Skip to main content

Lacné letenky Rovaniemi (Laponsko)

Fínsko - Základné COVID-19 informácie

Každá osoba, ktorá vstúpi na územie SR, sa musí registrovať v systéme eHranica. Plne zaočkované osoby po vstupe na územie SR nemajú nariadenú karanténu. Nezaočkované osoby sú po príchode zo zahraničia povinné zostať v karanténe, ktorá sa pri bezpríznakovom priebehu končí dovŕšením 14. dňa. Karanténu je možné ukončiť negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý je možné vykonať najskôr na 5. deň. Test je v tomto prípade hradený štátom.

Pre nezaočkované osoby platí niekoľko výnimiek z karantény, ktoré sú uvedené na stránke Mzv.sk

Odporúčame si naštudovať aj podmienky vstupu do Fínska na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).

Akciové letenky do Rovaniemi

Zaujímavé info o Rovaniemi

Pokiaľ patríte medzi zástancov bradatého deda s červenou čapicou (Santa Claus) a už ste si niekedy googlili miesto, kde ho nájdete, určite vás všetky zdroje odkázali na fínske mestečko Rovaniemi.

Ako sa to ale vlastne stalo, je doteraz malou záhadou. Pôvodne totiž svätý Mikuláš, ktorého podoba sa stala predlohou pre Santa Clausa, žil v Turecku. V roku 1866 sa ale zrazu objavili jeho ilustrácie v časopise Harper, ako sa udomácňuje niekde na Severnom póle. V roku 1927 zaznela vo fínskych rádiách správa, že Santova dielňa bola objavená v blízkosti laponskej hory Korvatunturi. Veľmi rýchlo sa potom vryla do povedomia ľudí spojitosť Laponska a tohto vianočného chlapíka. Predovšetkým teda vo Fínsku.

Založiť jeho domovinu blízkosti ruských hraníc v meste Rovaniemi bolo nakoniec čisto obchodné rozhodnutie, nad ktorým sa uvažovalo a pochybovalo po celé desaťročia. Prvý naozajstný veľký boom prišiel v roku 1957 s článkom v New York Times, kde sa o tejto oblasti zmienili v zahraničnej sekcii a vyzdvihli ju do nebies. Kvôli podpore návštevnosti potom v roku 1984 Fínska rada pre turizmus oficiálne prijala legendu o Santa Clausovi, vyhlásila oblasť Laponska za Zem Santa Clausa a o rok neskôr bola už postavená celá jeho dedina aj s poštou, kde bola v ponuke špeciálna pečiatka s nápisom polárny kruh.

Laponsko začínajú spoznávať aj Slováci. Lacné letenky do Rovaniemi najčastejšie kúpite z Viedne, Budapešti alebo Prahy. Priamy let do Laponska z našich končín neexistuje. Z okolitých letísk sa do mesta Rovaniemi lieta najmä so spoločnosťami: Finnair, British Airways, Aeroflot, SAS, ČSA či Air France.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Laponsku

Cestovné doklady do Fínska

Pre vstup do Fínska vám stačí platný pas alebo občiansky preukaz vo forme ID karty. Zdržať sa tu môžete až 90 dní v rámci jedného polroka. Cestovný doklad musí byť platný pri vstupe a výstupe z krajiny.

Počasie v Rovaniemi

Fíni majú dlhé studené zimy, ktoré sú veľmi tmavé, len s niekoľkými hodinami denného svetla. Teplota od novembra do marca zostáva pod bodom mrazu. Najchladnejším mesiacom je február s priemernou teplotou okolo -6 °C a s priemerným teplotným minimom -10 °C.

Rovaniemi leží takmer na polárnom kruhu (66° 30´N). Pokiaľ sa sem vyberiete počas leta, teplota môže dosahovať príjemných 5 °C. V zime nie sú ničím výnimočným teploty 40 °C pod nulou.

Pomerne chladné podnebie prináša veľa výhod, ako aj nevýhod. Problém je najmä pomerne nákladné vykurovanie, na druhej strane rozšírená možnosť zimných športov.

Ceny vo Fínsku

Národnou menou je euro, peniaze teda pred cestou zamieňať nemusíte.

Hľadáte hotel v Rovaniemi? Ubytovacie kapacity môžu byť najmä počas zimy a leta vyťažené. Ceny a polohu ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Fínska

Fínsko nevyžaduje pre vstup do krajiny žiadne povinné očkovania. Stačí si teda postrážiť platnosť bežných očkovaní, ktoré sú platné aj u nás.

Aktuálny čas v Laponsku

V Rovaniemi je o hodinu viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Rovaniemi

10 zaujímavostí o Fínsku

1
Popri fínčine je vo Fínsku úradným jazykom aj švédčina
2
Fínsko sa niekedy nazýva aj „krajina polnočného slnka“.  Počas letných mesiacov na severe Fínska Slnko nezapadá. Presne opačne je to počas zimy, kedy Slnko vôbec nevychádza
3
Vo Fínsku až do 8 triedy základnej školy učitelia neznámkujú žiakov
4
Lodná doprava je tu mimoriadne rozvinutá. Nájdete tu viac ako 11 000 miest na „odparkovanie“ lode
5
Fínsko je krajina mnohých zvláštnych súťaží, akými sú napríklad hod mobilným telefónom, hranie na imaginárnu gitaru či nosenie manželky
6
Hlavné mesto Helsinki sa rozkladá na pevnine a na vyše 300 ostrovoch
7
Fínsko má viac ako 180 tisíc jazier
8
Mobilný telefón Nokia bol vymyslený vo fínskom meste Espoo
9
Od roku 2010 sa oslavuje vo Fínsku každý rok Deň neúspechu. Tento pripadá na 13. október a jeho účelom je poučiť sa z chýb a viac ich neopakovať
10
Fíni skonzumujú najviac kávy na jedného obyvateľa. Ročne pripadne na jedného obyvateľa až okolo 12 kg kávy, čo je približne 10 šálok denne. Pre porovnanie – v Anglicku vypije ročne priemerný Angličan 2,8 kg kávy