Lacné letenky Koh Lanta
Thajsko - Flexibilné letenky
Akciové letenky na Krabi

Zaujímavé info o Krabi
Ko Lanta pozostáva zo skupiny menších ostrovov v provincii Krabi.s rozlohou zhruba dvadsať kilometrov štvorcových. Nájdete tu ešte stále množstvo opustených pláží a ubytovanie za veľmi priaznivé ceny. Je to zároveň miesto, kam sa väčšina ľudí chodí učit potápať, pretože sú tu na to výborné podmienky. Pod morom tu na nich čakajú koralové útesy, obrovské manty a veľryby.
Koh Lanta sama je odmenou tým, ktorí sa na ceste k nej túžia dostať k nedotknutým, pokojným plážam. Nachádza sa približne dve hodiny cesty z mesta Krabi. Najjednoduchšie sa sem z Bangkoku dostanete priamym letom do Krabi a odtiaľ trajektom.
Lacné letenky na ostrov Koh Lanta viete rezervovať aj z našich končín. Avšak medzinárodné letisko tu nenájdete. Preto je ideálny spôsob letieť z Viedne, Budapešti alebo Prahy aerolinkami špecializujúcimi sa na exotiku (Emirates, Qatar Airways, EVA Air, Thai Airways) do Bangkoku či Krabi a odtiaľ alternatívnou dopravou.
Užitočné info o Thajsku
Potrebujem víza do Thajska?
Cestujete do Thajska ako turista? V tomto prípade nepotrebujete vízum. Avšak pozor, toto oslobodenie platí, len ak do krajiny priletíte a plánujete sa v nej zdržať maximálne 30 dní. Ak vstúpite na thajské územie cez pozemný hraničný priechod, bez víz tu môžete zostať len 15 dní. V oboch prípadoch musíte mať so sebou cestovný pas platný aspoň 6 mesiacov odo dňa vstupu. Pohraničné orgány od vás môžu požadovať aj preukázanie spiatočnej letenky, dokladu o ubytovaní a o finančnom krytí pobytu. V iných ako spomínaných prípadoch budete potrebovať vízum.
Aké očkovania sa odporúčajú pred vstupom do Thajska?
Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje u osôb prichádzajúcich z oblastí výskytu infekčných chorôb očkovací preukaz. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí odporúča očkovanie proti hepatitíde A aj B a proti tetanu. Pri cestovaní do pohraničných oblastí na severe a juhu Thajska aj užívanie antimalarík.
Rovnako sa odporúča komerčné zdravotné poistenie. Za všetky lekárske a zdravotnícke služby sa platí. Zdravotníctvo je na dobrej úrovni, vysoké štandardy majú súkromné zdravotnícke zariadenia.
Akou menou sa platí v Thajsku?
Thajskou menou je thajský Baht, často prepisovaný ako Bath a všeobecne označovaný písmenom B. Thajské bahty nie je možné zakúpiť v žiadnej slovenskej banke a preto je jednou z najčastejších otázok ľudí prvý krát cestujúcich do Thajska, akú menu si zobrať so sebou na cestu. Nerobte si starosti, eurá sú ideálne.
Na letisku po pristátí v Thajsku si zameňte len nevyhnutnú hotovosť na prepravu do mesta. Nie je žiadnym prekvapením, že výmenné kurzy na letisku nie sú oslňujúco výhodné. Zmenární v každej turistickej lokalite Thajska nájdete množstvo a keď sa vám eurá minú, z bankomatu v Thajsku si vyberiete hotovosť aj z akejkoľvek slovenskej platobnej či kreditnej karty.
Cena ubytovania sa samozrejme odvíja od toho, či chcete byť v 4-5* rezorte, alebo vám bude stačiť ubytovanie v skromnejšom apartmáne či hoteli s menej hviezdami. Ubytovanie v Thajsku si viete porovnať aj priamo cez Pelikan.sk, počas hlavnej sezóny viete rezervovať ubytovanie na jednu noc od 15 eur.
Aktuálny čas v Thajsku
V Thajsku je o šesť hodín viac ako na Slovensku.
Kedy je ideálne počasie na dovolenku v Thajsku?
V Thajsku, ako aj iných tropických krajinách Juhovýchodnej Ázie, sa strieda obdobie sucha s obdobím monzúnov. Kedy je teda dovolenka v Thajsku správnou voľbou? Ideálne počasie býva v období medzi novembrom a marcom, kedy najnižšia teplota dosahuje príjemných 26 C°. Marec, apríl a máj sú najteplejšími mesiacmi roka a od júla až do októbra prichádza obdobie dažďov. Počas celého roka tu pocítite vysokú vlhkosť v ovzduší.
Aký druh dopravy sa odporúča v Thajsku?
Najlacnejší spôsob dopravy po ostrove je nepochybne skúter. Požičovňu nájdete na každom rohu, možno je aj priamo vo vašom hoteli, stačí sa opýtať. Požičajte si skúter pokojne aj na týždeň, stojí to veľmi málo eur. Jediné dodatočné náklady budete mať s palivom, ktoré je ale cenovo úplne inde, ako to naše európske. Skútrom môžete prejsť skrz na skrz celý ostrov a ešte si pritom užijete aj parádne výhľady. Je to lacné a cool. Predtým, ako si požičiate skúter – poriadne ho nafoťte, aby sa nestalo, že od vás po jeho odovzdaní budú chcieť kompenzácie za škody, ktoré ste nespôsobili vy, ale ten človek pred vami.
Tipy, čo treba zažiť na Koh Lante
Old Town je malé mestečko v dolnej polovici východného pobrežia. V podstate je to jedna hlavná ulica lemovaná drevenými koloniálnymi domami s vysutými terasami nad morom s výhľadom na okolité ostrovy. Je to miesto, kam sa radi zatúlate.
Morskí kočovníci alebo tiež cigáni Chao Lay sú pôvodní domorodí obyvatelia ostrova Koh Lanta. Uvádza sa, že na ostrov prišli zhruba pred 500 rokmi a postupne boli vytláčaní Thajčanmi a Číňanmi. Dnes sa koncentrujú v malej prímorskej dedine. Majú svoj vlastný jazyk, školu a komunitné centrum.
Na Cape Tanod, južnom cípe ostrova môžete navštíviť národný park, ktorý tvoria predovšetkým kopce pokryté dažďovým pralesom. Vedie sem jediná cesta, ktorá posledných pár kilometrov striedavo veľmi prudko stúpa a klesá. Odmenou vám bude takmer biela pláž, ktorá sa vynára z pobrežného pralesa a nad ktorou sa týči starý maják.
Malá Koh Lanta alebo Koh Lanta Noi je sesterský ostrov veľkej Lanty. Od roku 2016 spája oba ostrovy most, vďaka ktorému sa na malej Lante veľmi pozvoľna začína objavovať turistický ruch. Ak chcete zažiť kúsok autentického Thajska, zamierte práve sem.