Skip to main content

Lacné letenky Sofia

Bulharsko - Základné COVID-19 informácie

Bulharsko sa aktuálne nachádza medzi bezpečnými krajinami. Podmienky návratu na Slovensko: ak ste zaočkovaní, tak sa vás karanténa ani povinnosť testu nevzťahuje. Stále však platí, že sa musíte zaregistrovať v systéme eHranica. Ak ste očkovanie ešte neabsolvovali, musíte sa povinne registrovať v systéme eHranica a nastúpiť na 14-dňovú karanténu. Tú si môžete skrátiť negatívnym PCR testom, ktorý si môžete urobiť najskôr na 5. deň po príchode.

Odporúčame si naštudovať aj podmienky vstupu do Bulharska na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa júl (COVID-19).

Akciové letenky do Sofie

Zaujímavé info o Sofii

Sofia je hlavým mestom Bulharska a v dnešnej Európe nemá významné postavenie z hľadiska turistického, politického či ekonomického. Kedysi to všetko však mohlo byť úplne inak – nechýbalo totiž veľa a Sofia sa mohla stať hlavným mestom Rímskej ríše.

Sofia prešla mnohými zmenami majiteľov a niekoľkokrát bola vyplienená, dnes je však hlavným mestom Bulharska, najchudobnejšej krajiny Európskej Únie. Mesto je oveľa lepšie zachované a krajšie ako napríklad susedná Bukurešť, ale nedostatok financií pre jeho údržbu je miestami dosť zjavná, najmä mimo úplného centra mesta.

Sofia patrí medzi obľúbené destinácie Slovákov a to najmä vďaka lacnému leteckému spojeniu z Bratislavy. Priamy let trvá približne hodinu a pol. Slováci lietajú do Sofie najradšej s leteckou spoločnosťou Wizzair, dostanú sa tam však aj z Viedne leteckou spoločnosťou Austrian Airlines alebo Bulgaria Air.

Medzinárodné letisko v Sofii je hlavné bulharské letisko, ktoré sa nachádza 10 kilometrov od východne od centra mesta. Letisko využíva jednu pristávaciu dráhu s dĺžkou 3600 metrov. Letisko rastie na popularite a jeho služby ročne využíva už takmer 5 miliónov pasažierov.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Sofii

Aké cestovné doklady potrebujem pri ceste do Bulharska?

Do Bulharska nepotrebujete cestovný pas, bude vám stačiť platný občiansky preukaz. Platnosť občianského preukazu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti však musia mať vlastný cestovný pas.

Počasie v Sofii

Bulharsko má veľmi podobné počasie tomu slovenskému. Pre túto krajinu sú typické príjemné letá s teplotami pohybujúcimi sa mierne pod 30ºC. Najviac turistov mieri na pobrežie Čierneho mora, kde sú priaznivé podmienky na kúpanie a voda v mori stúpne v auguste až na 25ºC.

Leto v Bulharsku vie byť poriadne horúce. Slnečné a teplé počasie s priemernou teplotou 23°C trvá od apríla do septembra. V lete dosahuje najvyššia denná teplota 34°C. V silnom južnom prúdení tropického vzduchu býva teplejšie vo vnútrozemí krajiny ako na pobreží. Teplota vody Čierneho mora od júna do septembra má v priemere 23°C.

Ceny v Sofii

Národnou menou v Bulharsku je lev. Nie je na škodu mať hotovosť aj kartu. Eurá sa však dajú vo veľmi dobrom kurze zmeniť aj v Bulharsku. Peniaze si môžete rozmeniť v hociktorej banke, v zmenárňach, na pošte, ako aj takmer vo všetkých cestovných kanceláriách, hoteloch a kempingoch.

Skoro vo všetkých verejných prevádzkach a v bankomatoch sa môžu používať kreditné karty ako sú Visa, MasterCard, American Express, Diners, atď. Platba kartou je asi najvýhodnejší spôsob, aj keď v reštauráciách sa pri platbe kartou môžete stretnúť s minimálnou výškou konzumácie 5 bulharských levov.

Hľadáte lacné ubytovanie v Sofii? Na stránke hotely.pelikan.sk nájdete veľmi lacné ubytovanie v apartmánoch a hoteloch aj počas letnej sezóny a s výhodnými cenami. Za 1 noc pre 1 osobu dáte najmenej 11 eur.

Aké očkovania sú pred cestou do Bulharska povinné?

Pri cestovaní do Bulharska nie sú povinné žiadne očkovania.

Aktuálny čas v Sofii

V Sofii je o hodinu viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Sofii

10 zaujímavostí o Bulharsku

1
Súhlasné a záporné kývanie hlavou má v Bulharsku presne opačný význam ako u nás. Bulharské „áno“ znamená „nie“
2
Bulharsko patrí medzi najvýznamnejších svetových producentov vín. V tejto krajine sa ročne vyrobí až 200 tisíc ton vína
3
Bulhari sa pýšia aj dvomi veľmi zaujímavými prvenstvami vo svete techniky. Prvé digitálne hodinky vynašiel bulharský inžinier Peter Petroff
4
Pri gajdách si každý vybaví írsku, prípadne škótsku tradičnú hudbu, no len málokto vie, že aj Bulharsko má svoje gajdy. Nazývajú sa: kaba gajdy
5
Jedna tretina Bulharska je pokrytá lesom
6
70-80 percent oleja z ruží v parfémoch sveta pochádza z Bulharska
7
Jogurty v Bulharsku majú špecifickú chuť, po ktorej baží nejeden dovolenkár. Môže za to baktéria s názvom Lactobacillus bulgaricus, ktorá sa vyskytuje iba v Bulharsku
8
Ak ste milovníci minerálnych vôd, nepochybne si v tejto krajine prídete na svoje. Bulharsko má viac ako 700 minerálnych prameňov
9
Sofia je druhé najstaršie mesto Európy. Má vyše 9000 rokov
10
Najznámejší Bulharsi všetkých čias sú Cyril a Metod