Skip to main content

Lacné letenky Čína

Čína - Vstupné podmienky

Pred vycestovaním do Číny odporúčame naštudovať si podmienky vstupu na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo v našom článku Bezpečné krajiny: aktuálne odporúčania a mapa (COVID-19).
Návrat na Slovensko prebieha ako pred pandémiou, a to bez ohľadu na stav očkovania. Pre aktuálne informácie odporúčame sledovať stránku MZV SR.

Akciové letenky do Číny

Zaujímavé info o Číne

Hľadáte lacnú letenku do Číny? Výhodné ubytovanie v hoteli či apartmáne? Na Pelikan.sk si môžete porovnať ceny leteniek, ubytovania, prenájmu áut, poistiť sa pred cestou, no ponúkame aj kompletnú dovolenku v čínskych mestách ako Peking, Šanghaj, Kanton.

Čína, to je pre slovákov jedna veľká exotika. Je to aj krajina plná kontrastov, kde ultramoderné mesto strieda chudoba na vidieku a naopak. Veľké rozdiely sú najmä medzi rozvinutým, husto obývaným východom plným veľkomiest a hornatejším a skôr poľnohospodársky zamaeraným západom Číny.

Ak vás láka dovolenka v Číne, na váš zoznam destinácii by mali patriť Šanghaj, Pekinkg, Kanton ako zástupcovia veľkých moderných miest, ale menej známe miesta:

Guilin - juhočínske mesto s hornatou krasovou krajinou, dvojitými pagodami a výletmi loďami na jazerách Cedar a Banyan

Si-An - staroveké hlavné mesto čínskej dynastie, Si-an, s Veľkou pagodou divokých husí a Terakotovou armádou

Zhangjiajie - dvere do prírodnej pamiatky Wu-ling-jüan s 330 m vysokým výťahom Bailong, horou Tianmen a chodníkom na útese

Ťiou-čaj-kou - čínsky národný park s jazerom Nuorilang, tibetskými dedinkami a pestrofarebným Jazerom piatich kvetov.

Miest ktoré sa oplatí v Číne navštíviť je aj omnoho viac, predsa len ide o jednu z najväčšín krajín sveta. Väčšina turistov pritom navštevuje najznámejšie mestá Číny, málokto ale vie že sa v tejto krajine nachádzajú aj prekrásne prírodné scenérie a národné parky.

Lacné letenky do Číny si môžete rezervovať s odletmi z Viedne, Prahy, ale aj Budapešti. Dĺžka letu do Číny sa hýbe od 6 do 12 hodín, podľa toho kde konkrétne letíte.

Viac Zobraziť menej

Top mestá v Číne

Peking

Dvadsaťmiliónový Peking je dnes považovaný za mozog a srdce Číny. Je kultúrnym a politickým centrom, ale aj strediskom propagandy. Oficiálny názov Pej-ťing znamená Severné hlavné mesto, pomenovanie Peking vzniklo z výslovností podľa juhočínskych kantónskych dialektov.

Peking je metropola, ktorú môžete navštíviť stokrát a vždy na vás zanechá iný dojem. Nie je tým mestom, ktoré vás očarí na prvý pohľad, no má v sebe niečo zvláštne a príťažlive. Čína je o nádherných palácoch, múzeách a chrámoch na jednej strane, o ultra moderných stavbách, veľkolepých športových areáloch a mrakodrapoch na druhej.

A samozrejme jedlo! Kto by nepoznal čínske tradičné jedlá plné ryže, rezancov skombinovaných s kuracím či kačacím mäsom. Nájdete tu však aj iné, menej tradičné špeciality – vyprážaný škorpión a mačacie uši. Ak patríte k nedávno vzniknutej skupine tých "divných" ľudí tzv. foodies, ktorí skôr ako jedlo zjedia, ho nechajú vychladnúť, lebo sa snažia nájsť ten najlepší uhol, z akého ho odfotiť, Peking bude pre vás rajskou destináciou. Jedlo je totiž aj pre Číňanov totálnou obsesiou, a rôznorodá ponuka jedál, ktorú nájdete v Pekingu, je iba dôkazom toho, že Čínania patria k najväčším gurmánom sveta.

V Pekingu sa môžete stratiť v staručkých uličkách vydlaždených históriou, spraviť si selfie pred socialistickými monumentmi z 50tich rokov (keďže na Slovensku ich už takmer odvšadiaľ zlikvidovali), a zároveň je to mesto tých najnovších a najinovatívnejších budov od najlepších svetových architektov ako napr. CCTV Building, Galaxy Soho, koncertná hala alebo Olympijský štadión.

Peking je takisto kultúrnym srdcom Číny, kde sa združujú tí najlepší čínski umelci, režiséri, hudobníci, nájdete tu nádherné galérie, múzeá, ako aj tradičné čínske umenie. Za návštevu určite stojí aj námestie Tiananmen. Námestie nebeského pokoja. Leží priamo v centre Pekingu a meria 880 x 500 metrov. Na severnom konci nájdeme symbol Pekingu – červenú Bránu nebeského pokoja.

Lacné letenky do Pekingu viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z Viedne do Pekingu prevádzkujú letecké spoločnosti Austrian Airlines a Air China a trvá približne 9 a pol hodiny. Veľmi komfortne s jedným prestupom možno letieť aj s Emirates, spoločnosťou Aeroflot, Qatar Airways, Lufthansa, KLM, Finnair a China Southern.

Šanghaj

Šanghaj je najmodernejšie čínske mesto a jedno z najľudnatejších miest sveta. Prejsť ho na jeden záťah sa vám síce nepodarí, no môžete to skúsiť!

Oriental Pearl Tower je najpozoruhodnejšou pamiatkou tohto mesta. Ide o televíznu vežu stojacu na brehu rieky Chuang-pchu. Nemožno si ju nevšimnúť – nájdete ju v ekonomickej zóne Pudong a je taká neprehliadnuteľná, že ju pokojne budete vidieť zo všetkých častí tohto obrovského mesta. Je to preto, že meria 468 metrov a jedná sa o najvyššiu dokončenú vežu v celej Ázii a tretiu najvyššiu vežu na svete! Slúži ako televízny vysielač, rozhľadňa, reštaurácia a dokonca aj ako hotel.

Yuyuan je nepochybne jednou z najväčších atrakcií tohto mesta s návštevnosťou viac ako tisíc turistov denne. Rozprávkové miesto, ktoré tvorí vyše 30 pavilónov a miesto, v ktorom každý jeden krík, stromček, či jazierko vytvárajú dokonalú harmóniu. A pozor! Harmónia tohto miesta sa automaticky prenesie aj na vás, tak ho určite nevynechajte!

Šhanghajské Benátky alebo Zujiajiao. Ak sa vám tento názov podarilo prečítať na prvýkrát, gratulujeme. Zhujiajiao je veľmi obľúbeným cieľom návštevníkov Šhanghaja. Nachádza sa na predmestí tohto veľkomesta a jeho história sa začala písať pred 1 700 rokmi. Nájdete tu obrovské množstvo drevených, kamenných a mramorových mostov, ktoré križujú riečne systémy tohto mestečka. Špecialitou miesta sú rybári, ktorí vám povolia zachrániť rybku tým, že ju vypustíte z mosta na „slobodu“.

To, čo sem láka milióny turistov z celého sveta sú moderné stavby a najnovšia časť mesta – Nanjing Road. Síce vznikla už v prvej polovici 19. storočia, nákupnou tepnou sa stala až o storočie neskôr. Ak sa tadiaľto prejdete večer alebo v noci, odnesiete si tie najkrajšie zážitky. Nanjing Road sa delí na Západnú a Východnú a ak vás omrzí tradičné čínske jedlo, práve v tej druhej spomínanej narazíte na čisto európske reštaurácie a bary.

Lacné letenky do Šanghaja viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z Viedne prevádkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines v spolupráci s Air China – trvá približne desať hodín. Prípadne veľmi obľúbené sú priame lety z Prahy od špičkovej leteckej spoločnosti Hainan Airlines.

Veľmi komfortne s jedným prestupom možno letieť z Viedne s aerolinkami Lufthansa, SAS, China Eastern, prípadne z Budapešti s aerolinkami Emirates a Aeroflot a z Prahy napríklad do Šanghaja lietajú aj Qatar Airways a SWISS.

Hongkong

Hongkong vás privíta neuveriteľnou siluetou mrakodrapov, očarí ultimátnou kuchyňou, šokuje chaotickou dopravou a prekvapí krásne udržiavanými parkmi.

Aj za relatívne krátky čas tu stihnete zažiť neskutočne veľa! Okúpať sa v mori, vybehnúť na niektorý z okolitých kopcov, nakúpiť najnovšie módne výstrelky či zažiť typickú nočnú párty. To všetko ste schopní stihnúť za jeden deň. Navyše každý večer o ôsmej začína show symfónie svetiel – svietiace a blikajúce mrakodrapy vám predstavia energiu, ducha a rozmanitosť tohto mesta.

Hongkong, alebo po čínsky voňavý prístav, pozostáva z vyše 200 ostrovov a je to jedno z najľudnatejších miest na svete. Aj preto patrí medzi mestá s najväčšou koncentráciou výškových budov na svete na km2. Bývalá britská kolónia sa vrátila do područia Číny ako osobitná administratívna oblasť v roku 1997.

Hongkong je známy predovšetkým ako významné ekonomické a obchodné centrum. Vysoké mrakodrapy a rušný život sa tu mieša s zachovanou tradíciou. V tomto modernom veľkomeste sa snúbi zdanlivo nemožné - moderná architektúra s historickými a kultúrnymi pamiatkami, panelová zástavba s nedotknutou prírodou i bohatstvo s chudobou.

Lacné letenky do Hongkongu viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z Viedne prevádkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines, trvá približne jedenásť hodín. Veľmi komfortne s jedným prestupom možno letieť z Viedne s aerolinkami Lufthansa, SWISS, Emirates či Finnair. Z Budapešti sú to najmä Emirates a Qatar Airways, ale aj KLM či Aeroflot a z Prahy potom Air France a ČSA.

Kanton

Podľa legendy založilo mesto Kanton päť nesmrteľných, ktorí prišli z neba na kozách a zachránili miestnych obyvateľov od hladovania. Preto je tiež niekedy Kanton nazývaný Kozím mestom.

Dnes je Kanton hlavným mestom najbohatšej čínskej provincie a jedným z najväčších čínskych miest. Budujú sa tu supermoderné výškové budovy, medzi ktorými dominuje Kantonská televízna veža, ktorá je so svojimi 610 m momentálne druhou najvyššou vežou na svete (nie budovou).

Kanton je kulinársky raj, krásne letovisko a zároveň aj jedno z najľudnatejších miest Číny. Veľmi príjemné subtropické podnebie očarí najmä tých, ktorí milujú teplé a priaznivé počasie. A má to ešte jednu ďalšiu výhodu, nájdete tu veľké množstvo exotického ovocia a zeleniny. Čerstvá cukrová trstina, durian, guave, kaktusová figa, pitahaya, karambola alebo liči hurmikaki. Keď vám bude miestna kuchyňa alebo čokoľvek čo si tu dáte chutiť, nezabudnite to ohodnotiť dostatočne hlasitým grgnutím, nie je to mýtus! A ak sa Kantonu nasýtite, máte to odtiaľto len na skok do Hongkongu a Macaa!

Lacné letenky do Kantonu viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let z našich končín neexistuje. Veľmi komfortne s jedným prestupom však možno letieť z Viedne s Air France/KLM, China Southern, Finnair, China Airlines, Turkish Airlines a Austrian Airlines. Z Budapešti lietajú do Kantonu napríklad aj Emirates, Qatar Airways alebo Air China a z Prahy aj obľúbené Hainan Airlines.

Ďalšie mestá
Chengdu

Chengdu (Čcheng-tu) je miesto, kde pandy dávajú dobrú noc. Ale v prvom rade treba povedať, že Chengdu je hlavné mesto provincie Sečuan. A práve túto oblasť vo svete preslávili dve veci: pandy a miestna kuchyňa.

Chengdu je modernou 4-miliónovou metropolou juhozápadnej Číny a jej veľkou výhodou je aj to, že všetky pamiatky sa nachádzajú v centre mesta. Nájdete tu veľké množstvo budhistických a taoistických chrámov, krásnych parkov a hrobov panovníkov.

Asi 10 km severovýchodne od centra sa nachádza svetoznáma chovná stanica pandy veľkej. O pandy sa tu starajú omnoho lepšie ako kdekoľvek inde v Číne, a toto miesto si určite nenechajte ujsť.

Milovníci mäsitých a pikantných jedál si tu tiež prídu na svoje – sečuánske jedlo so svojim špecifickým korením tu všade krásne rozvoniava a vy ho jednoducho musíte ochutnať!

Lacné letenky do Chengdu viete rezervovať z Viedne, Budapešti aj Prahy. Priamy let možno rezervovať z Prahy vďaka šikovnej linke Sichuan Airlines a trvá približne 9 hodín a 15 minút. Veľmi komfortne s jedným prestupom však možno letieť aj z Viedne s EVA Air, Thai Airways, Austrian Airlines a Air China.

Macao

Macao je súčasťou Čínskej ľudovej republiky, ale vízum do neho nepotrebujete. Prekvapí vás kombináciou hypermodernej architektúry, portugalskej koloniálnej histórie a gemblerského raja. To všetko na malom území, kde je najväčšia hustota osídlenia na svete.

Zabudnite na Las Vegas, hlavné mesto hazardu sa nachádza v Číne a volá sa Macau. Že to nie je len nejaká slovná hračka potvrdzuje aj tento údaj: 7-krát vyššie tržby z h azardu ako povestné Las Vegas! Ale bol by to hazard zaškatuľkovať Macau tak rýchlo. Toto mesto patrilo vyše 500 rokov Portugalsku a od roku 1999 je administratívnou oblasťou Číny. Aj preto možno v meste vidieť akýsi čínskoportugalský mix dvoch kultúr.

Zaujímavosťou Macau je napríklad aj pristávacia dráha vybudovaná priamo na mori. A priamo v meste nájdete obchodné centrum Venetian postavené v benátskom štýle a verte-neverte premávajú tadiaľto aj gondolieri. P.S.: Návštevu Macau môžete pokojne spojiť aj s návštevou Hongkongu, ktorý je vzdialený loďou alebo vrtulníkom len 70 km!

Letenky do Hongkongu bývajú v sezóne lacnejšie ako napríklad do Thajska a hoci sú obe krajiny od seba celkom ďaleko, tak sú navzájom pomerne dobre dostupné leteckou dopravou. Spolu s dovolenkou v Thajsku tak môžete navštíviť práve aj obe spomínané čínska územia. Macao sú dva svety na veľmi malom priestore. Na návštevu stačia dva dni, ale môžete podľa chuti zostať aj oveľa dlhšie a neoľutujete.

Hoci má Macao vlastné letisko na ostrove Taipa, ktoré je navyše zaujímavé tým, že pristávacia dráha je vybudovaná v mori, tak z Európy priamo do Macaa žiadne aerolinky nelietajú. Avšak z Thajska, Malajzie alebo Singapuru sa do Macaa dostanete ľahko a často aj lacno.

Lacné letenky do Macau viete však rezervovať z Viedne, Budapešti či Prahy. Veľmi komfortne možno letieť s jedným prestupom z Viedne s aerolinkami EVA Air, Korean Air či Austrian Airlines. Z Budapešti a Prahy sa do Macau lieta vo väčšine až s dvomi či tromi prestupmi.

Xi’an (Si-an)

Xi’an (čítaj Si-an) je hlavným mestom čínskej provincie Shanxi a nájdete ho v centrálnej časti krajiny v okolí rieky Wei. Táto oblasť sa považuje za kolísku čínskej kultúry. Aj v súčasnosti je mesto Xi’an považované za jedno z najvýznamnejších kultúrnych, vzdelávacích a priemyselných stredísk v Číne. Zároveň patrí medzi najstaršie mestá v krajine.

i'an je vďaka svojej bohatej histórii mesta nabité pamiatkami. Neprehliadnuteľné sú najmä obrovské hradby s dĺžkou 14 kilometrov a výškou 15 metrov. V centre starého mesta, obkoleseného hradbami, je zase Zvonová veža z konca 14. storočia. Tým sa však zaujímavé pamiatky mesta nekončia. Nájdete tu chrámy, pagody, slávne mauzóleum prvého cisára dynastie Qin s terakotovou armádou, či dokonca mešity.

Lacné letenky do mesta Xi’an viete rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti i Prahy. Stačí na Pelikáne sledovať akciové ponuky leteckých spoločností Turkish Airlines, China Southern Airlines, Air China alebo China Airlines.

Xiamen

Juhovýchodná Čína ukrývy krásne prístavné mesto s názvom Xiamen. Nachádza sa v provincii Fujian a je povestné veľmi rušnou námornou atmosférou. Leží na dvoch ostrovoch okolo ústia rieky Jiolong a žije v ňom viac ako 1,3 milióna obyvateľov.

Xiamen sa môže pochváliť niečím, čo mu v Číne môžu takmer všetky mestá závididť. Ak sa pozrieme na ovzdušie, Xiamen je oficiálne najčistejším mestom Číny.

Moderný Xiamen ponúka svojim návštevníkom množstvo zaujímavostí či už z histórie alebo súčasnosti. Nádherné a starobylé chrámy a pamiatky na jednej strane a moderné mrakodrapy na druhej strane.

Lacné letenky do Xiamen viete rezervovať aj z Viedne, Budapešti či Prahy. Stačí sledovať na Pelikáne akciové ponuky leteckých spoločností Air China, China Southern Airlines alebo Hainan Airlines. Priamy let do mesta Xiamen z našich končín neexistuje.

Guillin

Svoju cestu po Číne môžete zahájiť v Juhočínskej krasovej oblasti, ktorú považujeme za jednu z najkrajších častí tejto zeme. Dostanete sa tam jednoducho vlakom priamo z Hongkongu alebo letecky.

Mestský štát Hongkong je zvláštnou administratívnou oblasťou Čínskej ľudovej republiky a k vstupu na toto územie nepotrebujete, na rozdiel od Číny, víza.

Mesto Guillin alebo tiež Kuej-lin se nachádza na brehu slávnej rieky Li. Plavbu po tejto rieke určite nevynechaj, pretože patrí k tomu najlepšiemu!

Užitočné info o Číne

Víza do Číny

Podmienkou vstupu do krajiny sú víza a cestovný pas s platnosťou najmenej o 6 mesiacov dlhšou ako je predpokladaný termín opustenia krajiny.

O víza je možné žiadať na Veľvyslanectve Čínskej ľudovej republiky v Bratislave, k čomu je potrebné predložiť platný cestovný doklad, vyplnenú žiadosť a dve fotografie, predloženie dokladov potvrdzujúcich účel návštevy.

V prípade individuálnej turistiky môže byť vyžadované predloženie dokladu o zabezpečení finančných prostriedkov na pokrytie nákladov spojených s pobytom v Číne, povinnosťou sú aj poskytnutie odtlačkov prstov a pohovor.

V rámci prestupu, resp. tranzitu v Pekingu je možné využívať 144 hodinový bezvízový vstup.

Počasie v Číne

Klimatickú hranicu medzi západnou a východnou Čínou tvorí pás, zložený z pohorí Veľký Chingan, Tchaj-chang a Sečuan. Tieto celky majú veľký vplyv na podnebné podmienky, či už v západnej alebo východnej časti krajiny, pretože tvoria bariéru, ktorá eliminuje vplyv teplého, vlhkého letného monzúnu z juhovýchodu na vnútroázijské regióny Číny a chladného, suchého zimného monzúnu zo Sibíri na východné regióny Číny.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že podnebie značnej časti územia Číny je ovplyvnené monzúnovým cyklom. Klíma západnej Číny má jasne vnútrozemský ráz. Zimy bývajú studené, letá horúce. Priemerné januárové teploty v Urumči dosahujú –15°C, pričom júlové teploty sa pohybujú v priemere okolo 22°C, no môžu vystúpiť až nad 40°C. V Turfanskej preliačine boli namerané teploty 47,6°C.

Veľké teplotné rozdiely nastávajú aj v priebehu dňa. Oblasť Tibetskej plošiny je charakteristická drsným vysokohorským podnebím s minimálnym množstvom zrážok. Na niektorých miestach klesajú teploty v zime až na – 35°C. Vplyvom kontinentality ležia najchladnejšie oblasti vo vnútornom Mongolsku, kde majú priemerné januárové teploty menej ako – 25°C. Najnižšia teplota bola zaznamenaná v okrese Chaj-la-er: – 51,5°C.

Ceny v Číne

Oficiálnou menou v Číne je čínsky jüan – 1 euro je približne 8 RMB. Jedlo v Číne stále patrí medzi veľmi lacné položky. Dokonca je lacnejšie ako v Thajsku. Ak sa budete stravovať na ulici, za jedlo dáte cca. 10 RMB na osobu. Ak idete do reštaurácie, za tanier jedla dáte od 15 RMB.

Ubytovanie taktiež nepatrí medzi veľké položky. Hotel s klimatizáciou, Wi-Fi a hygienickými potrebami rezervujete už od 50RMB/noc. Hľadáte hotel v Číne? V obrovskej ponuke sa dá ľahko stratiť. Dajte si pozor pri výbere ubytovania – niektoré hotely odmietajú ubytovať zahraničných turistov, to však zväčša uvídite už pri rezervácii. Ceny ubytovania si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.

Ak si chcete požičať auto, odporúčame urobiť tak pri letisku, rezervovať si ho môžete priamo cez Pelikán.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Číny

Všeobecne najčastejšími chorobami, proti ktorým sa cestovatelia očkujú, je jednoznačne žltačka typu A a B (hepatitída) a brušný týfus, prípadne cholera. Ďalej je dobré si dostatočnú dobu pred cestou skontrolovať platnosť očkovania proti tetanu a obrne. Povinné očkovanie však nie je žiadne.

Letecké zaujímavosti o Číne

  • Nemáte radi prestupy? Priamo do Číny si môžete zaletieť napríklad aj z miest ako Viedeň.

  • Vedeli ste, že najlacnejšia letenka do Číny za posledný týždeň stála iba 409,00 €?

  • Ste fanúšikom štatistík? Možno vás bude zaujímať, že počet medzinárodných letísk v Číne je: 2.

10 zaujímavostí o Číne

1
Podľa legiend vznikla Čína pred 4000 rokmi počas obrovskej potopy
2
Číňania ročne spotrebujú 45 miliárd párov drevených paličiek
3
Na niektorých miestach v Číne slnko vychádza až o 10 hodine
4
Hracia konzola Playstation je v Číne zakázaná
5
V Číne platí cenzúra na slovo cenzúra
6
Čína udeľuje tresty smrti 4-krát častejšie ako všetky krajiny sveta dohromady
7
V Číne žije dodnes viac než 35 miliónov ľudí v jaskyniach
8
V Číne existuje most, na ktorom sa mení strana jazdy z pravej na ľavú
9
V priemere je každých 5 dní v Číne postavený nový mrakodrap
10
Brad Pitt má zákaz vstupu do Číny. Kvôli jeho úlohe vo filme Sedem rokov v Tibete