Lacné letenky San Blas
Panama - Flexibilné letenky
Akciové letenky do Panama City
Zaujímavé info o Panama City
Comarca de Kuna Yala. Tak volajú panamskí obyvatelia súostrovie San Blas, jedno z najkrajších miest v Strednej Amerike. Prečo najkrajších? Hneď na úvod vám povieme, že na to sú dva dôvody. Ešte stále ho totiž obývajú pôvodní obyvatelia prezývaní menom Kuna a druhý dôvod vám bude jasný hneď, ako sa pozriete na fotografie z tohto miesta. Veľmi rýchlo vám dôjde, že San Blas sú až nechutne gýčové. A taká je aj realita. Proste raj s veľkým R.
Koľko ich vlastne je? Niečo cez 400. A sú roztrúsené pri pobreží Panamy až k hraniciam s Kolumbiou. A miestni Indiáni, ktorí ich vlastnia a obhospodarujú radi hovoria, že majú na každý deň v roku jeden ostrov.
Ak ste ubytovaní v Panama City, na San Blas sa dostanete rýchlo a pohodlne lietadlom. Lieta tam spoločnosť AirPanama raz denne a veľmi skoro ráno. Je to preto, že cez deň môže prísť silný vietor nad Oceánom a to aj pre skúsených pilotov nie je nič jednoduché. Obojsmerne vás letenka vyjde niečo málo cez 100 dolárov. Zaujímavosťou je, že na ostrovoch sa nachádza približne 5 letísk a pokojne sa môže stať, že cestujúci, ktorí poletia s vami vystúpia inde ako vy.
Takže ak chcete letieť na ostrovy San Blas, musíte sa najprv dostať do Panamy. Tam viete cestovať komfortne a lacno aj z našich končín. Ideálne letecké spojenie s jedným prestupom ponúkajú Air France a Turkish Airlines.
Užitočné info o Paname
Počasie v Paname
Panama disponuje vlhkým a horúcim podnebím so stabilne vysokými teplotami počas celého roka. Teploty sa pohybujú medzi 25 – 32°C. Teploty klesajú s narastajúcou nadmorskou výškou, preto treba počítať s výrazne nižšími teplotami v horách. Pobrežie Karibského mora je bohatšie na zrážky než tichomorské.
Cestovné doklady a víza do Panamy
Do Panamy potrebujete cestovný pas. Platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate.
Víza budete potrebovať len v prípade, že vaša návšteva neprekročí 90 dní a jej účel bude turistika resp. dovolenka.
Ceny v Paname
V Paname môžete platiť dvomi menami: panamská balboa alebo americký dolár. Obe tu majú rovnakú peňažnú hodnotu. Čo sa týka zmenární, tie nemajú príliš lichotivý kurz – takže pokiaľ máte možnosť, zameňte si peniaze ešte pred cestou. Na Slovensku zoženiete americké doláre takmer v ktorejkoľvek banke.
Aj keď je Panama považovaná za jedno z najdrahších miest Strednej Ameriky, ceny ubytovania vás príjemne prekvapia. Aj v luxusných 4* hoteloch totiž dáte za týždňový pobyt s honosnými raňajkami zhruba 300 eur. Nájdete tu samozrejme aj lacnejšie varianty, ale štandard 4* je tu na vysokej úrovni, väčšina hotelov má bazén na streche alebo lukratívnu terasu s výhľadom na mesto a pokiaľ tu nebudete tráviť dlhší čas, nie je dôvod bývať v horších štvrtiach, kde cenový rozdiel za ubytovanie nie je až taký výrazný. Jedny z najlepších hotelov nájdete v tzv. Finančnej štvrti. Hotel v Paname viete rezervovať za špeciálne ceny aj cez Pelikán.
Metro, legendárne veteránske autobusy, taxíky, či bicykel. Preprava v Paname je vo všetkých prípadoch lacná a netreba sa jej báť. Metro je rýchle, na jazdu s ním potrebujete zaplatiť drobnú zálohu za kartu, na ktorú si potom pomocou automatov dobíjate peniaze. Ak nejaké nevyčerpáte, budú vám samozrejme vrátené. V prípade spomínaných autobusov ide o niečo, čo by ste si v Panama City určite mali vyskúšať. Jedna jazda vychádza desiatky centov, ale zážitok z vybuchujúceho výfuku a rýchlej jazdy je určite k nezaplateniu. Taxíkov je v Panama City nespočetne veľa, takže sa nemusíte báť, že nejaký práve nezoženiete.
Aktuálny čas v Paname
V Paname je o šesť hodín menej ako na Slovensku.
Zdravie a očkovanie pred cestou do Panamy
Pred cestou do Panamy sa nevyžaduje, aby ste boli očkovaní proti nebezpečným či iným ochoreniam. Jediné očkovanie, ktoré sa odporúča do celej Strednej Ameriky, je očkovanie proti žltej zimnici.
Tipy, čo treba vidieť v Paname
Ancon Hill je kopec plný zelene, stromov a pochopiteľne aj domov rôznych zvieratok. A to všetko s výhľadom na najmodernejšie centrum mesta! Či už sa rozhodnete ho vybehnúť alebo len tak vyšliapať, v oboch prípadoch budete spokojní. Výhľad odtiaľ stojí za to a hodil by si na pohľadnicu.
Miesto, ktoré preslávilo Panamu v svetovom merítku a aj po 100 rokoch od svojho vzniku patrí medzi divy sveta. Nápad spojiť Tichý a Atlantický oceán vznikol už veľmi, veľmi dávno – napokon sa ho podarilo zrealizovať a dokončiť až v roku 1919.
Panama Viejo je časť histórie Panamy, ktorá sa zachovala dodnes a bola by škoda ju v tomto zozname nespomenúť. Nájdete tu základy prvých budov a vlastne všetko to, čo tu po sebe zanechali prví osadníci aj napriek tomu, že mesto bolo absolútne zničené útokmi pirátov.
Comarca de Kuna Yala. Tak volajú panamskí obyvatelia súostrovie San Blas, jedno z najkrajších miest v Strednej Amerike. Prečo najkrajších? Ešte stále ho totiž obývajú pôvodní obyvatelia prezývaní menom Kuna a nájdete tu jedny z najkrajších pláží v Centrálnej Amerike.