Skip to main content

Lacné letenky Tampere

Fínsko - Základné COVID-19 informácie

Každá osoba, ktorá vstúpi na územie SR, sa musí registrovať v systéme eHranica. Plne zaočkované osoby po vstupe na územie SR nemajú nariadenú karanténu. Nezaočkované osoby sú po príchode zo zahraničia povinné zostať v karanténe, ktorá sa pri bezpríznakovom priebehu končí dovŕšením 14. dňa. Karanténu je možné ukončiť negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý je možné vykonať najskôr na 5. deň. Test je v tomto prípade hradený štátom.

Pre nezaočkované osoby platí niekoľko výnimiek z karantény, ktoré sú uvedené na stránke Mzv.sk

Odporúčame si naštudovať aj podmienky vstupu do Fínska na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).

Akciové letenky do Tempere

Zaujímavé info o Tempere

Ak pôjdete z Helsínk na sever, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nevyhnete mestečku Tampere. Žije tu takmer dvesto tisíc obyvateľov a dodnes je to najväčšie vnútrozemské mesto Škandinávie!

Tampere bolo založené v roku 1770 švédskym kráľom Gustavom Vasom, neskôr ho ruský cár Alexander I. oslobodil od daní. To prilákalo mnoho podnikateľov a začal sa tu vo veľkom rozvíjať priemysel. Zaujímavosťou napríklad je, že Tampere bolo v roku 1882 prvým škandinávskym mestom osvetleným verejným osvetlením.

V súčasnosti je už mnoho tovární zavretých, avšak z obrovských továrenských hál vznikajú štýlové a drahé loftové byty, nákupné centrá či galérie. Blízko Tampere sa nachádza mesto Nokia, kde sa vyrába aj rovnomenná značka mobilných telefónov.

Lacné letenky do Tampere viete rezervovať z Viedne, Budapešti i Prahy. Priamy let do Tampere zabezpečuje letecká spoločnosť Ryanair z Budapešti. Z Viedne a Prahy viete letieť do tohto fínskeho mestečka s jedným prestupom vďaka aerolinkám ako Air Baltic či Finnair.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Fínsku

Cestovné doklady do Fínska

Pre vstup do Fínska vám stačí platný pas alebo občiansky preukaz vo forme ID karty. Zdržať sa tu môžete až 90 dní v rámci jedného polroka. Cestovný doklad musí byť platný pri vstupe a výstupe z krajiny.

Počasie vo Fínsku

Fínsko je známe miernejším kontinentálnym podnebím na juhu a veľmi chladným a mrazivým subarktickým podnebím na severe, v oblasti Laponska. Zima je vo Fínsku najdlhším obdobím v roku a sprevádza ju bohaté sneženie. Teploty klesajú hlboko pod bod mrazu. Letá sú krátke (jún – júl), no príjemné a slnečné. Ideálny čas na návštevu Fínska je júl s maximálnou priemernou teplotou 21º stupňov Celzia.

Ceny vo Fínsku

Národnou menou vo Fínsku je euro, peniaze teda pred cestou zamieňať nemusíte.

Hľadáte hotel vo Fínsku? Ubytovanie v mestách ponúka široké možnosti od lacnejších hostelov až po luxusné apartmány. Ceny a polohu ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Ak sa rozhodnete preskúmať Fínsko autom, urobíte dobre. Vo väčších mestách sa vďaka veľmi kvalitnému systému verejnej dopravy odporúča auto vynechať. Komplikuje to aj drahé parkovné a nedostatok parkovacích miest. Ak sa však rozhodnete preskúmať okolitú prírodu, auto vám odporúčame požičať už pri letisku. Rezervovať si ho môžete aj priamo cez Pelikán.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Fínska

Fínsko nevyžaduje pre vstup do krajiny žiadne povinné očkovania. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

Aktuálny čas vo Fínsku

Vo Fínsku je o hodinu viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Tampere

10 zaujímavostí o Fínsku

1
Popri fínčine je vo Fínsku úradným jazykom aj švédčina
2
Fínsko sa niekedy nazýva aj „krajina polnočného slnka“.  Počas letných mesiacov na severe Fínska Slnko nezapadá. Presne opačne je to počas zimy, kedy Slnko vôbec nevychádza
3
Vo Fínsku až do 8 triedy základnej školy učitelia neznámkujú žiakov
4
Lodná doprava je tu mimoriadne rozvinutá. Nájdete tu viac ako 11 000 miest na „odparkovanie“ lode
5
Fínsko je krajina mnohých zvláštnych súťaží, akými sú napríklad hod mobilným telefónom, hranie na imaginárnu gitaru či nosenie manželky
6
Hlavné mesto Helsinki sa rozkladá na pevnine a na vyše 300 ostrovoch
7
Fínsko má viac ako 180 tisíc jazier
8
Mobilný telefón Nokia bol vymyslený vo fínskom meste Espoo
9
Od roku 2010 sa oslavuje vo Fínsku každý rok Deň neúspechu. Tento pripadá na 13. október a jeho účelom je poučiť sa z chýb a viac ich neopakovať
10
Fíni skonzumujú najviac kávy na jedného obyvateľa. Ročne pripadne na jedného obyvateľa až okolo 12 kg kávy, čo je približne 10 šálok denne. Pre porovnanie – v Anglicku vypije ročne priemerný Angličan 2,8 kg kávy