Skip to main content

Lacné letenky Stavanger

Akciové letenky do Stavangeru

Zaujímavé info o Stavangere

Stavanger obýva juhozápadné pobrežie Nórska a je štvrtým najväčším a tiež jedným z najstarších miest tejto krajiny. Výskumy naznačujú, že jeho osídlenie začalo už pred desiatimi tisíckami rokov. Skutočný rozmach tu ale nastal až v prvom tisícročí, kedy sa stal centrom moci vikingských osadníkov.

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia došlo v Severnom mori k objavu ropných ložísk, ktoré sú dodnes ťahúňom ekonomiky Stavangeri. Bohatý však nie je len po historickej a ekonomickej stránke, ale tiež čo sa týka rozmanitosti tunajších prírodných úkazov - divokých pláží, strmých hôr a fjordov. Európania považujú Stavanger za bránu k nórskym fjordom.

Lacné letenky do Stavangeru viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti, Prahy či neďalekých Katovíc. Priamy let zabezpečuje z Budapešti a Katovíc nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air. Priamy let do Stavangeru trvá dve a pol hodiny. S jedným prestupom možno do Stavangeru letieť aj so spoločnosťou Norwegian, SAS či KLM.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Stavangeri

Cestovné doklady do Nórska

Pre vstup do Nórska vám stačí platný občiansky preukaz alebo pas. Zdržať sa tu môžete až 90 dní v rámci jedného polroku. Ministerstvo zahraničných vecí odporúča zobrať si so sebou aj platný cestovný pas. Osobný doklad musí byť platný počas celej doby pobytu.

Počasie v Nórsku

Najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 18 °C a najvyššou priemernou teplotou 22 °C. Naopak, najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou okolo -3 °C a s priemerným teplotným minimom -7 °C.

Kedy je teda dovolenka v Nórsku správna voľba? Ideálnym obdobím na návštevu je z hľadiska počasia máj až august. Nórsko je známe aj ako krajina polnočného slnka, kde počas leta je takmer neustále vidno. Najdlhšie dni sú práve v júni a júli. Naopak, počas zimy je takmer celý deň tma a fúka ostrý vietor.

Ceny v Nórsku

Národnou menou je nórska koruna, ktorú zameníte bezproblémovo po príchode do krajiny. Ak sa chcete vyhnúť vysokým výmenným poplatkom, zvážte výber peňazí z bankomatu priamo v Nórsku. V závislosti od podmienok vašej banky to môže byť výhodnejšou alternatívou.

Hľadáte hotel v Nórsku? Ubytovanie v meste ponúka široké možnosti od lacnejších hostelov až po luxusné apartmány. Ceny a polohu ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Kratšie vzdialenosti v meste prejdete ľahko peši alebo na bicykli. Verejná doprava vo väčších mestách je tvorená autobusmi, električkami, metrom, mestskými vlakmi a trajektmi. Dopravný systém je väčšinou integrovaný, a teda lístky sú platné pre jeho všetky súčasti.

Vďake veľmi kvalitnému systému verejnej dopravy, šoférovanie v meste nie je potrebné. Komplikuje ho aj veľmi drahé parkovné. Ak sa však rozhodnete preskúmať okolitú prírodu, auto vám odporúčame požičať už pri letisku. Rezervovať si ho môžete aj priamo cez Pelikán.

Aktuálny čas v Nórsku

Nórsko sa nachádza v rovnakom časovom pásme ako Slovensko.

Tipy, čo treba vidieť v Stavangeri

10 zaujímavostí o Nórsku

1
Nórsko ako prvé predstavilo lososové sushi Japonsku v 80 rokoch
2
Keď v Nórsku vydáte knihu, vláda kúpi 1 000 výtlačkov a distribuuje ich do knižníc
3
V Nórsku je považovaný striptíz za formu umenia – kvôli odvádzaniu daní
4
Kráľ je nazývaný  “Nórsky kráľ” a nikdy nie “Kráľ Nórska” aby bolo zrejme, že kráľ patrí krajine a nie krajina kráľovi
5
Nórsko sa pôvodne volalo “Nordweg“, čo v preklade znamenalo “Severná cesta”
6
Všetci väzni v Nórsku majú vo svojich celách prístup k internetu
7
V roku 2008 Nóri udelili rytiersky titul tučniakovi
8
Nórske štátne vysoké školy sú zadarmo pre študentov z celého sveta
9
V Nórsku nájdete mestečko s názvom “Hell” (peklo)
10
Nórsko je najväčším vývozcom lososov na svete
Boli informácie na tejto stránke užitočné?