Skip to main content

Lacné letenky Kapadokia

Turecko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Mesta Nevsehir

Zaujímavé info o Meste Nevsehir

Či už zo zeme, v úžase pozorujúc vulkanické komíny alebo v teplovzdušnom balóne, stovky metrov nad zemou, objavujúc túto lávou vytvorenú topografiu, Kapadokia vám jednoducho vezme dych.

Na chvíľu sa môžete cítiť ako na púštnej planéte Tatooine zo Star Wars či ako v Tolkienovej Stredozemi, záležiac na žánri, ktorý preferujete. Ak tento unikátny kúsok zeme ešte vo vašom cestovateľskom zozname nie je, určite by ste si ho tam mali zaradiť.

Kapadókia, Kappadokia; grécky Καππαδοκία – Kappadokia, latinsky Cappadocia či turecky Kapadokya je územie východnej Antalónie, polostrova, ležiaceho na hranici Európy a Ázie. Názov tejto dnešnej ázijskej časti Turecka pochádza z gréckeho slova ανατολή – anatoli, čo po slovensky znamená východ.

Zrejme najlepší spôsob, ako sa na tomuto surrealistickému výjavu prizrieť, je jednoznačne z vtáčej perspektívy. Každé ráno vzlietajú ponad Kapadokiu stovky balónov, prevádzajúc asi tucet pasažierov v každom z nich.

Ideálnym východiskovým bodom pre cestovanie po Cappadocii je nepochybne letisko v meste Nevsehir. Viete sa sem dopraviť veľmi komfortne s leteckou spoločnosťou Turkish Airlines z Viedne či Budapešti.

Nevsehir je zároveň aj hlavné mesto celej provincie a funguje tu výborná sieť diaľkových autobusov, takže sa viete komfortne dopraviť do ktorejkoľvek časti. Odtiaľto je to len kúsok k podzemným úkrytom, rozprávkovým domčekom, komínom, kláštorom a nádherným výhľadom.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Kapadokii

Cestovné doklady do Turecka

Slováci môžu vstupovať na územie Turecka s cestovným pasom, ktorého platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov od vstupu na územie Turecka. Doklad by mal mať minimálne dve voľné strany na udelenie príslušných pečiatok.

Počasie v Turecku

Turecká riviéra je známou dovolenkovou destináciou Slovákov. Vďaka veľkej pestrosti podnebí si v každom ročnom období nájdete miesto na trávenie krásnej dovolenky. Ponúka teplé more a slnečné dni, ale aj zasnežené kopce. Pre oblasť Turecka je typické rozmanité podnebie s výraznými rozdielmi medzi jednotlivými oblasťami. Delí sa na niekoľko klimatických pasiem, podnebie je prevažne suché, pobrežné oblasti majú stredomorské a vnútrozemie skôr kontinentálne podnebie.

Pobrežie ponúka horúčavy znesiteľné vďaka vlhkému vzduchu a veľmi mierne zimy. Vnútrozemie naopak ponúka veľmi suché letá, niekedy až nepríjemné a zimy naopak veľmi chladné. Najvýraznejšie sa teplotné skoky prejavujú smerom na východ, kde sú hornaté časti pokryté snehom, zima je tu veľmi studená s nízkymi teplotami hlboko pod bodom mrazu.

Ceny v Kapadokii

Národnou menou je turecká líra. V Turecku je vo všeobecnosti lacnejšie ako na Slovensku, ale opäť platí, že niektoré potraviny sú drahšie ako u nás. Tiež záleží na mieste nákupu.

V letoviskách si priplatíte, vo vnútrozemí je oveľa lacnejšie. Lacnejšie sú tiež malé obchodíky určené primárne pre domáce obyvateľstvo. Uvedené ceny sú orientačné a môžu sa v priebehu sezóny meniť.

Túžite spoznať Kapadokiu zo vzduchu? Kapadokya Balloons či Urgup Ballons sú dve z mnohých odporúčaných spoločností. Cena za hodinu takéhoto zážitku vás bude stáť v prepočte od sto eur.

Ceny ubytovania a vzdialenosť od letiska si môžete skontrolovať a rezervovať priamo cez Pelikán. Okrem centra turizmu – Göreme, je v regióne Kapadokia obľúbené i mesto Ürgüp či Uçhisar. Čo sa týka možností ubytovania je Ürgüp Göreme podobný, naviac je známy i ako srdce vínnej produkcie regiónu. Uçhisar vám zas poskytne tie najlepšie výhľady na okolie a mnohí ho poznajú vďaka jeho luxusným hotelom.

Určite nepremeškajte príležitosť ubytovať sa v jednej z jaskynných izieb, so svojou špecifickou atmosférou. Zaplatíte za ňu okolo dvadsať/tridsať eur na noc. Takúto možnosť vám ponúka napríklad Natureland Cave Hotel v Göreme.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Turecka

Pri cestovaní do Turecka nie sú povinné žiadne očkovania. Keďže Slovensko nemá s Tureckom dohodu o bezplatnej zdravotnej starostlivosti, odporúča sa vopred uzavrieť cestovné poistenie, ktoré by pokrylo prípadné náklady.

Aktuálny čas v Kapadokii

V Kapadokii je o hodinu viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Kapadokii

10 zaujímavostí o Turecku

1
Aj vďaka Turkom (ottomanom) sa dostala de Európy káva, či čerešne
2
V Turecku sú tieto kúpele považované za spoločenskú udalosť, ktorá by sa dala prirovnať k menším plesom či recepcii
3
V Istanbule bola posledná zastávka slávneho vlaku Orient Express, ktorý išiel z Paríža do Konštantínopolu a sedela v ňom aj slávna spisovateľka detektívok Agatha Christie
4
Dva zo siedmych starovekých divov sveta sa nachádzali na území dnešného Turecka -  Artemidin chrám v Efeze a Mauzóleum v Halikarnasse
5
V Antalyi sa nachádza jeden z najstarších kostolov na svete, kostol Sv. Petra
6
Do vyhlásenia republiky Turci nemali priezviská, ale iba krstné mená
7
Tulipán priniesli do Európy tureckí obchodníci až v 16. storočí
8
Dnes celosvetovo známy Santa Claus vznikol na základe legiend o veľkorysom biskupovi Svätom Mikulášovi z Myra (oblasť pri dnešnej Antalyi)
9
Slávne trójske vojny sa odohrávali v západnom Turecku, repliku trójskeho koňa si môžete pozrieť v Istanbulskom múzeu
10
Istanbul je jediné mesto na svete, ktoré sa rozprestiera na dvoch kontinentoch