Skip to main content

Lacné letenky Trondheim

Nórsko - Základné COVID-19 informácie

Do Nórska môžu aktuálne Slováci cestovať s istými obmedzeniami. Prečítajte si o podrobnejších podmienkach ešte pred cestou do Nórska a zistite všetky dôležité informácie v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa január (COVID-19).

Akciové letenky do Trondheimu

Zaujímavé info o Trondheime

Stolt fortid, stor fremtid. Presne takto znie jedno z hesiel zrejme najznámejšieho futbalového klubu Nórska, trondheimského Rosenborgu. Motto, ktoré je možno preložiť ako pyšná minulosť, veľká budúcnosť, pokojne môžete použiť pre charakteristiku celého mesta Trondheim. Metropoly stredného Nórska a historického hlavného mesta celej tejto škandinávskej krajiny.

Trondheim je tretie najväčšie mesto Nórska. Leží pri 130 km dlhom fjorde, ktorý nesie meno - Trondheimsfjorden. Bolo založené už v roku 997 Olafom I. a nachádza sa tu najväčší gotický chrám v Škandinávii Nidaroský dóm. Stavba je 102 m dlhá a 50m široká a radí sa tak k najmohutnejší architektonickej stavbe v celom Nórsku.

Spoločenský život 170 tisíc obyvateľov ovplyvňujú v značnej miere študenti. Nie nadarmo je mesto považované za centrum nórskeho výskumu. Sídli tu niekoľko vysokých škôl a aj druhá najväčšia univerzita – Nórska univerzita prírodných vied a technológie. Zájsť si môžete tiež do niektorého z divadiel, múzeí či galérií. Cez rok sa tu koná hneď niekoľko zaujímavých hudobných aj filmových festivalov.

Lacné letenky do Trondheimu viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti či Prahy. Priamy let z našich končín nenájdete. No s jedným prestupom možno komfortne letieť so spoločnosťami Norwegian, SAS alebo KLM.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Trondheime

✔️ Aké cestovné doklady potrebujem na cestu do Nórska?

Pre vstup do Nórska vám stačí platný občiansky preukaz alebo pas. Zdržať sa tu môžete až 90 dní v rámci jedného polroku. Ministerstvo zahraničných vecí odporúča zobrať si so sebou aj platný cestovný pas. Osobný doklad musí byť platný počas celej doby pobytu.

✔️ Kedy je ideálne počasie na cestu do Nórska?

Najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 18 °C a najvyššou priemernou teplotou 22 °C. Naopak, najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou okolo -3 °C a s priemerným teplotným minimom -7 °C.

Kedy je teda dovolenka v Nórsku správna voľba? Ideálnym obdobím na návštevu je z hľadiska počasia máj až august. Nórsko je známe aj ako krajina polnočného slnka, kde počas leta je takmer neustále vidno. Najdlhšie dni sú práve v júni a júli. Naopak, počas zimy je takmer celý deň tma a fúka ostrý vietor.

✔️ Ako draho je v Nórsku?

Národnou menou je nórska koruna, ktorú zameníte bezproblémovo po príchode do krajiny. Ak sa chcete vyhnúť vysokým výmenným poplatkom, zvážte výber peňazí z bankomatu priamo v Nórsku. V závislosti od podmienok vašej banky to môže byť výhodnejšou alternatívou.

Nórsko patrí medzi najbohatšie krajiny Európy, čo sa odráža aj na cenách potravín a služieb. Tie sú vo všeobecnosti 2,5 krát drahšie ako na Slovensku a prbiblížiť by sa dali cenám vo Švajčiarsku. Návšteva reštaurácii je aj pre samotných nórov skôr sviatočnou udalosťou než bežnou súčasťou života.

Hľadáte hotel v Nórsku? Ubytovanie v meste ponúka široké možnosti od lacnejších hostelov až po luxusné apartmány. Ceny a polohu ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

✔️ Sú pred cestou do Nórska povinné očkovania?

Nórsko nevyžaduje pre vstup do krajiny žiadne povinné očkovania. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

✔️ Aký je aktuálny čas v Nórsku?

Nórsko sa nachádza v rovnakom časovom pásme ako Slovensko.

Tipy, čo treba vidieť v Trondheime

10 zaujímavostí o Nórsku

1
Nórsko ako prvé predstavilo lososové sushi Japonsku v 80 rokoch
2
Keď v Nórsku vydáte knihu, vláda kúpi 1 000 výtlačkov a distribuuje ich do knižníc
3
V Nórsku je považovaný striptíz za formu umenia – kvôli odvádzaniu daní
4
Kráľ je nazývaný  “Nórsky kráľ” a nikdy nie “Kráľ Nórska” aby bolo zrejme, že kráľ patrí krajine a nie krajina kráľovi
5
Nórsko sa pôvodne volalo “Nordweg“, čo v preklade znamenalo “Severná cesta”
6
Všetci väzni v Nórsku majú vo svojich celách prístup k internetu
7
V roku 2008 Nóri udelili rytiersky titul tučniakovi
8
Nórske štátne vysoké školy sú zadarmo pre študentov z celého sveta
9
V Nórsku nájdete mestečko s názvom “Hell” (peklo)
10
Nórsko je najväčším vývozcom lososov na svete