Skip to main content

Lacné letenky Dodoma

Akciové letenky

Dodoma

Hlavné mesto Tanzánie má iba 420 tisíc obyvateľov a nesie meno Dodoma. História tohto mesta sa začala písať pomerne nedávno, a to v roku 1907, kedy ho založili nemeckí kolonisti. Hlavným mestom Tanzánie však nie je od jej počiatku - stalo sa ním až v roku 1973. Dá sa povedať, že Dodoma má rovnaký osud, ako hlavné mesto Brazília - Brasília. Aj tu v Tanzánii totiž chceli jej predstavitelia hlavné mesto, ktoré nebude ležať na samotnom okraji štátu, ale bude v jeho centrálnej časti. Týmto rozhodnutím tak stratilo doterajšie hlavné mesto Dar es Salaam svoje výsadné postavenie, ktoré odovzdalo práve Dodome.

Ak vás hlavné mesto Dodoma oslovilo a chceli by ste ho navštíviť, budete mať niekoľko možností, ako sa sem dostať. Z neoficiálneho hlavného mesta Dar es Salaam sem lieta pravidelná letecká linka. Ďalšou možnosťou je využitie miestnej železničnej siete alebo klasicky autobusom. Vzdialenosť medzi týmito mestami je niečo málo cez 400 kilometrov, takže záleží len na vás, či túto cestu chcete absolvovať letecky alebo po zemi. 

Tanzániu postupne začínajú objavovať aj Slováci. Lacné letenky na letisko Kilimandžáro viete rezervovať aj z našich končín. Z Viedne, Budapešti, Košíc či Prahy sa viete do Tanzánie dostať komfortne s holandskými aerolinkami KLM, špičkovými Qatar Airways alebo Ethiopian Airlines. Priamy let na Kilimandžáro z našich končín neexistuje. Priemerná dĺžka letu je približne 11 hodín.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Tanzánii

Počasie v Tanzánii

Hlavná sezóna na Zanzibare trvá od júla do marca. V tomto období sa teploty pohybujú okolo 30-32 stupňov Celzia, aj keď je pod mrakom dbajte na svoju pokožku, aby Vás nespálilo.

Od apríla do polky júna je obdobie dažďov, neprší však každý deň, a teploty sa pohybujú okolo 26 stupňov. Výhodou tohto obdobia je menej ľudí. Počas daždivého obdobia najviac prší v apríli – približne 19 dní, v máji 16 dní a v júni cca 8 dní.

Víza do Tanzánie

Áno, potrebujete aj víza, ale nemajte žiaden strach – nemusíte si s nimi robiť starosti vopred.

Ako to teda prebieha? Počas letu musíte na palube vyplniť potrebné tlačivá so základnými informáciami o vašej ceste.

Cena za víza je 50 USD a vízum je platné maximálne tri mesiace na jeden vstup.

Ceny v Tanzánii

Oficiálna mena v krajine je Tanzánia šiling, ale skoro všade berú aj doláre. Ak chcete nakupovať výhodne, odporúčame platiť v šilingoch. Klasicky, väčšina vecí a služieb vychádza lacnejšie ak používate miestnu menu. Samozrejme ak nie sú fixné ceny miestni vás budú skúšať, skúste sa trochu informovať, čo koľko stojí mimo hotela, aby ste zbytočne nemíňali viac ako treba.

Hľadáte hotel v Tanzánii? V obrovskej ponuke sa dá ľahko stratiť. Ceny ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán. Ak si chcete požičať auto, odporúčame urobiť tak pri letisku, rezervovať si ho môžete priamo cez Pelikán.

Ak plánujete byť v krajine dlhšie , odporúčame si kúpiť SIM kartu, pretože niektorí slovenskí operátori nepodporujú Tanzániu, a teda nemôžete využívať služby ako internetové dáta v mobile.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Tanzánie

Poďla vyjadrenia Očkovacieho centra potrebujete vakcináciu proti žltej zimnici iba v prípade, že prichádzate z endemickej oblasti (krajiny Afriky a Južnej Ameriky s výskytom). V prípade, že cestujete z Európy a tranzit na letisku v endemickej krajine nepresiahne 12 hodín, nebudú po vás očkovanie požadovať, a je teda na vás ako sa rozhodnete.

Každopádne si so sebou zabaľte repelent. Ako všade, aj na v Tanzánii a na Zanzibare sú komáre, ktoré vyliezajú skôr cez noc a počas daždivého obdobia. Malária je tu ojedinelá, ale za prevenciu nič nedáte, a preto používajte moskytieru a po západe slnka aj repelent.

Čo sa týka hygieny, treba si uvedomiť že ste v Afrike, zvyky a možnosti sú iné ako u nás v Európe. Väčšina rezortov a hotelov spĺňajú všetky naše štandardy. Izby sú skôr jednoduchšie, majú základné vybavenia, samozrejme to záleží aj od hviezdičiek hotela, ale predsa nie preto cestuje človek do Tanzánie, aby trčal na izbe. Vodu neodporúčame piť z vodovodu, kupujte si radšej balenú.

Aktuálny čas v Dar Es Salaam

Časový posun v Tanzánii je o 1 hodinu viac oproti Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Tanzánii

10 zaujímavostí o Tanzánii

1
V Tanzánii nájdete až šestnásť národných parkov
2
Mesiace jún až október sú ideálne pre návštevu safari. Zvieratá sa totiž hromadne sústreďujú okolo napájadiel a zdrojov vody, kde je menej vegetácie
3
Najväčším kmeňom v Tanzánii sú Sukumovia, ktorí tvoria 16% populácie
4
Vzhľadom na svoju blízkosť k rovníku je Tanzánia počas celého roka veľmi teplá a má rovnaký deň a noc (každých 12 hodín) ako väčšina východoafrických krajín
5
Priezračné azúrové vody Indického oceánu obmývajú 800 kilometrov takmer nedotknutého pobrežia
6
Nájdete tu tri z celkových sedem prírodných divov Afriky
7
Masajovia nevyužívajú moderné výdobytky ako elektrina, mobil alebo tečúca voda z vodovodu
8
Kilimandžáro so svojou výškou 5 895 metrov nad hladinou mora je najvyšším vrchom v Afrike
9
Rekordný výstup na vrchol hory Kilimandžáro trval 5 hodín a 38 minút
10
Frontman kapely Queen – Freddie Mercury - sa narodil na Zanzibare, ktorý patrí pod Tanzániu