Skip to main content

Lacné letenky Madrid

Španielsko - Vstupné podmienky

Pred vycestovaním do Španielska odporúčame naštudovať si podmienky vstupu na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).
Návrat na Slovensko prebieha ako pred pandémiou, a to bez ohľadu na stav očkovania. Pre aktuálne informácie odporúčame sledovať stránku MZV SR.

Akciové letenky do Madridu

Zaujímavé info o Madride

Madrid je srdcom Španielska, ktoré bije priamo v strede Pyrenejského polostrova. Sídlo španielskej vlády, kráľovskej rodiny a futbalovej šľachty Real Madrid. Nájdete tu aj jedni z najlepších galérií a múzeí sveta. Niet divu. Veď v tejto slnečnej metropole tvorilo množstvo svetoznámych umelcov, ako napríklad Velázquez, Goya, Dalí či dokonca Picasso.

Po hodinách prehliadok umenia vám však rozhodne ulahodí návšteva legendárnych madridských tapas barov, kde dobijete energiu pre ďalšie objavovanie nočného života. Tento je pre Madrid priam povestný. Madridčania sa totiž naozaj vedia baviť. Často až do bieleho rána.

Však cez víkend si oddýchnu v tieni stromov romantického parku Retiro či gigantického parku Casa de Campo. Na zemi jednoducho len ťažko nájdete mesto s väčšou energiou, akú má Madrid.

Je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Madridu kúpite už priamo z Bratislavy, odkiaľ lieta letecká spoločnosť Ryanair. Let je priamy a trvá približne tri hodiny. Priame lety za výhodné ceny však kúpite aj z Viedne (Laudamotion, Iberia) a Budapešti (Ryanair). Lety s prestupom však nájdete aj z Prahy (Swiss International Air Lines, KLM Royal Dutch Airlines), Budapešti (Alitalia) ako aj z Viedne (Swiss International Air Lines).

Z našich končín sa do Madridu lieta na letisko Adolfo Suárez Madrid–Barajas Airport (skrátene len Bajaras), ktoré je vzdialené od centra mesta len približne 14 km.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Madride

1️⃣ Aké cestovné doklady potrebujem do Španielska?

Pri cestovaní do Španielska nepotrebujete cestovný pas, postačí vám aj platný občiansky preukaz. Jeho platnosť však musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas. Na cestovanie do Španielska nie sú potrebné víza.

Počasie v Madride

Najteplejšími mesiacmi v roku sú júl a august s priemernou teplotou 25 °C. Tieto mesiace však vedia byť poriadne horúce, teplota tu častokrát presahuje aj 33 °C. Bohužiaľ, Madrid nemá more, ktoré by osviežilo pocit tepla morským vánkom. Najchladnejším mesiacom je naopak január s priemernými 6 °C.

Kedy je teda dovolenka v Madride tá správna voľba? Hoci Madrid sa oplatí navštíviť počas celého roka, najideálnejším obdobím bude jar a jeseň. Najlepšími mesiacmi na návštevu sú pritom máj a október, kedy teplota dosahuje v priemere príjemných 15 °C, ktorá však často dosiahne teplotné maximum 21-22 °C.

Ceny v Madride

Národnou menou je Euro, peniaze teda pred cestou zamieňať nemusíte.

Hľadáte hotel v centre Madridu? Za centrum sa považuje námestie Puerta del Sol. Hotely na tomto námestí sú zvyčajne drahé, avšak v okolitých uličkách nájdete aj podstatne lacnejšie ubytovanie v rozmedzí 20-30 EUR osoba/noc. Ceny ubytovania a jeho polohu si môžete skontrolovať a ubytovanie rezervovať priamo cez Pelikán.

Ak zvažujete dovolenku v Madride a hľadáte cenovo výhodný balík letenky a ubytovania, oplatí sa vám pozrieť aj aktuálnu ponuku dovoleniek priamo na Pelikáne.

Námestie Puerta del Sol je aj hlavným dopravným uzlom mesta. Mestskú dopravu tu zabezpečuje metro, autobusy, električky a prímestské vlakové spojenia Cercanías.

Najrýchlejším spôsobom prepravy je metro, ktoré je pomerne lacné. Lístok stojí okolo 1,50 EUR až 2 EUR. Lístok si môžete kúpiť aj na 10 jázd za 12,20 EUR alebo cenovo zvýhodnené denné lístky na verejnú dopravu. Tieto sa dajú kúpiť na 1, 2, 3, 5 alebo 7 dní.

V autobuse si musíte označiť lístok hneď po nastúpení, platí 60 minút. Metro premáva od 06:00 do 01:30 hod. V noci môžete využiť nočné autobusy buhos (sovy), ktoré premávajú od 23:30 do 06:00 hod.

Na cestu mestom môžete využiť aj železničné linky Cercanías, ktoré spojujú dve hlavné železničné stanice v meste: Charmartín a Atocha.

Šoférovanie v Madride je pomerne adrenalínovým zážitkom, a to kvôli agresívnym vodičom a zlému parkovaniu. Ak sa rozhodnete preskúmať okolie Madridu týmto spôsobom, auto odporúčame požičať už priamo pri letisku. Rezervovať si ho môžete priamo cez Pelikán.

Aktuálny čas v Madride

Madrid sa nachádza v rovnakej časovej zóne ako Slovensko.

Tipy, čo treba vidieť v Madride

10 zaujímavostí o Madride

1
Oficiálnym symbolom Madridu je medveď stojaci na zadných, ktorý hryzie bobule stromu madroño. Toto symbolizuje rast a rozkvet Madridu ako mesta
2
V parku Retiro sa nachádza Socha padlého anjela (El Ángel Caído), ktorá je umiestnená symbolicky vo výške 666 metrov nad morom
3
Podľa údajov FIFA futbalový klub Real Madrid je najúspešnejší futbalový klub 20. storočia. Ich štadión sa volá Bernabéu a nachádza sa v severnej časti Madridu Chamartín. Zápasy Real Madridu si tu naraz užije až 85 000 divákov
4
Madrid sa stal hlavným mestom Španielska až v roku 1561. Kráľovským mesto Španielska bolo pred Madridom Toledo
5
Madridské tapasy majú zaujímavú históriu, ktorá siaha až do 13. storočia. Povozníci s vozom sa vtedy často zastavovali v tavernách na pohár vína počas ich dlhých ciest. Zvykli sa však tak opiť, že ohrozovali premávku. Vláda teda prijala nariadenie, že s pohárom vína musia zjesť i chleba so šunkou, ktorým sa prikryl vrch pohára. Slovo tapas je tak odvodené zo slova tapar, čo znamená prikryť/zakryť
6
Madridčanom prischla prezývka kocúry/mačky (gatos). Hoci sú Madridčania rovnako ako mačky nočnými tvormi, prezývka má iné korene. Legenda hovorí, že počas arabskej invázie mesta sa jeden udatný vojak vyštveral po hradbách podobne ako kocúr. Jeho rodina preto hrdo prijala toto slovo ako svoje priezvisko
7
Povestná španielska inkvizícia prebieha v rokoch 1478 až 1834. Počas tohto obdobia zohrávalo významné miesto námestie Plaza Mayor, na ktorom sa uskutočňovali popravy a mučenia. Dnes tu nájdete mnoho kaviarní a predražených reštaurácii
8
V Španielsku sú býčie zápasy regulované na regionálnej úrovni. V Barcelone sú napríklad zakázané, v iných veľkých mestách však môžete často nájsť jednu aktívnu koridu. V Madride sú však prekvapivo hneď dve: Las Ventas a Vista Alegre. Hlavnou a oveľa väčšou koridou je práve Las Ventas
9
Z Madridu pochádza množstvo slávnych osobností, ako napríklad: Penelope Cruz, Placido Domingo, Fernando Torres či Enrique Iglesias
10
Madrid je známym nákupným rajom. Pochádzajú odtiaľ slávne návrhárske značky, ako: Zara, Mango alebo Stradivarius