Lacné letenky Dublin
Írsko - Flexibilné letenky
Akciové letenky do Dublinu
Zaujímavé info o Dubline
Na brehoch zátoky Dublinského zálivu neďaleko pohorí Wicklow Mountain sa rozkladá hlavné mesto zeleného ostrova – Dublin. Malá metropola s veľkou reputáciou.
Dublin a večne vtipkujúci Íri sú preslávení po celom svete uvoľnenou atmosférou, hedonizmom a veľkým kusom histórie, umenia či kultúry. Povedané jazykom samotných Írov, vždy tu panuje „craic" (zábava).
Možno je to skvelou živou hudbou hrajúcou z bonvivánskej štvrte Temple Bar, možno pivom Guinness, ktorý tu tečie potokmi... Dôvodov je naozaj mnoho. Nečudo, že ho Lonely Planet zaradil do zoznamu 10 najlepších miest sveta, ktoré treba navštíviť. V hlavnom meste smaragdového ostrova to jednoducho žije.
Je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Dublinu kúpite už priamo z Bratislavy. Lieta odtiaľ priamo letecká spoločnosť Ryanair. Let trvá 2 hodiny a 55 minút. Spoločnosť Ryanair lieta priamo do Dublinu aj z Budapešti a Prahy.
Z Viedne môžete letieť do Dublinu priamo so spoločnosťou Air Lingus alebo so zvyčajným jedným prestupom s leteckými spoločnosťami Austrian Airlines či SWISS International Airlines. Z našich končín sa do Dublinu najčastejšie lieta na letisko Dublin.
Užitočné info o Dubline
Cestovné doklady do Írska
Na vstup do krajiny vám stačí platný občiansky preukaz alebo pas.
Počasie v Dubline
Najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 16 °C , počas ktorého môže teplotné maximum dosiahnuť 19 °C. Najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou 5 °C.
Kedy je teda dovolenka v Dubline tá správna voľba? Počas leta sú ulice mesta preplnené turistami, čo sa odráža aj na cenách. Ideálnym obdobím na návštevu tak bude najmä máj-jún a september. Teplotné maximá tu vtedy dosahujú 15-17 °C. Počas týchto mesiacov zvykne pršať menej ako zvyčajne. Dáždnik si však so sebou rozhodne vezmite.
Ceny v Dubline
Národnou menou je Euro, peniaze teda pred cestou zamieňať nemusíte.
Hľadáte hotel v Dubline? Čím bližšie atraktívnych pamiatok v centre, akými je napríklad Trinity College, tým je ubytovanie drahšie. Ceny ubytovania a vzdialenosť od centra si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán.
Centrum mesta sa dá prejsť aj na pešo. Ak však chcete navštíviť vzdialenejšie atrakcie, mestská doprava sa vám zíde. Verejná doprava je tvorená sieťou autobusov, ľahkých vlakov LUAS, ktoré premávajú po dvoch hlavných linkách, a vlakov DART, ktorých trasa kopíruje pobrežie Dublinského zálivu a sú ideálne najmä na cestu z dublinských predmestí.
Taxíky v meste patria medzi tie drahšie v Európe.
Šoférovanie v Dubline je v porovnaní s inými európskymi metropolami menej náročné. Vyhnite sa však časom ranných a večerných dopravných špičiek. Ak sa rozhodnete preskúmať Írsko na vlastnú päsť autom, toto vám odporúčame požičať už pri letisku. Rezervovať si ho môžete priamo cez Pelikán.
Aktuálny čas v Dubline
V Dubline je o jednu hodinu menej ako na Slovensku.
Tipy, čo treba vidieť v Dubline
Najprestížnejšia írska univerzita. Založila ju kráľovná Alžbeta v roku 1592. Keďže univerzita bola protestantská, až do roku 1970 museli katolícki študenti žiadať cirkev (pod hrozbou exkomunikácie) o povolenie štúdia.
Hoci hrad pochádza z 13. storočia, väčšina stavby bola dokončená v 18. storočí. Až do začiatku 20. storočia symbolizoval Dublin Castle anglickú nadvládu nad Írskom. Sídlila v ňom totiž anglická správa. Hrad sa dodnes občasne využíva na reprezentačné štátne účely.
Katedrála sv. Patrika je súčasťou írskej histórie po viac ako 800 rokov. Ide o najväčšiu a najvyššiu cirkevnú stavbu v krajine. Autor Gulliverových ciest, Jonathan Swift, bol dekanom katedrály, kde je aj pochovaný.
Srdce nočného života Dublinu. V minulosti tu žila najspodnejšia vrstva obyvateľstva. V 20. storočí však štvrť prešla výraznou premenou, ktorá z nej spravila bohémske miesto plné pouličných umelcov, výbornej živej írskej hudby a hlavne piva Guinness.
Guinness je synonymom Írska. Cesta do Írska by teda nebola kompletná bez návštevy domova slávneho piva. Toto miesto vás prevedie vyše 250-ročnou históriou Guinnessu a vysvetlí vám jeho výrobný proces. Môžete tu dokonca absolvovať aj hodinovú akadémiu, ktorá vás naučí, ako načapovať vlastnú pintu Guinnessu. Tú si môžete následne vychutnať v reštaurácii na vrchnom poschodí budovy.