Skip to main content

Lacné letenky Nórsko

Nórsko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Nórska

Zaujímavé info o Nórsku

Hľadáte lacnú letenku do Nórska? Výhodné ubytovanie v hoteli či apartmáne? Na Pelikan.sk si môžete porovnať ceny leteniek, ubytovania, prenájmu áut, poistiť sa pred cestou, no ponúkame aj kompletnú dovolenku v Nórsku.

Nórsko je ideálna voľba pre tých ktorí túžia po dokonalej prírode, chladných fjordoch a oddychu od veľkých davov ľudí. Pravda, do Nórska už dnes cestuje mnoho turistov, ale tí sa rozlezú všade po tejto čarovnej krajine, takže nakoniec nemáte pocit že ste v turisticky veľmi atraktívnej krajine.

Svoj výlet v Nórsku môžete začať napríklad v jej hlavnom meste Osle, ktoré sa nazýva aj Benátky severu. Jej ulice sú popretkávané desiatkami kanálov, čo dotvára výnimočnú atmosféru tohoto severského veľkomesta. Oslo zároveň patrí aj medzi najzelenšie hlavné mestá sveta. Ak túžite po objavovaní múzeí, máme tu pre vás tip: v nedeľu sú vstupy do všetkých štátnych múzeií zdarma.

Ak sa rozhodnete z Osla vydať do severnejších častí Nórska, odporúčame navštíviť mestá ako Stavanger, Tromsø a Bergen. Z prírodných krás Nórska by ste nemali vynechať Lofoty, Preikestolen, Trolltungu či Špicbergy.

Hľadáte lacné letenky do Nórska? Do Osla lietajú nízkonákladové letecké spoločnosti Wizzair a Ryanair a ceny sú často viac než priaznivé pri odletoch z Viedne a z Budapešti. Pokiaľ chcete letieť severnejšie, napríklad do Bergenu, Tromsa, Trondheimu, či do Stavangeru, tak lacné letenky najčastejšie nájdete s odletmi z Krakowa, odkiaľ do týchto miest lieta Wizzair. Z našich končín sa však do Nórska dostanete aj leteckými spoločnosťami ako Norwegian, Finnair, Austrian Airlines či KLM - pri týchto letoch si priplatíte o niečo viac, na druhú stranu však za to dostanete väčší komfort.

Viac Zobraziť menej

Top mestá v Nórsku

Oslo

Obklopené lesmi, chránené kopcami a skrášlené jazerami. Tisícročné mesto Oslo je žiarivým drahokamom všetkých severských miest. Práve blízkosť k prírode robí z hlavného mesta fjordov fantastické miesto na bicyklovanie, lyžovanie či turistiku.

Prírodná scenéria je tu v neobvyklej harmónii s modernou, ako aj tradičnou architektúrou, ktorej šarm dopĺňa mimoriadne bohatá kultúrna scéna. Múzeá s vikingskými loďami, neskutočne vysoké lyžiarske mostíky a zelené nekonečné parky, ktoré sú plné sôch. Oslo je miesto, kde rozmýšľate nad tým, prečo ste sem neprišli už oveľa skôr.

Oslo začínajú spoznávať aj Slováci. Lacné letenky do Osla najčastejšie kúpite z Katovíc a potom samozrejme z Viedne, Budapešti a z Prahy. Lety sú buď priame, alebo s jedným prestupom. Priamy let trvá okolo dve a štvrť hodiny. Z našich končín sa do Osla lieta najmä so spoločnosťami Norwegian Air Shuttle, Austrian Airlines, Air France, Lufthansa a Swiss International Air Lines.

Hlavným letiskom v Osle je Letisko Oslo (Oslo Airport, Gardermoen), ktoré je od mesta vzdialené približne 50 km. Sekundárnym letiskom vzdialeným 110 km od mesta je letisko Torp Sandefjord Airport.

Bergen

Druhé najväčšie mesto Nórska, ktorému sa poeticky často hovorí aj brána do nórskych fjordov. Áno, reč je o Bergene. Mesto ležiace na juhozápadnom pobreží Nórska síce mení počasie, ako sa mu zachce, prívetivú tvár a charizmu si však uchováva.

V priemere tu prší až 300 dní v kalendárnom roku, ani to ale nemení nič na tom, že si toto severské mesto užijete hoci aj s dáždnikom v ruke. Atmosféru pobrežného mestečka tu dotvárajú pastelové domčeky, ktoré sa pokojne odrážajú od vodnej hladiny tmavomodrého prístavu.

Nikto sa preto nečuduje, že v ňom trónia ozrutné výletné lode hneď vedľa zhluku malých rybárskych člnkov. Bohužiaľ, Bergen vie byť aj poriadne drahý, prehliadka fjordov loďou vás tu pokojne vyjde aj na niekoľko stoviek eur.

Bergen začínajú spoznávať aj Slováci. Lacné letenky do Bergenu najčastejšie kúpite z Viedne a Budapešti. Letieť priamo do Bergenu môžete vďaka šikovnému spojeniu aeroliniek Wizz Air, ktoré ponúka lety z Viedne, aj Budapešti. Z našich končín sa do Bergenu lieta najmä so spoločnosťami: Wizz Air, Norwegian, Austrian Airlines, Finnair, Scandinavian Airlines (SAS) a KLM/Air France.

Medzinárodné letisko Bergen Flesland sa nachádza približne dvadsať kilometrov od centra mesta Bergen. Je to druhé najrušnejšie letisko v Nórsku. Letisko síce nepatrí k tým najväčším, patrí za to k tým najnovším. Zatiaľ posledný z terminálov bol dokončený v tomto roku a ešte stále to tu vonia novotou.

Stavanger

Stavanger obýva juhozápadné pobrežie Nórska a je štvrtým najväčším a tiež jedným z najstarších miest tejto krajiny. Výskumy naznačujú, že jeho osídlenie začalo už pred desiatimi tisíckami rokov. Skutočný rozmach tu ale nastal až v prvom tisícročí, kedy sa stal centrom moci vikingských osadníkov.

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia došlo v Severnom mori k objavu ropných ložísk, ktoré sú dodnes ťahúňom ekonomiky Stavangeri. Bohatý však nie je len po historickej a ekonomickej stránke, ale tiež čo sa týka rozmanitosti tunajších prírodných úkazov - divokých pláží, strmých hôr a fjordov. Európania považujú Stavanger za bránu k nórskym fjordom.

Lacné letenky do Stavangeru viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti, Prahy či neďalekých Katovíc. Priamy let zabezpečuje z Budapešti a Katovíc nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air. Priamy let do Stavangeru trvá dve a pol hodiny. S jedným prestupom možno do Stavangeru letieť aj so spoločnosťou Norwegian, SAS či KLM.

Trondheim

Stolt fortid, stor fremtid. Presne takto znie jedno z hesiel zrejme najznámejšieho futbalového klubu Nórska, trondheimského Rosenborgu. Motto, ktoré je možno preložiť ako pyšná minulosť, veľká budúcnosť, pokojne môžete použiť pre charakteristiku celého mesta Trondheim. Metropoly stredného Nórska a historického hlavného mesta celej tejto škandinávskej krajiny.

Trondheim je tretie najväčšie mesto Nórska. Leží pri 130 km dlhom fjorde, ktorý nesie meno - Trondheimsfjorden. Bolo založené už v roku 997 Olafom I. a nachádza sa tu najväčší gotický chrám v Škandinávii Nidaroský dóm. Stavba je 102 m dlhá a 50m široká a radí sa tak k najmohutnejší architektonickej stavbe v celom Nórsku.

Spoločenský život 170 tisíc obyvateľov ovplyvňujú v značnej miere študenti. Nie nadarmo je mesto považované za centrum nórskeho výskumu. Sídli tu niekoľko vysokých škôl a aj druhá najväčšia univerzita – Nórska univerzita prírodných vied a technológie. Zájsť si môžete tiež do niektorého z divadiel, múzeí či galérií. Cez rok sa tu koná hneď niekoľko zaujímavých hudobných aj filmových festivalov.

Lacné letenky do Trondheimu viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti či Prahy. Priamy let z našich končín nenájdete. No s jedným prestupom možno komfortne letieť so spoločnosťami Norwegian, SAS alebo KLM.

Ďalšie mestá
Špicbergy

Drsné, nehostinné a predsa krásne a fascinujúce. Také je nórske súostrovie Svalbard, teda po slovensky Špicbergy. Ak ste o ňom ešte nepočuli, tak vedzte, že sem sa chodí kvôli fascinujúcemu prírodnému divadlu, ktoré sa tu odohráva 365 dní v roku. Príroda, zložená z fjordov a strmých štítov tvorí scenériu zrejme najkrajších severských ostrovov vôbec.

Z celého súostrovia sú obývané len tri ostrovy a celkový počet obyvateľov nepresahuje tri tisíc. Nie každý by chcel bývať za polárnym kruhom, v srdci Severného ľadového oceánu. Život je tu tvrdý, priemerná ročná teplota sa hýbe okolo -4°C, ľudia sú však zvyknutí aj na -25°C. Aj vďaka tomu žije na Špicbergoch viac ľadových medvedov ako ľudí.

Keďže medzi jednotlivými osadami nie sú cesty, na dopravu sa používajú predovšetkým snežné skútre a lyže, ale i vrtuľníky a lietadlá. Atrakciou sú aj psie záprahy, ktoré si môžu turisti vyskúšať aj sami ovládať. Takisto je v ponuke plavba okolo celého súostrovia, či turistika do okolitých kopcov. Tak, ako v iných častiach Škandinávie, aj Špicbergy majú polárne dni a noci. 25. októbra slnko zapadne a 4 dlhé mesiace ho (takmer) nie je vidno. Do Longyearbyen sa oficiálne vracia 8. marca.

Špicbergy začínajú spoznávať aj Slováci. Lacné letenky na Špicbergy sa zháňajú ťažšie, no nie je to nemožné. Dobré letecké spojenie existuje z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let na Špicbergy z našich končín neexistuje, viete sa tam však dostať komfortne s jedným prestupom, prípadne dvoma. Z našich končín sa tam lieta s medzipristátím v Osle prípadne Štokholmu najmä so spoločnosťami: SAS, Norwegian Air Shuttle, a Austrian Airlines.

Tromso

Tromsø. Čo vás napadne, keď počujete tento názov? Nórsko, zima, sneh? Nebudete až tak ďaleko od pravdy. Tromsø je ostrovné mesto a nachádza sa presne na 69. rovnobežke severnej šírky. Sú tu ideálne podmienky na lyžovanie či skialp a to celoročne. Zásluhu na tom má Golfský prúd, ktorý výrazne ovplyvňuje miestnu klímu. Tá je relatívne miera, avšak v zime bohatá na snehové zrážky.

Tromsø je najväčším nórskym mestom za polárnym kruhom. Celých 1750 km severne od Osla, nájdeme najsevernejšie položenú univerzitu, botanickú záhradu a dokonca aj najsevernejší pivovar sveta! V lete tzv. polnočné slnko, ktoré od 18. mája až do 26. júla praktický vôbec nezapadá a v zime polárna žiara. Tromso je skrátka ideálna destinácia na vaše severské dobrodružstvo a to celoročne.

Lacné letenky do Tromsø viete rezervovať z Viedne, Budapešti i Prahy. Priamy let do Tromsø z našich končín neexistuje, avšak veľmi komfortne viete letieť s jedným prestupom v Osle s leteckou spoločnosťou Norwegian. Celé to trvá približne 4 hodiny.

Užitočné info o Nórsku

Aké cestovné doklady potrebujem na cestu do Nórska?

Pre vstup do Nórska vám stačí platný občiansky preukaz alebo pas. Zdržať sa tu môžete až 90 dní v rámci jedného polroku. Ministerstvo zahraničných vecí odporúča zobrať si so sebou aj platný cestovný pas. Osobný doklad musí byť platný počas celej doby pobytu.

Kedy je ideálne počasie na cestu do Nórska?

Najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 18 °C a najvyššou priemernou teplotou 22 °C. Naopak, najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou okolo -3 °C a s priemerným teplotným minimom -7 °C.

Kedy je teda dovolenka v Nórsku správna voľba? Ideálnym obdobím na návštevu je z hľadiska počasia máj až august. Nórsko je známe aj ako krajina polnočného slnka, kde počas leta je takmer neustále vidno. Najdlhšie dni sú práve v júni a júli. Naopak, počas zimy je takmer celý deň tma a fúka ostrý vietor.

Aké sú ceny v Nórsku?

Národnou menou je nórska koruna, ktorú zameníte bezproblémovo po príchode do krajiny. Ak sa chcete vyhnúť vysokým výmenným poplatkom, zvážte výber peňazí z bankomatu priamo v Nórsku. V závislosti od podmienok vašej banky to môže byť výhodnejšou alternatívou.

Nórsko patrí medzi najbohatšie krajiny Európy, čo sa odráža aj na cenách potravín a služieb. Tie sú vo všeobecnosti 2,5 krát drahšie ako na Slovensku a prbiblížiť by sa dali cenám vo Švajčiarsku. Návšteva reštaurácii je aj pre samotných nórov skôr sviatočnou udalosťou než bežnou súčasťou života.

Hľadáte hotel v Nórsku? Ubytovanie v meste ponúka široké možnosti od lacnejších hostelov až po luxusné apartmány. Ceny a polohu ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Ktoré očkovania sú povinné pred cestou do Nórska?

Nórsko nevyžaduje pre vstup do krajiny žiadne povinné očkovania. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

Aký je aktuálny čas v Nórsku?

Nórsko sa nachádza v rovnakom časovom pásme ako Slovensko.

Ako funguje doprava v Nórsku?

Verejná doprava vo väčších mestách je tvorená autobusmi, električkami, metrom, mestskými vlakmi a trajektmi. Dopravný systém je väčšinou integrovaný, a teda lístky sú platné pre jeho všetky súčasti.

Vďake veľmi kvalitnému systému verejnej dopravy, šoférovanie v meste nie je potrebné. Komplikuje ho aj veľmi drahé parkovné a mýtny systém na dialniciach. Ak sa však rozhodnete preskúmať okolitú prírodu, auto vám odporúčame požičať už pri letisku. Rezervovať si auto môžete aj priamo cez Pelikán.

Letecké zaujímavosti o Nórsku

  • Vedeli ste, že najlacnejšia letenka do Nórska za posledný týždeň stála iba 28,00 €?

  • Ste fanúšikom štatistík? Možno vás bude zaujímať, že počet medzinárodných letísk v Nórsku je: 1.

Tipy čo treba vidieť v Nórsku

10 zaujímavostí o Nórsku

1
Nórsko ako prvé predstavilo lososové sushi Japonsku v 80 rokoch
2
Keď v Nórsku vydáte knihu, vláda kúpi 1 000 výtlačkov a distribuuje ich do knižníc
3
V Nórsku je považovaný striptíz za formu umenia – kvôli odvádzaniu daní
4
Kráľ je nazývaný  “Nórsky kráľ” a nikdy nie “Kráľ Nórska” aby bolo zrejme, že kráľ patrí krajine a nie krajina kráľovi
5
Nórsko sa pôvodne volalo “Nordweg“, čo v preklade znamenalo “Severná cesta”
6
Všetci väzni v Nórsku majú vo svojich celách prístup k internetu
7
V roku 2008 Nóri udelili rytiersky titul tučniakovi
8
Nórske štátne vysoké školy sú zadarmo pre študentov z celého sveta
9
V Nórsku nájdete mestečko s názvom “Hell” (peklo)
10
Nórsko je najväčším vývozcom lososov na svete