Skip to main content

Lacné letenky Trondheim

Akciové letenky do Trondheimu

Zaujímavé info o Trondheime

Stolt fortid, stor fremtid. Presne takto znie jedno z hesiel zrejme najznámejšieho futbalového klubu Nórska, trondheimského Rosenborgu. Motto, ktoré je možno preložiť ako pyšná minulosť, veľká budúcnosť, pokojne môžete použiť pre charakteristiku celého mesta Trondheim. Metropoly stredného Nórska a historického hlavného mesta celej tejto škandinávskej krajiny.

Trondheim je tretie najväčšie mesto Nórska. Leží pri 130 km dlhom fjorde, ktorý nesie meno - Trondheimsfjorden. Bolo založené už v roku 997 Olafom I. a nachádza sa tu najväčší gotický chrám v Škandinávii Nidaroský dóm. Stavba je 102 m dlhá a 50m široká a radí sa tak k najmohutnejší architektonickej stavbe v celom Nórsku.

Spoločenský život 170 tisíc obyvateľov ovplyvňujú v značnej miere študenti. Nie nadarmo je mesto považované za centrum nórskeho výskumu. Sídli tu niekoľko vysokých škôl a aj druhá najväčšia univerzita – Nórska univerzita prírodných vied a technológie. Zájsť si môžete tiež do niektorého z divadiel, múzeí či galérií. Cez rok sa tu koná hneď niekoľko zaujímavých hudobných aj filmových festivalov.

Lacné letenky do Trondheimu viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti či Prahy. Priamy let z našich končín nenájdete. No s jedným prestupom možno komfortne letieť so spoločnosťami Norwegian, SAS alebo KLM.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Trondheime

Cestovné doklady do Nórska

Pre vstup do Nórska vám stačí platný občiansky preukaz alebo pas. Zdržať sa tu môžete až 90 dní v rámci jedného polroku. Ministerstvo zahraničných vecí odporúča zobrať si so sebou aj platný cestovný pas. Osobný doklad musí byť platný počas celej doby pobytu.

Počasie v Nórsku

Najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 18 °C a najvyššou priemernou teplotou 22 °C. Naopak, najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou okolo -3 °C a s priemerným teplotným minimom -7 °C.

Kedy je teda dovolenka v Nórsku správna voľba? Ideálnym obdobím na návštevu je z hľadiska počasia máj až august. Nórsko je známe aj ako krajina polnočného slnka, kde počas leta je takmer neustále vidno. Najdlhšie dni sú práve v júni a júli. Naopak, počas zimy je takmer celý deň tma a fúka ostrý vietor.

Ceny v Nórsku

Národnou menou je nórska koruna, ktorú zameníte bezproblémovo po príchode do krajiny. Ak sa chcete vyhnúť vysokým výmenným poplatkom, zvážte výber peňazí z bankomatu priamo v Nórsku. V závislosti od podmienok vašej banky to môže byť výhodnejšou alternatívou.

Hľadáte hotel v Nórsku? Ubytovanie v meste ponúka široké možnosti od lacnejších hostelov až po luxusné apartmány. Ceny a polohu ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Kratšie vzdialenosti v meste prejdete ľahko peši alebo na bicykli. Verejná doprava vo väčších mestách je tvorená autobusmi, električkami, metrom, mestskými vlakmi a trajektmi. Dopravný systém je väčšinou integrovaný, a teda lístky sú platné pre jeho všetky súčasti.

Vďake veľmi kvalitnému systému verejnej dopravy, šoférovanie v meste nie je potrebné. Komplikuje ho aj veľmi drahé parkovné. Ak sa však rozhodnete preskúmať okolitú prírodu, auto vám odporúčame požičať už pri letisku. Rezervovať si ho môžete aj priamo cez Pelikán.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Nórska

Nórsko nevyžaduje pre vstup do krajiny žiadne povinné očkovania. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

Aktuálny čas v Nórsku

Nórsko sa nachádza v rovnakom časovom pásme ako Slovensko.

Tipy, čo treba vidieť v Trondheime

10 zaujímavostí o Nórsku

1
Nórsko ako prvé predstavilo lososové sushi Japonsku v 80 rokoch
2
Keď v Nórsku vydáte knihu, vláda kúpi 1 000 výtlačkov a distribuuje ich do knižníc
3
V Nórsku je považovaný striptíz za formu umenia – kvôli odvádzaniu daní
4
Kráľ je nazývaný  “Nórsky kráľ” a nikdy nie “Kráľ Nórska” aby bolo zrejme, že kráľ patrí krajine a nie krajina kráľovi
5
Nórsko sa pôvodne volalo “Nordweg“, čo v preklade znamenalo “Severná cesta”
6
Všetci väzni v Nórsku majú vo svojich celách prístup k internetu
7
V roku 2008 Nóri udelili rytiersky titul tučniakovi
8
Nórske štátne vysoké školy sú zadarmo pre študentov z celého sveta
9
V Nórsku nájdete mestečko s názvom “Hell” (peklo)
10
Nórsko je najväčším vývozcom lososov na svete
Boli informácie na tejto stránke užitočné?