Skip to main content

Lacné letenky Irkutsk (Bajkal)

Akciové letenky do Irkutska

Zaujímavé info o Irkutsku

Bajkalské jazero alebo Bajkal je najhlbšie a najstaršie jazero na svete. Možno vám to však lepšie ukážeme na konkrétnom príklade – v jazere je sústredená jedna pätina svetových zásob povrchovej sladkej vody.

Bajkal sa nachádza južnej časti Východnej Sibíri a ideálne letecké spojenie smeruje do mesta Irkutsk. Po Kaspickom mori ide o druhé najväčšie ruské jazero a v roku 1996 bolo zapísané do svetového zoznamu dedičstva UNESCO.

Ak sa na Bajkal vyberiete v zime, pribaľte si teplé oblečenie a doprajte si prechádzku po jazere, hrúbka ľadu dosahuje v niektorých miestach až niekoľkých metrov. A pokiaľ sa sem chystáte v lete, vedzte, že budete odmenení úžasnými panorámami.

Lonely Planet o Bajkale napísal, že je to niečo, čo musíte vidieť pred tým, než sa pominiete.

Bajkal z pohľadu Slovákov ešte nie je tak populárna destinácia, no z našich končín existuje výborné letecké spojenie z Viedne aj Budapešti. Lacné letenky do mesta Irkutsk viete rezervovať s jedným prestupom v Moskve, vďaka leteckej spoločnosti Aeroflot.

Priamy let z našich končín neexistuje. Čakajú vás približne 2 hodiny letu do Moskvy, odkiaľ ešte približne 5 hodín letu na letisko Irkutsk.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Irkutsku

Víza do Ruska

Na územie Ruskej federácie môže vstúpiť občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas a platné víza. Pre cestovateľov sú najpoužívanejšie turistické víza a potom ešte tranzitné víza (ak v Rusku len prestupujete).

Žiadosť je potrebné podať osobne, čo je o niečo zložitejšie ako pri vízach do ostatných krajín. Nemožno ju zaslať poštou, ani elektronicky. Iná osoba vás môže pri vybavovaní víz zastúpiť jedine na základe overenej plnej moci a musí byť podrobne informovaná o ceste žiadateľa. Konzulárne poplatky sa uhrádzajú v deň podania žiadosti na pošte na základe poukážky, ktorá sa vydá pri podaní žiadosti.

Vízum do Ruska možno získať niekoľkými spôsobmi. Vždy ale musíte získať tzv. pozvanie.

To viete získať, ak vás:

  1. pozve občan Ruskej federácie
  2. si zabezpečíte ubytovanie v akomkoľvek zariadení, ktoré vám zašle pozvánku
  3. objednáte si zájazd cez cestovnú kanceláriu resp. agentúru

Kompletný návod, ako získať víza do Ruska nájdete na našom blogu.

Počasie v Irkutsku

Vo východnom Sibíri vládne kontinentálne počasie. Krátke a horúce leto, dlhá a extrémne studená zima. Obrovské množstvo vody v jazere však zmiernuje teplotné extrémy, ale pretože jazero Bajkal lemuje okolité, strmé horské pobrežie, tento efekt (o cca. 5° C teplejšie v zime, a o 5° C chaldnejšie v lete než napríklad v Irkutsku) - je pozorovateľný len do vzdialeností okolo 10 km.

Napriek tomu priemerná teplota vody v jazere je pre stredoeurópana pocitovo skor studená. V letnom prehriatí sotva prevyšuje 12° C. Zima prichádza rýchlo, v priemere dosahuje teploty okolo -15°C, celé jazero dokáže zamrznúť behom dvoch týždňov. Behom krátkej doby zamrzá do hrúbky jednoho metra.

Ceny v Rusku

V Rusku platí mena rubeľ. Pred návštevou Ruska si viete zmeniť eurá takmer kdekoľvek, to isté platí aj po pristátí. Mnoho obchodníkov a hotelov prijíma platby aj v týchto menách. Peniaze je najlepšie zmeniť v banke alebo serióznej zmenárni. Vyhnite sa podvodníkom, ktorí menia peniaze priamo na ulici.

Ak cestujete na Sibír, peniaze si zameňte ešte v Moskve. V meste Novosibirsk sú síce banky, ale kurzy veľmi zlé a všetko extrémne dlho trvá.

Hľadáte lacné ubytovanie na Sibíri? Ceny ubytovania a vzdialenosť od letiska si môžete skontrolovať a rezervovať priamo cez Pelikán. Lokalita Novosibirsk ponúka najmä ubytovanie v apartmánoch, ktoré možno rezervovať od 15 eur na noc/osoba.

Zdravie a očkovanie pred cestou do Ruska

Rusko nevyžaduje po návštevníkoch žiadne povinné očkovanie.

Aktuálny čas v Irkutsku

V lokalite Irkutsk je o 7 hodín viac ako na Slovensku.

Tipy, čo treba vidieť v Irkutsku

10 zaujímavostí o Rusku

1
Rozloha Ruska činí 17,1 miliónov km2, zatiaľ čo v prípade Pluta ide o 16,6 km2. Až 70% plochy Ruska pritom tvorí Sibír
2
Populácia Ruska sa každým rokom scvrkáva. Od roku 1993  klesla o 6,6 miliónov ľudí , čo je naozaj vysoké číslo. Možno za tým stojí nižší počet mužov, keďže žien je v Rusku až o 10 miliónov viac
3
Nikdy sa nekúpte v  jazere Karachay v Rusku . Je prudko rádioaktívne. Už len obyčajné státie pri brehu vás dokáže “obohatiť” o 600 roentgenových jednotiek za hodinu
4
Rusi predali Aljašku  takmer zadarmo. Konkrétne ide o 7,2 milióna dolárov. Z jeden aker (4047 m2) si naúčtovali len 2 centy
5
Pivo v Rusku nebolo považované za alkoholický nápoj do roku 2013
6
Alkohol je v Rusku mimoriadne obľúbený. Hovorí o tom smutná štatistika. 15,1 litrov čistého alkoholu ročne  na jednu osobu, pričom počíta sa s vekom 15 a viac
7
Veľmi vysoká miera korupcie. Odhaduje sa, že až 50% policajtov berie úplatky
8
Tuhá zima sa nerieši iba tvrdým alkoholom, ale aj poriadne horúcim čajom, čo je úplne pochopiteľné. Rusi však  pijú až 3,5 násobne väčšie množstvo čaju  ako Angličania
9
Ak by došlo ku konfliktu svetového formátu, nepriatelia Ruska by sa mali mať na pozore, keďže Rusko vlastní viac ako 7000 jadrových hlavíc
10
Najväčšia pobočka americkej reštaurácie McDonald’s sa nenachádza v Amerike, ale v Moskve
Boli informácie na tejto stránke užitočné?