Skip to main content

Lacné letenky Čile

Akciové letenky

Čile

„Kto nikdy nebol v čilských lesoch, nepozná túto planétu“, povedal čilský básnik a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Pablo Neruda. Máloktorá krajina sa môže pochváliť toľkými prírodnými krásami ako Čile.

Ak milujete putovanie prírodou s batôžtekom na chrbte, tu ste na správnom mieste. Každých 15 minút totiž budete „híkať“ a obdivovať miestami až neuveriteľné scenérie. Čile, to sú patagónske Andy, Torres del Paine, 32 národných parkov a možnosť uniknúť od uponáhľanej civilizácie.

Jeden z dôvodov prečo si vybrať Čile sú Andy. Majestátne vrcholy siahajú až do výšky 6000 m.n.m. Prvý Európan, ktorý vstúpil na toto územie bol Fernao de Magalhaes a stalo sa tak v roku 1520. Ako to neskôr popísal, objavil Ohnivú zem. Pod Čile spadajú aj ostrovy. Veľkonočný, Sv. Félixa, Sv. Ambróza, Ostrovy Juana Fernándeza, neobývaný malý ostrov Sala-y-Gómez.

Južná Amerika je často veľmi ťažko dostupná. Letenky z našich končín bývajú extrémne drahé a keď už sa aj objavia v dobrej cene, zvyčajne je tam nejaký háčik. Lacné letenky do Čile viete rezervovať vďaka akciovým ponukám spoločností Iberia, Air France, LATAM, KLM či Air Canada.

Viac Zobraziť menej

Čile

Santiago

Santiago je hlavné mesto štátu Čile. Mesto obklopujú vysoké hory a ide o obrovskú metropolu - žije tu viac ako 6 miliónov ľudí. Santiago leží v nadmorskej výške 520 m.n.m. a je piatym najväčším mestom Južnej Ameriky. Ešte zopár zaujímavých čísel: má tretiu najvyššiu kvalitu života a patrí medzi najbezpečnejšie mestá na kontinente.

V 16. storoči ho založili španielski dobyvatelia pod názvom Santiago de Nueva Extremadura a je hlavným mestom krajiny ešte od koloniálnych čias. Metropola má pomerne bujarú históriu, no dnes ide o jedno z najmodernejších miest Južnej Ameriky. Santiago je sídlom hlavných vládnych inštitúcií krajiny, zároveň je administratívnym, obchodným, kultúrnym a finančným centrom Čile.

Lacné letenky do čilského mesta Santiago viete rezervovať aj z Viedne, Budapešti či Prahy. Stačí sledovať akciové ponuky leteckých spoločností Iberia, Air France, LATAM, KLM či Air Canada. Priamy let do Čile z našich končín neexistuje.

Punta Arenas

Punta Arenas je jedným z najjužnejšie položených miest na svete, nachádza sa kúsok pod 53. rovnobežkou. O titul najjužnejšieho mesta súťaží s argentínskym Ushuaia, ktoré je južnejšie, no má menej obyvateľov.

Punta Arenas je najjužnejšie mesto na zemi s výhľadom na úžinu Magellan. Obrovský rozmach zažilo počas Kalifornskej zlatej horúčky, kedy slúžilo ako útočisko pre veľké lode a rýchle plachetnice. Aj keď význam tohto prístavu sa zmenšil po otvorení Panamského prieplavu, mesto dosiahlo ešte väčšej prosperity na začiatku tohto storočia ako centrum medzinárodného obchodu vlny z Čile.

Dnes je Punto Arenas veľmi pestrý kultúrny mix. Stretnete tu anglických farmárov s ovcami aj usadlíkov z radov portugalských námorníkov. A v prvom rade je to výborný východiskový bod pre návštevu miest ako je Perito Moreno či národný park Torres del Paine.

Lacné letenky do Punta Arenas viete rezervovať aj z našich končín. Budete však prestupovať najmenej dvakrát. Najlepšie letecké spojenie ponúka španielska letecká spoločnosť Iberia a lokálne linky LATAM Airlines.

Užitočné info o Čile

Utazási okmányok és vízum Chilébe

Az országba való belépéshez érvényes útlevélre van szükséged. Az útlevelednek a tervezetett hazautazástól számítva még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie.

Chilében nem lesz szükséged vízumra.

A chilei időjárás

Chile több régióra oszlik, s az egyes régiókra eltérő időjárás jellemző. Santiago fővárosba és az ország középső területeire érdemes a szeptembertől novemberig tartó időszakban utazni, esetleg később, februártól áprilisig. A déli területeken, ahol a neves Parque Nacional del Paine park is található, a téli időszakban, decembertől márciusig kellemes az idő. Az Atacama sivatagban egész évben állandó az éghajlat, tehát forróak a nappalok és fagyosak az éjszakák.

A chilei árak

A Chilében használatos hivatalos pénznem a chilei peso (CLP). A repülőtérre való érkezést követően válthatsz be pénzt, főként az amerikai dollár és az euró az elfogadott. Az országban elegendő pénzautomatát is találsz, ezek főként a bankok épületében találhatóak. Minden európai bankkártyatípus elfogadott.

A magyar árakhoz viszonyítva Chile drágább úti cél. Főleg az étel- és a szállodaárak magasak. Rengeteget spórolhatsz, ha a helyi piacon vagy az autentikus helyi éttermekben eszel, és ha távolsági buszokkal utazol.

Santiagóban már 3300 forintért (fő/éj) is foglalhatsz szállást. Ugyanakkor ezek a szállások gyakran motelek vagy megosztott helyiségű, többágyas apartmanok. A hagyományos szállodaárak öt-tízszer többe kerülnek. Az utcai árusoktól már 1000 forintért is vásárolhatsz ételt, az étteremben azonban 5000-7000 forintba kerül egy vacsora. A nemzeti parkba való belépőjegy ára körülbelül 600-1000 Ft.

Autót bérelnél Chilében? Foglalj előre, és vedd át a kocsit helyben a repülőtéren.

Mennyi az idő Chilében?

Chilében 5 órával kevesebb az idő, mint Magyarországon.

Védőoltások a Chilébe való utazás előtt

A Chilébe való utazás előtt nem szükséges új védőoltások beszerzése. Elég, ha még tart a hazánkban kötelező védőoltások hatása.

Ha a Húsvét-szigetre utazol, fontold meg a sárgaláz elleni oltás beszerzését.

Tipy, čo treba vidieť v Čile

10 zaujímavostí o Čile

1
Najstaršia múmia na svete nepochádza z Egypta ale z Čile
2
Púšť Atacama patrí medzi najsuchšie miesta na tejto planéte, niektoré jej časti ešte nikdy nezažili dážď
3
V roku 2017 sa vyrobilo viac ako 5,8 milióna metrických ton medi, čo je viac ako dvojnásobok výroby v Peru
4
V Čile je vyše 500 aktívnych sopiek
5
Miestni obyvatelia historicky nahlásili toľko neidentifikovateľných objektov na oblohe, že čilská vláda bola nútená spustiť program na pozorovanie UFO
6
Čile je jednou z mála krajín na svete, kde hasiči nedostávajú plat
7
Takmer každý deň v Čile dochádza k zemetraseniu, ale väčšina z nich je malá - najväčšia sa udialo v roku 1960
8
Veľkonočný ostrov patriaci pod Čile je jedným z najodľahlejších ostrovov na svete, ktorý obývajú ľudia
9
Čile je najdlhšou krajinou na svete. Rozprestiera sa na viac ako polovici Južnej Ameriky
10
Čile je druhým najväčším konzumentom chleba na svete
Boli informácie na tejto stránke užitočné?
Boli informácie na tejto stránke užitočné?