Skip to main content

Lacné letenky Fínsko

Fínsko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Fínska

Zaujímavé info o Fínsku

Modrá na vlajke reprezentuje tisíce jazier, biela znamená sneh, ktorý široko pokrýva zem počas zimných mesiacov. Fínsko nebýva na vrchných priečkach cestovateľských snov, a už vôbec nie u tých, ktorí preferujú vychutnať si dovolenku v bikinách, s mojitom v ruke. Napriek (alebo práve kvôli) svojim nekonvenčným atrakciám tu v posledných rokoch prichádza stále viac návštevníkov zo zahraničia.

Fínsko je najnovším cestovateľským trendom v Európe a nepochybne k tomu prispievajú aj lacné letenky do Fínska. Najviac ich aktuálne viete rezervovať vďaka nízkonákladovej spoločnosti Ryanair. Helsinki, Tampere, Lappeenranta alebo Rovaniemi? Najlepšie spravíte, ak navštívite všetky nádherné mestá Fínska i Laponska!

Viac Zobraziť menej

Top mestá vo Fínsku

Helsinki

Oáza pokoja na brehoch Baltského mora so skutočne vycibrením vkusom. Tak možno nazvať Helsinki, najmladšiu zo škandinávskych metropol, plnú zálivov, ostrovov a jazier. Mesto má jedinečný šarm a atmosféru, ktorej len ťažko konkurovať.

Architektúra škandinávskeho typu, minimalizmus a pragmatickosť. Helsinki si hrdo držia prestížnu pozíciu mesta dizajnu. Pri prechádzke po umeleckých obchodíkoch, múzeách a galériách štvrti Design district ľahko stratíte pojem o čase.

Hodinky si neberte ani do helsinských kaviarničiek, ktorých výborná káva a tvorivé ovzdušie inšpirovali už nejednu umeleckú dušu. Helsinki sú skrátka múza, ktorou sa chcete nechať očariť znova a znova.

Helsinki začínajú spoznávať aj Slováci. Lacné letenky do Helsínk najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti, Prahy a Košíc. Lety sú buď priame, alebo s jedným prestupom. Priamy let trvá okolo dve hodiny a dvadsať minút.

Z našich končín sa do Helsínk lieta najmä so spoločnosťami: Air Baltic, Norwegian Air Shuttle, Finnair a Czech Airlines. Hlavným letiskom v Helsinkách je letisko Helsinki-Vantaa Airport.

Tampere

Ak pôjdete z Helsínk na sever, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nevyhnete mestečku Tampere. Žije tu takmer dvesto tisíc obyvateľov a dodnes je to najväčšie vnútrozemské mesto Škandinávie!

Tampere bolo založené v roku 1770 švédskym kráľom Gustavom Vasom, neskôr ho ruský cár Alexander I. oslobodil od daní. To prilákalo mnoho podnikateľov a začal sa tu vo veľkom rozvíjať priemysel. Zaujímavosťou napríklad je, že Tampere bolo v roku 1882 prvým škandinávskym mestom osvetleným verejným osvetlením.

V súčasnosti je už mnoho tovární zavretých, avšak z obrovských továrenských hál vznikajú štýlové a drahé loftové byty, nákupné centrá či galérie. Blízko Tampere sa nachádza mesto Nokia, kde sa vyrába aj rovnomenná značka mobilných telefónov.

Lacné letenky do Tampere viete rezervovať z Viedne, Budapešti i Prahy. Priamy let do Tampere zabezpečuje letecká spoločnosť Ryanair z Budapešti. Z Viedne a Prahy viete letieť do tohto fínskeho mestečka s jedným prestupom vďaka aerolinkám ako Air Baltic či Finnair.

Lappeenranta

Lappeenranta je veľmi živé mesto rozprestierajúce sa na brehu jazera Saimaa, mimochodom štvrtého najväčšieho jazera v Európe. Po Helsinkách ide o druhé najnavštevovanejšie mesto Fínska, pritom počet obyvateľov je len tesne nad číslom 70-tisíc!

Mesto je vzdialené len 220 kilometrov od Petrohradu a 230 kilometrov od Helsínk, čo z neho robí ideálnu východiskovú pozíciu pre spoznávanie Fínska i neďalekého Ruska.

Mesto Lappeenranta alebo Wilmanstrand bolo založené v roku1649 švédskou kráľovnou Christinou. Dnes sa Lappeenranta považuje za priemyselné, obchodné a univerzitné mestom, ktoré je akýmsi motorom pre celý región južného Fínska.

Lacné letenky do Lappeenranta viete rezervovať najmä z Budapešti. Priamy let zabezpečuje letecká spoločnosť Ryanair.

Turku

Vedeli ste, že mesto Turku bolo založené v trinástom storočí a je najstarším fínskym mestom? Už len preto si zaslúži našu návštevu.

V časoch, keď Fínsko patrilo pod nadvládu Švédska, bolo Turku hlavným mestom Fínska až do roku 1812. Ruský cár sa totiž obával malej vzdialenosti od Švédska, a preto radšej ustanovil hlavným mestom Helsinki. Krátko na to, ako bol mestu Turku odňatý štatút hlavného mesta, bola zničená väčšina budov pri veľkom požiari. Obnovy sa ujal známy architekt Johann Karl Ludwig Engel, ktorý vybudoval podobu Turku, akú poznáme dnes.

Turku je dnes jedným z najživších miest vo Fínsku. Žije tu množstvo mladých ľudí, pretože tu nájdete až tri veľké univerzity (mimochodom jedna je z nich je najstaršou vo Fínsku) a koná sa tu veľké množstvo spoločenských a kultúrnych podujatí. Zaujímavosťou je, že v Turku žije jedna z najväčších švédsky hovoriacich skupín Fínov.

Lacné letenky do Turku viete rezervovať aj z našich končín. Priamy let do Turku zabezpečuje spoločnosť Wizz Air z neďalekého Krakova. S jedným prestupom možno do Turku letieť so spoločnosťami Air Baltic, Austrian Airlines či SAS.

Ďalšie mestá
Rovaniemi

Pokiaľ patríte medzi zástancov bradatého deda s červenou čapicou (Santa Claus) a už ste si niekedy googlili miesto, kde ho nájdete, určite vás všetky zdroje odkázali na fínske mestečko Rovaniemi.

Ako sa to ale vlastne stalo, je doteraz malou záhadou. Pôvodne totiž svätý Mikuláš, ktorého podoba sa stala predlohou pre Santa Clausa, žil v Turecku. V roku 1866 sa ale zrazu objavili jeho ilustrácie v časopise Harper, ako sa udomácňuje niekde na Severnom póle. V roku 1927 zaznela vo fínskych rádiách správa, že Santova dielňa bola objavená v blízkosti laponskej hory Korvatunturi. Veľmi rýchlo sa potom vryla do povedomia ľudí spojitosť Laponska a tohto vianočného chlapíka. Predovšetkým teda vo Fínsku.

Založiť jeho domovinu blízkosti ruských hraníc v meste Rovaniemi bolo nakoniec čisto obchodné rozhodnutie, nad ktorým sa uvažovalo a pochybovalo po celé desaťročia. Prvý naozajstný veľký boom prišiel v roku 1957 s článkom v New York Times, kde sa o tejto oblasti zmienili v zahraničnej sekcii a vyzdvihli ju do nebies. Kvôli podpore návštevnosti potom v roku 1984 Fínska rada pre turizmus oficiálne prijala legendu o Santa Clausovi, vyhlásila oblasť Laponska za Zem Santa Clausa a o rok neskôr bola už postavená celá jeho dedina aj s poštou, kde bola v ponuke špeciálna pečiatka s nápisom polárny kruh.

Laponsko začínajú spoznávať aj Slováci. Lacné letenky do Rovaniemi najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti alebo Prahy. Priamy let do Laponska z našich končín neexistuje. Z okolitých letísk sa do mesta Rovaniemi lieta najmä so spoločnosťami: Finnair, British Airways, Aeroflot, SAS, ČSA či Air France.

Užitočné info o Fínsku

Cestovné doklady do Fínska

Pre vstup do Fínska vám stačí platný pas alebo občiansky preukaz vo forme ID karty. Zdržať sa tu môžete až 90 dní v rámci jedného polroka. Cestovný doklad musí byť platný pri vstupe a výstupe z krajiny.

Počasie vo Fínsku

Fínsko je známe miernejším kontinentálnym podnebím na juhu a veľmi chladným a mrazivým subarktickým podnebím na severe, v oblasti Laponska. Zima je vo Fínsku najdlhším obdobím v roku a sprevádza ju bohaté sneženie. Teploty klesajú hlboko pod bod mrazu. Letá sú krátke (jún – júl), no príjemné a slnečné. Ideálny čas na návštevu Fínska je júl s maximálnou priemernou teplotou 21º stupňov Celzia.

Ceny vo Fínsku

Národnou menou vo Fínsku je euro, peniaze teda pred cestou zamieňať nemusíte.

Hľadáte hotel vo Fínsku? Ubytovanie v mestách ponúka široké možnosti od lacnejších hostelov až po luxusné apartmány. Ceny a polohu ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Ak sa rozhodnete preskúmať Fínsko autom, urobíte dobre. Vo väčších mestách sa vďaka veľmi kvalitnému systému verejnej dopravy odporúča auto vynechať. Komplikuje to aj drahé parkovné a nedostatok parkovacích miest. Ak sa však rozhodnete preskúmať okolitú prírodu, auto vám odporúčame požičať už pri letisku. Rezervovať si ho môžete aj priamo cez Pelikán.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Fínska

Fínsko nevyžaduje pre vstup do krajiny žiadne povinné očkovania. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

Aktuálny čas vo Fínsku

Vo Fínsku je o hodinu viac ako na Slovensku.

Letecké štatistiky o Fínsku

  • Vedeli ste, že najlacnejšia letenka do Fínska za posledný týždeň stála iba 38,00 €?

  • Ak ste sa rozhodli cestovať do Fínska, odporúčame vám navštíviť mestá ako Helsinky, Tampere, Rovaniemi, Turku, Oulu.

  • Ste fanúšikom štatistík? Možno vás bude zaujímať, že počet medzinárodných letísk vo Fínsku je: 1.

10 zaujímavostí o Fínsku

1
Popri fínčine je vo Fínsku úradným jazykom aj švédčina
2
Fínsko sa niekedy nazýva aj „krajina polnočného slnka“.  Počas letných mesiacov na severe Fínska Slnko nezapadá. Presne opačne je to počas zimy, kedy Slnko vôbec nevychádza
3
Vo Fínsku až do 8 triedy základnej školy učitelia neznámkujú žiakov
4
Lodná doprava je tu mimoriadne rozvinutá. Nájdete tu viac ako 11 000 miest na „odparkovanie“ lode
5
Fínsko je krajina mnohých zvláštnych súťaží, akými sú napríklad hod mobilným telefónom, hranie na imaginárnu gitaru či nosenie manželky
6
Hlavné mesto Helsinki sa rozkladá na pevnine a na vyše 300 ostrovoch
7
Fínsko má viac ako 180 tisíc jazier
8
Mobilný telefón Nokia bol vymyslený vo fínskom meste Espoo
9
Od roku 2010 sa oslavuje vo Fínsku každý rok Deň neúspechu. Tento pripadá na 13. október a jeho účelom je poučiť sa z chýb a viac ich neopakovať
10
Fíni skonzumujú najviac kávy na jedného obyvateľa. Ročne pripadne na jedného obyvateľa až okolo 12 kg kávy, čo je približne 10 šálok denne. Pre porovnanie – v Anglicku vypije ročne priemerný Angličan 2,8 kg kávy