Skip to main content

Lacné letenky Atény

Akciové letenky do Atén

Atény

Vďaka svojej starobylej histórii patria Atény medzi tie najstaršie metropoly našej planéty. Mesto označujú aj ako kolísku modernej civilizácie. Práve v Aténach boli totiž položené základy demokracie, západnej filozofie, matematických objavov či divadla.

Dominanta polostrova Attika ponúka návštevníkom prehliadku tých najveľkolepejších historických pamiatok antických čias. Hrdo pripomínajú legendárnu dobu, keď bol svet ovládaný rozmarnými bohmi, ktorí často skúšali udatnosť gréckych hrdinov.

Po prehliadke pamiatok si v Aténach môžete oddýchnuť v mnohých zelených záhradách alebo načerpať energiu v tavernách, ktoré ponúkajú to najlepšie z povestnej gréckej kuchyne.

Tú budete potrebovať najmä večer, keď žije mesto bujarým nočným životom. Ak chcete spoznať nefalšované Grécko, voľba destinácie je jasná.

Atény sú veľmi obľúbené aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do Atén kúpite už priamo z Bratislavy, odkiaľ lieta letecká spoločnosť Ryanair bez prestupu. Priemerná dĺžka priameho letu sú približne 2 hodiny a 10 minút.

Priame lety do Atén prevádzkuje spoločnosť Ryanair aj z Budapešti či letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne. Hoci s prestupom, ale často za prijateľné ceny, lietajú do Atén aj spoločnosti: Air Serbia (Viedeň), Ukraine International Airlines (Praha) a Turkish Airlines (Praha). Z našich končín sa do Atén najčastejšie lieta na letisko Eleftherios Venizelos.

Viac Zobraziť menej

Užitočné info o Aténach

Cestovné doklady do Grécka

Na vstup do Grécka nepotrebuje vízum. Vzhľadom na to, že Grécko je členom Európskej únie, môžu Slováci cestovať do Grécka s platným pasom alebo občianskym preukazom.

Pogoda w Atenach

Ateny mają typową śródziemnomorską pogodę. Najgorętszym miesiącem jest tutaj sierpień, ze średnią temperaturą wynoszącą około 29 °C. Natomiast najzimniejszym miesiącem jest styczeń, ze średnią temperaturą wynoszącą około 10 °C. Największe opady deszczu są w Atenach w grudniu, ze średnią opadów wynoszącą do 97,60 mm.

Kiedy więc wakacje w Atenach są właściwym wyborem? Latem w Atenach jest wielu turystów, a temperatura wielokrotnie wzrasta powyżej 35 °C. Idealny czas na wizytę to zatem miesiące od marca do maja oraz od września do października, kiedy zwykle jest jeszcze słonecznie i ciepło.

Ceny w Atenach

Narodową walutą jest euro, przed podróżą musicie więc wymienić pieniądze. Możecie zrobić to w kantorze na terenie Polski lub bezpośrednio na wyspie, również na lotnisku.

Szukacie hotelu w Atenach? Zakwaterowanie można tutaj zarezerwować w cenie od 20-30 euro za osobę za noc. Ceny i miejsce zakwaterowania możecie sobie sprawdzić na Flipo w zakładce Hotele.

Transport publiczny w mieście zapewnia metro, autobusy, tramwaje i trolejbusy. 70-minutowy bilet kosztuje około 1,20 EUR i musi zostać skasowany przy wsiadaniu do pojazdu. Bilet zakupiony wyłącznie na autobus / trolejbus nie może być wykorzystywany do transportu metrem. Metro to najszybszy sposób transportu. Działa od 5 rano do północy, z przedłużoną pracą w weekendy.

Specjalne autobusy w Piraeus kursują przez cały dzień, choć z ograniczoną częstotliwością. Można nimi dotrzeć do portu Piraeus w Zatoce Sarońskiej, która znajduje się w odległości 12 km od centrum miasta. Miasto jest połączone z portem i lotniskiem szybką linią kolejową.

Taksówki kursujące po centrum są stosunkowo tanie (kosztują około 3 euro). Zawsze upewnij się, że kierowca wcześniej włączył taksometr.

Jazda samochodem w Atenach nie jest szczególnie polecana, ze względu na agresywnych kierowców. Jeżeli jednak zdecydujecie się na zwiedzanie Aten autem, polecamy wypożyczyć je sobie bezpośrednio na lotnisku. Możecie je sobie zarezerwować na Flipo w zakładce Samochody.

Aktualny czas w Atenach

W Atenach jest o godzinę więcej niż w Polsce. Przesuwamy więc czas na zegarkach o jedną godzinę do przodu.

Tipy na zážitky - Atény a okolie

Tipy, čo treba vidieť v Aténach

10 zaujímavostí o Aténach

1
Atény sú pomenované po bohyni múdrosti Aténe, ktorá je patrónkou mesta
2
Demokracia ako priamy vládny systém vznikla v Aténach okolo roku 500 pred n.l.
3
Atény boli domovom slávneho filozofa Platóna, ktorý tu v roku 385/7 pred n.l. založil filozofickú školu nazvanú Akadémia. Išlo o prvý inštitút vyššieho vzdelania v západnom svete
4
Počas stavby aténskeho metra bolo vykopaných viac ako 50 000 historických artefaktov. Niektoré z týchto vzácnych kúskov môžete dnes obdivovať priamo na staniciach metra
5
Vytrvalostný beh maratón vznikol v roku 1896 v Aténach ako súčasť prvých Olympijských hier. Išlo o rekonštrukciu trasy legendárneho bežca Feidipidea, ktorý v roku 490 pred n.l. prebehol z mesta Maratón do Atén oznámiť víťazstvo nad Peržanmi
6
Atény sú jedným z najstarších miest sveta. História mesta sa datuje do obdobia viac než 3000 rokov pred n.l.
7
Obdobne staré korene ako demokracia má aj grécke divadlo. To zostalo veľkým pojmom až dodnes. V Aténach totiž môžete nájsť až 148 divadiel
8
Jedným z najslávnejších aténskych hrdinov je Theseus, ktorý podľa legendy zabil Minotaura žijúceho v labyrinte na Kréte. Theseus tak oslobodil mesto od hroznej krvavej dane. Pred jeho udatným činom museli Atény vyslať na Krétu každý rok 14 mladých ľudí, ktorí poslúžili monštru ako potrava
9
Atény sú najväčším mestom Grécka. Majú až 3 milióny obyvateľov
10
Prvé moderné Olympijské hry boli usporiadané v Aténach v roku 1896. Názov získali podľa mesta Olympia, v ktorom sa v roku 776 pred n.l. konali grécke športové hry

Objednajte si od Pelikána

Boli informácie na tejto stránke užitočné?