Skip to main content

Lacné letenky Stavanger

Nórsko - Základné COVID-19 informácie

Do Nórska môžu aktuálne Slováci cestovať s istými obmedzeniami. Prečítajte si o podrobnejších podmienkach ešte pred cestou do Nórska a zistite všetky dôležité informácie v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa január (COVID-19).

Akciové letenky do Stavangeru

Zaujímavé info o Stavangere

Stavanger obýva juhozápadné pobrežie Nórska a je štvrtým najväčším a tiež jedným z najstarších miest tejto krajiny. Výskumy naznačujú, že jeho osídlenie začalo už pred desiatimi tisíckami rokov. Skutočný rozmach tu ale nastal až v prvom tisícročí, kedy sa stal centrom moci vikingských osadníkov.

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia došlo v Severnom mori k objavu ropných ložísk, ktoré sú dodnes ťahúňom ekonomiky Stavangeri. Bohatý však nie je len po historickej a ekonomickej stránke, ale tiež čo sa týka rozmanitosti tunajších prírodných úkazov - divokých pláží, strmých hôr a fjordov. Európania považujú Stavanger za bránu k nórskym fjordom.

Lacné letenky do Stavangeru viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti, Prahy či neďalekých Katovíc. Priamy let zabezpečuje z Budapešti a Katovíc nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air. Priamy let do Stavangeru trvá dve a pol hodiny. S jedným prestupom možno do Stavangeru letieť aj so spoločnosťou Norwegian, SAS či KLM.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Stavangeri

✔️ Aké cestovné doklady potrebujem na cestu do Nórska?

Pre vstup do Nórska vám stačí platný občiansky preukaz alebo pas. Zdržať sa tu môžete až 90 dní v rámci jedného polroku. Ministerstvo zahraničných vecí odporúča zobrať si so sebou aj platný cestovný pas. Osobný doklad musí byť platný počas celej doby pobytu.

✔️ Kedy je ideálne počasie na cestu do Nórska?

Najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 18 °C a najvyššou priemernou teplotou 22 °C. Naopak, najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou okolo -3 °C a s priemerným teplotným minimom -7 °C.

Kedy je teda dovolenka v Nórsku správna voľba? Ideálnym obdobím na návštevu je z hľadiska počasia máj až august. Nórsko je známe aj ako krajina polnočného slnka, kde počas leta je takmer neustále vidno. Najdlhšie dni sú práve v júni a júli. Naopak, počas zimy je takmer celý deň tma a fúka ostrý vietor.

✔️ Ako draho je v Nórsku?

Národnou menou je nórska koruna, ktorú zameníte bezproblémovo po príchode do krajiny. Ak sa chcete vyhnúť vysokým výmenným poplatkom, zvážte výber peňazí z bankomatu priamo v Nórsku. V závislosti od podmienok vašej banky to môže byť výhodnejšou alternatívou.

Nórsko patrí medzi najbohatšie krajiny Európy, čo sa odráža aj na cenách potravín a služieb. Tie sú vo všeobecnosti 2,5 krát drahšie ako na Slovensku a prbiblížiť by sa dali cenám vo Švajčiarsku. Návšteva reštaurácii je aj pre samotných nórov skôr sviatočnou udalosťou než bežnou súčasťou života.

Hľadáte hotel v Nórsku? Ubytovanie v meste ponúka široké možnosti od lacnejších hostelov až po luxusné apartmány. Ceny a polohu ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

✔️ Aký je aktuálny čas v Nórsku?

Nórsko sa nachádza v rovnakom časovom pásme ako Slovensko.

Tipy, čo treba vidieť v Stavangeri

10 zaujímavostí o Nórsku

1
Nórsko ako prvé predstavilo lososové sushi Japonsku v 80 rokoch
2
Keď v Nórsku vydáte knihu, vláda kúpi 1 000 výtlačkov a distribuuje ich do knižníc
3
V Nórsku je považovaný striptíz za formu umenia – kvôli odvádzaniu daní
4
Kráľ je nazývaný  “Nórsky kráľ” a nikdy nie “Kráľ Nórska” aby bolo zrejme, že kráľ patrí krajine a nie krajina kráľovi
5
Nórsko sa pôvodne volalo “Nordweg“, čo v preklade znamenalo “Severná cesta”
6
Všetci väzni v Nórsku majú vo svojich celách prístup k internetu
7
V roku 2008 Nóri udelili rytiersky titul tučniakovi
8
Nórske štátne vysoké školy sú zadarmo pre študentov z celého sveta
9
V Nórsku nájdete mestečko s názvom “Hell” (peklo)
10
Nórsko je najväčším vývozcom lososov na svete