Skip to main content

Lacné letenky Čile

Akciové letenky

Zaujímavé info o

„Kto nikdy nebol v čilských lesoch, nepozná túto planétu“, povedal čilský básnik a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Pablo Neruda. Máloktorá krajina sa môže pochváliť toľkými prírodnými krásami ako Čile.

Ak milujete putovanie prírodou s batôžtekom na chrbte, tu ste na správnom mieste. Každých 15 minút totiž budete „híkať“ a obdivovať miestami až neuveriteľné scenérie. Čile, to sú patagónske Andy, Torres del Paine, 32 národných parkov a možnosť uniknúť od uponáhľanej civilizácie.

Jeden z dôvodov prečo si vybrať Čile sú Andy. Majestátne vrcholy siahajú až do výšky 6000 m.n.m. Prvý Európan, ktorý vstúpil na toto územie bol Fernao de Magalhaes a stalo sa tak v roku 1520. Ako to neskôr popísal, objavil Ohnivú zem. Pod Čile spadajú aj ostrovy. Veľkonočný, Sv. Félixa, Sv. Ambróza, Ostrovy Juana Fernándeza, neobývaný malý ostrov Sala-y-Gómez.

Južná Amerika je často veľmi ťažko dostupná. Letenky z našich končín bývajú extrémne drahé a keď už sa aj objavia v dobrej cene, zvyčajne je tam nejaký háčik. Lacné letenky do Čile viete rezervovať vďaka akciovým ponukám spoločností Iberia, Air France, LATAM, KLM či Air Canada.

Viac Zobraziť menej

TOP mestá v

Santiago

Santiago je hlavné mesto štátu Čile. Mesto obklopujú vysoké hory a ide o obrovskú metropolu - žije tu viac ako 6 miliónov ľudí. Santiago leží v nadmorskej výške 520 m.n.m. a je piatym najväčším mestom Južnej Ameriky. Ešte zopár zaujímavých čísel: má tretiu najvyššiu kvalitu života a patrí medzi najbezpečnejšie mestá na kontinente.

V 16. storoči ho založili španielski dobyvatelia pod názvom Santiago de Nueva Extremadura a je hlavným mestom krajiny ešte od koloniálnych čias. Metropola má pomerne bujarú históriu, no dnes ide o jedno z najmodernejších miest Južnej Ameriky. Santiago je sídlom hlavných vládnych inštitúcií krajiny, zároveň je administratívnym, obchodným, kultúrnym a finančným centrom Čile.

Lacné letenky do čilského mesta Santiago viete rezervovať aj z Viedne, Budapešti či Prahy. Stačí sledovať akciové ponuky leteckých spoločností Iberia, Air France, LATAM, KLM či Air Canada. Priamy let do Čile z našich končín neexistuje.

Punta Arenas

Punta Arenas je jedným z najjužnejšie položených miest na svete, nachádza sa kúsok pod 53. rovnobežkou. O titul najjužnejšieho mesta súťaží s argentínskym Ushuaia, ktoré je južnejšie, no má menej obyvateľov.

Punta Arenas je najjužnejšie mesto na zemi s výhľadom na úžinu Magellan. Obrovský rozmach zažilo počas Kalifornskej zlatej horúčky, kedy slúžilo ako útočisko pre veľké lode a rýchle plachetnice. Aj keď význam tohto prístavu sa zmenšil po otvorení Panamského prieplavu, mesto dosiahlo ešte väčšej prosperity na začiatku tohto storočia ako centrum medzinárodného obchodu vlny z Čile.

Dnes je Punto Arenas veľmi pestrý kultúrny mix. Stretnete tu anglických farmárov s ovcami aj usadlíkov z radov portugalských námorníkov. A v prvom rade je to výborný východiskový bod pre návštevu miest ako je Perito Moreno či národný park Torres del Paine.

Lacné letenky do Punta Arenas viete rezervovať aj z našich končín. Budete však prestupovať najmenej dvakrát. Najlepšie letecké spojenie ponúka španielska letecká spoločnosť Iberia a lokálne linky LATAM Airlines.

Užitočné info o Čile

Utazási okmányok és vízum Chilébe

Az országba való belépéshez érvényes útlevélre van szükséged. Az útlevelednek a tervezetett hazautazástól számítva még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie.

Chilében nem lesz szükséged vízumra.

A chilei időjárás

Chile több régióra oszlik, s az egyes régiókra eltérő időjárás jellemző. Santiago fővárosba és az ország középső területeire érdemes a szeptembertől novemberig tartó időszakban utazni, esetleg később, februártól áprilisig. A déli területeken, ahol a neves Parque Nacional del Paine park is található, a téli időszakban, decembertől márciusig kellemes az idő. Az Atacama sivatagban egész évben állandó az éghajlat, tehát forróak a nappalok és fagyosak az éjszakák.

A chilei árak

A Chilében használatos hivatalos pénznem a chilei peso (CLP). A repülőtérre való érkezést követően válthatsz be pénzt, főként az amerikai dollár és az euró az elfogadott. Az országban elegendő pénzautomatát is találsz, ezek főként a bankok épületében találhatóak. Minden európai bankkártyatípus elfogadott.

A magyar árakhoz viszonyítva Chile drágább úti cél. Főleg az étel- és a szállodaárak magasak. Rengeteget spórolhatsz, ha a helyi piacon vagy az autentikus helyi éttermekben eszel, és ha távolsági buszokkal utazol.

Santiagóban már 3300 forintért (fő/éj) is foglalhatsz szállást. Ugyanakkor ezek a szállások gyakran motelek vagy megosztott helyiségű, többágyas apartmanok. A hagyományos szállodaárak öt-tízszer többe kerülnek. Az utcai árusoktól már 1000 forintért is vásárolhatsz ételt, az étteremben azonban 5000-7000 forintba kerül egy vacsora. A nemzeti parkba való belépőjegy ára körülbelül 600-1000 Ft.

Autót bérelnél Chilében? Foglalj előre, és vedd át a kocsit helyben a repülőtéren.

Mennyi az idő Chilében?

Chilében 5 órával kevesebb az idő, mint Magyarországon.

Védőoltások a Chilébe való utazás előtt

A Chilébe való utazás előtt nem szükséges új védőoltások beszerzése. Elég, ha még tart a hazánkban kötelező védőoltások hatása.

Ha a Húsvét-szigetre utazol, fontold meg a sárgaláz elleni oltás beszerzését.

Tipy, čo treba vidieť v Čile

10 zaujímavostí o Čile

1
Najstaršia múmia na svete nepochádza z Egypta ale z Čile
2
Púšť Atacama patrí medzi najsuchšie miesta na tejto planéte, niektoré jej časti ešte nikdy nezažili dážď
3
V roku 2017 sa vyrobilo viac ako 5,8 milióna metrických ton medi, čo je viac ako dvojnásobok výroby v Peru
4
V Čile je vyše 500 aktívnych sopiek
5
Miestni obyvatelia historicky nahlásili toľko neidentifikovateľných objektov na oblohe, že čilská vláda bola nútená spustiť program na pozorovanie UFO
6
Čile je jednou z mála krajín na svete, kde hasiči nedostávajú plat
7
Takmer každý deň v Čile dochádza k zemetraseniu, ale väčšina z nich je malá - najväčšia sa udialo v roku 1960
8
Veľkonočný ostrov patriaci pod Čile je jedným z najodľahlejších ostrovov na svete, ktorý obývajú ľudia
9
Čile je najdlhšou krajinou na svete. Rozprestiera sa na viac ako polovici Južnej Ameriky
10
Čile je druhým najväčším konzumentom chleba na svete
Boli informácie na tejto stránke užitočné?