Skip to main content

Lacné letenky Tanzánia

Akciové letenky do Tanzánie

Tanzánia

Hľadáte lacnú letenku do Tanzánie? Výhodné ubytovanie v hoteli či apartmáne? Na Pelikan.sk si môžete porovnať ceny leteniek, ubytovania, poistiť sa pred cestou, no ponúkame aj kompletnú dovolenku v Tanzánii.

Viac Zobraziť menej

Tanzánia

Zanzibar

Zanzibar má dokonalé pláže. Kilometre a kilometre bieleho piesku, ktorý je tak jemný, že pripomína múku a do toho Indický oceán v neuveriteľných odtieňoch tyrkysovej.

Úplnou špecialitou a prírodným divadlom na Zanzibare je príliv a odliv. Na niektorých miestach more ustúpi až o niekoľko stoviek metrov. Na jeho mieste tak zostanú iba plytké „bazény“ s kopou krásnych mušlí, morských hviezdic a rias, ktoré domáci zbierajú a následne varia. O pár hodín sa však oceán vráti a to taký teplý, že sa budete cítiť ako v termálnom bazéne.

Zanzibar je právom prezývaný ostrov klinčekov a vanilky. Ale pri týchto dvoch to nekončí – ideálna klíma v kombinácii s veľmi úrodnou pôdou tvoria priam dokonalé podmienky na pestovanie hocičoho. Zistíte, ako vyzerajú kávové bôby, keď sú ešte na strome, že „peper“ je len jeden a jeho farba závisí od zrelosti a spracovania, uvidíte z čoho sa vyrába jód, že muškátový oriešok vyzerá ako malý Spiderman a pochopíte aj to, prečo sú domáci obyvatelia zdraví a nepotrebujú k tomu žiadne lieky.

Radi by ste sa zažili, čo Zanzibar skrýva pod hladinou? Žiaden problém – voda je taká priezračná, že pokojne dovidíte až do hĺbky 60 metrov. Ostrov má množstvo koralových útesov, na ktorých to poriadne žije. Chobotnice, murény, barakudy, morské koníky a hviezdice sú preto zábavným divadlom aj pre začiatočníkov. Najznámejším miestom na šnorchlovanie je Mnemba Island, na ktorý sa organizuje množstvo výletov, najmä z pláže Nungwi.

Masajovia na Zanzibare často nepochádzajú z týchto dedín, aj keď to radi o sebe tvrdia. Živia sa predajom rôznych náramkov, náhrdelníkov a suvenírov.

Zanzibar je hit a objavili ho pred pár rokmi aj Slováci. Lacné letenky na ostrov Zanzibar viete rezervovať aj z Bratislavy, lieta tam nízkonákladová spoločnosť flydubai, z Viedne je to Qatar Airways, Turkish Airlines a Ethiopian Airlines), Budapešti opäť Qatar Airways, Emirates a Turkish Airlines a z Prahy taká istá ponuka leteckých spoločností. Priamy let z našich končín na Zanzibar neexistuje. Priemerná dĺžka letu je približne 14 hodín, zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma.

Dar Es Salaam

Tanzánia je krajina nádherných prírodných scenérií a nenahraditeľnej fauny a flóry, ale v prvom rade je to skutočná Afrika! V najväčšom meste Tanzánie, Dar Es Sallam, sa zrejme zdržíte len chvíľu - určite si naplánujte prehliadku mesta so sprievodcom a potom hurá spoznávať to najlepšie z Tanzánie a jej okolia. Skočte sa okúpať na ostrov klinčekov a vanilky - Zanzibar. Vylezte na najvyššiu horu Afriky – Kilimandžáro. Prevezte sa cez národný park Serengeti. Tanzánia je plná dobrodružstva.

Afrika je magnet na milovníkov prírody. Niet sa čomu čudovať. Každý deň sa tu odohráva jedno z najkrajších prírodných divadiel na svete. Stovky zvierat vo svojom prirodzenom prostredí, zvedaví a usmievaví domorodci a to všetko v nezameniteľnom prostredí Afriky.

Tanzániu postupne začínajú objavovať aj Slováci. Lacné letenky do Dar es Salaam viete rezervovať aj z našich končín. Z Viedne, Budapešti, Košíc či Prahy sa viete do Tanzánie dostať komfortne s Turkish Airlines s medzipristátím v Istanbule, prípadne s Qatar Airways s medzipristátím v Dohe alebo s Emirates s jedným stopom v Dubaji. Šikovné spojenie ponúkajú aj Ethiopian Airlines. Priamy let do Tanzánie z našich končín neexistuje. Priemerná dĺžka letu je približne 11 hodín.

Kilimandžáro

Tanzánia je krajina nádherných prírodných scenérií a nenahraditeľnej fauny a flóry, ale v prvom rade je to skutočná Afrika! Ak chcete zažiť dobrodružné safari v národnom parku Serengeti alebo vystúpiť so sprievodcami na najvyššiu horu Afriky – Kilimandžáro, urobte tak. Nepochybne pôjde o to najkrajšie, čo môžete počas návštevy Afriky zažiť!

Mount Kilimanjaro je považované za strechu Afriky. V skutočnosti ide o spiacu sopku a jeho najvyšší vrch Kibo/Uhuru dosahuje výšku 5 895 metrov nad morom. Nachádza sa v severovýchodnej časti Tanzánie pri hranici s Keňou.

Výstup na Kilimandžáro je veľmi populárny trek dostupný len prostredníctvom sprievodcu je výbornou voľbou, ak chcete spojiť exotickú dovolenku s výstupom na veľhoru. Budete na to síce potrebovať viac dní, no vedzte že to bude stáť za to. Kilimandžáro sa dá vyjsť mnohými spôsobmi, no čo je skvelé, je to najvyššia hora, ktorú možno zdolať pešo.

Tanzániu postupne začínajú objavovať aj Slováci. Lacné letenky na letisko Kilimandžáro viete rezervovať aj z našich končín. Z Viedne, Budapešti, Košíc či Prahy sa viete do Tanzánie dostať komfortne s holandskými aerolinkami KLM, špičkovými Qatar Airways alebo Ethiopian Airlines. Priamy let na Kilimandžáro z našich končín neexistuje. Priemerná dĺžka letu je približne 11 hodín.

Arusha

Tretie najväčšie mesto Tanzánie má v súčasnosti zhruba 350 tisíc obyvateľov. Leží na severe Tanzánie pod druhou najvyššou tanzánsku horou Mount Meru (4 566 m.n.m.), ktorá mu vytvára jedinečnú kulisu.

Arusha leží v nadmorskej výške vyše 1 300 metrov, takže je tu po celý rok svieži vzduch a miernu klímu. Žijú tu príslušníci kmeňov Meru a Il Larus (Arusha), k multikultúrnemu obrazu mesta prispievajú komunity Ázijcov (Arabov a Indov) a Európanov. Nechýba pochopiteľne ani Masajovia, ktorých domovom sú okolité savany.

Arusha je známa ako "hlavné mesto safari" a ako taká je po celý rok plná turistov. Niet divu, pretože leží aj na okraji východnej vetvy Veľkej priekopovej prepadliny neďaleko preslávených národných parkov Serengeti, Ngorongoro, Manyara a Tarangire. Navyše má ešte "svoj vlastný" malý národný park Arusha.

Hoci mesto Moshi leží oveľa bližšie ku Kilimandžáre, výpravy na najvyššiu horu Afriky sa organizujú predovšetkým z Arushi. Spoznať život miestnych niektorých kmeňov môže turista v rámci ponúkaných komunitných programov.

60 km na východ od Arushe leží medzinárodné letisko Kilimanjaro International Airport. Lacné letenky na letisko Kilimandžáro viete rezervovať aj z našich končín. Z Viedne, Budapešti, Košíc či Prahy sa viete do Tanzánie dostať komfortne s holandskými aerolinkami KLM, špičkovými Qatar Airways alebo Ethiopian Airlines. Priamy let na Kilimandžáro z našich končín neexistuje. Priemerná dĺžka letu je približne 11 hodín.

Ďalšie mestá
Dodoma

Hlavné mesto Tanzánie má iba 420 tisíc obyvateľov a nesie meno Dodoma. História tohto mesta sa začala písať pomerne nedávno, a to v roku 1907, kedy ho založili nemeckí kolonisti. Hlavným mestom Tanzánie však nie je od jej počiatku - stalo sa ním až v roku 1973. Dá sa povedať, že Dodoma má rovnaký osud, ako hlavné mesto Brazília - Brasília. Aj tu v Tanzánii totiž chceli jej predstavitelia hlavné mesto, ktoré nebude ležať na samotnom okraji štátu, ale bude v jeho centrálnej časti. Týmto rozhodnutím tak stratilo doterajšie hlavné mesto Dar es Salaam svoje výsadné postavenie, ktoré odovzdalo práve Dodome.

Ak vás hlavné mesto Dodoma oslovilo a chceli by ste ho navštíviť, budete mať niekoľko možností, ako sa sem dostať. Z neoficiálneho hlavného mesta Dar es Salaam sem lieta pravidelná letecká linka. Ďalšou možnosťou je využitie miestnej železničnej siete alebo klasicky autobusom. Vzdialenosť medzi týmito mestami je niečo málo cez 400 kilometrov, takže záleží len na vás, či túto cestu chcete absolvovať letecky alebo po zemi.

Tanzániu postupne začínajú objavovať aj Slováci. Lacné letenky na letisko Kilimandžáro viete rezervovať aj z našich končín. Z Viedne, Budapešti, Košíc či Prahy sa viete do Tanzánie dostať komfortne s holandskými aerolinkami KLM, špičkovými Qatar Airways alebo Ethiopian Airlines. Priamy let na Kilimandžáro z našich končín neexistuje. Priemerná dĺžka letu je približne 11 hodín.

Užitočné info o Tanzánii

Pogoda w Tanzanii

Szczyt sezonu na Zanzibarze trwa od lipca do marca. W tym czasie temperatura wynosi około 30-32 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że będąc w cieniu, również należy zadbać o swoją skórę i zastosować filtr ochronny, by zapobiec jej poparzeniu przez Słońce.

Od kwietnia do połowy czerwca jest pora deszczowa, nie pada jednak codziennie, a temperatura wynosi około 26 stopni. Zaletą tego okresu jest mniejsze zatłoczenie. W porze deszczowej największe opady występują w kwietniu - około 19 dni, w maju 16 dni, a w czerwcu około 8 dni.

Wiza i dokumenty podróżne przed podróżą do Tanzanii

Obywatele Polski muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Tanzanii. Wizę można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także w na głównych przejściach granicznych (w tym na lotnisku w Dar es Salaam i na lotnisku Kilimandżaro).

Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu uzyskanej na przejściu granicznym i ważnej przez 90 dni to 50 USD. Na przejściach granicznych nie można uzyskać wizy wielokrotnego wjazdu.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.

Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Informacje na temat wiz do Tanzanii są dostępne na stronie Ambasady Tanzanii w Berlinie (https://www.tanzania-gov.de/embassy/consular-services/info-on-visas) oraz na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Tanzanii (https://www.immigration.go.tz/index.php/en/services/visa-information).

Ceny w Tanzanii

Oficjalną walutą w tym kraju jest Szyling tanzański, ale prawie wszędzie można płacić też dolarami. Jeśli robisz zakupy, zalecamy płacenie szylingami. Klasycznie, używając lokalnej waluty, korzystniej wyjdziesz na zakupach większości rzeczy czy usług. Oczywiście najlepiej także zorientować się w cenach poza hotelem, by nie przepłacić za to samo u miejscowych sprzedawców.

Szukacie hotelu w Tanzanii? W ogromnej ofercie hoteli łatwo jest się pogubić. Ceny hoteli w Tanzanii możecie sprawdzić i porównać na Flipo w zakładce Hotele.

Jeśli planujesz zostać w tym kraju dłużej, zalecamy zakup karty SIM do telefonu, ponieważ niektórzy słowaccy operatorzy nie obejmują w swoich usługach obsługi na terenie Tanzanii, a więc nie będziesz mógł tam skorzystać np. z takiej usługi jak mobilny Internet.

Zdrowie i szczepienia przed podróżą do Tanzanii

Zaleca się konsultacje u lekarza medycyny tropikalnej nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę po przybyciu do Tanzanii lądowej lub na Zanzibar (chyba, że w trakcie podróży mieli 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna).

Turyści, którzy przejeżdżają z Tanzanii lądowej na Zanzibar (lub odwrotnie) powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę.

Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to malaria, denga, cholera, skażenie bakteryjne wody (ameba, pałeczki duru brzusznego), śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse (na północy kraju włączając park Serengeti). Szacuje się, że ok. 4,7% dorosłych w Tanzanii jest zarażonych wirusem HIV.

Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i niemytych owoców.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

Zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej zapewniającej m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę.

Aktualny czas w Tanzanii

Różnica czasu w Tanzanii wynosi 1 godzinę później niż w Polsce.

Tipy, čo treba vidieť v Tanzánii

10 zaujímavostí o Tanzánii

1
V Tanzánii nájdete až šestnásť národných parkov
2
Mesiace jún až október sú ideálne pre návštevu safari. Zvieratá sa totiž hromadne sústreďujú okolo napájadiel a zdrojov vody, kde je menej vegetácie
3
Najväčším kmeňom v Tanzánii sú Sukumovia, ktorí tvoria 16% populácie
4
Vzhľadom na svoju blízkosť k rovníku je Tanzánia počas celého roka veľmi teplá a má rovnaký deň a noc (každých 12 hodín) ako väčšina východoafrických krajín
5
Priezračné azúrové vody Indického oceánu obmývajú 800 kilometrov takmer nedotknutého pobrežia
6
Nájdete tu tri z celkových sedem prírodných divov Afriky
7
Masajovia nevyužívajú moderné výdobytky ako elektrina, mobil alebo tečúca voda z vodovodu
8
Kilimandžáro so svojou výškou 5 895 metrov nad hladinou mora je najvyšším vrchom v Afrike
9
Rekordný výstup na vrchol hory Kilimandžáro trval 5 hodín a 38 minút
10
Frontman kapely Queen – Freddie Mercury - sa narodil na Zanzibare, ktorý patrí pod Tanzániu
Boli informácie na tejto stránke užitočné? (Ešte nehodnotené)
Boli informácie na tejto stránke užitočné? (Ešte nehodnotené)