Skip to main content

Lacné letenky Turecko

Turecko - Flexibilné letenky

So službou zmena z akéhokoľvek dôvodu môžete zmeniť prvky rezervácie ako dátum, destináciu alebo aj cestujúcich z letenky do 3 dní pred odletom bez udania dôvodu! Po zakúpení služby získate na zmenu údajov na letenke k dispozícii kredit vo výške až 80% ceny z rezervácie. Službu si môžete zakúpiť priamo pri procese rezervácie letenky.

Akciové letenky do Turecka

Zaujímavé info o Turecku

Hľadáte lacnú letenku do Turecka? Výhodné ubytovanie v hoteli s kvalitnými službami? Na Pelikan.sk si môžete porovnať ceny leteniek, ubytovania, či kompletných dovoleniek v Turecku. A na tejto stránke vždy nájdete aktuálnu ponuku leteniek a dovoleniek z oblasti Tureckej riviéry, ale aj Istanbulu či Kapadokie.

Viac Zobraziť menej

Top mestá v Turecku

Istanbul

Ležiac po oboch stranách Bosporskej úžiny, medzi Čiernym a Marmarským morom, Istanbul je mostom medzi európskym a ázijským kontinentom. Kedysi bol centrom Východorímskej, Byzantskej a Osmanskej ríše.

Istanbul preto v sebe nezaprie bývalý obrovský politický význam, stret kultúr a náboženstiev. Pri prechádzkach uličkami centra tak odkrýva vrstvy pozoruhodnej histórie postupne, a však o to viac pôsobivo.

Masívne mešity, honosné kráľovské paláce a rušné pestrofarebné bazáre, ktoré cez hluk hlasov a hudby zaplavuje vôňa korení, rýb či kebabu. Čaro tohto podmanivého mesta už len znásobuje spev muezínov z vysokých štíhlych minaretov, ktorých tu je veru ako maku. Istanbul je skrátka hlavná brána do sveta Orientu.

Napriek tomu že je Istanbul najväčim mestom Turecka, hlavným mestom je vďaka strategickej polohe Ankara. Istanbul je známy aj tým že polovica mesta leží v Európe, druhá polovica však už v Ázii. Azijskú časť od tej Európskej oddeluje úžna Bospor, ktorú si viete vychutnať aj z paluby mnohých lodí ktoré ju každodenne prechádzajú v rámci mestskej hromadnej dopravy.

Z európskych krajín je to do Istanbulu najbližšie z Grécka a Bulharska, ktorých hranice sú od mesta vzdialené len približne 100 km.

Istanbul je obľúbenou destináciou aj medzi našincami. Lacné letenky do Istanbulu kúpite najmä z Košíc, Viedne, Budapešti a Prahy. Priamy let z Viedne trvá približne dve a štvrť hodiny. Z Košíc približne dve hodiny. Lety prevádzkujú najmä spoločnosti: Turkish Airlines, Pegasus Airlines či Ukraine International Airlines. Hlavným letiskom v Istanbule je letisko Atatürk Airport, lieta sa aj na letisko Sabiha Gökçen Airport a v roku 2018 otvorili aj nové tretie letisko s rovnomenným názvom.

Antalya

Antalya bola dlhé roky len vstupnou bránou na Tureckú rivéru. Dnes si ju už cestovatelia nevyberajú len pre jej krásne pláže a výbornú klímu. Najväčšie turecké mesto na západnom brehu Stredozemného mora láka milovníkov histórie aj dobrého jedla.

O historické centrum Kaleiçi sa Turci dôkladne starajú a nájdete tu najkrajšie ubytovanie v meste, ktoré dýcha tisícročnou históriou a neopakovateľnou atmosférou otomanských rezidencií. Staré mesto obklopuje historický rímsky prístav a pozadie dotvára silueta tureckých hôr.

Dovolenka v Turecku prináša pre slovenských turistov niekoľko zásadných výhod. Pomerne krátky let (len dve hodiny a tridsať minút), priame letecké spojenia z Bratislavy, Košíc, Sliača, Popradu či Viedne takmer každý deň, kvalitné all inclusive služby, dobrý pomer ceny a kvality a napokon aj veľmi široký výber hotelov pre rodiny s deťmi, ale aj pre páry či mladých ľudí.

V Antalyi možno nájsť hotely s aquaparkom, hotely len pre dospelých a mestské hotely s možnosťou nočného života.

Tureckou riviérou väčšinou označujeme oblasť od Antalye – Kemer, Tekirova až po mesto Alanya, ktoré je východne od Antalye. To znamená viac ako sto kilometrov dlhé pobrežie. Preto je potrebné počítať s rôznou dĺžkou transferu z letiska do hotela v závislosti od lokality. Pre rodiny s deťmi sú z pohľadu dĺžky transferu ideálne letoviská Lara, Kumkoy a Belek – sú totiž len 25-30 kilometrov od letiska Antalya.

Kapadokia

Či už zo zeme, v úžase pozorujúc vulkanické komíny alebo v teplovzdušnom balóne, stovky metrov nad zemou, objavujúc túto lávou vytvorenú topografiu, Kapadokia vám jednoducho vezme dych.

Na chvíľu sa môžete cítiť ako na púštnej planéte Tatooine zo Star Wars či ako v Tolkienovej Stredozemi, záležiac na žánri, ktorý preferujete. Ak tento unikátny kúsok zeme ešte vo vašom cestovateľskom zozname nie je, určite by ste si ho tam mali zaradiť.

Kapadókia, Kappadokia; grécky Καππαδοκία – Kappadokia, latinsky Cappadocia či turecky Kapadokya je územie východnej Antalónie, polostrova, ležiaceho na hranici Európy a Ázie. Názov tejto dnešnej ázijskej časti Turecka pochádza z gréckeho slova ανατολή – anatoli, čo po slovensky znamená východ.

Zrejme najlepší spôsob, ako sa na tomuto surrealistickému výjavu prizrieť, je jednoznačne z vtáčej perspektívy. Každé ráno vzlietajú ponad Kapadokiu stovky balónov, prevádzajúc asi tucet pasažierov v každom z nich.

Ideálnym východiskovým bodom pre cestovanie po Cappadocii je nepochybne letisko v meste Nevsehir. Viete sa sem dopraviť veľmi komfortne s leteckou spoločnosťou Turkish Airlines z Viedne či Budapešti.

Nevsehir je zároveň aj hlavné mesto celej provincie a funguje tu výborná sieť diaľkových autobusov, takže sa viete komfortne dopraviť do ktorejkoľvek časti. Odtiaľto je to len kúsok k podzemným úkrytom, rozprávkovým domčekom, komínom, kláštorom a nádherným výhľadom.

Dalaman

V Európe obľúbené, v našich končinách ešte stále nie príliš známe. Turecké mesto Dalaman nájdete na juhozápadnom pobreží štátu, v provincii Mugla. Dalaman je známy tiež ako dopravný uzol pre dovolenkárov z celého sveta, ktorí smerujú do Turecka.

A práve v Dalamane možno nájsť jednu z najkrajších pláží Stredozemného mora. Je dlhá približne 10 kilometrov a vyznačuje sa nádherným bielym pieskom a krištálovo modrou vodou. Pláž je, ako to býva najmä na Jadrane zvykom - lemovaná borovicovými kopcami a svahmi.

Dalaman je obľúbený tiež pre liečivé bahenné kúpele, kŕmenie a pozorovanie vtáctva či dokonca pre svoje pamiatky z obdobia slávnej Byzantskej ríše. A napokon tu môžete skúsiť aj rafting na rieke Dalaman alebo si jednoducho užívať turecké dobroty v mnohých reštauráciách a kaviarniach v okolí.

Lacné letenky do Dalamanu viete rezervovať najmä z Bratislavy. Priamy let zabezpečuje letecká spoločnosť Ryanair. Letisko Dalaman má ideálnu polohu medzi dvomi obľúbenými letoviskami Marmaris a Fethiye, do ktorých sa viete dostať priamou autobusovou linkou z letiska.

Ďalšie mestá
Side

Mestečko Side je veľmi obľúbené letovisko so starými rímskymi zrúcaninami na pobreží Stredozemného mora, uprostred oblasti nazývanej Turecká riviéra. Príťažlivosť Side je daná kombináciou pekných pláží, rímskych pamiatok koncentrovaných u starého mesta a modernej päťposchodovej zástavby, ktorá si až na výnimky udržuje určitý štýl a jednoduchosť.

Zázemím pre Side je neďaleké väčšie mesto Manavgat, ktoré je vzdialené asi 6 km (jazdia sem pravidelné mikrobusy), v ktorom je ešte lacnejšie. Side možno rozdeliť na dve odlišné oblasti. V prvej časti sú na polostrove sústredené archeologické vykopávky, ruiny rímskych stavieb a staré domy s obchodíkmi a uličkami. To je tá časť Side, ktorá sa fotí a dáva sa do katalógov cestoviek.

Druhá časť mesta Side sa tiahne pozdĺž pobrežnej západnej pláže a pozostáva z desiatok veľkých nových hotelov, pozdĺž ktorých v úctivej vzdialenosti prechádza relatívne rušná cesta. V týchto hoteloch sa nachádza prevažná väčšina ubytovacích kapacít, ale aj reštaurácií.

Staré mesto s antickými pamiatkami je dôvod, prečo turisti aj zo Slovenska Side milujú. Celé sa nachádza na polostrove úzkom iba niekoľko stoviek metrov. Dominantou je každopádne veľký rímsky amfiteáter z druhého storočia.

Za amfiteátrom už je na polostrove štvrť, kde nájdete množstvo obchodov. Všetky pláže Side a v jeho okolí sú tvorené príjemnou kombináciou piesku a drobných kamienkov.

Dovolenka v Turecku prináša pre slovenských turistov niekoľko zásadných výhod. Pomerne krátky let (len dve hodiny a tridsať minút), priame letecké spojenia z Bratislavy, Košíc, Sliača, Popradu či Viedne takmer každý deň, kvalitné all inclusive služby, dobrý pomer ceny a kvality a napokon aj veľmi široký výber hotelov pre rodiny s deťmi, ale aj pre páry či mladých ľudí.

Manavgat

Manavgat je stredne veľké mesto fungujúce ako zázemie pre turistickú oblasť Side, približne 4 km od mora. Ihneď po príchode vás očarí rieka Manavgat s mnohými kotviacimi výletnými loďami, na ktorých sa po tyrkysovo modrej rieke môžete aj odviesť. Hotelové rezorty to ponúkajú ako fakultatívny výlet.

Rieka Manavgat jej navyše v horách prehradená dvoma priehradami. Vyššia je Oymapinar Bara, ku ktorej sa usporadúvajú aj fakultatívne turistické zájazdy, niekedy nazývané aj Zelený kaňon. V Manavgate sa dá dobre a relatívne lacno najesť a nakúpiť (v porovnaní so Side alebo Belekom).

Ak vás láka Side – či už je to história alebo túžite po nádherných plážach, z Manavgatu tam jazdia pravidelné minibusy, ale zvládnete to pokojne pešo. Manavgatský otogar (autobusová stanica) zároveň funguje ako celkom slušný dopravný uzol, pretože práve tu prvýkrát stoja autobusy cestujúce na pobrežie z vnútrozemia od Koniyi.

Manavgat síce nemá more, no jeho prítomnosť je všade vo vzduchu cítiť. Je to výborný východiskový bod pre vašu dovolenku v Turecku. Najbližší prístup k moru je cez mestečko Side.

Dovolenka v Turecku prináša pre slovenských turistov niekoľko zásadných výhod. Pomerne krátky let (len dve hodiny a tridsať minút), priame letecké spojenia z Bratislavy, Košíc, Sliača, Popradu či Viedne takmer každý deň, kvalitné all inclusive služby, dobrý pomer ceny a kvality a napokon aj veľmi široký výber hotelov pre rodiny s deťmi, ale aj pre páry či mladých ľudí.

Kategória hotelov nezodpovedá európskej, preto odporúčame minimálne 4-hviezdičkový hotel, aj tu však treba byť opatrný, nie všetky štvor- a päťhviezdičkové hotely sú na rovnakej úrovni a niektoré päťhviezdičkové hotely môžu byť skôr na úrovni lepšieho štvorhviezdičkového hotela.

Kemer

Kemer je menšie moderné letovisko na pobreží Stredozemného mora asi 40 km južne od mesta Antalya. Prostredie rezortov je veľmi pekné, parky udržiavané, služby kvalitné. Kemer je vhodný pre vyznávačov náročnejšej dovolenky, ktorí nechcú každú chvíľu riešiť nejaké drobnosti a radi sa spoľahnú na kvalitné, aj keď drahšie služby.

Hneď za letoviskom Kemer sa vypínajú obrovské vápencové hory národného parku Olimpos. V Kemeri ťažko hľadať niečo ako centrum. No najstaršie a najhustejšie domčeky sa koncentrujú okolo starej hlavnej cesty, najvýstavnejšia je hlavná pešia zóna vedúca od križovatky k prístavu, ktorá je na starej hlavnej ceste kolmá.

Pláže sú v Kemeri v podstate dve, oddelené jachtovým prístavom a parkovým polostrovom. Piesok na plážach je jemný, pláže dlhé, udržiavané a čistené, miestami kamienky. Malá časť južnej pláže na južnom konci za ústím potoka je súkromná a neprístupná. V sezóne je pláž plná slnečníkov a lehátok.

Dovolenka v Turecku prináša pre slovenských turistov niekoľko zásadných výhod. Pomerne krátky let (len dve hodiny a tridsať minút), priame letecké spojenia z Bratislavy, Košíc, Sliača, Popradu či Viedne takmer každý deň, kvalitné all inclusive služby, dobrý pomer ceny a kvality a napokon aj veľmi široký výber hotelov pre rodiny s deťmi, ale aj pre páry či mladých ľudí.

Tureckou riviérou väčšinou označujeme oblasť od Antalye – Kemer, Tekirova až po mesto Alanya, ktoré je východne od Antalye. To znamená viac ako sto kilometrov dlhé pobrežie. Preto je potrebné počítať s rôznou dĺžkou transferu z letiska do hotela v závislosti od lokality. Pre rodiny s deťmi sú z pohľadu dĺžky transferu ideálne letoviská Lara, Kumkoy a Belek – sú totiž len 25-30 kilometrov od letiska Antalya.

Alanya

Alanya je mestečko nachádzajúce sa na polostrove južného pobrežia Turecka. Je súčasťou Slovákmi obľúbenej Tureckej riviéry, a nájdeme ju pod nádherným pohorím Taurus. Od najbližšieho medzinárodného letiska v Antalyi je Alanya vzdialená asi dve hodiny jazdy.

Alanya patrí k typickým destináciám pre dovolenku pri pláži. Nájdete tu dlhé úseky bielych piesočných pláží a príjemne teplé more. Zároveň okolie mesta ponúka množstvo príležitostí na výlety a zájazdy k prírodným, historickým a kultúrnym zaujímavostiam regiónu.

Dovolenka v Turecku prináša pre slovenských turistov niekoľko zásadných výhod. Pomerne krátky let (len dve hodiny a tridsať minút), priame letecké spojenia z Bratislavy, Košíc, Sliača, Popradu či Viedne takmer každý deň, kvalitné all inclusive služby, dobrý pomer ceny a kvality a napokon aj veľmi široký výber hotelov pre rodiny s deťmi, ale aj pre páry či mladých ľudí.

V Alanyi možno nájsť hotely s aquaparkom, hotely len pre dospelých a mestské hotely s možnosťou nočného života. Kategória hotelov nezodpovedá európskej, preto odporúčame minimálne 4-hviezdičkový hotel, aj tu však treba byť opatrný, nie všetky štvor- a päťhviezdičkové hotely sú na rovnakej úrovni a niektoré päťhviezdičkové hotely môžu byť skôr na úrovni lepšieho štvorhviezdičkového hotela.

Tureckou riviérou väčšinou označujeme oblasť od Antalye – Kemer, Tekirova až po mesto Alanya, ktoré je východne od Antalye. To znamená viac ako sto kilometrov dlhé pobrežie. Preto je potrebné počítať s rôznou dĺžkou transferu z letiska do hotela v závislosti od lokality. Pre rodiny s deťmi sú z pohľadu dĺžky transferu ideálne letoviská Lara, Kumkoy a Belek – sú totiž len 25-30 kilometrov od letiska Antalya.

Belek

Nádherná dlhá pláž obstavaná príjemnými hotelmi, krásne čisté more. Belek je mierne drahšia destinácia, najmä preto, že sem cestuje množstvo Nemcov a Rusov. Výhodou však je, že pláže a more sú v bezprostrednej blízkosti väčšiny hotelov a prostredie rezortov je veľmi príjemné, budete si pripadať ako v parku.

Niekdajšie centrum malého mestečka Belek je úplne prestavané a moderné. Uličky sú krásne vydláždené a obohatené o zeleň. Vedľa hlavnej mešity je gýčovitý umelý vodopád. Ak budete hľadať hotel, uistite sa, že má vlastný prístup k pláži, ak ho nemá, prípadné dochádzanie nie je veľmi komfortné.

V Beleku sa hrá golf, obrovskú oblasť medzi pobrežnými hotelmi a centrálnou cestou pokrývajú golfové ihriská. Belek je tak vďaka golfu veľmi obľúbený aj v zime, teda vlastne po celý rok. Luxusné hotely a blízke letisko spĺňajú požiadavky aj náročnej klientely. V Beleku sa hrá tiež tenis. Na tunajších kurtoch sa v máji organizuje turnaj Turkish Open.

Dovolenka v Turecku prináša pre slovenských turistov niekoľko zásadných výhod. Pomerne krátky let (len dve hodiny a tridsať minút), priame letecké spojenia z Bratislavy, Košíc, Sliača, Popradu či Viedne takmer každý deň, kvalitné all inclusive služby, dobrý pomer ceny a kvality a napokon aj veľmi široký výber hotelov pre rodiny s deťmi, ale aj pre páry či mladých ľudí. V Beleku možno nájsť hotely s aquaparkom, hotely len pre dospelých a mestské hotely s možnosťou nočného života.

Kategória hotelov nezodpovedá európskej, preto odporúčame minimálne 4-hviezdičkový hotel, aj tu však treba byť opatrný, nie všetky štvor- a päťhviezdičkové hotely sú na rovnakej úrovni a niektoré päťhviezdičkové hotely môžu byť skôr na úrovni lepšieho štvorhviezdičkového hotela.

Tureckou riviérou väčšinou označujeme oblasť od Antalye – Kemer, Tekirova až po mesto Alanya, ktoré je východne od Antalye. To znamená viac ako sto kilometrov dlhé pobrežie. Preto je potrebné počítať s rôznou dĺžkou transferu z letiska do hotela v závislosti od lokality. Pre rodiny s deťmi sú z pohľadu dĺžky transferu ideálne letoviská Lara, Kumkoy a Belek – sú totiž len 25-30 kilometrov od letiska Antalya.

Ankara

Hlavné mesto, kam turisti húfne nejazdia. Presne takú nálepku má Ankara. Na začiatku 20. storočia by ste na mieste dnešného veľkomesta našli len malú dedinku s asi tridsiatimi tisícmi obyvateľmi, navyše niesla názov Angora. Výnimočného postavenia sa tomuto miestu dostalo až za doby budovania republiky, kedy si ho ako svoje pôsobisko vybral neskorší prezident Mustafa Kemal.

Ankara je od roku 1923 hlavným mestom Turecka. Je päťmiliónovou kozmopolitnou metropolou, nachádzajúcou sa uprostred Anatolie. Mesto má pre rad Turkov symbolický význam, ale jej kultúrny a ekonomický význam zďaleka nedosahuje takej miery ako v prípade Istanbule. Ankara je ale stále miestom, kde bola vyhlásená nezávislosť a založený moderné turecký štát, stojaci na západných hodnotách.

Ankara je mimoriadne zaujímavá z pohľadu tureckých pamiatok. Nachádza sa to Anıtkabir, čo je Atatürkovo mauzoleum alebo Múzeum anatolských civilizácií.

Lacné letenky do Ankary viete rezervovať z Viedne, Budapešti i Prahy. Priamy let do Ankary z našich končín neexistuje, avšak s jedným medzipristátím možno do hlavného mesta letieť s obľúbenými Turkish Airlines, prípadne aerolinkami Pegasus.

Kayseri

Veľké mesto uprostred Malej Ázie. Kayseri býva vstupnou bránou do Kapadokie a svoj názov zdedilo od niekdajšieho pomenovania Caesarea.

Kayseri dýcha tureckou históriou a počas jeho návštevy vás určite osloví najmä jeho malebné staré mesto. Nájdete tu mestský bazár (trh) na ktorom kúpite všetky tradičné turecké výrobky.

Za mestom sa týči obrovská sopka Erciyes Gaği, ktorá je väčšinu roka pokrytá snehom. V širšom okolí sa dokonca nachádzajú aj soľné jazerá!

Kayseri je výborná voľba, ak hľadáte pomerne lacnú destináciu a chcete spoznávať tureckú kultúru.

Lacné letenky do Kayseri viete rezervovať z Viedne, Budapešti či Prahy. Primárne však letisko slúži na vnútroštátne lety v rámci Turecka. Priamy let z našich končín zabezpečuje letecká spoločnosť Turkish Airlines z Viedne.

Bodrum

Bodrum je perlou tureckej Egejskej Rivéry. Je dlhé roky vyhľadávaným turistickým miestom pre letnú dovolenku. Množstvo zelene, nádherné zálivy, bohatá história a príjemne vyhriaté more s piesočnatými plážami sú skrátka silným lákadlom pre rodiny i cestovateľov vo dvojici.

Bodrum, pôvodne nazývaný Halikarnas je typické turecké pobrežné mesto, v ktorom sa miešajú ruch každodenného života s jedinečnou dovolenkovou atmosférou. Žije tu približne 35 000 obyvateľov, tento počet však v letných mesiacoch značne narastá.

Je bežné, že Bodrum pripomína skôr grécky ostrov, než tureckú destináciu. A to architektúrou, zázemím i prírodnými úkazmi. Samotné mesto Bodrum sa rozprestiera v dvoch zálivoch, ktoré sú od seba oddelené bodom pevniny, na ktorom je k videniu starobylá pevnosť. Na chvíľu sa preto vrátime aj k Grécku - z Bodrumu totiž máte krásne pohľady na neďaleký grécky ostrov Kos aj na jeho rovnomenné hlavné mesto Kos.

Lacné letenky do Bodrumu viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti i Prahy. Zo Slovenska lieta do Turecka množstvo charterových letov. Ak však cestujete na vlastnú päsť, odporúčame využiť veľmi lacnú alternatívu z Viedne - novú linku spoločnosti Lauda.

Užitočné info o Turecku

Cestovné doklady do Turecka

Slováci môžu vstupovať na územie Turecka s cestovným pasom, ktorého platnosť musí byť minimálne 6 mesiacov od vstupu na územie Turecka. Doklad by mal mať minimálne dve voľné strany na udelenie príslušných pečiatok.

Počasie v Turecku

Turecká riviéra je známou dovolenkovou destináciou Slovákov. Vďaka veľkej pestrosti podnebí si v každom ročnom období nájdete miesto na trávenie krásnej dovolenky. Ponúka teplé more a slnečné dni, ale aj zasnežené kopce. Pre oblasť Turecka je typické rozmanité podnebie s výraznými rozdielmi medzi jednotlivými oblasťami. Delí sa na niekoľko klimatických pasiem, podnebie je prevažne suché, pobrežné oblasti majú stredomorské a vnútrozemie skôr kontinentálne podnebie.

Pobrežie ponúka horúčavy znesiteľné vďaka vlhkému vzduchu a veľmi mierne zimy. Vnútrozemie naopak ponúka veľmi suché letá, niekedy až nepríjemné a zimy naopak veľmi chladné. Najvýraznejšie sa teplotné skoky prejavujú smerom na východ, kde sú hornaté časti pokryté snehom, zima je tu veľmi studená s nízkymi teplotami hlboko pod bodom mrazu.

Ceny v Turecku

Národnou menou je turecká líra. V Turecku je vo všeobecnosti lacnejšie ako na Slovensku, ale opäť platí, že niektoré potraviny sú drahšie ako u nás. Tiež záleží na mieste nákupu. V letoviskách si priplatíte, vo vnútrozemí je oveľa lacnejšie. Lacnejšie sú tiež malé obchodíky určené primárne pre domáce obyvateľstvo. Uvedené ceny sú orientačné a môžu sa v priebehu sezóny meniť.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Turecka

Pri cestovaní do Turecka nie sú povinné žiadne očkovania. Keďže Slovensko nemá s Tureckom dohodu o bezplatnej zdravotnej starostlivosti, odporúča sa vopred uzavrieť cestovné poistenie, ktoré by pokrylo prípadné náklady.

Aktuálny čas v Turecku

V Turecku je o hodinu viac ako na Slovensku.

Letecké štatistiky o Turecku

  • Vedeli ste, že najlacnejšia letenka do Turecka za posledný týždeň stála iba 72,00 €?

  • Ak ste sa rozhodli cestovať do Turecka, odporúčame vám navštíviť mestá ako Istanbul, Antalya, Dalaman, Izmir, Ankara.

  • Ste fanúšikom štatistík? Možno vás bude zaujímať, že počet medzinárodných letísk v Turecku je: 8.

10 zaujímavostí o Turecku

1
Aj vďaka Turkom (ottomanom) sa dostala de Európy káva, či čerešne
2
V Turecku sú tieto kúpele považované za spoločenskú udalosť, ktorá by sa dala prirovnať k menším plesom či recepcii
3
V Istanbule bola posledná zastávka slávneho vlaku Orient Express, ktorý išiel z Paríža do Konštantínopolu a sedela v ňom aj slávna spisovateľka detektívok Agatha Christie
4
Dva zo siedmych starovekých divov sveta sa nachádzali na území dnešného Turecka -  Artemidin chrám v Efeze a Mauzóleum v Halikarnasse
5
V Antalyi sa nachádza jeden z najstarších kostolov na svete, kostol Sv. Petra
6
Do vyhlásenia republiky Turci nemali priezviská, ale iba krstné mená
7
Tulipán priniesli do Európy tureckí obchodníci až v 16. storočí
8
Dnes celosvetovo známy Santa Claus vznikol na základe legiend o veľkorysom biskupovi Svätom Mikulášovi z Myra (oblasť pri dnešnej Antalyi)
9
Slávne trójske vojny sa odohrávali v západnom Turecku, repliku trójskeho koňa si môžete pozrieť v Istanbulskom múzeu
10
Istanbul je jediné mesto na svete, ktoré sa rozprestiera na dvoch kontinentoch