet o Bajkale napísal, že je to niečo, čo musíte vidieť pred tým, než sa pominiete. Bajkal a Irkutsk, to sú aj najznámejšie symboly východnej časti Ruska. Cez Irkutsk prechádza aj bájna Transsibírska magistrála, vďaka ktorej v priebehu 2-3 týždňov môžete precestovať veľkú časť Ruska.

Bajkal z pohľadu Slovákov ešte nie je tak populárna destinácia, no z našich končín existuje výborné letecké spojenie z Viedne aj Budapešti. Lacné letenky do mesta Irkutsk viete rezervovať s jedným prestupom v Moskve, vďaka leteckej spoločnosti Aeroflot.

Priamy let z našich končín neexistuje. Čakajú vás približne 2 hodiny letu do Moskvy, odkiaľ ešte približne 5 hodín letu na letisko Irkutsk.

Užitočné info o Rusku

Aké víza potrebujem do Ruska?

Na územie Ruskej federácie môže vstúpiť občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas a platné víza. Pre cestovateľov sú najpoužívanejšie turistické víza a potom ešte tranzitné víza (ak v Rusku len prestupujete).

Žiadosť je potrebné podať osobne, čo je o niečo zložitejšie ako pri vízach do ostatných krajín. Nemožno ju zaslať poštou, ani elektronicky. Iná osoba vás môže pri vybavovaní víz zastúpiť jedine na základe overenej plnej moci a musí byť podrobne informovaná o ceste žiadateľa. Konzulárne poplatky sa uhrádzajú v deň podania žiadosti na pošte na základe poukážky, ktorá sa vydá pri podaní žiadosti.

Vízum do Ruska možno získať niekoľkými spôsobmi. Vždy ale musíte získať tzv. pozvanie.

To viete získať, ak vás:

  1. pozve občan Ruskej federácie
  2. si zabezpečíte ubytovanie v akomkoľvek zariadení, ktoré vám zašle pozvánku
  3. objednáte si zájazd cez cestovnú kanceláriu resp. agentúru

Kompletný návod, ako získať víza do Ruska nájdete na našom blogu.

Počasie v Rusku

Rusko je štát s pomerne chladným podnebím. Teploty v zime siahajú hlboko pod bod mrazu. Krajina sa však rozkladá v štyroch klimatických pásmach – arktické, subarktické, mierne (väčšia časť územia) a subtropické.

Arktická oblasť je charakteristická dlhými slnečnými dňami od apríla do polovice septembra a nočnými dňami od polovice októbra do konca februára.

V európskej časti Ruska je cítiť jednoznačný vplyv Atlantického oceánu, kde sa morský vzduch pretvára na suchý kontinentálny.

Sibír je známa kontinentálnym podnebím, ktoré má chladné zimy a teplé letá a pre ďaleký východ je zase typické monzúnové podnebie.

Ceny v Rusku

V Rusku platí mena rubeľ. Pred návštevou Ruska si viete zmeniť eurá takmer kdekoľvek, to isté platí aj po pristátí. Mnoho obchodníkov a hotelov prijíma platby aj v týchto menách. Peniaze je najlepšie zmeniť v banke alebo serióznej zmenárni. Vyhnite sa podvodníkom, ktorí menia peniaze priamo na ulici.

Ak cestujete na Sibír, peniaze si zameňte ešte v Moskve. V meste Novosibirsk sú síce banky, ale kurzy veľmi zlé a všetko extrémne dlho trvá.

Hľadáte lacné ubytovanie na Sibíri? Ceny ubytovania a vzdialenosť od letiska si môžete skontrolovať a rezervovať priamo cez Pelikán. Lokalita Novosibirsk ponúka najmä ubytovanie v apartmánoch, ktoré možno rezervovať od 15 eur na noc/osoba.

Ktoré očkovania sú povinné pred cestou Ruska a ktoré sú odporúčané?

Rusko nevyžaduje po návštevníkoch žiadne povinné očkovanie.

Letecké štatistiky o Rusku

  • Vedeli ste, že najlacnejšia letenka do Ruska za posledný týždeň stála iba 64,00 €?

  • Ak ste sa rozhodli cestovať do Ruska, odporúčame vám navštíviť mestá ako Moskva, Petrohrad, Adler/soči, Irkutsk, Krasnodar.

  • Ste fanúšikom štatistík? Možno vás bude zaujímať, že počet medzinárodných letísk v Rusku je: 0.

10 zaujímavostí o Rusku

1
Rozloha Ruska činí 17,1 miliónov km2, zatiaľ čo v prípade Pluta ide o 16,6 km2. Až 70% plochy Ruska pritom tvorí Sibír
2
Populácia Ruska sa každým rokom scvrkáva. Od roku 1993  klesla o 6,6 miliónov ľudí , čo je naozaj vysoké číslo. Možno za tým stojí nižší počet mužov, keďže žien je v Rusku až o 10 miliónov viac
3
Nikdy sa nekúpte v  jazere Karachay v Rusku . Je prudko rádioaktívne. Už len obyčajné státie pri brehu vás dokáže “obohatiť” o 600 roentgenových jednotiek za hodinu
4
Rusi predali Aljašku  takmer zadarmo. Konkrétne ide o 7,2 milióna dolárov. Z jeden aker (4047 m2) si naúčtovali len 2 centy
5
Pivo v Rusku nebolo považované za alkoholický nápoj do roku 2013
6
Alkohol je v Rusku mimoriadne obľúbený. Hovorí o tom smutná štatistika. 15,1 litrov čistého alkoholu ročne  na jednu osobu, pričom počíta sa s vekom 15 a viac
7
Veľmi vysoká miera korupcie. Odhaduje sa, že až 50% policajtov berie úplatky
8
Tuhá zima sa nerieši iba tvrdým alkoholom, ale aj poriadne horúcim čajom, čo je úplne pochopiteľné. Rusi však  pijú až 3,5 násobne väčšie množstvo čaju  ako Angličania
9
Ak by došlo ku konfliktu svetového formátu, nepriatelia Ruska by sa mali mať na pozore, keďže Rusko vlastní viac ako 7000 jadrových hlavíc
10
Najväčšia pobočka americkej reštaurácie McDonald’s sa nenachádza v Amerike, ale v Moskve