Lacné letenky Nový Zéland
Nový Zéland - Flexibilné letenky
Akciové letenky na Nový Zéland
Zaujímavé info o Novom Zélande
Keď sa povie kiwi, väčšina z nás si asi predstaví to chlpaté ovocie. A potom možno ťarbavého vtáčika so smiešne dlhým zobákom. Menej sa už vie, že toto slovo slúži aj na pomenovanie obyvateľov Nového Zélandu. Nebojte sa, nejde o urážku. Novozélanďania považujú vtáčika kiwi za svoj symbol a sami sa tak hrdo označujú za „kiwiov“.
Ako vidno, „kiwiovia“ majú výborný zmysel pre humor a na dôvažok sú aj mimoriadne priateľskí. Nečudo, veď žijú v raji na konci sveta. Nový Zéland je priateľský a pohostinný. Úžasných ľudí tu nájdete doslova všade. Nevynechajte festivaly čínskych lampiónov, alebo sa prejdite na kompe na sever do Devonportu, ktorý je tiež cestovateľská lahôdka.
Auckland je veľmi často vstupnou bránou cestovateľov na Nový Zéland, no málokedy je cieľovou destináciou. Turisti a návštevy mieria za prírodnými krásami oboch ostrovov a mestá väčšinou stoja mimo hlavného turistického ruchu. Aj keď Auckland nie je hlavným mestom Nového Zélandu (tým je mesto Wellington), je hlavným novozélandským leteckým prístavom. S 1,5 miliónmi obyvateľov zaberá oblasť dvakrát tak veľkú ako Londýn.
Väčšina ľudí však cestuje na Nový Zéland kvôli nádherným prírodným scenériam a ešte tiež kvôli tomu, že na Zélande nájdete všetko. Mestá s výškovými mrakodrapmi, dokonale farebnú prírodu, nedotknuté zelenajúce sa pohoria (presne ako vo filme Pán prsteňov), lyžiarske svahy, a napokon aj more a oceán, kedykoľvek si zmyslíte.
Lacné letenky na Nový Zéland sa hľadajú pomerne ťažko, no viete ich mnohokrát rezervovať za výborné ceny aj z Viedne, Budapešti aj Prahy. Ideálne je sledovať aj ponuky napríklad z Londýna. Priemerná dĺžka letu na Nový Zéland je približne dvadsaťpäť hodín zvyčajne s jedným prestupom, no najčastejšie dvoma.
Priamy let na Nový Zéland z našich končín neexistuje. Veľmi pohodlne však vedia Slováci lietať do Aucklandu so spoločnosťami Austrian Airlines, Air New Zealand, Thai Airways, EVA Air, Emirates, Qatar Airways, Lufthansa, Qantas či Virgin Atlantic. Medzinárodné letisko v Aucklande (AKL) sa nachádza asi 15 kilometrov od centra mesta. Je to najväčšie a najznámejšie letisko na Novom Zélande.
Top mestá na Novom Zélande
Keď sa povie Nový Zéland, ako prvé každého napadne panenská príroda, dažďové pralesy, termálne pramene, a rozprávkové krajinné silulety. No predtým ako utečiete do prírody, dajte šancu aj Aucklandu. Ešte pred 50 rokmi to bolo ospalé, takmer vidiecke mesto, no počas posledných desaťročí prešiel búrlivým rozvojom.
Najlepší prehľad o ňom si urobíte pohľadom z vtáčej perspektívy, z 300-metrovej Sky Tower, ktorá je mestskou ikonou. Uvidíte z nej nielen moderné mesto, ale aj jeho krásne okolie - prímorské zátoky a prístavy, a vyhasnuté sopky, ktorých je v okolí Aucklandu takmer 40. Pobrežie je plné lodiek a plachetníc, na ktorých trávia miestni víkendy. Aj preto sa niekedy Auckland prezýva "mesto plachiet".
Nahliadnuť do podmorského sveta tu môžu nielen potápači - v morskom svete Kellyho Tarltona, sa prejdete preskleným podmorským tunelom bez toho, aby ste sa zamokryli. Každoročne sa tu koná aj svetoznámy Pacifica Festival, kde v obrovskom mestskom parku predstavujú rôzne kultúry a národy Pacifiku, svoju kuchyňu a tradície.
Blízko Aucklandu je aj mesto Rotorua, ktoré je centrom Maorov - pôvodných obyvateľov Nového Zélandu. Ak sa chcete dozvedieť viac o vzrušujúcej maorskej kultúre, a rôznych zaujímavostiach z histórie národa, nenechajte si ujsť aucklandské múzeum, ktoré je svetovým svojho druhu.
Wellington je hlavné mesto a významný prístav Nového Zélandu. Nájdete ho na juhozápadnom cípe Severného ostrova na pobreží Cookovho prielivu. Ide o najjužnejšie položené hlavné mesto sveta. Žije v ňom okolo 180 000 obyvateľov a spoločne s okolitými mestami Lower Hutt, Upper Hutt a Porirua tvoria tretiu najväčšiu aglomeráciu Nového Zélandu s celkovým počtom okolo 386 000 obyvateľov.
Vo Wellingtone sídlia najvyššie štátne inštitúcie Nového Zélandu ako parlament či najvyšší súd.
Obyvateľstvo Wellingtonu tvoria z najväčšej časti Európania, vysoko sú zastúpení Aziati. Počet pôvodných novozélandských obyvateľov, Maorov, je oproti priemernému zastúpenie na Novom Zélande výrazne menší.
Medzinárodné letisko vo Wellingtone ročne prepraví viac ako 5 miliónov cestujúcich. Lacné letenky do Wellingtonu len tak ľahko z našich končín nezoženiete. S dvomi prestupmi sa do Wellingtonu dostanete s leteckými spoločnosťami ako Emirates, Qatar Airways, Qantas, Jetstar a Air New Zealand. Priamy let do hlavného mesta Wellington by ste z našich končín hľadali márne. Väčšinou budete potrebovať dva či tri prestupy z Európy.
Christchurch je najväčšie mesto Južného ostrova Nového Zélandu. V meste žije viac ako 360-tisíc obyvateľov.
Christchurch často popisujú ako najanglickejšie mesto krajiny. A skutočne na to je dôvod. Anglickú stopu uvidíte v architektúre, v názvoch ulíc a napokon aj v názve samotného mesta. Aj mestská katedrála je postavená v anglickom štýle.
Približne pred 10 rokmi bolo mesto zasiahnuté ničivým zemetrasením, no metropola sa z nešťastia veľmi rýchlo pozviechala.
V meste sa nachádza množstvo zaujímavých galérií, parkov, no neďaleko nájdete aj krásne pláže, ktoré ponúkajú ideálne podmienky na vodné športy.
Lacné letenky do Christchurchu zoženiete z našich končín len veľmi zriedka. Pri letoch treba prestupovť často 2 či 3-krát. Dôležité je letieť na Nový Zéland komfortne s niektorou zo spoločností ako Emirates či Qatar Airways a v rámci Nového Zélandu už poletíte vnútroštátnymi linkami.
Na severovýchodnom brehu ľadovcového jazera Wakatipu sa rozkladá príťažlivé mesto Queenstown, ktoré bolo pomenované na počesť britskej kráľovnej Viktórie. Počas niekoľkých desaťročí sa z ospalého mestečka stalo centrum adrenalínových športov a predné turistické letovisko.
V Queenslande sa budete cítiť, ako keby tu pojem turizmus vznikol. Domáci sú extrémne priateľskí k turistom, zažijete s nimi množstvo zábavy.
Odporúčame let helikoptérou počas ktorého uvidíte úžasné miesta a počas výletu pristanete aj na ľadovci. Queenstown je milý, zaujímavý a je úplne iný ako ostatné mestá na Novom Zélande.
Lacné letenky do Queenslandu z našich končín zoženiete len veľmi ťažko. Priamy let do Queenslandu neexistuje, avšak pomerne komfortne sa môžete s jedným či dvoma prestupmi na Nový Zéland a vnútroštátnou linkou ďalej do Queenslandu. Lacné letenky na Nový Zéland kúpite so spoločnosťami ako Qatar Airways, Emirates, EVA Air, Hainan Airlines, Turkish Airlines, atď.
Užitočné info o Novom Zélande
Potrebujem víza pred cestou na Nový Zéland?
Slovensko má s Novým Zélandom bezvízový styk na dobu pobytu kratšiu než 3 mesiace. Ak teda budete chcieť na Zélande študovať alebo cestovať po dobu kratšiu než 90 dní, nebudete potrebovať žiadne víza.
V opačnom prípade si musíte podľa dĺžky a zámeru cesty vybrať konkrétne vízum. Ak vaša cesta potrvá dlhšie ako 3 mesiace, použite turistické vízum. Môžete ho využiť za účelom cestovania, návštevy rodiny/priateľov, za účelom služobnej cesty, obchodného jednania či seminára.
Na turistické vízum môžete v krajine zostať až 9 mesiacov. V tomto prípade je potrebné mať zábezpeku na bankovom účte v hodnote 1000 NZD (cca 632 eur) na každý jeden mesiac.
Aké je počasie na Novom Zélande?
Jar trvá od septembra do novembra a teploty sa tu pohybujú v skutočne širokom rozpätí. Môžu prísť mrazivé noci, ale aj slnečné a veľmi teplé dni. Jar je ideálna napríklad na rafting, hladiny riek sú extrémne vysoko.
Leto začína v decembri a končí vo februári, teploty sa tu pohybujú okolo 30 stupňov a slnko je veľmi silné. Toto obdobie je vhodné na akékoľvek outdoorové aktivity, najmä kúpanie a surfovanie.
Jeseň ponúka relatívne vysoké denné teploty a vysoký podiel slnečných dní. Ráno sú síce teploty omnoho nižšie, no napríklad na severnej časti ostrova sa do apríla môžete kúpať bez problémov.
Zima začína v júni a končí v auguste. Teploty sú teda omnoho chladnejšie, samozrejme v závislosti od regiónu sa líšia. V Aucklande skôr prší, no v Otagu veľmi často sneží. Zimné mesiace sú ideálne k návšteve Južných Álp a ľadovcov z dôvodov nižších zrážok. Tu si môžete dosýtosti užiť zimné športy.
Aké sú ceny na Novom Zélande?
Miestnou menou je novozélandský dolár, ktorý nesie označenie $ alebo NZ $ kvôli odlíšeniu od ostatných dolárov. Najčastejšie sa však stretnete s medzinárodným kódom NZD. 1 NZ $ sa delí na 100 centov. V obehu sú mince v hodnotách 10, 20 a 50 centov a tiež 1 a 2 dolárov. Bankovky existujú v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolárov.
Novozélandské doláre si môžete zameniť aj na Slovensku. Zmenu však umožňujú len niektoré banky. Ďalšou možnosťou je doviezť si na Nový Zéland americké doláre a tie potom vymeniť na letisku alebo v niektorej zo zmenární, ktoré sa nachádza v každom väčšom meste a v turistických oblastiach.
Platby kartou aj výbery z bankomatov sú tu úplne bežné. Platiť bezhotovostne môžete v reštauráciách, supermarketoch, hoteloch aj na čerpacích staniciach. Bežne tu akceptujú karty VISA a MasterCard. Na bankomaty narazíte aj v menších dedinkách, ale napriek tomu je lepšie pri sebe mať pre všetky prípady aj hotovosť.
Hľadáte hotel či apartmán v Aucklande? Čím bližšie k centru, tým je samozrejme cena vyššia. Ceny ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.
Odporúčame požičať auto priamo pri letisku, rezervovať si ho môžete priamo cez Pelikán .
Ktoré zdravotné riziká hrozia na Novom Zélande a ktoré očkovania sú povinné?
Nový Zéland nevyžaduje po návštevníkoch žiadne povinné očkovanie. Riziko nákazy je v tejto krajine minimálne. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.
Aký je aktuálny čas na Novom Zélande?
V Aucklande je o jedenásť hodín viac ako na Slovensku.
Letecké zaujímavosti o Novom Zélande
Vedeli ste, že najlacnejšia letenka na Nový Zéland za posledný týždeň stála iba 729,00 €?
Ste fanúšikom štatistík? Možno vás bude zaujímať, že počet medzinárodných letísk na Novom Zélande je: 2.
Tipy, čo treba vidieť na Novom Zélande
Preskúmajte ľadové štrbiny cestou na Foxov ľadovec. Výstup na tento ľadovec je pre mnohých zážitkom číslo jeden na ceste po Novom Zélande. Pri dvoj- až trojhodinovom výstupe totiž uvidíte surrealizmus, ktorý vie vytvoriť jedine príroda: prazvláštne ľadovcové brány, vodopády, gejzíry
Máte radi Pána Prsteňov? A čo tak si urobiť výlet do Hobitova? V prekrásnej zelenej scenérii regiónu Waikato nájdete až 37 hobitích nôr, ktoré boli vybudované počas nakrúcania svetoznámej trilógie Pán Prsteňov. Hoci posledná filmová klapka odznela už dávno, Hobitov neustále láka státisíce fanúšikov z celého sveta.
Preskúmajte jaskyne Waitomo plné svietiacich červov. Rozsiahly labyrint jaskýň vo Waitomo je skutočne nevídaný. Na ich preskúmanie budete potrebovať loďku. Avšak tentokrát netreba brať žiadnu baterku. Vápencové steny jaskyne sú totiž pokryté červami Arachnocampa Luminosa, ktoré osvetľujú jaskyňu fosforeskujúcimi modrastými svetielkami.
Navštívte národný park Tongariro. Tento park je synonymom slova rozmanitosť. Iní musia precestovať celý svet, aby videli to, čo sa tu nachádza na ploche 80 000 hektárov. Smaragdové jazerá, alpské lúky, horúce pramene a najväčšie sopky severného ostrova Nového Zélandu sú len návnadou. Môžete tu lyžovať, snowbordovať, raftovať, bicyklovať, chodiť na túry, a tým sa výpočet ani zďaleka nekončí.
Zažite nočnú plavbu cez Milford Sound. Útesy tohto fjordu akoby vyrastali priamo z hlbín tmavých vôd a rozrážali svojimi vrcholmi oblohu. Po ich skalnatých stenách stekajú dlhočizné vodopády, z ktorých niektoré majú až 1000 metrov.
Dotknite sa kusu plávajúceho ľadu cestou na Tasmanov ľadovec. Tasmanov ľadovec je najdlhší ľadovec Nového Zélandu s dĺžkou úchvatných 23,5 kilometra. Spolu s 60 inými ľadovcami sa nachádza v Národnom parku Aoraki Mount Cook. Ak si ho chcete skutočne užiť, odporúčame plavbu loďkou po priľahlej lagúne.
Vylezte na sopku Taranaki. Taranaki je región v západnej časti severného ostrova Nového Zélandu. Lonely Planet označil Taranaki vo svojom rebríčku Best in Travel 2017 za druhý najzaujímavejší región sveta, ktorý sa skutočne oplatí vidieť.